Kocabaş Sazan ve Gümüş Sazan????

Konu, 'Tatlısudaki Canlılar' kısmında 981 tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. 981

981

Arkadaşlar kocabaş sazan ve gümüş sazan nasıl balıklar? Hiç görmedim. Belki de isimlerini farklı biliyorumdur.
    Resim bulabilen buraya koyarsa sevinirim.

2. kya55

kya55 K.Yılmaz Aytekin

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    sazan 13,5
    kardeş bu isimler sanırım yöresel olsa gerek.sazanın yörelere göre isimleri ve çeşitleri var.sazangiller familyası diye geciyor.gümüş sazan rengi beyaz olduğu için bazı yörelerde gümüş bazı yerlerdede adi sazan diye geçiyor.bazılarının rengi sarı oluyor.bazıları kambur sazan diye geçiyor. sonuç ta hepsi sazan işte. iyi avlar.

3. eozsoyeri

eozsoyeri Erdem Özsoyeri

Bana da öyle geliyor ki biri kafası büyük olan sazanlara biri de rengi parlak olan sazanlara takılan yöresel adlar :)

4. huntercarpio

huntercarpio Adnan

Favori Kamış:
    Olta
    Sevgili İzlen, bence sen yine bir şeylerin peşindesin (doğru anladığım mı?).

Sana inşallah çok güzel ve ayrıntılı cevap gelecek. Bütün Sazan türleri, Türkçe adları, bilimsel adları (latince) ve İngilizce adlarıyla. Ama henüz araştırmamı tamamlayamadım.

5. eozsoyeri

eozsoyeri Erdem Özsoyeri

6. balikci

balikci

Resimde yukarıdan aşağı:

Gümüş sazanı (silver carp)
    Ot sazanı (Grass carp)
    kocabaş sazan (Bighead carp)
    Siyah sazan (Black carp)

Bu balıkların çinde yumurtalarına ihtiyaç varmış, türkiyedeki iç sularda bu balıklar yaşıyor mu?

7. eozsoyeri

eozsoyeri Erdem Özsoyeri

Hayır yaşamıyor şimdiye kadar hiç ne gördüm ne duydum ne de biryerden okudum..Yalnız Türkiye'de de ot sazanı diye bir tür var ama aynı balık mı bilemem..

8. 981

981

Aynen Öyle!

Sevgili Adnan aynen öyle,
    Bilgileri bekliyorum, TÜGEM büyüteç altındadır. Hiç şüphen olmasın. Sen beni tanımışsın artık, bişeyl diyemiyorum. O kadar da belli etmemeye çalıştım ama nafile.
    Sevgili Erdem ve Murat resimler için teşekkür ederim. Ellerinize sağlık.
    Kya55 teşekkürler.
    Tamam ben bunları biliyorum o zaman. Resimlerden anladığım kadarıyla, yeni yeni yaratıklar katılacak aramıza o zaman ilerleyen zamanlarda. Dur bakayım. Allah sonumuzu hayır etsin.
    Bu Big Head'i biliyorum, dev gibi oluyor ama balığa benzemiyor bence, Allah'ın gücüne gitmesin ama balıktada azcık estetik olacak dimi.
    Mesleki gözden mi yaklaşıyorum nedir?
    Saygılar.

9. huntercarpio

huntercarpio Adnan

Favori Kamış:
    Olta
    CYPRİNİDAE (SAZANGİLLER) FAMİLYASI:
    Dünyadaki balık familyaları içinde en fazla türe sahip olanıdır.

Bu familyaya mensup bazı balık türleri: Çapak, İnci Balığı, Kocaağız, Sis Balığı, Bıyıklı Balık, Tahta Balığı, Karabalık, Siraz, Tatlısu Kefali, İnci Kefali, Karaburun, Acı Balık, Kızılgöz, Gördek, Kızılkanat, Eğrez, Kadife, Havuz Balığı, Sazan, Ot Sazanı, Gümüş Sazanı, Büyükbaş Sazan, Siyah Sazan.

Bunlardan son 5 tanesini inceleyeceğiz.

1. SAZAN: CYPRİNUS CARPİO

Asıl vatanı Güneydoğu Asya ve Çin’dir. Vücut rengi beslenme koşullarına göre altın sarısından mavi, koyu yeşil veya kahverengine kadar değişebilir. Sırtı ve yüzgeçleri griden yeşile kadar değişir, çoğunlukla altın kırmızısı renkte, dudaklar, yanak ve karın sarımsıdır.

Bu türün kendi arasında alt türleri vardır. Bu alt türler temelde, Doğa Sazanı ve Kültür Sazanı şeklinde ikiye ayrılmaktadır.

a. DOĞA SAZANI: CYPRİNUS CARPİO CARPİO
    Yabani Sazan olarak da adlandırılmaktadır. Karakteristik özelliği vücudunun tamamen pullarla kaplı olmasıdır.

b. KÜLTÜR SAZANI: CYPRİNUS CARPİO L.

