SPOT BALIK, 'Hayata olta at!' SPOT BALIK, 'Hayata olta at!'
Cengiz Balıkçılık

Kuraklik Nedeni Ile Göller Ve Barajlar'in Acinacak Halleri.

Konu, 'Göller, Barajlar ve Akarsular' kısmında osmanaltunel tarafından paylaşıldı.

 1. osmanaltunel

  osmanaltunel

  Mesajlar:
  3.695
  Şehir:
  ANKARA / Gölbaşı
  Favori Kamış:
  olta
  En İyi Avı:
  Turna 140 cm. Gölbaşı
  Arkadaşlar bazı haber sitelerinde göller,akarsular ve barajların kuraklık nedeni ile acıklı hallerini yazan yazılardan bir demet sunacağım ülkeler bu konulara ciddi olarak yaklaşmasalar halimiz gerçekten çok kötü bunlardan bazı kesitleri aşağıda yayınlıyorum.  MOGAN GÖLÜNDE BALIKLAR ÖLÜYOR  [​IMG]
  [​IMG]


  Ankara'nın Gölbaşı ilçesindeki Mogan Gölü'nde balık ölümleri oldu.

  Gölün kıyılarında, çok miktarda ölü kurbağa ve gümüş balığı yavruları ile kadife ve turna balıkları görüldü.

  Gölbaşı Belediye Başkanı Abdulnasır Haşlak, geçen yıl da gölde balık ölümleri olduğunu hatırlatarak, şimdiki balık ölümlerinin neden meydana geldiğinin yetkililerin incelemelerinden sonra belli olacağını söyledi.

  Gölde ciddi bir oksijen sorunu olduğunu anlatan Haşlak,''Böyle giderse gölümüz önce içindekiler, sonra çevresinde yaşayanlar için ciddi bir sağlık sorunu yaşatacak'' dedi.


  STV HABER  EBER GÖLÜ KURUYOR

  16 Ağustos, 2007 17:27:00 (TSİ)


  [​IMG]
  [​IMG]


  Türkiye'nin en büyük 12'nci gölü olan, derinliği 21 metreye kadar ulaşan Afyonkarahisar'daki Eber Gölü'nde su seviyesi 1-2 metreye kadar düştü.

  Küresel ısınma, çöl sıcakları ve kuraklıktan etkilenerek kuruma noktasına gelen göller arasına Eber Gölü de katıldı.

  Göl kıyısında kurumuş çorak toprakların arasında kalmış çürümüş kayıklar ve bir zamanlar balıkların tutulduğu bölgede şimdi inekler geziyor.

  Yüzlerce kuş türüne ev sahipliği yapan ve kuş cenneti olarak adlandırılan, derinliği 21 metreye kadar ulaşan Eber Gölü'nde su seviyesi 1-2 metreye kadar düştü.

  Eber'de şimdilerde sadece tarla kuşları görülüyor. Sazlıkların kuruduğu gölde sular çekildikçe balık ölümleri de başladı.

  Devlet Su İşleri 18'inci Bölge Müdürlüğü verilerine göre, 215 bin metreküp su hacmi olan Eber'de şu an sadece 5 bin 648 metreküp su bulunuyor.

  Küresel ısınma nedeniyle yıllardır küçülen Eber Gölü, bir zamanlar kıyısının bulunduğu Derekarabağ köyüne, sularının çekilmesi sonucu bugün kilometrelerce uzakta kaldı.

  Derekarabağ köyünde bir zamanlar göle sıfır evlerin önünde kalan kayıklar, durumun ciddiyetini ortaya koyuyor.  [​IMG]
  [​IMG]  Derekarabağ köyü Muhtarı Mevlüt Sönmez, gölün kurumasının birçok konuda kendilerini olumsuz etkilediğini belirterek, "Kağıt fabrikamız vardı. Göl bitince fabrika da bitti. Fabrikada işlenecek bir şey kalmadı. Biz kamış ve yastıkotu biçip, balıkçılık yapıyorduk. Eber Gölü'nde su olmadığı için hiçbir şey yetişmiyor şimdi" diye konuştu.


