Kulak Eşitleme Nasil Az Hava Harcayarak Yapilir?

Konu, 'Zıpkınla Balık Avcılığı' kısmında goby tarafından paylaşıldı.

1. goby

goby

Favori Kamış:
    zpkın
    En İyi Avı:
    sinarit~4 kg
    :cool: Oncelikle herkese merhaba.
    Klasik yontemlerin disinda profesyonellerin uyguladiklari bir yöntem var.Ostakiye acilan kanal agzındaki kapakciklari istemli olarak acip kapatarak ic kulaga istenen hava gonderilebiliyor.Ben satıhta ve 5 mt ye kadar elimi burnuma goturmeden bu kapakciklari kullanabiliyorum.Ama daha derinde ise yaramıyor.Sorunu anlayamıyorum.Bu yontemle kulaklarini esitleyebilen varmi?

2. Bu olay deneyim ve tecrübe isteyen bir basamaktır.
    aletli dalış mı yapıyorsunuz bilmiyoorum ancak
    nefesle aşağı inerken nefesinizi anı olarak verirken burnunuzdan hava cıkmadan genzinizi kapatmakla yapılıyor.Şahsen ben uzun yıllar dalış yapan biri olarak yapamıyorum fakat yapanları gördüm.
    Merakımı mazur görün neden böyle birşeye ihtiyaç duyuyorsunuz??
    normal eğitimlerde böyle bir konu yok normalde
    not: İmza ayarlarınızı yaparsanız sizi daha iyi tanırız.
    profiliniz den yapabilirsiniz

3. mailsoysal

mailsoysal

Favori Kamış:
    olta ve zıpkın
    En İyi Avı:
    yayın, 28 kilo
    Herkese selam, profil ayarlarımı yapacağımdan emin olabilirsiniz!
    Sadece bu soruya yanıt vermek için bu şekilde giriş yaptım....
    Suyun altında burun tıkanarak yapılan kulak eşitleme en zararlı eşitleme yöntemlerinden biridir. Bunun yerine yutkunma hareketini yapın.
    Dalın sağlıcakla!

4. Oktay UZDİYEM

Oktay UZDİYEM

Favori Kamış:
    ZIPKIN
    En İyi Avı:
    Levrek 8.50 kg
    Söylediğin yöntem tecrübe kazandıkça kendiliğinden yaptığın bir yöntemdir. Solunum yollarındaki en ufak bir rahatsızlık bu yöntemi kullanmanı engeller ve zorlanırsın. Böyle durumlarda çok sık aralıklarla her zamanki yöntemi kullanarak az hava harcayarak dengeleme yapabilirsin.

5. kskkörfez35/5kost

kskkörfez35/5kost

Favori Kamış:
    zıpkın,olta
    En İyi Avı:
    levrek3 kilo ahtapot 3 ve altı
    şimdi burnu tutularak yapılan eşitlemede hava harcıyormuyuz :D

6. Yutkunarak yapılan eşitleme belli bir derinliğe kadar(8-12m civarı)Yapılabilsede genelde işe yaramaz ve derinlik az artmasına rağmen sık eşitleme ihtiyacı duyarsınız.

Yoksa sen genzine ve Kulak zarlarına gelen basınçlı havayı tekrar ciğerlere alıyormusun:confused:

================
    Tabiki.
    ancak İnilecek mesafeye gelene kadar uygun duruma gelmeniz de sağlandığından çok şey farketmez;)
    Her 1mde yapmıyorsan tabi:D :D :D

7. kskkörfez35/5kost

kskkörfez35/5kost

Favori Kamış:
    zıpkın,olta
    En İyi Avı:
    levrek3 kilo ahtapot 3 ve altı
    burundan eşitleme yaparken kualğımızdan ve ya ağızımızdan hava kabarcığı çıkmadığı içinben harcamıyoruz sanıyordum :(:D demek ki harcıyormuşuz
    ama bi bakıma düşünürsek hava harcıyoruz dediyinize göre havayı verdiyimizde genize ve kulaga gelen hava bir yerden çıkmıyor ama harcanıyor :D ben hem merak hem de bilgilenmek için sordum sağol abi

Son düzenleme: 25 Temmuz 2007
  8. Yunus Akkan

Yunus Akkan Yunus Hazar Akkan

Favori Kamış:
    olta,zıpkın
    En İyi Avı:
    Sarıkafa Kefal 1,5 kg.
    bn anlamadim yeniyimde simdi bu kulak esitlemede yutkunmayi dalarken mi yapıyoruz mesela 7 metreye dalıyoruz diyelim bu olayi kaç metrede yapıyoruz?:D

9. bkm2000

bkm2000 bahadır dalşık

Favori Kamış:
    OLTA, ZIPKIN
    En İyi Avı:
    LEVREK, KARAGOZ, LUFER
    MERHABALAR YUNUS
    7 METREYEDE DALSAN 17 METREYEDE DALISA GECTIGIN ESNADA KULAKLARINDA BASINCI HISSETTIGINDE YAPMA IHTIYACI ZATEN HISSEDIYORSUN. ESITLEMEZSEN ZATEN O SIZLAMAYLA 7 METREYE ZOR DALARSIN :) BEN YUTKUNARAK DEGIL BURNU KAPATIP BURUN ACIKMISCASINA HAVAYI ORAYA GONDERIYORUM. SIMDI DENE GORURSUN.. GOZLERINDE VE KULAKLARINDA TERS BASINCIN ETKISINI :)
    KOLYA GELSIN

10. Yunus Akkan

Yunus Akkan Yunus Hazar Akkan

Favori Kamış:
    olta,zıpkın
    En İyi Avı:
    Sarıkafa Kefal 1,5 kg.
    cok tesekkürler güzel bir yöntem:)

11. svr0607

svr0607

Favori Kamış:
    Şu sıralar sadece zıpkın
    En İyi Avı:
    71cm 1.6kg denizturnası,1.2 kg levrek 10 kg civarı bir akya gözlerimin önündeydi....
    Komik olmuş aslında biraz..Sualtında sıkışmaya başladığın anda açarsın kulağını sanırım bende 5 metrede oluyor ama zaten hissettiğin an yaparsın..Bide böyle tam tarif edilemez bi yöntem işte kulaklarından çıt çıt gibi acaip bi ses geliyor şimdi yapınca baktımda:D:D varya dalarken kafana takacağın en son sorun bu..Sen şimdiden biraz antremana başla bence..Lastikli alacaksın zıpkını..o halde kollarınıda güçlendirmeye başla..