Kıyıdan Zokalı takım ile Palamut nasıl yakalanır ?

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında murat303 tarafından paylaşıldı.

 1. murat303

  murat303 Murat

  Mesajlar:
  349
  Şehir:
  İstanbul / Ataşehir
  Favori Kamış:
  4.20 Shimano Nexave BX TE Surf
  Favori Makine:
  Shimano Ultegra CI4 5500 XSA
  En İyi Avı:
  52cm Kofana/ Dragos'tan
  Forumda bu konu hakkında bilgi bulamadığım için yeni konu açtım.

  Kıyıdan zoka ile nasıl palamut avlarım, hamsi zokaya nasıl takılmalı, ne çeşit bir zoka kullanılır ve nasıl bir taktik uygulanmalıdır . Bu konular hakkında bilgisi olan, varsa resimleri ile birlikte nasıl olacağını öğrenmek isterim. Şimdiden teşekkürler.
   
 2. adrenalin

  adrenalin

  Mesajlar:
  158
  Şehir:
  BURSA
  Favori Kamış:
  genelde olta bazen zıpkın
  En İyi Avı:
  Sazan 4,5 Kilo-Turna 4 Kilo
  Selam Murat bey

  Palamut avında kullanılan zoka nın basit bir çizimini yaptığım link bu :http://www.balikavi.net/forum/showthread.php?t=5299&highlight=palamut

  Not : Tabiki siz kamışla avlanacağınız için fırdöndüden sonraki mesafe 5 yada 6 metre olamayacaktır.

  Eğer kıyıdan atacaksanız ve attığınız bölgede akıntıda olabileceği ihtimalini düşünürsek ağırca bir zoka kullanmanız gerekecek sanırım. Ben palamut avında zokaya hamsiyi takarken her iki iğneninde uçlarının balığın kafasına doğru bakmasına ve iğneleri mümkününce baş bölgesine yakın takmaya çalışıyorum.Çünkü palamut hamsiye genelde kafadan saldırıyor.Ama hırsız iğneyi dilerseniz kuyruğunada takabilirsiniz.
  Çizim koyamadım ama örneklemek gerekirse balığı başından aşağıya doğru tuttuğunuzu varsayın balığın bakış istikameti gökyüzünde ve iğnelerin uçlarının bakış istikametide bu olacak.İlk iğne hamsinin göğüs bölgesinin kafaya yaklaştığı kısmından bir kez geçecek ve balığı çevirip sırtıyla kafasının birleştiği bölgeden belirttiğim istikamette dışarı çıkacak hırsız iğne ise ilk iğnenin biraz daha gerisinden aynı istikamette çıkacak. Ayrıca hamsinin kafasını keserekte yem olarak kullanabilirsiniz.Eğer bu şekilde
  kullanırsanız özellikle ilk iğne balığın sırtındaki sert bölgeye daha sağlam oturduğundan kıyıdan avlanacağımızı düşündüğümüzde size atış sırasında yemin dağılmaması gibi bir avantaj sağlayacaktır.
  Zokanın parlak olmasının faydalarıyla ilgili bir yazıyı bende bugün okudum eğer bakma fırsatınız olmadıysa kolaylık olsun diye linkini veriyorum :http://www.balikavi.net/forum/showthread.php?t=5436&highlight=palamut

  Not : Nerde ve nasıl (Köprü üzeri,İskele vb.) avlanacağınızı bilmiyorum ama palamut genellikle belli bir derinlikte av verir ne eksiği ne fazlası.Mesela gemlikte kayıktan avlanırken 16-17 kulaç derinlikte sürekli vuruş alırken, bir kulaç altında yada üstünde uzun bekleyişler sonrası vuruş alabiliyorum.Eğer kıyıdan kastınız köprü üzeri ise bu kulaç ayarını yapabilirsiniz.Ama takımı ileri fırlatmanız gereken bir durumdaysanız.Oltanızı attıktan sonra kurşun dibe inerken içinizden sayın eğer bu iniş sırasında vuruş alırsanız balığın bulunduğu mesafeyle ilgili az çok bi fikir sahibi olursunuz ve belirlediğiniz rakamı sayar ve kamışın ucunu denize paralel olarak tutup sarmaya başlarsanız tam olarak başarılı olmasada zokanızı belirlediğiniz derinliğe yakın bir düzlemde çekmenize yardımcı olacak ve şansınızı artıracaktır.

  Umarım açıklayıcı ve faydalı olmuşumdur.Size rastgelsin.Saygılar sevgiler.....
   