  CNN TÜRK HABER
   
  Son düzenleme: 23 Ağustos 2007
 2. Sponsor

 3. osmanaltunel

  osmanaltunel

  Mesajlar:
  3.695
  Şehir:
  ANKARA / Gölbaşı
  Favori Kamış:
  olta
  En İyi Avı:
  Turna 140 cm. Gölbaşı
  GÖKIRMAK DA OTLAK HALİNE GELDİ

  21 Ağustos, 2007 16:01:00 (TSİ)


  [​IMG]  Kastamonu'nun Taşköprü ilçesinden geçen, Kızılırmak'ın en büyük kollarından biri olan Gökırmak tamamen kurudu.

  Bulunduğu bölgeye hayat veren ve geçtiği vadide tarımla uğraşan bölge halkının can damarı olan Gökırmak, hayvanların otladığı bir yer haline geldi.

  Yaklaşık iki aydır bölgeye yağmur yağmamasından ve aşırı sıcaklar nedeniyle Gökırmak'ın kuruması, Taşköprü'deki sarımsak üreticilerini de telaşlandırdı.

  Aşağı Emerce Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Mehmet Gümüş, küresel ısınmanın mahsullerin azalmasına neden olduğunu bunun da fiyatlara yansıdığını belirtti.

  Bugüne kadar Gökırmak'ın kuruduğunu hiç görmediğini söyleyen Gümüş, sarımsak üreticisi olarak gelecek yıllardan da endişeleri olduğunu bildirdi.

  Taşköprü'ye bağlı Afşar köyünde çiftçilikle uğraşan İbrahim Bekçi de, 40 yaşında olduğunu ve bu ırmağın kuruduğunu hiç görmediğini ifade etti.

  Mahsulden verim alamadıklarını belirten Bekçi, kuraklığın devam etmesi halinde hayvanlarını da satıp köyü terk etmeyi düşündüğünü söyledi.

  Kızılırmak'ın en büyük kollarından biri olan Gökırmak, Taşköprü'nün Gülveren kesiminde Karaçomak Deresi ve Daday Çayı ile birleşiyor.


  [​IMG]  Gökırmak, Taşköprü Ovası'nı, sonra da Boyabat Ovası'ndan geçiyor ve buralardaki tarım alanlarının sulanmasında büyük önem taşıyor.

  CNN TÜRK HABER  TOHMA ÇAYI’NDA BALIKLAR ÖLMEYE BAŞLADI


  SİVAS (İHA) - Sivas'taki Tohma Çayı'nda son günlerde suların azalması nedeni ile balık ölümleri görülmeye başlandı.
  Edinilen bilgiye göre küresel ısınmanın etkisinin gözlendiği Gürün ilçesinde, kent merkezinden geçen Tohma Çayı'ndaki su seviyesinin azalması nedeni ile birçok balık ölmeye başladı.
  Yaşanan bu ölümlerin üzücü olduğunu söyleyen vatandaşlar, çaya kanalizasyon şebekesinin de bağlanması ile birlikte su içindeki oksijen oranının azaldığını ve balık ölümlerinin bu nedenle arttığını öne sürerek yetkililerin bu duruma bir çözüm bulmasını istedi.


  MY.NET.HABER.
  LADİK GÖLÜNDE SUYU AZALAN BALIKLAR ÖLÜYOR.
  17 Ağustos, 2007 19:44:00 (TSİ)


  [​IMG]
  [​IMG]


  Kuraklık en çok gölleri etkiliyor ve Türkiye'nin gölleri kuruyor. Son örnek Samsun'dan. Ladik ilçesinde balıkçılık yapan halkın geçim kaynagı olan gölde sular çekildi. Su seviyesi 1 metreye kadar düşen gölde balık ölümleri başladı.

  Yöre halkı şikayetini “Milletvekiline gidiyoruz. ‘Kardeşim bu işle ilgilenin’ diyoruz, ‘Tamam’ diyorlar, yazıyorlar, atıyorlar” sözleriyle dile getiriyor.

  Geçimini balıkçılıkla sağlayanlar da ilgisizlikten şikayetçi.

  Bin 300 hektarlık alana sahip gölde sular çekiliyor. Su seviyesi 6.5 metreden 1 metreye kadar düştü.

  Göl sahası yüzde 70 oranında küçüldü, suyun çekildiği alan mera haline geldi.

  Yöre halkı, Devlet Su İşleri'nin (DSİ) tarım alanlarına fazla miktarda su vermesi yüzünden gölün suyunun çekildiğini öne sürüyor. DSİ yetkilileri ise sorunu yeterisiz yağışa bağlıyor.

