Kıyıdan Kaşikla Atarken?

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında srcn.41 tarafından paylaşıldı.

1. srcn.41

srcn.41

Favori Kamış:
    Milennıum 60 ve Beta 60 Albastar makina,dragon ve discovery kamiş,el oltası,hassas kamiş
    En İyi Avı:
    Resimdeki eşkina,İstavrit,lüfer,zargana,meszgit
    Kıyıdan Makine ile Kaşikla Atarken kaşigi nasıl çekmeliyiz yavaş yavaş mı bir teknigi var mı ? Yoksa Çapari Misali mi ?

2. ufukkula

ufukkula ufuk

En İyi Avı:
    Henüz yakalamamış olduğum
    Kaşık konusunda tecrübem çok değil ama sahte yemleri ve sahte balıkları kamışı kullanarak çekiyorum,çekerken önce kamışı paralel tuturak geriye çekiyorum,sonra makinayı hızlıca sarıyorum,işe yarıyor...Benden bu kadar...

3. kemalyaman34

kemalyaman34 Kemal

Favori Kamış:
    Muhtelif çap ve markalarda makina ve kamış
    En İyi Avı:
    Turna : 72 cm.
    kaşıkların düzenli hareketler yapması gerekir. yani, çok hızlı veya çok yavaş olmamak kaydıyla ritmik bir şekilde çekmek en iyisi.

4. flexmen

flexmen

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    Kara sazan 6.400 kg
    Balığın o günkü psikolojisine bağlı.:D :D Bir gün kırmızı sever ertesi gün yeşil bir başka gün beyaz.Bazen hızlı sever bazen de yavaş.Balığa istediğini verirsen oda sana istediğini verir..:D

5. REALGS

REALGS

Favori Kamış:
    4 kamış+3 makina+örgü misina.Ah birde bol zamanım olsa
    En İyi Avı:
    Çocuklarım......
    Kamışın ucu denize doğru iken 90 derece sağa (yada sola) doğru yani saat 3 yönüne kamışı hareket ettir.
    Sonra kamışı tekrar denize doğru çevirirken oluşan misina boşluğunu sar.Düzelince makina kolunu 3-5 tur daha çevir ve tekrar saat 3 yönüne çektir kamışı.Bu olayı ritmik olarak tekrarla.....

6. MESUT_GULAN

MESUT_GULAN mesut

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    çuvalla MAVRAKİ
    merhaba ......
    kullanılan malzemede önemli arkadaşım almış oldugun kaşıgın özelliklerinide bilmen gerekiyor suya nekadar batıyor,sudaki hareketi vb ..........
    rasgelsin

7. denizbilimci

denizbilimci Hasan

Favori Kamış:
    Lineaeffe Extreme 4.40 ve Balzer Diabolo V, Cormoran Bullfighter 3.00 Spin
    Favori Makine:
    Shimano Titanos 5500 XSA ve Alivio 4000RB
    En İyi Avı:
    2,5 kg Torik
    Rapalaların kendine has yüzme tekniği ve ağırlık sistemi olduğu için ayrıca kamışla
    hareket ve ritim vermenize gerek yoktur normalde. Ama kurşun ağırlık kullanıyorsanız durum değişiyor. Çünkü takıma ekleyeceğiniz ağırlık rapalanın dengesini ve yüzmesini olumsuz etkiliyor. Kaşıklarda ise arkadaşların dediği gibi çekme sarma hareketi yapmanız gerekiyor.

8. srcn.41

srcn.41

Favori Kamış:
    Milennıum 60 ve Beta 60 Albastar makina,dragon ve discovery kamiş,el oltası,hassas kamiş
    En İyi Avı:
    Abi kıyıdan tutmak için sarıkanat,lüfer,çinekop gibi baliklar için ben 2 ve 3 nolu albastar kaşik kullanıyorum altı kırmızı tüylü ve balik çıkmıyor firdöndünün klipsine takıyorum kaşigi direk atıyorum kaşik agır olan cinsten bu balıgın gelmemesi kaşiga mı baglı yoksa o boyutlar için erken mi nasıl bir kaşig kullanmalıyım tavsiyelerinizi bekliyorum

