Kıyıdan en fazla ne kadar atılır

Konu, 'Kamışlar' kısmında themad2 tarafından paylaşıldı.

1. themad2

themad2 Serdar

Uzun süredir merak ettiğim bir konu aslında..
    Sizce kıyıdan uzaga en fazla ne kadar atılır.Benim kendi tahminim ve artışlarıma dayanarak söylediğim atara uygun bir kursunla 100 metrenin zorlanacağı yönündeydi,Ama first casting adlı bir yöntemle 230 metre atılıyormuş.Sizce en fazla ne kadar atılır,siz ne kadar attınız ?
    not:kamışına göre değişir diyenler için söylüyorum olabilicek en iyi ihtimali göz önünde bulundurun.Ve ben 100 metreyi rahat geçiyorum diye üstad varsa tekniklerini bekliyoruz .

2. themad2

themad2 Serdar

Ve ayrıca 100 metreyi geçenler bun hang kamışla yapıyor marka yazarsa sevinirim.

3. ıceman

ıceman orhan

En İyi Avı:
    kefal,zargana,lüfer,mırmır
    Sayın kardeşim öncelikle bir abi tavsiyesi kıyıdan avlanmak yerine tekneyi tercih et:D Ayrıca bir çok değişik kurşun ve kamış modelleriyle aero dinami yi uç sınırlarında zorlayan kardeşlerimiz var eğer yanılmıyorsam,250 metre atıyorum falan diyorlardı:eek: bende iyi atıyorsunuz demiştim:D 100 metre ideal zaten;) o kadar atabiliyosan sana yeter;)

4. themad2

themad2 Serdar

Abi 250 metreyi vinçle falanmı atıyolar aklım almıyor valla :D neyse atan nasıl atıyor yazar zaten.

5. hauki

hauki mustafa cecen

Favori Kamış:
    olta ve zipkin
    En İyi Avı:
    görup de tutamadigim balikti
    Surf casting ; Dalga ötesine atış veya dalga ötesinde balık avı olarak geçiyor litaratürde.

Bu durumda surf casting tekniğinin uygulayabilmesi için dalga olması şart en azından benim anlatacağım bölümüyle ilgili olanında.
    Not : Bu demek değildir ki aşağıda adı geçecek mesafe haricinde ve koşullarında balık tutulmaz !.............

Dalgalı bir deniz kıyısına varıldığında av ön hazırlığı şöyle olur ;
    • Mekan tespiti
    • Malzemelerin yerleştirilmesi
    • Avlanılacak menzil tespiti
    • Takım ve yemlerin ayarlanması

Yukarıdaki ön hazırlıklardan sonra denizin durumu incelenir.
    Su sıcaklığı dalga suyun rengi ayın pozisyonu vs…….
    Gerekli tespitler irdelenerek saatiyle beraber not edilir.

Konumuz Surf casting olduğu için ben sadece dalga ile ilgili olan çevre koşullarına değinmeye çalışacağım. ( Dolaylı olarak atış mesafesi )
    Başımızı kaldırıp bir müddet aynı doğrultuya baktığınızda uzaklarda oluşup bize doğru gelmekte olan bir dalganın varlığını fark edeceğiz.
    Tam bize yaklaşırken aynı dalganın yaklaşık 100m civarında ( Sahilin yapısına göre mesafe farklılık arz eder ) sönümlendiğini göreceğiz.
    ‘Açıklarda oluşan dalga kıyıya ulaşana kadar oluştuğu derinlikten daha az bir derinlikle karşılaşırsa sönümlenir’.
    Denizi devamlı izlediğimizde bu olayı gözlerinizle gözlemleyebiliriz çoğunuz biliyordur zaten.
    Oltalarımızı kıyıda bırakıp dalganın sönümlendiği noktaya kadar yüzerken başlarda su seviyesinin bir boy’u geçerken dalganın sönümlendiği noktaya vardığımızda su seviyesinin bel hizasında olduğunu göreceğiz.
    Eğilip kumu karıştırdığımızda dipte yemlenen midyeleri elimizle fark edeceğiz su temiz ise kurt vs….’nin aynı zeminde yemlendiğini görebiliriz.
    Dalga sönümlendiği zemini karıştırarak içerideki yemleri yüzeye çıkarır balıklar da bunları bildiği için o nokta civarına yemlenmeye gelir.
    Olaya yemler açısından baktığımızda yemlerde dalganın getirdiği mikro yemleri yemek için o bölgede bulunurlar.

