kocagöz

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında hazar tarafından paylaşıldı.

1. hazar

hazar

Merhabalar.Kocagöz diye bir tür var ve kimse bu adla anmıyor bu balığı...Mercanın aç gözlü ve küçük olanı...Mart sonundan sonra kıyılıyor taa ki aralık ortalarına hava soğuyana dek...at çek yapıyorsunuz...elmayla dahi yakalayan adam gördüm...balığın eti de fena değil.izmariti sollar yani güzel balık..Mercan familyasından olduğunu tahmin ediyorum..200 gr'a kadar olanlarını gördüm...Bilimsel bir fikirde bulunacak var mı kocagöz hakkında? :)

2. ege bölgesinde bu ad kullanılır sevgili hazar..
    çok ta bir fikrim yok ama site raporlarından bir alıntı yapmak istedim.. sanırım bu fotoğraftaki küçük balıkların çoğu kocagöz.. ama yinede hocalar açıklama yaparlar ..

3. hazar

hazar

paşam aslında kuyrukları senin resimde pembe o küçüklerin....ihtimal onlar başka bir cins çünkü kuyruk yapıları tutmuyor :)

4. sevgili arkadaşım.
    ben sadece sana yardımcı olmaya çalışıyorum.. dediğim gibi çok ta fikrim yok..
    küçük bir rica, benim için sorun değil ancak osmanlıdan kalma hitap şekilleri (paşam, sultanım,şehzadem,beyzadem gibi) çok uygun gitmemiş.. sevgiyle kal.:)

5. hazar

hazar

Hay Allah,biraz abartılı bir üslûp olmuş Değerli Bülent Bey :) :) Osmanlı'nın torunu ve Atatürk'ün çocuklarıyız..Hitap şekillerinde ölçüyü aşmadıkça isteyen istediği üslûbu kullanabilir...Herkes güzel ülkemizin birer nezih vatandaşı burada ve dilleriyle kimsenin karara varmayın lütfen,istirham ediyorum burası bir edebiyat ortamı değil,sportif faaliyet paylaşma ortamı...
    Paşam demeyiz madem size Bülent Bey...Sanırım böyle üye kaybına da uğrayabiliyorsunuz...Siz de sevgiyle kalın ve bırakın insanlar gönüllerince rahat olsunlar ve tıpkı 5 kilo palamutu poşedine koymuş kadar büyük bir şevkle bu sitede turlasın insanlar...
    Çok teşekkürler size de

Son düzenleme: 17 Şubat 2007
  6. Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 17 Şubat 2007
  7. SahEmre

SahEmre Emre

Favori Kamış:
    Okuma Salina 4.20 Salina 100-200 - Lineaeffe Extreme Cast 4.40 180gr. - Okuma V-System 240 10-40g
    Favori Makine:
    Ryobi Proskyer Nose Power - Shakespeare Mach 1 XT
    En İyi Avı:
    Küçük beyaz; 7 cm. Kuzey batı Antartika Sığlıkları..
    sevgili hazar
    bu sitede uyguladığımız sistem imzasistemi farkındaysan herkesin yazılarının altında adı soyadı yaşıve bulunduüğu yer bilgileri çıkıyor.sende bunları imzana girersen iletişim daha kolay olur. MEsela adınla hitap deriz, yaşına göre hitap ederiz falan filan.
    Küçük şeylerden tartışma çıkarmayalım bunlara takmayalım ;)

8. Herkesin bi düşüncesi vardır dostum;)

Düşünce güzelde,düşmeyince daha güzel;) :D

9. bornovalı2

bornovalı2

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    saragoz 1010 gr
    ege bölgesinde bu isimle bilinir genelde. Karaburun kanlıkayada çok miktarda yakalanır ayrıca:).Kocagöz ve ya mandagöz de denir.Afadersiniz ama yerli balıkçılar 'piç mercan' da diyolar bu balığa...

10. Eczacı

Eczacı

Favori Kamış:
    olta

evet buradada balıkcılar piç mercan derler mercana çok benzer ama gözleride birhayli büyüktür geçen hafta bir kaç tane tekneden tutmuştuk bizde rengide mercandan daha açık renklidir sanırım bu balıktan bahsediyorsunuz.

11. sümer34

sümer34

Favori Kamış:
    Kamış
    En İyi Avı:
    turna 6,5 kg,aynalı sazan 14 kg
    hocam bu resimdeki küçük balıklar sarozda da kocagöz diye anılıyor kuyrukları ve yüzgeçleri öldükten sonra kırmızılaşıyor bu yaz erikli de mecidiye ye bağlı ibrice kasabasında limanda bol miktarda aldık aylardan temmuz du çapari şeklin de 6 lı ve 8 li izmarit iğnesiyle tuttuk yem olarak kalamar takarsan iyi sonuç alırsın kalamarı iğneden kolay alamıyor 1 yemle 4 -5 balık alırsın en güzel yagda pişirirsen olur ama pulları kazıman lazım ha unutmadan seyyar şamandıra takarsan iyi olur çünkü derinlik ayarı şart ideal derinlik 5 metre engüzel tutma saati akşam tam hava kararırken başlıyor ve sabahın ilk ışıklarına kadar sürüyor

12. reha

reha

Favori Kamış:
    DAM 160 ATP, MUSTAD 1522 NO:6,MUHABBET
    En İyi Avı:
    1.5 kg. levrek

merhabalar tuttuğum balıkların örnek olarak kullanılması çok güzel...
    küçük balıklar mandagöz dediğimiz balıklardır...sizin orada dediğiniz kocagözlerle sanırım aynı anlama geliyor...

13. bcankuzu

bcankuzu bülent can kuzu

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    kuşadası 4.5 kğ torik
    geçen sene çanakkalenin kumkale beldesine koco göz avladık. 19.30 ile 21.30 arası . enaz 5 kilo tane olarak saydım 120 adet geldi. yem tavuk bacağı idi.bir kişi balıklşarı çıkardı ve yem taktı bana yateşemedi.