  Göldeki balık ölümlerinin nedeni, Samsun Çevre ve Orman İl Müdürlüğü'nce yapılan araştırmanın ardından kesinleşecek.

  Ancak ilk incelemelere göre ani su çekilmesine bağlı oksijen yetersizliği çok sayıda balığın telef olmasına yol açtı.


  CNN Türk.
   
  Son düzenleme: 23 Ağustos 2007
 4. osmanaltunel

  osmanaltunel

  Mesajlar:
  3.695
  Şehir:
  ANKARA / Gölbaşı
  Favori Kamış:
  olta
  En İyi Avı:
  Turna 140 cm. Gölbaşı
  KİLEZ DERESİNDE SICAKTAN BALIKLAR TELEF OLDU


  [​IMG]
  [​IMG]


  Kocaeli'de Kilez deresinde toplu balık ölümleri yaşandı. Sıcaktan su yüzüne inip çıkan balıklar bir süre sonra ölüyor. Ölen balıkların alt tarafından delikler olduğu gözlendi.
  KOCAELİ (CİHAN)
  Kullar beldesinde bulunan Kilez deresinde bugün toplu balık ölümleri gerçekleşti. Su yüzünde başlarını gören vatandaşlar durumu yetkililere bildirdi. Olay yerine gelen Kocaeli Çevre ve Orman Müdürlüğü yetkilileri, ölen balıklardan numune aldı. Deredeki balıkların, durmaksızın su üstüne çıkıp inmesi dikkat çekti. Olay yerine gelen Kullar Belediye Başkanı Mahmut Civelek, balıkların aşırı sıcaktan telef olduğunu söyledi. Ölen balıklara olay yerinde yapılan incelemede, alt kısımlarında patlamalar meydana geldiği gözlendi. Yetkililer, suyun aşırı ısınması nedeniyle balıkların öldüğünü bildirdi.

  YENİ ŞAFAK


  MELEN ÇAYINDA BALIKLAR TELEF OLDU

  11 Ağustos, 2007 18:18:00 (TSİ)


  [​IMG]
  [​IMG]  İstanbul'un su ihtiyacının bir bölümünü karşılayacak olan Düzce'deki Melen Çayı'nda çok sayıda balık telef oldu. Balık ölümleri görülmesi üzerine yetkililer harekete geçti.

  Düzce'nin Cumayeri ilçesi Dokuzdeğirmen köyü Elmalık mevkisinden geçen çaydaki balıkların, çaya bırakılan atıklar nedeniyle öldüğü tahmin ediliyor.

  Cumayeri Kaymakamlığı, Cumayeri Belediyesi, Çevre ve Orman İl Müdürlüğü ve Tarım İl Müdürlüğü yetkilileri bölgeye gelerek olayla ilgili incelemelerde bulundu.

  Çevre Müdürlüğü'ne bağlı mühendislerce Melen Çayı'ndan ve atıklardan alınan numuneler incelenmek üzere laboratuvara gönderildi.

  Cumayeri Belediye Başkanı Mustafa Koloğlu, Melen Çayı'nda görülen balık ölümlerinin hoş olmadığını belirterek, "Çünkü bu su İstanbul'u besleyecek, bir an önce önlem almalıyız" dedi.

  Konuyla Çevre ve Orman Müdürlüğü ekiplerinin ilgilenmesi gerektiğini ifade eden Koloğlu, "Bu balıkların ne zaman ve neden öldüğü araştırılmalı ve bunun önüne geçmek için gerekenler yapılmalıdır. Bu ölümlerin başlıca sebeplerinden birisi etraftaki fabrikaların atıklarını Melen Çayı'na bırakmalarıdır" dedi.

  Koloğlu, "Burası İstanbul'un su ihtiyacını karşılayacağı için bu noktada İSKİ harekete geçmeli ve gereken ne varsa bir an önce yapılıp önlem alınmalıdır. Su sıkıntısının yaşandığı bu günlerde Melen'in kıymetini bilip, bu dereyi kurtarmamaz gerekiyor" diye konuştu.

  Belediyelerin arıtma tesisleri yapmaları gerektiğini vurgulayan Koloğlu, "Biz belediyeler olarak bu konuda arıtma tesisleri yapmalıyız ama arıtmanın elektrik ihtiyacını, masrafını bile karşılayamayız. Eğer İstanbul bu suyu alacaksa İSKİ tarafından, mevcut Havza Koruma Planı derhal işlevsel hale getirilmeli" şeklinde konuştu.


