Konya Turna Avı (Spin)

Konu, 'Tatlı SU Balık Avcılığı' kısmında mkuzucuoglu tarafından paylaşıldı.

Etiketler:
  1. mkuzucuoglu

mkuzucuoglu Mustafa KUZUCUOĞLU

Favori Kamış:
    LURE240 (10-30gr) / Silverstar3120 (2-10gr)
    Favori Makine:
    Bauer 3000 - Daiwa Crossfire
    En İyi Avı:
    Trofe alamadık :)
    Üstadlar, abiler merhabalar,

Foruma yeni katıldım, Konya'da yaşıyorum daha önce beklemeli avlar ve çapari avcılığı yaptım, yeni yeni spine merak saldım çokda profesyonel olmayan bir set yaptım kendime 240 - 2 parçalı 10-30 gr kamış ve 3000 lik bauer makine ve 0.16 ip misina aldım.. Ayrıca Albanın 510 - 504 gibi değişik kaşıkları ile bir kaç kurşun kafa silikon ve mepps aldım ve Konya 'da Beşgöz Göletinde Turna avı denemeleri yaptım bu pazar, ancak gölet çok otlu ve kaşıklar çok takılıyor ve hiç turna vuruşu alamadım(acemilikten herhalde) halbuki iri turnalar önümdeki otlakların arasında zıplıyorlardı :))) ayrıca göletin suyu son derece bulanıktı ve hafif esinti vardı. Bu tip durumlarda neler önerirsiniz biraz araştırma yaptım ancak elle tutulur bilgiler bulamadım...

Sizden edineceğim bilgiler ve tecrübeler muhakkak işime yarayacaktır, şimdiden teşekkürler...

2. gslichemist

gslichemist abdurrahman

En İyi Avı:
    turna 65 cm
    sadece turna avına merak salmış biri olarak, turna avına başlamak için çok yanlış bir zaman seçmişsin:) çünkü sezon kapanmak üzere ve artık balıklar havyarlı yani yumurtlamaya hazırlanıyor. nisan ayına kadar sabretmelisin;) eğer avlandığın bölge otluk ise kaşık atmak yerine su üstü sahte yemler kullanmalısın, başarılı olma ihtimalin daha yüksek olur. göletin suyu bulanık ise boşuna yorulursun. yem olarak da herkesin farklı favori yemi vardır. yem için önemli olan, avlandığın bölgeye uygun seçim yapman. bereketli ve limit içinde güzel avlar dilerim.

guney bunu beğendi.
  3. mkuzucuoglu

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Hızlı dönüş için teşekkür ederim Abdurrahman abi, yanlış zaman oldu biraz farkındayım ama ben biraz tekniğimi geliştireyim ne neymiş göreyim diye gidiyorum gölete zaten aralık ortasında Turna yasağı başlıyormuş ilgili tebliğleri okudum ayrıca limit konusunda da dikkatliyim çoğu zaman balığı iade ederiz amacımız sportif :) Birde ben 2.40 lık hard kamış ve bauer 3000 lik makine kombinasyonu yaptım ancak makina biraz küçük geldi sanki, siz ne önerirsiniz ?

Saygılar

4. gslichemist

gslichemist abdurrahman

En İyi Avı:
    turna 65 cm
    başlangıç için bence makine ve kamış uygun, shimano alivio DX 270 kamış ve ryobi ecusime 3000 makine kullanıyorum. bence spin için en ideal kamış 2.70. tutmaya başladıkça göreceksin ki genelde yakınlarda atlar turna sahteye, hatta sudan çıkartırken peşinden zıpladığını çok gördüm :)

5. mkuzucuoglu

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Süpersiniz, teşekkür ediyorum cevaplar için :) O halde ben tecrübe kazanıp soru biriktirdikçe size danışacağım uygun görürseniz...

Rastgele :)

6. mulkiyeli

mulkiyeli ahmet

Favori Kamış:
    Fladen Warbird Criss Cross 3,00
    Favori Makine:
    Mitchell Avocet R (4000)
    En İyi Avı:
    sazan , 4 kg
    Merhaba, beşgöz göleti malesef kıyıdan spin avına uygun bir yer değil. Eskiden bir nebze yapılıyordu ama en son gittiğimde max. 1 metre dalarlı rapala ile bile av yapamadım. Size tavsiyem o merada şamandıralı takımla av yapmanız.

7. mkuzucuoglu

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Ahmet Bey cevabınızı yeni gördüm, öncelikle teşekkür ederim... Ne tavsiyelerde bulunursunuz bana başka ? Canlı balık bulmak zor malesef şamandıralı takım için ne yapabilirim ? Ayrıca Konya içi Perch alabileceğim göletler var mı ? Bizim için balık bahane biraz doğa ve spor tadında :)

Beşgöz için Karadan spin hiç denemeyim mi ?

8. mulkiyeli

mulkiyeli ahmet

Favori Kamış:
    Fladen Warbird Criss Cross 3,00
    Favori Makine:
    Mitchell Avocet R (4000)
    En İyi Avı:
    sazan , 4 kg
    Rica ederim. Size öncelikli tavsiyem şu an için beşgözde spin ile avlanmamanız, orası hala temizleniyor, eğer nisan ayına kadar temizlik biterse belki birlikte de gideriz çünkü benim de aklım orada (ki turnalarda) :) Eğer sudak yakalamak isterseniz altınapa barajının şu sıralar verimli olduğunu duydum, özel mesajla size kendi tuttuğum yeri söyleyeyim orada muhtemelen tutarsınız. Perch şu an konya sınırları içerisinde sadece iki yerde var ancak daha yeni salındı diyebilirim, ikisinde de spinle av vermiyor ancak solucanla yakalanabiliyor, boyutları çok küçük olduğu için ben bu balıkları avlamayı tercih etmiyorum

Aliktl bunu beğendi.
  9. Murat42

Murat42 Murat önder

Beş gözde yazın gitigimde at cekle biraz ugraştım baktım yosundan tat vermiyor şamandıralı deneyim dedim bu seferde su kaplumbaları rahat vermedi 2 defa yakandı sanırım aynı kaplumbaga hemde yanımda karga burnu pense olmasa işi zordu bıraktım bu seferde sudaki sepetin icindeki balıgın kafasını yedi:)

10. Murat42

Murat42 Murat önder

Emre kardeş makinanın özeliklerine baktım ama drag kuveti alakalı bişey göremedim tavsiyem 3 kg altı olmasın kalamanı sonuna kadar kapatırsın ya misinayı kopartırsın ya balıgın azını yırtarsın biraz acarsın bu seferde karaya almakta çok zorlanırsın çelik telide ihmal etme hedef turnaysa

11. Haldex42

Haldex42 Durmuş Ali yılmaz

Konu biraz eskide kalmis ama şasımı deneyeyim en azindan. Ustalar şuan konyada at cek uygun nere var yasaktan sonra gidecez turna nerelerde var yardimci olurmusunuz?

12. biomia

biomia Ali

Üstad ben Turna avı değil de sudak avına Beyşehir'e yeni aldığım olta takımını denemek için gittim ve 1 tane tuttum o da kayaların orda düştü kaçtı, zaten salacaktım :) Turna için Altınapa olabilir belki çıkar.Gidince geri dönüş olarak buraya yaz