Sonuç olarak balık tutabilmek içim oltamızı o bölgede çıkan yemle yemleyerek dalganın sönümlendiği bizden tarafa atmalıyız.
    Bu durumda söz konusu noktanın sahile mesafesi önem kazanıyor. Bu nokta genelde 100m’nin uzağındaki bir nokta oluyor.
    Gün geçtikçe sahiller dolmakta ve adı geçen nokta da daha ilerilere taşınmakta.
    Bu durumda 100m’nin üzerinde atış yapabileceğimiz teknik ve malzemeler önem kazanmaktadır.

Tam da bu noktada Surf casting imdadımıza yetişiyor.
    100-230m civarında atışlar yapma olanağı sağlayan bir teknik. 100-150m civarı av için elverişli.
    Elimizde istediğimiz uzaklığa atabilecek ekipman var diye en uzak noktada balık tutacağız diye bir şey yok tabi. Ancak uygun mesafeye atabilme şansımız var demektir sadece.
    Sonuç :
    • Balığın nerede olduğunu biliyoruz
    • Yöresel yem mevcut
    • Gerekli mesafeye atabilecek ekipman var
    • Gerekli olan mesafeyi tespit edecek birikim mevcut

Sonuç :
    Surf casting ; En uzak mesafede en iyi balığı tutma yöntemi değil hem uygun ama aynı zamanda 120m ve üzeri mesafelerdeki balıkları yakalayabilme şansı tanıyan bir yöntemdir.

Bu durumda sanırım geriye bir tek balık tutmak kalıyor
    Biz de bu iş için varız

Aziz Azizoğlu'nun yazısı.Teşekkürler...

6. themad2

themad2 Serdar

sanırım daha çok kitap okumam lazım :)
    Yazı için sağolun ama hiç birşey anlamadım desem yeridir.:eek:
    Yani ben dedimki kıyıdan 100 metre üzeri atılırmı? Herkez atılır deyip first castingi anlatıyor ama artık bir atan bu kamışla bu kadar attım desin.Ben ileri atmamada açıktan kıyıya gelen dalganın bir önemi yok.Benim anlatmak istediğim kıyıdan atışımda kurşunun düştüğü mesafe arası.
    Tama yazınızda iyi bilgiler var herkezin okuması gerekirde benim soruma dair birşey bulamadım genede sağolun.

7. hauki

hauki mustafa cecen

Favori Kamış:
    olta ve zipkin
    En İyi Avı:
    ben sahsi olarak 150 mt ustu atan bir yabanci görmustum adamda 4 mt lik bir kamis ve yanlis hatirlamiyorsamda ince dynema turu bir misine kullaniyordu ve bizim attigimizin 2-3 katindan fazla atiyordu..olay sudur..
    180 cm kamisa 40 makine takip bu makineye 30 mm misine sararsan max atacagin 25-35 mt dir..ama 20 mm sararsan ince misine makineki yuvasindan daha hizli bosalip ve kamista daha az surtunme yapacagi icin atisin 40-50 mt cikarabilirsin..
    bir diger yandan 4 mt bir surf kamisa 50-60 lik bir surf makine takip bu makineye 20-25-30 mm aralarinda saglam bir misine ile airodinamik kursunla beraber 100 mt atmak cok zor olmaz sebibi ise kamis uzunlugu ve atis esnekligi ile beraber oltayi salladiginizda uyguladiginiz kuvvet ve kamisin yaylanma anindaki verdigi esneklikle ve uygun makineye sarilmis uygun kalinlikta misine olursa atis daha uzun mesafelere ulasacaktir buna zamanla tecrube ve deneyimde eklenince 230 mt atanlar bu sekilde cikiyor...
    bu olayda da kamisin veya makinenin markasinin bir önemi yoktur söyleki linelife,yo-zuri-alba bulardan herhangi biri ile uygun makine ve misineyle bu tur atislari calistiktan sonra yapabilirsin önemli olan istege uygun mal secilmesi..gidip bir fly kamisa
    cikrik takmak ne kadar sacma olur demi..ona göre bir surf kamisa uygun surf makine isini görecektir..ve bu sistemde kursunlarda cok önemli...