  Son düzenleme: 5 Aralık 2006
 3. John Dory

  John Dory Emre

  Mesajlar:
  632
  Şehir:
  istanbul - bodrum
  En İyi Avı:
  Büyük beyaz 70 cl, İstanbul Boğazı
  Kıyıdan zokayla palamut avı bana pek ideal gelmiyor. Niye derseniz?
  Palamut çok farklı derinliklerde yemlenmekle beraber çoğunlukla su yüzeyine yakın yemlenir. Ama neticede pelajik balıktır. Avlarını yüzer avlar arasından seçer, deniz tabanında pek yem aramaz.
  Palamut kıyıya belli noktalada yaklaşır, o noktaları bilmek lazım. Bu noktalarda da çoğunlukla kıyıya, kamışla maksimum atış mesafesinde yaklaşır. Yani hafif bir zokayı bu noktaya göndermeniz zordur.
  Bu iki faktörü birleştirmek gerekirse... Öncelikle yemi palamutun yiyebilmesi için zokanın süzüle süzüle her seviyeyi tarayarak dibi bulması, dibi bulunca da çekilmesi gerekir. Bunun içinde doğal olarak hafif zoka kullanmak lazım. Hafif zokayı palamutun bulunduğu mesafeye yetiştirmek ise pek mümkün değil. Ağır zoka kullanırsanız da, zoka dibe hızla ineceğinden palamut çok çok bol değilse yeme denk gelmeye fırsatı olmayacaktır.
  Zokayla palamut avı en uygun olarak tekne ve köprülerden sarkıtma yöntemiyle, seviye ayarlanarak yapılır. Bunun dışında kaşık ve rapala denemeniz çok daha anlamlı olacaktır.
   
 4. murat303

  murat303 Murat

  Mesajlar:
  349
  Şehir:
  İstanbul / Ataşehir
  Favori Kamış:
  4.20 Shimano Nexave BX TE Surf
  Favori Makine:
  Shimano Ultegra CI4 5500 XSA
  En İyi Avı:
  52cm Kofana/ Dragos'tan
  Teşekkürler

  Verdiğiniz bilgiler çok işime yarayacak, yardımlarınız ve vakit ayırdığınız için çok teşekkür ederim.
   
 5. oflu

  oflu

  Mesajlar:
  461
  Şehir:
  ist
  Favori Kamış:
  olta
  En İyi Avı:
  çinekop,sarıkanat,lüfer,palamut
  zoka değil ama kaşık etkili bir yöntem kıyıdan bunu bilir bunu söylerim
   
 6. skoylu

  skoylu Serdar KÖYLÜ

  Mesajlar:
  7.941
  Şehir:
  GEBZE
  Favori Kamış:
  Olta, başkası olmaz..
  En İyi Avı:
  Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
  İlla zoka ile yakalayacağız diyorsanız, kamış boyu bedene zokayı bağlayın. yumruk kadar köpük şamandıraya takın. Şamandıraya bir tane de 50gr, 60gr. kaldıracağı kadar kurşun ekleyin. Abanın, gittiği yere kadar gitsin..

  Palamut varsa tutarsınız. elbette akıntı vs. kıyıya getirene kadar zaman var..

  Ama genede, bu yolla palamut tutarsanız, bir piyango bileti almayı da unutmayın, şanslı gününüzdesiniz..

  Eğer zoka yerine, sadece iğne kullanırsanız, şansınız biraz daha yüksek olur. Yani tipik zargana takımı. İğnesi büyük, yemi büyük.. Eğer palamut varsa, büyük ihtimalle kaçmaz bu takımdan...

  Kaşıkta iyidir. Ama ağır kurşunla dipten çekerseniz, şansınız az olur..

  Aslında her şey mekana bağlı.. Sarayburnunda palamutlar dipten içeriye doğru gidiyor, yayılırken pek denk gelmiyor. Kaşık ve 125 gr. kurşunla açıktan çekerseniz, yakalanıyor..

  Ama köprüde örneğin.. Palamutlar köprünün ayaklarından tırsıyor bir an.. Oralarda oyalanıyor, halice bakan yüzde.. Ve yüzeye yakın oluyorlar.. Atın zokayı, getirsin palamutu..

  Bilhassa akşam ve sabahları kıyılayan, yayılmaya çıkan istavrtilerin peşinden kıyılara sokuldukları çok oluyor..

  Eğer, akşam istavriti, sabah istavriti yapan bir yer varsa, buralarda palamut denemeniz faydalı olabilir..