Köpekbalığı'm (pangasius hypophthalmus) yem yemiyor !

Konu, 'Genel Konular' kısmında achilleus52 tarafından paylaşıldı.

1. fatihh

fatihh Fatih

Favori Kamış:
    Fury Caster ,L.Effe SeaMaster 4,20 Surf,ProCatch CS Ultra-2.40;Protackle FW-TS 3.60
    Favori Makine:
    Penn Affinty 7000, Okuma Avanger 30b
    balıklara dolaylı yoldan zararı olur. biofiltre ise içinde oluşan bakteriler motor uzun süre çalışmaz ise ölecektir.

2. achilleus52

achilleus52 Erkin

Favori Kamış:
    Bauer Baitcasting 2.10 / 5-25 medium
    Favori Makine:
    Daiwa Megaforce 100TSHL Baitcasting
    En İyi Avı:
    Turna 108 cm / 8.6 kg
    Saolun, bende böyle düşündüm, hava motoru akvaryumun içinde çok ses yapıyordu kapattım ışık zaten kapalı, bakalım alışma sürecince işe yarayacakmı, ama bu hayvanlar 5 gündür yemek yemiyorlar ve çok huzursuzlar belki hava motorundan ama ondan da değilse daha fazla işkence çektirmek istemiyorum.

3. farukaan

farukaan faruk

Favori Kamış:
    Remixon wınner 360mm 80-120 gr
    Favori Makine:
    Okuma Trio RC-55-Ryobi ecusima 6000 vi
    En İyi Avı:
    Hep bir trança avlamak istemişimdir :)
    Hocam tankınız ne kadar bilmiyorum ama en az 300-400 litre su lazım pangasiuslar için..Köpekbalığı diyenler için söylüyorum,alakası bile yok..Bunlar çok ürkek hayvanlardır asla diğer canlılara saldırmazlar..Yem olarak dip yemlerini tercih edin,seranın vipagran,vipan gibi bitkisel yemlerinin yanında yine sera tubifex verebilirsiniz..Işık varsa sık sık açıp kapatmayın,hatta hiç yakmayın ışıktan dahi ürkerler,ayrıca korktukları zaman tanktan dışarı atlayıp bir nevi intihar ederler..çok hızlı yüzdükleri için camlara,ısıtıcılara,dekorlara falan çarpabilirler çünkü pangasiusların görme yetileri çok azdır..hatta bu yeti balık büyüdükçede gitgide kaybolur..koku duyuları gelişmiş olduğu için yemleri böyle bulurlar...Sabırlı olucaksınız,tankınızla tabiri caizse zırt pırt oynamıyacaksınız tankın camlarına falan vurup sesler çıkartmıyacaksınız,tank mutlaka en az 300 litre olucak,dip çekimlerinde mümkün mertebe balığa yaklaşmadan yapıcaksınız,su değişimlerinde tank ısısının değişimine müsade etmiyeceksiniz(max. 3-4 C ),günde 2-3 kez kaliteli (sera,tetra,danichi,jbl) yem kullanıcaksınız...Şimdilik aklıma gelenler bunlar başka sorunuz olursa yine yardımcı olurum..

4. farukaan

farukaan faruk

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Dış filtre kullanıcaksınız,su çıkış yeri şelale tipi olup yüzeyin 2-3 mm üzerinden çıkış yapıcak böylelikle suyun oksijen dengesini oturtucaksınız..Hava taşı falan olmaz pangasius tankında :)

5. fatihh

fatihh Fatih

Favori Kamış:
    Fury Caster ,L.Effe SeaMaster 4,20 Surf,ProCatch CS Ultra-2.40;Protackle FW-TS 3.60
    Favori Makine:
    Penn Affinty 7000, Okuma Avanger 30b
    he bende bunu dcektim :) siz önce davranmışsınız.

6. achilleus52

achilleus52 Erkin

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Turna 108 cm / 8.6 kg
    hava motoru dışarıda çok sessiz ama akvaryumun içine sokunca hava kabarcıkları yüzünden traktöre dönüşüyor... yaklaşık yarım saat önce hava motorunu kapattım, pengasusların keyfi yerine geldi çok şaşırdım çok teşekkürler:) sıra geldi yem yemelerine. Karides aldım sizce karides vereyim mi ?

7. farukaan

farukaan faruk

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    hayır vermeyin..

8. 34balıkçı34

34balıkçı34 emre

Favori Kamış:
    okuma compressa tele surf
    Favori Makine:
    Shımano nexave 4000
    En İyi Avı:
    olta attım bekliyorum =)
    neden karides vermesin ki ? herşey tamam balıklar sakin... yoksa bnmi yanlış anladım ?