Son düzenleme: 2 Ağustos 2008
  8. KaraKurt

KaraKurt Fatih

Favori Kamış:
    Olta ve Sabırrrr
    En İyi Avı:
    Kötü av yok :)
    bol miktarda hemde :D gelecek sene Allah nasip ederse 400 mt deviren olcak :D

9. KaraKurt

KaraKurt Fatih

Favori Kamış:
    Olta ve Sabırrrr
    En İyi Avı:
    Kötü av yok :)
    :D:D:D:D:D:D:D:D

Abi beni Kanas====Mg3====Bixi====Gtt ten aşşası paklamaz :D

10. rockchy

rockchy furkan aksakal

En İyi Avı:
    25 cm sarıkanat
    ben dedemin 4 mt kamışıyla bu yazın başında 80 mt atmıştım ve benim için uzağa atma konusunda tatminkardıda (yanımda arkadaş vardı (((her zamanki gibi))) iddaya girdik ve kurşun suya düşer düşmez misinayı tutup düğüm attım ve eve gidip kamıştaki misinayı boşaltıp 5 er mt arayla ölçük tam 78,83 mt geldi

11. crazy_fısher

crazy_fısher burak sökmen

Favori Kamış:
    zıpkın,olta,
    En İyi Avı:
    5kg levrek:)3,5 kilo beyaz laos(kum gridası)
    Uzağa atma işi daha çok kumluk sığ sahillerde dil balığı yada kalkan tutmak için kullanılıyor.Sen ne için merak etmiştin?

12. rockchy

rockchy furkan aksakal

En İyi Avı:
    25 cm sarıkanat
    benmi yoksa konuyu açan arkadaşmı??

13. hauki

hauki mustafa cecen

Favori Kamış:
    olta ve zipkin
    En İyi Avı:
    forumdan baya arkadas var sadece tekne arkasindan 100-150 mt atabilen:D:D
    benim kendi rekorum 100 mt den fazla yumurta samandirali takimi 3.40 kamis ve 30 mm misine ile atarken kamis ucuna dolanan misinenin kopmasiyla birlikte hayatimin en uzun atislarindan birini yapmistim...

14. rockchy

rockchy furkan aksakal

En İyi Avı:
    25 cm sarıkanat
    :D:D:D;) ;) ;) :D :D :D

15. crazy_fısher

crazy_fısher burak sökmen

Favori Kamış:
    zıpkın,olta,
    En İyi Avı:
    5kg levrek:)3,5 kilo beyaz laos(kum gridası)
    :)Güzel espri:D

