Kraçe yakalamak üzerine!!!

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında atmoss tarafından paylaşıldı.

1. atmoss

atmoss Ali Timucin

Favori Kamış:
    Kıyı Balıkçılığı Ekipmanları
    Favori Makine:
    Daiwa
    En İyi Avı:
    1.2 Kg Eşkina
    Arkadaslar öncelikle polemik yaratmak adına değil sadece bir toplum gerceğini dokunmak icin bu yazıyı yazmak istedim.

Öncelikle şu ara zaten iş yogunlugumdan dolayı balıga cıkamıyorum ama
    okudugum ve gördüğüm bütün sitelerde krace yakalayanlara ağır elestriler ve hakarete varan yazılar yazılıyor.

Şimdi bu arkadaslara sorarım. Evlerine yiyecek bir sey goturebilmek adına saatlerce olta sallayıp tüm ümidini kısmetine bağlayan ve günümüz sartlarında aclık sınırında calısan insanların neresine kızacaksınız.. ?

Hayatınızda kac kere o insanların o durumuna düştünüz ? Yada şöyle sorayım size.. Kac kere av yasağında avlanan gırgırları sahil güvenliğe şikayet ettiniz ihbarda bulundunuz ? Kac kere bir gırgır kaptanına yaptığı işin zararlarını anlatmaya calıstınız ? Kac kere tezgahlardaki balıklar icin balıkcılar ile munakasa ettiniz ?

Hepiniz biliyoruz ki sahilleri doldurup oltalar atsak bir gırgır ağı kadar balığı yakalayamayız. Madem denizlerimizi ve balıklarımızı saviyrouz o zaman gelin işi konusmaktan öteye götürelim hata yapanı affetmeyelim.
    SAHİL GUVENLİĞE ihbar edelim.

Bu arada krace Marmara denizinin en lezzetli balığıdır. Ben imkanım olsa yakar yerim. Aksini savunan arkadaşlar lütfen defne ve cinekop yakalayıp
    boy boy resimlerini yayınlamasınlar..

Sevgi ve Saygılarımla
    Ali Timucin

2. derya__kuzusu

derya__kuzusu Manyak Müjdat :)

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    yayın 4,5 kg.-4,kg.Lambuka

Demekki her yerde aynı şeye herkes kızıyor O zaman demekki herkesin bildiği bişeyler var ,:cool:

3. atmoss

atmoss Ali Timucin

Favori Kamış:
    Kıyı Balıkçılığı Ekipmanları
    Favori Makine:
    Daiwa
    En İyi Avı:
    1.2 Kg Eşkina
    Demekki hala herkez reel hayatta değil sanal hayatta doğayı korumaya devam edecek..

4. derya__kuzusu

derya__kuzusu Manyak Müjdat :)

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    yayın 4,5 kg.-4,kg.Lambuka
    Seninde dediğin gibi polemik yaratmak istemiyorum ama gerçekten böyle düşünüyorsan çok üzüldüm .Doğa ve Çevre adına .:eek:

5. Avciperdeci

Avciperdeci SeRDaR

Favori Kamış:
    El Oltası
    utanmamak için kraça yakalamayalım yakalayanları uyaralım denizlerimizi kirletmeyelim kirletenleri uyaralım tırıvırı ile avlanmayalım avlayanları uyaralım
    Örnekleri çoğaltmak mümkün;) ;) ;)

6. TuRKLoRD

TuRKLoRD Polat

Favori Makine:
    Banax sx 5000
    Ali bey bu sitedeki üyelerin zaten hemen hemen hepsi bu işi geçimi için değilde hobi olarak yapıyor.Sizinde bildiginiz üzere balığa çıkmakta masraflı bir iş(benzin,yem,yiyecek,içecek,tekne parası).Mesela ben buradan kıyıdan bile avlanmaya gittigimde 7,8 kilo havuz çipurası alıcak kadar masraf ediyorum.Yani anlatmak istediğim biz amatör balıkçılar bu işi balık yemek için değilde hobi olarak yapıyoruz(çogumuz).Güzel bir balık gelirsede affetmiyoruz tabiki :D.Eğer bu işi hobi olarak yapıyorsakta denizden aldığımız ufak balıkları veya yumurta dönemindeki balıkları geri salmak en büyük vazifemiz.Zaten çoğu bilinçsiz benim yakaladığım 3,5 ufak balıklamı denizde balık azalacak düşüncesiyle bu günlere geldik.denizlerimizde balık eskiye göre yok denecek kadar az.

Sirkülere uymuyorsak lütfen vicdan sirkülerine uyalım.Gelicek nesiller balığı denizlerde hiç göremiyecek yoksa.Bırakalım onlarda bu zevki yaşasın...

.

