Kıyıdan sahte karides ile balık avı.

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında kaşıkçı tarafından paylaşıldı.

1. kaşıkçı

kaşıkçı FARUK

Favori Kamış:
    Hafif olsun kolum ağrıyor sonra. Reklama gerek yok.
    Favori Makine:
    O da hafif olsun. Çok dandik olmasın.
    En İyi Avı:
    Dardanel ton 3'lü paket
    Kıyıdan sahte karides ile avlanırken yemli takım yapar gibi 2-3 köstekli takım yapsak atıp beklesek verim alınabilirmi? Başka ne şekilde kullanabiliriz? Bu konuda tecrübesi olanlar bilgi verirse sevinirim.

2. NİHATSUNAR

NİHATSUNAR

Favori Kamış:
    olta ve çapari
    En İyi Avı:
    22 tane sargan
    Arkadaşım hevesini kırmak istemem.Fakat ben bunu çok denedim sadece bir balıkla kaldım(o da istavritti),daha da denemedim.Hatta kurdunu bile denedim.Kısaca hikaye yani.Fakat teknede işe yararmı,onu da bilemem.

3. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Sahteler, hareket etmedikten veya öyle görünmedikten sonra işe yaramaz.

Ama hareket etmesi için illa çekilmesi gerekmeyebilir. Bir tertibat ile kendinden hareket ediyor olabilir.

http://www.ngcsports.com/WW/WWFull_fish.cfm

Yada daha orjinal bir durum olarak, akıntı sahteyi sanki çekiliyormuşçasına hareket ettirebilir.

Kısaca, eğer bu işe uygun hidrodinamik formda bir sahte (karides, kurt vs.) ise, akıntının yüksek olması durumunda, akıntı ile hareket ederek işlevini yerine getirebilir.

Ama teorik olarak bunlar tamam olsa da, pratikte atıp çekilen sahtenin yanına yaklaşamazlar. En başta, öyle düzgün hareket edecek sahte bulmak biraz zor bir meseledir..

4. cüneyt yılmaz

cüneyt yılmaz Cüneyt YILMAZ

Sardalye yağı veya piyasada satılan diğer kokular ile deneyebilirsiniz. Karides kokusu veren ürünlerde var. Ben akıntılı ortamda farklı renklerde ve büyüklüklerde denedim fakat sonuç alamadım.

5. denizci_kaptan

denizci_kaptan Sami

Sahte karideslerle hiç randman alamadım. Ha belki dalgalı denizde ya da balığın çok bol olduğu bir yere denk gelirse belki. gerçi o zaman boş iğne bile iş yapıyor:)

6. mallaca

mallaca Halil Barış Şengül

Favori Kamış:
    Makinalı kamış olta,her türlü el oltası,rapala
    En İyi Avı:
    Kiloluk mırmır,Kiloluk iskorpit
    Sahte karidesi kokulu,kokusuz her türlü denedim.Kesinlikle bir işe yaramıyor.Bir de sahte fareler var.Zannedersem levrek için.İşe yaramaz diye ondan da almadım.Kısacası sahteler rapala dışına iş yapmıyor.

7. denizci_kaptan

denizci_kaptan Sami

Hakılısın fare kurbağa zargana vs sahteler balıkları değil bizleri kandırıyor:)

Ancak sahtelerde ragot raglou nun özellikle levrek avındaki tartışılmaz üstünlüğünü ve birkaç özel aksiyonlu silikon yemin başarısını göz ardı etmemek lazım.

8. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Onlarında kandırdığı çeşitli balıklar ve meralar var..

Mesela, buradaki bir gölde sazanı kandrımak için mor boncuk kullanıyoruz. Hayvan onu dut sanıyor, atlıyor, sazan işte..

Kurbağa örneğin, acı sularda ve sığlık deltalarda levrek için bilhassa çok etkili bir yemdir. Ama hayatında ghiç kurbağa görmemiş olan tipik boğaz levreğinin ondan anlaması mükün olmaz.

Bir diğer husus ise, yemin kalitesidir. Pek çok yem, sahtede olması gereken niteliklerin başında gelen aksiyon hususunda sınıfta kalır. Buna rapala, yozuri gibi tanınmış markalarda dahildir. Bu yüzden farklı sahteler verim vermez.

Rapala gibi multimilyon dolarlık bir şirket aciz mi?

