Kofana, Akya ve Mercan........

Konu, 'Zıpkınla Balık Avcılığı' kısmında Onur GÜNER tarafından paylaşıldı.

1. Onur GÜNER

Onur GÜNER

Favori Kamış:
    malzeme
    Görüldüğü gibi tam bir Akdeniz karması...
    Bu tip avlar her zaman daha kefiyli ve balıkları daha iyi tanımlamaya yardımcı olur.
    Balıklar Kış mevsiminde olduğu için gayet yağlı ve lezzetli...
    Birazda tekniğimizden bahsedersek ilgilenen arkadaşlar için verimli olabilir...
    Derinliğin 5 ile 20 metre arasında değiştiği bir bölgede avlanıyordum. Su gerçekten bulanık. Akdeniz için sürekli uzun tüfek kullansamda bu avda yanıma 90 lık makaralı bir tüfek aldım. Bulanık su için ideal bir seçim. Balıkları belli noktalarda (olası geçiş yerlerinde) bekleme yaparak avladım. Lodos her zaman açıklardaki besin yüklü suları kıyıya getirdiği gibi kıyılardaki sularıda çalkalayarak organik bir çorba hazırlar. Buda balıklar için enfes bir ziyafet demek. Fırtınalı ve kapalı havalar, yağmur ve benzeri hava hareketleri her zaman iyi balık yapmıştır. Bu bakımdan benim için vazgeçilmezdir. Bulanıkmış, dalgalıymış, fırtına varmış. Eğer dalışa az da olsa imkan verdiği taktirde inanılmaz sonuçlarla evinize dönebilirsiniz...
    Bu avda çok daha fazla balık vurulabilirdi ama hem merayı hırpalamamak adına hemde hava şartlarının aşırıya kaçması dolayısı ile av kısa kesildi...
    Bu arada mercan sık karşılaştığım bir cins değil. Çok derin sularda yaşamını sürdüren bir balık. Bu palazlar ara sıra sığ sulara girebiliyor. Avı son derece kolay. Çok cesur bir balık. Rastlamanız vurmanız için yeterlidir ama rastlamak gerçektende zor bir ihtimal...

Gerçek avcılara RASTGELE...

2. sinansarma

sinansarma

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    7 kg Halili+2850 gr kofana
    onur çok güzel av olmuş.eline sağlık mart ayının favorisi sensin galiba. oyum şimdiden sana. tabi kendim bir kofana yakalamazsam.

3. sinansarma

sinansarma

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    7 kg Halili+2850 gr kofana
    onur bunları SEKA limanındanmı yakaladın. fotoğrafta arkada görülüyor kağıtlar.

4. yalcinicli

yalcinicli

Onur, nazar değmesin kardeşim. Mahsül harika. Tebrik ediyorum.
    Çektiğin fotoğraflara değinmek istiyorum. Özellikle ilk kare. Balıklar kadrajda dik pozisyonda ve kısa görünüşe girmişler. Dolayısıyla boyutları hakkında çok kısıtlı done veriyor. Tabi görsel açıdan kompozisyonu da olumsuz yönde etkiliyor.
    Naçizane önerim, yerde çekilen fotoğraflarda balıkları kadrajda tam yan olarak yer alması ve yönleri soldan sağa doğru bakması. Artı, fazla rakusiye sokmandan, mümkün olduğunca üstten çekmek. Işığın yönüne de dikkat etmekte fayda var. Işığı karşıdan ya da arkadan almamaya özen göstermeli, mümkün olduğunca sağ ya da sol yandan almak en ideali.
    Üçüncü karede ise sağda ve solda çok gereksiz boş alanlar mevcut. Üstelik boşluklarda kalan mukavva görüntüleri de konunun güzelliğini gölgeliyor. Figür ve balıklar dik kadraj kullanılarak kareyi daha fazla doldurması sağlanabilirdi.
    Bu tarz çekim yaptığında sonuçlarından daha fazla keyif alcağını fark edeceksin.

Sağlıcakla, rastgelsin...

Son düzenleme: 16 Mart 2007
  5. deepbourne

deepbourne

Favori Kamış:
    Olta,zıpkın
    En İyi Avı:
    Adabeyi 1,5 kg
    Onur tebrikler arkadaşım.Beceri ve ustalığına hayranım doğrusu.İmrendiğim bir zıpkıncısın tekrar tebrikler ..:)

6. erkut

erkut

Favori Kamış:
    olta-birazda zıpkın
    En İyi Avı:
    ahhh ah
    Bence harika bir av .Aman nazar değmesin.Ciğerine sağlık.Paylaşımın içinde teşekkürler...Devamlarınıda bekliyorum..