Pullu, az pullu veya tamamen pulsuz olabilir.
    Kültür Sazanları, pulluluk durumlarına göre şöyle sınıflandırılır:

PULLU SAZAN: Vücut Doğa Sazanındaki gibi tamamen pullarla kaplıdır.
    AYNALI SAZAN: Genellikle vücudun büyük bir kısmı pulsuz olup, mevcut pullar iri, vücuda serpilmiş durumda ve parlaktır (ayna şeklinde). Tüm vücudu iri ve ayna şeklinde pullarla kaplı olanlara da rastlanır.
    ÇİZGİLİ SAZAN: İri pullar, Aynalı Sazandan farklı olarak yan çizgi boyunca tek sıra halinde veya nadiren birden fazla sıra halindedir.
    ÇIPLAK SAZAN: Vücudunda pul çok az bulunur veya hiç bulunmaz.

Çıplak ve Çizgili Sazanlar, özel pulluluk durumlarını belirleyen genetik yapılarının ölüm oranını yükseltmesi nedeniyle yetiştiricilikte tercih edilmezler. Dolayısıyla Kültür sazanı denilince Pullu Kültür Sazanı ve Aynalı Sazan akla gelir.

Kültür Sazanları renk durumlarına göre de Altın Sazan, Kara Sazan gibi adlar alabilmektedir.
    Kültür Sazanları, genel olarak Doğa Sazanına oranla daha yüksek sırtlı, daha tıknaz, daha hızlı gelişen, besin maddelerini ete dönüştürme oranı daha yüksek olan balıklardır.

Aynalı Sazanın birçok farklı ülkede çok sayıda farklı varyeteleri elde edilmiştir. Belirli bir bölgede uzun süreli yetiştiricilik yapılması sonucunda vücut yapıları değişiklik gösteren Aynalı Sazanlar üretilmiştir. Bu nedenle bazılarında vücut daha tıknaz, sırt daha yüksek iken, bazılarında vücut daha uzun olabilmektedir.

2. OT SAZANI veya ÇAYIR SAZANI: CTENOPHARYNGODON İDELLA

Adından da anlaşıldığı gibi bitkisel besinleri tüketir. Son yıllarda ülkemizde araştırma istasyonlarında üretilmektedir. Aşırı ot tüketimi nedeniyle sularda otla mücadelede tercih edilmektedir. Asıl vatanı Çin’dir.

3. GÜMÜŞ SAZANI: HYPOPHTHALMİCHTHYS MOLİTRİX

Bitkisel planktonlarla beslenir. Son yıllarda araştırma istasyonlarında deneme üretimi yapılmaktadır. Çin Sazanı olarak da bilinir.

4. BÜYÜKBAŞ SAZAN: HYPOPHTHALMİCHTHYS (ARİSTİCHTHYS) NOBİLİS

Bitkisel ve hayvansal planktonlarla beslenir. Lekeli Gümüş Sazanı, Mermer Sazanı, Büyük Başlı Sazan veya Kocabaş Sazan olarak da adlandırılır. Çin Sazanı olarak da bilinir. Gümüş Sazanına göre kafa daha büyüktür. Deneme amaçlı üretimi yapılmaktadır.

5. SİYAH SAZAN: MYLOPHARYNGODON PİCEUS

Kara Sazan veya Çamur Sazanı da denilmektedir. Vücut ve yüzgeçler siyahtır. İri bir tür olup boy 1 m. ve daha uzun olabilir. Dünyaya yayılmakta olan bir başka Çin Sazanıdır. Ülkemizde henüz bilinmemektedir.

Ülkemizde yukarıda sayılan isimlerin karıştırıldığını çok sık olarak görebiliyoruz.

Pullu Kültür Sazanının beslenme veya yetiştirilme koşullarına bağlı olarak koyu renkli olanlarına Kara Sazan denilse de bu durumda ayrı bir balık türünü değil, bir türün içindeki varyeteyi tanımlamış oluyoruz.

Bu balıkların isimlerini internette herhangi bir arama motorunda arattığınız zaman çok sayıda resimler bulabilirsiniz.

Ben bir yabancı siteden link adresi vereceğim. Oradan da bakabilirsiniz:
    http://www.jjphoto.dk/fish_archive/a_intro12.htm

Balıklarımızın İngilizce isimleri aşağıda yazılıdır:
    Carp: Sazan
    Common Carp: Genel Sazan (Pullu Sazan)
    Golden Carp: Altın Sazan
    Black Carp: Kara Sazan
    Wild Carp: Yabani Sazan
    Leather Carp: Deri Sazanı (Çıplak Sazan)
    Linear Carp: Çizgili Sazan
    Mirror Carp: Aynalı Sazan
    (Fullyscaled) Mirror Carp: Tam Pullu Aynalı Sazan
    Amur/Grass Carp: Ot Sazanı
    Black Amur Carp: Siyah Sazan, Çamur Sazanı
    Silver Carp: Gümüş Sazan
    Bighead Carp: Büyükbaş Sazan

Son düzenleme: 30 Haziran 2006
  10. ^^e_sin^^

^^e_sin^^ Erhan Demir

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    sazan 6 kg
    Ot sazanını biliyorum.Çok sakin yüzüşü var.Göle ekmek parçaları attığımızda diğer sazanlar geliyor .Fakat ot sazanı dönüp bakmıyor. Kıyıdaki otları yolarak götürüyor.

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.