9. Emin Yıldırım

Emin Yıldırım Emin Yıldırım

Favori Kamış:
    Olta ve tesbih
    En İyi Avı:
    3,5 Kg Kefal
    Sercan kardeşim tecrübelerime göre saydığın balık cinslerine göre biraz erken sayılır.Kaşık ile ancak eylül ayından sonra randıman alabilirsin

10. Lüfer

Lüfer Kerem

Favori Kamış:
    Lineaeffe all around carbon spiral 150-300g 3.50
    Favori Makine:
    Okuma impact im-65 machine high performance
    En İyi Avı:
    Lüfer
    arkadaşım bende kaşık çok kullanırım...ama sen biraz erken davranmışsın bu işe...sanırım kaşık numarası olarak albastarın kırmızı kuyruklu olan onun en büyüğünü kullanırsan iyi olur...hem daha ağırdır daha ileri fırlatırsın...ama daha zamanı var tam olarak lüfer yazın ortalarından beri daha da sıklaşır...ayrıca kaşığı attıktan sonra bir anda makina durursa bilki makine bozulmamıştır...balık yapışmıştır...sakın o arada boş salma hemen asıl makinaya...ben zamanında bu yüzden balık kaçırdım işte makina durunca bende durdum makinaya noldu acaba diyorum...:) ahh acemilik zamanlarım işte....haydi sana rastgele...

11. erdinconar

erdinconar

Favori Kamış:
    olta kaşık çapari rapala
    En İyi Avı:
    sazan eşkina levrek torik zargana lüfer
    merhaba sana kaşık olayını şöyle anlatayım henüz erken ama kaşığı 1 hangi balığa atıyosun attığın balık orta sudamı yoksa dibtemibunu birkaç denemeyle anlaman gerekiyo ikincisi kaşığa taktığın ağırlık önemli 150 gr kurşun takıyorsan ve onun orta sudan gelmesini istiyorsan biraz süratli çekmen gerekiyo yani kısacası kurşunun ağırlığına göre süratini belirliyeceksin

12. srcn.41

srcn.41

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    Akıntısı fazla olmayan suda mesala biz çapariye burda 25-35 gr arası atılır bunu göz önene alarak ben 35 gr. la atıyorum sizce dogrumu hiç randıman alamadım
    Agırlıklı kaşiklarda direk firdöndünü clipsine takıp direk atıyorum

Ancak Agırlıksız olanlarda 3 lü firdöndülü sistemli atıyorum Burda 1 kulaç kaşiga 1.5 kulaçta kurşuna mesafe veriyorum sizce dogru mu?

Yoksa agırlıksız kaşikta en altta kaşik 1 kulaç sonra firdöndü araya gezer kurşun 25-35gr sonra yine firdöndü ordan da kamişin clipse göre bir sistem mi yapmam gerekir?

13. erdinconar

erdinconar

Favori Kamış:
    olta kaşık çapari rapala
    En İyi Avı:
    sazan eşkina levrek torik zargana lüfer
    ilk önce şunu öğrenebilirmiyim hangi balık için kaşık atıyorsun.
    kurşunla kaşık arasında 2 kulaç kadar mesafe olmalı engüzeli bizim yaptığımız
    kurşunu direk klipse tak ve 2kulaç kadar bir beden onuda klipse 2 kulaçın ortasına bir fırdöndü olabilir biz palamutu ve lüferi böyle alıyoruz bidene bakalım. rasgele

14. srcn.41

srcn.41

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    Abi Ne çıkarsa bahtımıza genellikle lüfer bazdaki balıklara atıyorum çinekop sarıkanat gibi Balık gelsinde :)

15. John Dory

John Dory Emre

En İyi Avı:
    Büyük beyaz 70 cl, İstanbul Boğazı
    Kaşık için erken filan değil. Şu anda çıkış balığı kaşıkla gayet güzel avlanır. Hatta geç bile kalıyorsun sayılır. Bildiğim kadarıyla Değirmendere'deki arkadaşım 2-3 hafta kadar önce kaşıkla gayet güzel sarıkanat aldı. Çıkış balığını kaçırırsan Ağustos sonuna kadar beklemek zorunda kalırsın o ayrı :)