9. achilleus52

achilleus52 Erkin

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Turna 108 cm / 8.6 kg
    Yukarıda sorulmuş yeni gördüm tankım 110 litre hocam... Ayrıca karides yemezlermi acaba ? bukadar soruyu sormamın sebebi bu balık hakkında akvaryum forumlarında detaylı bilgi yok hep aynı bilgiler ve yüzeysel, belki başkalarına buradan doğru yardımcı olabilirz.

10. farukaan

farukaan faruk

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Hocam nacizane tavsiyem pangasiusları aldığınız yere geri götürüp canlı doğuran türlerine yönelmeniz,bu balıklar iyi bakıldığı takdirde 1-2 ayda boylarını 2 ye katlıyan balıklar...O hacimde pangasius olmaz ayrıca üretmesi çok zor,hasta olması çok kolay bir tür..zira balık strese girmek için bahane arıyor,sonra beyazbenek oluyor..hadi sera costapur la falan iyileştirdiniz diyelim bu sefer aynı ilaçtan diğer balık strese giriyor..Yanlış anlamayın hobiden soğutmak değil kastım,ama hobiye giriş için yanlış tür...kusura bakmayın..

11. achilleus52

achilleus52 Erkin

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Turna 108 cm / 8.6 kg
    açıkçası bende böyle düşünmeye başladım :( ayrıca bukadar güzel anlatmışsınız yanlış anlaşılacak birşey yok çok teşekkür ederim,
    saygılarımla

12. ALPER DEMİREL

ALPER DEMİREL Alper

Favori Kamış:
    ALBASTAR 1942 İSTANBUL KAMIŞ 420CM
    Favori Makine:
    OKUMA AVENGER AV-65b MAKİNE
    Erkin abicim yeni gelen köpek balıgı yem yemez stres yapmış olabilir fakat sizin attıgınız dip yemleri mutlaka yer akvaryum köpek balıkları gecelerin yemlendikleri için pek yem yedikleri belli olmaz dip yemi atın yeter onlar mutlaka yer

Not : ayrıca beyaz moliniz hamile gibi duruyor bol yavrular fakat moliniz yavruladıgında tetralar yavruları çerez gibi yer akvaryuma canlı bitki dikerseniz dogan yavrular için ve balıklar için daha iyi bir ortam oluşur yavrular canlı bitkinin arasına kaçar yavrulukda alabilirsiniz fakat dogurucak anne için iyi olmayabilir anne stres yapıp ölebilir en iyi canlı bitkidir hem görsellik hemde daha uyumlu bir ortam köpek balıkları en az 500 litre akvaryumlarda bakılmalıdır akvaryumunuz küçük oldugundan kendini cama vuracaktır zamanla agız kısmı yara olabilir ayrıca lepistes güzel gidebilir akvaryumunuza çok yavru veren bi türdür Birde dış filtre almalısınız markası fazla önemli degil çünkü akvaryumunu çok büyük degil 150 tl bir dış filtre sizin ihtiyacınızı görür akvaryumunuza kaya tuzu atın (sofra tuzu degil balıkları yakarsınız kaya tuzu) kaya tuzu attınızda balıklarınızın hasta olmasını engellerisiniz piyasada bir çok ilaç var yok beyaz benek ilacı yok kuyruk erimesi bunlar para tuzagı düzenli olarak kaya tuzu atarsanız balıklarınız kolay kolay ölmezler eger aklınıza takılan bir konu olursa akvaryumla ilgili yardımcı olurum Erkin abicim :)

13. achilleus52

achilleus52 Erkin

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Turna 108 cm / 8.6 kg
    Arda kardeşim önerilerin için teşekkürler çok güzel bilgiler vermişsin :)
    Tetralar gideli çok oldu o videoda 1 haftalık falan :) ayrıca hiç merak etme molim rahat doğum yapsın diye büyük bir yavruluk aldım. 40*15*15'lik bir yavruluk.. akvaryumun içine monte edilebilen yavruluk. geçen hafta 110 litre akvaryumum'un içine 1.5 yemek kaşığı kaya tuzu attım ve çok çok faydasını gördüm, köpekbalıkları geldiğinde beyaz benek vardı 2 günde geçti aynı şekilde 2 tane molimde.. bayağı bir araştırma yaptım ama bu köpekbalıklarına çare bulamadım, geri götüreyim diyorum ama geldiği yer çok dar daha bu gün gördüm 30*20*20'lik bir akvaryumda 13-14 cmlik yaklaşık 10 tane köpek balığı var şeytan diyor hepsini al 1000 litrelik akvaryuma koy deliyim belki yaparım bilemiyorum :) ama bu yeni 10 tane daha köpekbalığının o akvaryuma çaresizce gelmesi demektir... şuanki köpekbalıklarını geri göndermek istemiyorum, kıyamıyorum elim kolum bağlı. 2-3 saattir hava motorunu kapattığımdan beri çok rahatlardı şu sıralar "01:50" yine deli gibi dönmeye başladılar... idk