16. rockchy

rockchy furkan aksakal

En İyi Avı:
    25 cm sarıkanat
    ;) eyvallah

17. 56561

56561 Yücel

Favori Kamış:
    Daiwa Sensor Red Surf 4.00, Daiwa Procaster Samfish 2.10
    Favori Makine:
    Shimano Catana 4000FA, Ryobi Ecuisma 8000vi
    En İyi Avı:
    10.5 kg rus kefali, 5.250 Levrek, 1573gr kofana
    Kendi rekorum 110-1120 metre civarı, kamışı ilk aldığımda denemiştim. 120 gr kurşun ve 0.37mm misinayla. Birkaç denemeden sonra 100 ü geçtim ancak daha fazla yüklenmeye misina pek dayanmıyor, parmağımız da ha keza öyle.Benim hedefim genellikle 50-70 metre arasındaki mesafe olduğu için fazla üzerine düşmüyorum. Ancak videolarda gördüğümüz atış tekniğini havaya birkaç kurşunu dikerek birkaç kez de misina kopararak biraz öğrenme şansım oldu. Çok hafif bir surf atışı bile omuz veya kafa üstünden savurmak suretiyle yapılan ve abanarak ulaşılan mesafeye rahatlıkla ulaşıyor. Teknik ; örneğin atışı sağ taraftan yapacaksanızdenize sırtınızı dönüp kamışı denize paralel konuma getiriyorsunuz kamışın yere olan açısı 30 derece civarı. Kurşunu hafif hızlandırarak dönme hareketine başlıyoruz, yolun yarısında kamışın açısını arttırarak kamışın esnemesini sağlıyoruz, denize yüzümüzü döndüğümüzde misinayı bırakıyoruz. Düzgün yapıldığında özellikle ağır kurşunları atmak ve kamışı kırmamak için birebirdir bu yöntem. Örneğin 250 gr atarı olan kamışları kıran birçok arkadaş var. Bunun nedeni atış esnasında kullanılan yanlış teknik. Anlattığım teknikle merkezkaç kuvveti %60 ,kamışın yaptığı parabolik açıyla sağladığı ivme de %40 civarı atış gücü sağlıyor. Tek sorun ilk başlarda alışılmadık bir teknik olduğundan kurşunu istemediğiniz yerlere gönderme durumunuz olabiliyor. Ben şahsen misinayı elimden kaçırıp az daha birinin kafasını kırıyordum, aman siz dikkat edin, boş yerlerde deneyin.

18. woltajjh

woltajjh Orçun

Favori Kamış:
    Virax Kamış Fisherman Makina
    En İyi Avı:
    İstavrit =)
  19. DÜSSELDORFLU

DÜSSELDORFLU Boran RESNE

Herkeze Selâmlar ,

Debre‘ liye rica ettim ATIVER diye..
    Sag olsunlar kirmadilar . Attilar !

Vallahi mest oldum ..Adam , hem güzel hemde iyi atiyor !
    Simdi diyeceksiniz ki ,nede olsa Debre‘ de büyümüs . Receb‘ in de akrabasi …. Adamin sarkisi bilem var !

Dogru hepsi varda...Hesap edildiginde ,, herifcioglu her atisindan sonra kursununun düstügü yerden tekrar atarak devem etse , 6 atista bogaz köprüsünü geciyor !

Merak ettigim , oradaki metreyle , bizim metreler arasinda bir fark olup olmadigi !
    ………

“Abi .. bizde birde Hasan vardir.. Alimallah bir atarsa … diyorduki ,,,
    Orada dur deyip hem sözünü kestim .. Birde O‘ nunlan ugrastirma lan bizi dedim ..

http://www.leechvideo.com/video/view1651503.html

20. themad2

themad2 Serdar

Evet istediğim bilgiye ulaştım sağolun.. Demek işin sırrı ince misinada :D Baştan söyleseniz uğraşmıcaz :D

Ama artık iyi bir araştırdım ve şunu diyorum ki : Kimse 230 metre falan atamaz. Ama gayet iyi atanlar var :D:D:D ciddi forumda çok iyi atıyolar ama 230 atamazlar :D:D

Peki şimdi de şunu sorucam afınıza sığınarak..
    Motoruma sarabileceğim en ince misina nedir? Şuan için mevsimi gelince palamut çinekop lüfer falan denicem bilginize.Yani bu balıkları ne ile rahat alırım ve sorun olmaz.

Yani biliyorsunuz ki palamut avında 100 metre atmak şart gibi görünüyor.