Değil elbette.. Ama onların o sahteleri üretirken nazara aldıkları tür ve meralar bizim sularımız değil. İşte mesele burada. Örneğin, sahte zargana yaparken, lüfer veya sinarit avı düşünülerek üretilmiş olmuyor. Diyelim barakuda için üretlimiş oluyor. Barakuda biraz kördür, pek iyi görmez, görmesi de gerekmez. O zarganaya sudaki çarpık hareketinden dolayı kolayca atlar. Bu özellikle barakudanın iyi bir yemidir.

Ama o süper zargana imitasyonu orkinos için ş yapmaz, kılıçta iş yapmaz.. Ha, hiç mi? Hayır ama, onlar için, sürütülecek sahtenin kavitasyon yapması, yani kabarcık çıkarması gerekir. Bu yüzden de altıgen somun gibi kafaları, uzun saçakları vardır.

Ama o süper (ve pahalı) orkinos/merlin yemini alıp akya için gezdirirseniz, akya hiç yüzüne bakmaz. O ise, sağa sola kendini atan yem ister..

Gördüğünüz gibi, her türün yem seçimi başkadır. Ve maalesef bu türlerin farklı meralarda farklı yem beklentileri vardır.

Eğer sahte yem o meradaki o türlerin beklentilerine göre optimize edilmişse, canlı yemden bile daha etkili olur. Ama bu pek mümkün değil, teknik olarak mümkün, ama eknomik olarak pek olası olmuyor.

Bu yüzden, usta balıkçılar gittikleri yerde bakarlar, açarlar mengeneyi, kendi fly'larını bağlarlar.. Ve usta balıkçılar sadece gölde, derede değil, daha çok denizde avlanırlar..

9. denizci_kaptan

denizci_kaptan Sami

Söylediklerinize katılıyorum.

Elbetteki her sahte yemin bir üretim amacı ve kullanılabileceği bir avlak vardır. Ancak demek istediğim bizler av malzemecisine gittiğimizde denizde avcı balıkların bu sahtelere karşı ilgilerinden daha çok bizler bu tür değişik yemlere itibar ediyoruz. Bak bu da yeni çıkmış diye aldımız malzemelerin haddi hesabı yoktur.

10. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    O da bir şey mi?

Amanın pek güzel bir sahte diyerek aldığımız ve kutusunu dahi açmadan torunlara miras bırakacağımız pek çok sahte vardır..

Sadece sahte mi? Misina, iğne, hatta makine, kamış vs. bile olabiliyor çoğu zaman bu..

İnsanlarda (ve balıklarda da) siyah - beyaz olayı yok. Hepimiz biraz bir şeyiz, ama az ama çok. Herkes balıkçı, ama kiminde pek az, kiminde pek çok. Ve herkes koleksiyoncu, kiminde az, kiminde çok..

Ve biz o gibi şeyleri alırken, balıkçı olan tarafımızı değil, koleksiyoncu olan tarafımızı tatmin etmek için alıyoruz aslında..

Bu açıdan ben bu olaya gayet sıcak bakıyorum, o da bir zevk, o da bir mutluluk..

11. kaşıkçı

kaşıkçı FARUK

Favori Kamış:
    Hafif olsun kolum ağrıyor sonra. Reklama gerek yok.
    Favori Makine:
    O da hafif olsun. Çok dandik olmasın.
    En İyi Avı:
    Dardanel ton 3'lü paket
    Çok değerli yorumlarınız için teşekkürler. Sayenizde boşu boşuna sahte karidesle uğraşmamış olacağım.

12. merkury33

merkury33 HASAN

Favori Kamış:
    tahta, el oltası
    Favori Makine:
    mercury90
    geçte olsa ben de bunu yeni anladım. bu sahteler balıkları değil insanları kandırıyor.
    kıyıdan, denizde, at çek ile balık tutabilen hiç görmedim. oyuncak oldu bu rapalalar elimde. bebeler görse gülecek halimize

13. afdermon

afdermon ahmet

slm foruma yeni katıldım konu baya eski ama karides için yazdıklarınıza üzüldüm benim encok verim aldığım yemdir sahte karides resinler sahte ile yakalanan balıklar sahte ile bekleme olmaz sürekli hareket halinde olucak yüzdüreceksiniz yanı

Ekli Dosyalar: