Kösteklerin Bedene Sarılması

Konu, 'Takım Çantası' kısmında Matchbox tarafından paylaşıldı.

1. Matchbox

Matchbox

Arkadaşlar merhaba,

Oltada kösteklerin bedene sarılmaması ve bedenden devamlı ayı durması için hangi yöntemleri uygulayabiliriz?:confused:
    Benim avcılıkta en büyük derdim bu...:eek:

2. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Çapraz iğne kullanma mesela. Bedenden çok ince köstek kullanma mesela. Kösteği bedene fırdöndü (üçlü fırdöndü vs.) ile tak mesela.. Vesaire, vesaire...

Bunları yaparsan kösteğin gene dolanır, ama daha az dolanır. Bildiğim kadarıyla bu meseleden kesin bir kurtuluş yok..

3. AVCIYILMAZ

AVCIYILMAZ Şaban YILMAZ

Favori Kamış:
    Lineaffe 420 10kilos
    Favori Makine:
    Shimano ultegra 4500-5500
    En İyi Avı:
    3 kg Levrek
    kösteği bedene bağlarken ilk düğümü yukardan aşağı at ikinci düğümü aşağıdan yukaraı . öyle yapınca kösteği yukarı doğru kaldırıyo biraz uzaklaştırıyo. yine karışır ama azalmış olur.

4. fsekerci

fsekerci

Favori Kamış:
    sadece olta
    En İyi Avı:
    turna 4 kg
    arkadaşlar bu soruna çözümü bulmuş adamlar....
    bu yıl didim de bir ingiliz turistte gördüm,bildiğimiz üçlü fırdöndü ama yan cıkıntısı yaklaşık 8-10 cm uzun,buraya da kısa bir köstek takmış ve fırdöndü şeffaf sert plastik sanırım.

5. Pasha

Pasha

Favori Kamış:
    Sadece olta
    En İyi Avı:
    Hatırlamıyorum o kadar çok ki
    Köstek-Beden

Arkadaşlarım

Bedene köstek bağlarken çeşitli sorunlar yaşandığı doğrudur, ama bununda çözümü var aşagıda becerebildiğim kadar çizdiğim şeffaf boncuklar 3 mm den 1 cm boya kadar olanları var bildiğiniz tespih tanesi gibi bir parçacık fakat fazladan ortadan geçen deliğe değmeyecek şekilde 90 derece açı oluşturan bir delik daha delinmiş.
    Bedeni yukarıdan aşagıya gelen delikten geçirerek boncuğun altına ve üstüne düğüm atarak geçiririz dolayısıyla balık bedenin etrefında dönse bile sarmaz ve gam oluşturmaz,yatay delikten geçirerek kösteği bağlarız buda köstegin bedene dik halde bağlanmasını sağlar balık kendi etrafında dönse bile misinada gam oluşturamaz.Sanırım anlarsınız ben bile zor anladım ama neyse.

6. Cadayl

Cadayl Aylin Özyurt

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    lepistes..
    Atilla bey, ben anlayamadım:):eek: haklısınız..

7. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Boncuk, düğüm vs. pek makul bir çözüm değil. Çünkü, boncuk döndükçe, misinayı sıyırır, zayıflatır. Bunun yerine:

Gibi bir fırdöndü daha etkili olur kanaatindeyim. Ama gene %100 sarılmayı önlemiyor :(

Bir diğer çözüm, bir stoper, bir fırdöndü, bir stoper geçirip, kösteği fırdöndüye takmak olabiliyor. Küçücük, 6-7 mm boyunda fırdöndüler var. Bunlarla yapılabilir böyle bir şey. Balık vurunca vs. sıyrılıyor, kabul, ama elinizle kolayca tekrar düzene sokuyorsunuz.

8. Matchbox

Matchbox

Atilla Bey biraz daha açıklayabilirmisiniz bu sistemi?:confused:

9. Matchbox

Matchbox

Çapraz iğne

Sağolasın abide, çapraz iğne kullanmama olayını inan hiç anlamadım...:confused:

10. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Çapraz iğne, yani, şu sivri yeri biraz kenara yatık olanlar. Bunlar kösteğin kendi kendine sarılmasına sebep olurlar, balık filan olmadığı halde. Bunlar, daha kolay ve genelde daha derine batar. Bu yüzden daha avcı (ve öldürücüdür) olur ama, böyle pis bir bedene sarma hikayeleri vardır..

İğne sapı ile damak tarafı açılı olduğu için, iğne köstek ile birlikte sarkaç gibi sallanırken, bu yatık taraftan bedene takılır, etrafına dolanır gider. Dahası aynı şekilde, kolayca da açılıvermez.

11. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    En etkin yol üçlü fırdöndüdür. Bugün, böyle fırdöndülerin en küçüklerini 4 kuruştan alabilirsiniz sanıyorum.

Amma velakin, balık avcısının hayatında değişmez kural, yeni çözümlerin yeni sorunlar getirdiğidir. İşte, çapraz iğne, daha kolay damağa saplanır, ama, hem bu sarılma derdi, hem canlı yemi hırpalama derdi, hem diğer yemleri bozma derdi, hem terazisini kaçırtma derdi.. gibi bir sürü yeni dert çıkarır.

Bu fırdöndü/boncuk işide, takımın ikide birde dolaşmasına mahal verir, çoğu balığı ürkütür vs.

Kısaca, maalesef, yeni sorunlar yaratmayan çözümler yok öyle bizde pek..