7. derya__kuzusu

derya__kuzusu Manyak Müjdat :)

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    yayın 4,5 kg.-4,kg.Lambuka
    Valla nedemeli kardeşim tek kelime ile süper maşşallah.
    ellerine sağlık :)

8. homersimpson

homersimpson

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    mercan :)
    onur harika bir av olmuş tebrikler. ellerine sağlık

ozellikle de kuzuya mest oldum.

müren sorununu nasıl çözüyorsun? belinde balıklarla dolaşıyormusun yoksa teker teker vurup karaya mı çıkarıyorsun?

iyi avlar

9. comman_sense

comman_sense batu baburşah

En İyi Avı:
    levrek,ahtapot,çipura
    onur müthişsin abi yine formundasın ne diyelimki ANCAK RASTGELSİN...

10. Onur GÜNER

Onur GÜNER

Favori Kamış:
    malzeme
    Fotoğraf konusundaki uyarılarında haklısın. Fakat sudan acelece çıkınca fotoğrafa fazla zaman kalmıyor ve her gün av olunca pekde ilgilendiğimi söyleyemem. Hatta bir çok avın fotoğrafını dahi çekemeiyorum. Söylediklerini unutmucam. Teşekkürler...
    Seka lamanı değil :D Ama haklalı çöplüğü diyebilirim...;)
    Mürene gelince. Akdenizde müren çok ama çok azdır. Boyutlarıda öyle büyük olmaz. Pek rastlamıyorum Akdenizde. Sevdiğim bir canlı değil. Görürsem, küçük bir balık vuruyorum hemen, parçalayıp ikram ediyorum. Böylece oda nasipleniyor bende doyumsun görüntüler yaşıyorum sualtında...

11. Onur GÜNER

Onur GÜNER

Favori Kamış:
    malzeme
    Bu arada balıklar Arlık ayında vuruldu. Sanırım :D

12. synax123

synax123

sana söylenebilecek bir şey var mı??? yine harika avlar yapmışsın:) aydınlık yüzünle beraber , balıklarda parlıyor.daha güzel ve mutlu av dileklerimle onur kardeşim :)

13. harun91

harun91 harun

Favori Kamış:
    shakspeare odysse makina,alba lucky kamış, lineaffe oyster 4.20 ve diğerleri..
    En İyi Avı:
    İsrail sazan istavrit izmarit gelincik
    Abi Süpersin.bu Arada Karadeniz'de Hiç Zipkinla Avlanmayi Denedin Mi??

14. Onur GÜNER

Onur GÜNER

Favori Kamış:
    malzeme
    Evet harun sık sık dalışa gidiyorum karadenize. Çeşitlilik ve av bakımından diğer denizlerden çok farklı. Yinede yiyacek balığımız çıkıyor. Avlanılan bölgeler derin değil ve su çok soğuk...

15. harun91

harun91 harun

Favori Kamış:
    shakspeare odysse makina,alba lucky kamış, lineaffe oyster 4.20 ve diğerleri..
    En İyi Avı:
    İsrail sazan istavrit izmarit gelincik
    abi Karadeniz çok dalgalıdır.Sakın dalgalı havalarda mendirek yanlarına yada kayalık bölgelere dalma aman gözünü seveyim.Çünkü bu denizin şakası yok:) dalga bir vurdumu direk kayalara Allah korusun:(

16. Onur GÜNER

Onur GÜNER

Favori Kamış:
    malzeme
    Saol adamım. Söylediklerini unutmayacağım...

17. bucalı

bucalı

Favori Kamış:
    olta,zıpkın
    En İyi Avı:
    6.800 gr sinarit
    yine mi Onur şov bıktım senden ya...:D :D :D

eline sağlık..

18. Avciperdeci

Avciperdeci SeRDaR

Favori Kamış:
    El Oltası
    onur tek kelime ile süper avlar yapıyorsun bizlere de resimleri izlemek ve tebrik etmek kalıyor

tebrikler

19. korni

korni koral

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    55 kg trakya kıvırcığı
    nefesine eline sağlık onur

20. Onur GÜNER

Onur GÜNER

Favori Kamış:
    malzeme