Son düzenleme: 11 Mayıs 2007
  7. ALP

ALP ALP

tebrikler polat ..aynı düşüncedeyiz dostum

8. TuRKLoRD

TuRKLoRD Polat

Favori Makine:
    Banax sx 5000

İkimizde 1975liyiz ondandır:p :p :p

9. ALP

ALP ALP

:D :D :D :D :D

10. OrhanCinoglu

OrhanCinoglu

Favori Kamış:
    kamış
    En İyi Avı:
    57 cm kefal 1,5-2kg arası
    Polat kardeşimizin dediklerine sonuna kadar katılıyorum.Toplum olarak çoğu konuda olduğu gibi bu konu hakkında da yeteri kadar duyarlı olmamamızın bizi gelecekte felakete sürüklüyeceğini düşünüyorum.Bilinçsizce kıyıdan kraçe avlayan arkadaşlara sormak isterim,şu an av yasağı varken kıyıda yumurtadan nerdeyse yeni çıkmış balıkları biz avlarsak aylarca ve de yasak kalktıktan sonra da büyük tekneler devam ederse bu balıklar nasıl üreyecek nasıl çoğalacak ve nasıl nesillerini devam ettirecekler:confused: Bence bu kadar çok kraçenin olması çok güzel bi durum tabi ki popülasyon açısından ama bunların daha da büyüyüp boğazlarda ve marmara da yayılmaları çok daha güzel.Sonuçta o balıkları yine amatör ruhu içinde avlayacak olan yine bizleriz.Şundan çok değil 20 yıla kadar Marmara dan tutulan balıkların isimlerini ağırlıklarını boylarını duyunca inanın ağlayasım geliyor.Bi zamanlar Marmara da kılıç akya orkinoslar kalkanlar kofanalar torikler ve daha niceleri eksik olmazmış.Dedemle oturup o eski zamanları konuştuğumuzda istavriti en parasız zamanlarında aldığını büyük balığın çok miktarda olduğunu ve de çok ucuz olduğunu söylerdi.Peki nerde şimdi onca balık türü:( Elimizde kalanlar biraz istavrit şanslıysak biraz yaprak kefal vs vs .En azından kalanlara sahip çıkalım ve en azından çocuklarımıza boş su birikintileri bırakmayalım,kitaplardan göstermeyelim balkık resimlerini.İnanın çok acı olur bu.
    kimseyi yermek kızdırmak laf yetiştirmek ve da polemik yaratmak için yazmadım.Herkesi bu konu hakkında vicdanıyla başbaşa bırakıyorum.Kim ne kadar duyarlı olur yada olmaz kendisinin bileceği iştir.Ama ben şu durumda kraçe tutmaya gitmiyorum malesef içim acıyor.
    İyi günler

11. demagoji

pardon ama yaptıgınız demagoji ve ucuz edebiyat.
    1. Sahillerde kimse evine balık göturebilmek için gelmiyor. amatör balıkcılıkla karnını doyuran adam zaten kıraça larla ugrasmıyor.Alıyor kucuk kayıgını açıkta avlanıyor.
    2. bir trol teknesi kadar balık tutamaz herkes birlesse demissiniz. Sizce amatör balıkçıya laf etmeyecegiz. ancakbiz amatöruz birbirimize sözumuz gecer birbirimizden sorumluyuz.pardon ama karsılastırmaya gelince trolün bile bir mevsimi var 365 gün binlerce amatör balıkcı balıkların yumurtlamak için geldigi sıg sularda balık yavrusu katliamı yapınca sizce kaç trol teknesi gucunde bir hatribat yaratıyordur.
    3. yavru hayvanları katletmenin hiç bir gerekçesi ve insani açıklaması olamaz.hers eyin oldugu gibi balık tutmanında hem vicdani hemde hukuki kuralları vardır.

4. denizler sizin istediginiz gibi yagmalayacagı babanızın malı degil tum dunyada amatör balıkçılgın kuralı kitabı vardır kuralsızlıgı savunarak suç işliyorsunuz.

5. bunca insanı " hiç trollerle gırgırlarla ugrasmıyorsunuz" diye suçlarken fazla aceleci davranıp karsınızdakini hafif göruyor istediginiz gibi degersizleştirmeye çalısıyorsunuz. Kişi karsısındakini kendi gibi bilir derler. Ancak buradaki pek çok kimse sizden dah duyarlı ve sorumludur. Sorumluluklarınıda yerine getirir.Önce kendine çeki duzen verir sonra profesyyonel balıkçılarla ilgili neler yapılması gerekiyorsa onu yapar. kötü örnek örnek degildir.

bir kuralsızlıgı savundugunuz için sizi kınıyorum yazınız hiçbir yararlı amaca hizmet etmiyor.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 12 Mayıs 2007
  12. OrhanCinoglu

OrhanCinoglu

Favori Kamış:
    kamış
    En İyi Avı:
    Cengiz ağabey geçen hafta Bebek e dolaşmaya gttiğimde millet kovalarla tutuyor yine de tatmin olamıyordu.Tam bi katliam var .Balık rahat rahat büyüyemiyor yumurtadan çıktığı gibi haydi kovaya.Sığ sulara eceline geliyor zavalllılar.5 SENE sonra görecez ne kadar balık kaldığını:(

13. sanalbalıkcı

sanalbalıkcı

Favori Kamış:
    tırıvırı hariç hepsi
    En İyi Avı:
    Önümüzdeki hafta tutacağım.
    Balığın bitmesini kıraca avlayanlara yüklemek insafsız bir eleştiri oluyor,yeniden yorumlamakta fayda var diye düşünüyorum..