12. fsekerci

fsekerci

Favori Kamış:
    sadece olta
    En İyi Avı:
    turna 4 kg
    arkadaşlar benim yazdığım sistem kimsenin aklına yatmadı herhalde,
    sebep....?

13. Matchbox

Matchbox

Yatmış olsa bile nereden bulacağız ki bu sistemi?:confused:

14. fsekerci

fsekerci

Favori Kamış:
    sadece olta
    En İyi Avı:
    turna 4 kg
    kendimiz üretecez....
    olmazmı serkancığım...

15. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Benim aklıma yatmadı, çünkü, misinayı zorlayacak düğüm atmak gerekiyor. Boncuk misinaya sürtecektir, onu eskitecektir bu başka bir sorun. Böyle boncuklar bulmak daha başka bir sorun.

Evde, 0.8 matkap ucu var. Beyaz delikli boncukta bulunur, Tahtakale'de. Bir gece kafaya koysak, herhalde 100 tanesini deleriz, rahat rahat. Yani yapması çok zor değil. Ama, bunun yerine, basit bir küçük fırdöndüyü (7 mm filan), iki stoperin arasına koyup, şöyle bir elde edince:
    |
    |
    O Stoper..
    |
    o<>o============================- - - - - Fırdöndü, köstek..
    |
    O Stoper
    |

Kabaca böyle yapınca gayet iyi netice veriyor. Balık vurunca, biraz iriyse, kayıyor. Ama 3'lü vs. takımlarda pek sorun olmuyor. Geri çekip düzeltiyorsunuz. Keyfe keder olur derseniz, iyisinden japon yapıştırıcı deva oluyor derde..

Ama, büyük takımlarda, üçlü fırdöndü ile uğraşılıyor. Böylece, kopan kösteğin yerine çabucak yenisi eklenebiliyor.

Doğrusu, konuyu genelgeçer değilde, her tür takım için ayrı düşünmek lazım. Örneğin, bir kulaçtan uzun bedenleri, araya fırdöndü koyarak, 2-3 parça yapmak daha iyi olabilir.

16. Matchbox

Matchbox

Serdar Bey,
    Kösteklerin bedene tutturduğumuz düğümlere Japon yapıştırıcı sürmekte işe yararmı acaba?:confused:
    Teşekkürler,

17. simendifer

simendifer Sennur

Ben anladım arkadaşlar da size nasıl anlatacağım :eek: Benim de çizmem lazım sanırım ama buraya aktaracak teknolojiye sahip değilim :eek: Evde bir boncuğa 90 dereceden delik açabilirsem gerçeğini yapıp fotoğraflarım size, başka türlü anlatamam sanırım bende :( Ya da koyu renkle çizer onun fotoğrafını çekerim, bluetoothla atarım, boncuğu delmekten daha kısa sürer herhalde :p

18. simendifer

simendifer Sennur

Şu küçük boncuklu olan ürkütmez gibi geliyor bana... Boncuklar şeffaf ve küçük olacağından, anlaşılacağını sanmıyorum...

19. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Pek anlamış değilim. Arkadaşlarında bahsettiği gibi, her çzüm başka sorunlar getiriyor. Fırdöndüler vs. dünün icatları değil. Bu söylediğim çözümüde, MUSTAD'ın bir hazır takımında görmüştüm. Bu sorunu bizden öncede tonla yaşayan olmuştur kesin. Bu halde, eğer bu gibi şeyler pek yaygınlaşmadıysa, astarı yüzünden pahalıya geliyor olmalı diye düşünüyorum..

Eğer, uygun büyüklükte aksam kullanırsanız, balığı ürküteceğini sanmıyorum. Özellikle, kösteklerin biraz uzun ve ince tutulması (akıntı iyice açsın, bedenden uzaklaşsın) faydalı olabilir.

Boncuk olayı da bir çözüm. Ben sevmedim diye kötü olması gerekmiyor. Ama, boncuğun kırma indisi su ile aynı olmazsa, boncukta suda gene görünecektir.

Düğümlere japon dökmek iyi bir fikirde, çok aman aman bir faydası olmuyor. Ancak, Florocarbon ve Dyneema misinalarda, düğümün sıyrılıp açılmasını engellemeye faydalı oluyor (bir yere kadar). Düğüm, misinayı kafadan %50 zayıflatıyor. Ucunda kurşun, atacaksanız ileriye, kopacağı ilk yer bu düğümler olacaktır. Bu arada, Sufix'in mi ne, Knot fix diye bir yapıştırıcısı vardı. Bu işler için. Bir kere hasbel kader elime geçti. Düğümün boşluğunu alıyorsunuz, bu yapıştırıcıyı döküyorsunuz. Orada sertleşiyor ama gene esnekliğini kaybetmiyor. Bu yüzden, renksiz oje veya japon gibi hemencecik işe yaramaz hale gelmiyor. Ama, bu meretin izini bir daha bulamadım daha sonra..

Çözüm, düğümde zayıflasada dayanacak misina. Yani daha kalın misina. O da gene gidip balığı ürkütür.. Gene geldik aynı noktaya..

Bence bu konuda herşey "bence" olacaktır. İmkanlarınıza göre deneyip, sizce en iyi olanı bulmalısınız. Bakarsınız, en iyisi, sarılsa da, bildiğimiz alelade takımlar olur.. Ki, ben bu noktaya çark edenlerden biriyim..

20. turna

turna

Ne yaparsanız yapın köstek bedene dolanır,bunu min.indirmek için köstekleri bıraz kısaltıp denelin,5 cm bile olsa yine dolanır,bu dolanma su içinde olmaz çekerken olur.