konserveden mazmuz olurmu??

Konu, 'Yemler ve Yemleme' kısmında güneyli tarafından paylaşıldı.

1. güneyli

güneyli

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    70 cm Baraküda
    Arkadaşlar Av için bazen uzun uzun hazırlık yapamıyorum o yüzden hani diyorum ki; Migrostan küçük bir kutu sardalya konservesi alsam ve çiviyle delikler açsam bir kaç gün bekletip(kokuşması için) yada hemencecik mazmuz olarak kullansam iş yaparmı?:confused:

2. Suatreis

Suatreis

Bi kaçgün bekletmeniz uzun uzun hazırlık ilkesine aykırı gibi, bunu yapana kadar zaten mazmuz işini halletmiş olursunuz. Kısa yolla çözücem dediğiniz konserveye çiviyle girişme işinde mutlaka tenekenin parlaklığı, üstündeki etiket baskılarının varlığı kısacası "oraya ait olmama" nın vereceği tedirginlik ve bilhassa o leziz nimetin işlenmiş olması sizi zaten bu konuyu açmaya itmiş olmalı.Tabiki bunların hiçbirinin Migros la ilgisi yok, varsada ben anlamam anlayana da mani olmam. Uzun lafın kısası ben olsam yemem bu mazmuzu. Kokuşturupta kullanmak durumunda kalınca konserveyi file gibi bir keseye dökmeniz hiç yoktan iyi olur kanısındayım.

3. Öncelikle beni sakın yanlış anlamayın ben olayın ikinci boyutunu düşünüyorum.
    Olayın teknik boyutundan önce mazmuz olarak kullanılacak konservenin sulara olduğu gibi yani tenekesi ile atılması yanlış olur.
    Zaten denizlerimiz boş konserve kutusu ve diğer atıklarından geçilmiyor. Birde böyle bir uygulama yapılmaya başlanırsa vay halimize..

4. Suatreis

Suatreis

hani şu "oraya ait olmama" kuramından değinmiştim ya. Sözümü geri alıyorum.:D

5. Aynen kardeşim..
    Konuyu biraz daha açmak istedim.
    Altını çizdiğin içinde ayrıca teşekkürler..:D

6. excalibur

excalibur

Favori Kamış:
    olta
    olur olmasına da , arkadaşların dedikleri şekilde olur sadece içini kullanırsan. ama olaya ekonomik açıdan bakarsan avuçiçi kadar konserveye vereceğin parayla kiloyla sardalya filan alırsın .

7. fsekerci

fsekerci

Favori Kamış:
    sadece olta
    En İyi Avı:
    turna 4 kg
    merakımdan soruyorum...
    bu mazmuz dediğniz şeyleri,denize atıyorsunuz.ve giderken de geri alıyorsunuz herhalde.ya dibe takılıp misina koparsa.

8. excalibur

excalibur

Favori Kamış:
    olta
    illaki o şekilde yapmak zorunda değilsin. ama öyle yapıyorsan da geri çekebileceğinden emin bir sistem hazırlamalısın ve düzgün bir yere bırakmalısın. patates filesi, bayan çorabı vb malzemelerin orda kalması hiç doğru olmaz.

diğer yöntem , top şeklinde hamur, toprak karışımlı filan mazmuz hazırlayıp suya atmak. hemen dibe çöker. tamamen doğal olduğu için, balıklar ve diğer canlılar tarafından tüketilmiş olur. geriye içine koyduğun taş toprak filan kalır.

9. güneyli

güneyli

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    70 cm Baraküda
    Bu mazmuz işiyle ilk defa ilgileniyorum daha önce hiç bir türlüsünü kullanmadım.Burada ki tariflerde bana biraz karışık gelmişti o yüzden alternatif yöntemler bulmak istemiştim.Tabiiki olayın olumsuz taraflarını gözardı etmişim.Bilgilendirmeleriniz için teşekkürler..Birde ne tür olursa olsun mazmuzun illaki kokuşmuş olmasımı gerekiyor.Balık pazarlarında bol miktarda bulunan temizlenmiş balık artıklarından mazmuz olurmu?(hem bu bedavaya gelir :) )

10. güneyli

güneyli

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    70 cm Baraküda
    Ben Mersin'in Silifke ilçesinde ikamet ediyorum .Buralarda sardalya pek satılmıyor.Konsrve olarak marketten almak siparişle getirtmekten daha ucuza maloluyor.Her iki durumdada yiyeceğin balığı hazır almak dahada ekonomik ama naaparsın hastalık işte ille kendin tutacan.

11. excalibur

excalibur

Favori Kamış:
    olta
    Sevgili irfan bundan iyi mazmuz mu olur , harika ;)

12. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Kefaller dadanır... Levreklerde onlara dadanır.. Genelde böyle bir zincir oluşur..

Bu tür şeyleri sürekli yapmak iyi oluyor. Yani, alın bu balık artıklarını, her gün akıntı olmayan bir yere atın. Bir müddet sonra orası balık cenneti oluyor. Zaten zamanla ekosisteme dönüşüyor. Kendi yemini kendi üretir hale geliyor. Mesele, alık kanala (dibe, derine) çekildikten sonra, aynı döngüyü tekrar başlatmak gerekmesi..

13. Suatreis

Suatreis

Ben pişmişini çektim ! :D Allah(c.c) inandırsın..

takıldı geldi öylece.. fotosunu bulunca hikayesiyle eklerim.