14. ALPER DEMİREL

ALPER DEMİREL Alper

Favori Kamış:
    ALBASTAR 1942 İSTANBUL KAMIŞ 420CM
    Favori Makine:
    OKUMA AVENGER AV-65b MAKİNE
    Hava motorunu kapatmayın balıklarınız ölür hava motoru dediginiz şey filtre degil yoksa dekor için kumun altına gömülen kabarcık çıkan motormu eger filtre motoru ise fazla açıp kapamayın akvaryumunuzun suyunu degiştirirken köpek balıklarınız stres yapabilir ve ölü taklidi yaparlar su degişimi yaparken akvaryuma suyu koymadan önce en az 2 gün suyu bekletin eger direk suyu boşaltırsanız çeşmeden akvaryuma çamaşır suyu dökmüş gibi olursunuz balıklarınız hemen ölür köpek balıkları sıkıntı olabilir çünkü köpek balıkları akvaryumda 70 80 cm kadar büyüyebilir :)

15. achilleus52

achilleus52 Erkin

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Turna 108 cm / 8.6 kg
    gece yatmadan önce, termometreden çınlama sesi geldi döndüğümde köpekbalığının biri durup dururken korkmuş ve ona hızlıca çarptı, tekrar çarpanken molimin birtanesine kuyruğu ile vurdu sonuç malum 1-2 dakikaya moli öldü. sabah kalktığımda aynı kaderi black tetralarımdan biri yaşamış, bu sabah sinirden ikisini birden petshop'a geri verdim.

Sizlere tavsiyem karışık akvaryumda kesinlikle bu balığı beslemeyin hem stres yapıyorlar hemde başka balıklara yaşatıyorlar, gece ne olduğunu bilmiyorum ama şuan bütün balıklarım strese girmiş, molilerim bile elime gelmiyor.

yeni başlayan akvarist dostlarıma Üstadların tavsiyelerine uyun derim.

16. farukaan

farukaan faruk

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Sizde suç yok,size o balığı satan akvaryumcunun tankınızın litresini sorması lazım,tankta başka canlı olup olmuyacağını sorması lazım,balığın en azından genel karakteristiğini birazcıkda olsa anlatması lazım,vs vs vs...Ama nerde bizde öyle esnaf..

17. achilleus52

achilleus52 Erkin

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Turna 108 cm / 8.6 kg
    İşin kötü tarafı Furkan hocam, aldığım kişi yakından tanıdık ve akvaryumumu içindeki balıklarımı hepsini ondan aldığım için biliyor.

18. Ege Demirağ

Ege Demirağ Ege Demirağ

Favori Kamış:
    Okuma Lure Mania 2.13 5-20 7''1
    Favori Makine:
    Daiwa megaforce 1000 A
    En İyi Avı:
    Önemli olan balığın büyüklüğü değil yaşadığın heyecandır.Heyecan ince misinayla tutulan balıktır-LRF
    Abi senin yaptığın en büyük hata canlı doğuranlarla pangasius beslemek japon balığını bile yiyor bu canlı doğuranları niye yemesin ayrıca ph derecesi,su ısı,biyotopu farklı bir balık türü bu hem onu hem bunu besleyemezsin ayrıca akvaryumda geniş yüzme alanları olmalı ve 200 litrelik bir akvaryum en fazla 3 tane olucak şekilde beslenmeli .. Çok büyük bir hata yem yememesi de diğer balıklardan veya stersten olsa gerek iade edebiliyorsan et bence .. :( :(

19. achilleus52

achilleus52 Erkin

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Turna 108 cm / 8.6 kg
    Ege kardeşim yanlış bilgilendirme olmasın, bu challanger türü değil, yani dünyanın en uysal balığı diyebiliriz. Bırak saldırmayı başka balıkların kuyruk hareketinden korkup camlara vuran bir balık :) ki zaten bi üstteki yazımda geri verdiğimi söylemiştim Ege'cim, teşekkürler tavsiyen için...

20. MSTFHKN33

MSTFHKN33 HAKAN

ERKİN BALIKLARINI BAŞKA BİR kaba alıp dip yemi at %100 yiyorlar ben böyle yapıyorum hatta işe yaradı yarıyor %1000