14. laho06

laho06

Favori Kamış:
    olta ve zıpkın
    En İyi Avı:
    turna 7 kg, minekop 2.2 kg, kikla 4,5 kg
    Merhabalar....

Ben kraça istavrit tutmanın haklılığını polemik yaratmadan anlatmaya çalışan ve yazısının bir bölümünde de denizlerimizde yaşanan diğer anormallikleri ihbar etmenin gerekliliğini söyleyen arkadaşımızın bunları art niyet olmadan, iyi niyetle söylediğine inanıyorum.

Ancak "Evlerine yiyecek bir sey goturebilmek adına saatlerce olta sallayıp tüm ümidini kısmetine bağlayan ve günümüz sartlarında aclık sınırında calısan insanların neresine kızacaksınız.. ? Hayatınızda kac kere o insanların o durumuna düştünüz ?" gibi bir yaklaşımın ne kadar doğru olduğu tartışılır. Bu yaklaşımın yol lehalarını çalıp yakalandıklarında "çalmayalım da açlıktan ölelim mi" diyen insanlardan hiç bir farkı yoktur.

Unutmayalım ki o çalınan levhaları devlet bizlerden aldığı vergilerle yollara yine bizlerin kullanımı için koyuyuyor, birileri bunları çaldıklarında bizim hakkımızı çalıyor. Benzer şekilde konulan kurallar dışında avlanan balıklar da hepimizin ortak kullanımına tabiat tarafından sunulan güzelliklerdir. Bunları kural dışı avlamanın yollara konulan yol levhalarını çalmaktan hiç bir farkı yoktur.

Saygılarımla

15. steelrock

steelrock Burak

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    Mercan-Ağırlığı mühim değil,ben onun gelişini sevdim...
    Merhabalar, foruma hoşgeldiniz :)

Daha rahat iletişim kurabilme adına imza ayarlarınızı yapmanızı rica edeceğiz.
    İmza ayarlarını aşağıdaki linki kullanarak yapabilirsiniz :

http://www.balikavi.net/forum/profile.php?do=editsignature

16. güroloflu

güroloflu Gürol Ofluoğlu

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    1.5 kg lık kofana
    Eveeeeeeett bende aynen bu arkadaşıma katılıyorum başlarda arkadaşımızın evine götürmek için dediği zaman aynen bu kelimeleri yazmayı düşündüm.Evinde bilgisayar olan,internete enaz 30 ytl verebilen vede senede en azından 500 ytl balık malzemesine para veren insanların ihtiyacı oılduğu için avcılık yaptığını sanmıyorum. Ben geçen sene sadece malzemeye verdiğim ücretle iki tane derin dondurucuyu balıkla doldururdum.

17. OrhanCinoglu

OrhanCinoglu

Favori Kamış:
    kamış
    En İyi Avı:
    Eğer 3 ya da 4 santimliklere kraçe deniyosa buyursun herkes avlasın.Daha kraçe bile olamadan avlanan hergün dünya kadar balık var vcicdan bunun neresinde Allah aşkına sölermisiniz.Denizde ki etçil balıkların başlıca yemlerinden biri istavrit.Bence bu kadar kontrolsüz bi biçimde avlanmaya dewam ederse büyük balık neslinde de azalma olur.Tamam iyi hoş kıyıdan şu an feci miktarlarda balık alınıyor özellikle ama işin içine bi de troller girince zaten elimizde de bişi kalmıcak tutmak için.EN azından balık biraz daha büyüse hem ekonomik değeri daha fazla olur hem tuttuğumuza değer hem de alınan keyif daha da fazla olur.Atıyorum şimdi tutulan 100 150 tane kraçe yada istavrit larvası mı 2 kilo gelse daha mantıklı olur ya da 50 60 tane tutlan normal istavritin mi.En azından bunca hayvan heba olmaz.Daha sağlıklı büyürler tuttuğumuza değerler.Bu denizler hepimizin her türlü sahip çıkmak vazifemizdir.

18. reef1905

reef1905 Akın

Favori Kamış:
    SHIMANO ALIVIO CX TELE SURF 4,20 MT 150 GR
    Favori Makine:
    SHIMANO EXAGE 6000 FA + E
    Selamlar ;

Aşağıdaki küçük öykü çok şey anlatıyor, anlayana !

Saygılarımla.

Bir gün bir adam deniz kenarında dolaşmakta imiş,bakmış ki deniz yıldızlarının binlercesi sahile vurmuş.Adam başlamış tek tek deniz yıldızlarını alıp denize atmaya.Ordan geçen başka bir adam yahu arkadaş binlerce deniz yıldızı sahile vurmuş hepsini kurtaramadıktan sonra ne farkeder demiş.Yıldızları denize atan adam eline bir yıldız daha almış ve denize doğru fırlatmış , bak gördünmü onun için farketti........

19. OrhanCinoglu

OrhanCinoglu

Favori Kamış:
    kamış
    En İyi Avı:
    kraçe avı

Ağzına sağlık valllaha:)

20. acaba

iki yanlıs bir dogru ediyormu sizce?