  CNN TÜRK


  KURAKLIK ÇORUH NEHRİNİ DE VURDU
  18 Ağustos, 2007 23:37:00 (TSİ)


  [​IMG]
  [​IMG]


  Türkiye'nin en büyük nehirlerinden biri olan Çoruh'un debisinde ciddi bir azalma var. Kuraklık sürerse nehir üzerine kurulacak hidro elektrik santrallerinin istenen verim elde edilemeyecek.

  Yağış miktarının geçen yıllara oranla yüzde 45 oranda düştüğü Artvin'de Çoruh Nehri'nin debisi de önemli ölçüde azaldı.

  Nehir kenarındaki toprak çoraklaştı. Bölgedeki tarım arazilerinde de üretim düştü.


  [​IMG]
  [​IMG]


  Çoruh Nehri üzerine 27 baraj yapılması planlanıyor. Bu barajların Türkiye'ye yılda toplam 12 milyar gwh enerji kazandıracak.

  [​IMG]
  [​IMG]


  Ancak kuraklık devam ederse kurulması planlanan barajlar ve hidroelektrik santrallerinden istenen verim alınamayacak.

  CNN TÜRK


  ALTINKAYA BARAJ GÖLÜ’NÜN DİBİ GÖRÜNÜYOR.


  Samsun'da, Kızılırmak Nehri Üzerinde Bulunan ve Türkiye'nin 4. Büyük Barajı Olan Altınkaya Baraj Gölü'nde Su Seviyesinin 21 Metre Düşmesi Nedeniyle Gölün Dibi Görünmeye Başladı.
  Samsun'da, Kızılırmak Nehri üzerinde bulunan ve Türkiye'nin 4. büyük barajı olan Altınkaya Baraj Gölü'nde su seviyesinin 21 metre düşmesi nedeniyle gölün dibi görünmeye başladı.

  Samsun'un Bafra ve Vezirköprü ilçeleri ile Sinop'un Durağan ilçesi sınırları içinde bulunan Altınkaya Barajı, Türkiye'de Atatürk, Karakaya ve Keban Barajı'ndan sonra 4. büyük baraj konumunda. Gölü besleyen Kızılırmak Nehri'nin debisinin küresel ısınmadan dolayı azalması, Altınkaya Barajı Gölü'ndeki su seviyesinin 21 metre düşmesine yol açtı. Yıllık 1 milyar 632 milyon kilovat saat enerji üretim kapasitesi olan Altınkaya Hidroelektrik Santrali'nin (HES), Türkiye'de enerji ihtiyacından dolayı tamkapasiteyle çalıştığı öğrenildi. Su seviyesinin mevsim normallerinin 7 metre altında olduğunu belirten baraj yetkilileri, enerji üretimin tam kapasiteyle devam etmesinin de gölün seviyesinin düşmesinde etkili olduğunu kaydettiler.
  190 metre kot yüksekliği olan Altınkaya Barajı'nda kuraklık yüzünden gölün seviyesi 169 metreye kadar inerken, su seviyesinin 21 metre düşmesinden dolayı baraj gövdesinin bulunduğu yerde gölün dibi görünmeye başladı. Gölün seviyesinin 7 metre daha düşmesi halinde elektrik üretiminin tamamen duracağı öğrenildi. Baraj gölünün yüzde 64 seviyesine inmesi, göl çevresindeki alanlarda suyun çekilerek çölü hatırlatan görüntüler oluşmasına neden oldu.  HABERLER COM.
   
  Son düzenleme: 23 Ağustos 2007
 5. Conqueror

  Conqueror Ahmet Fatih Eryılmaz

  Yaş:
  36
  Mesajlar:
  10.403
  Şehir:
  Edirne / Kutlutaş
  Favori Kamış:
  Silstar at makara 50 lik , Silstar Bx makara 50 lik ,Silstar 2,70 m iki adet kamış
  En İyi Avı:
  100 gr israil sazanı
  paylaşım için teşekkürler osman abi
   
 6. avcı22

  avcı22 Mesut Turan

  Mesajlar:
  760
  Şehir:
  edirne
  Favori Kamış:
  olta
  En İyi Avı:
  yayın 3.4 kilo
  Edirne bu konuda şanslı yağmur yağmamasına rağmen komşumuz Bulgaristan'daki yağışlardan dolayı Meriç ve Tunca Nehirleri üzerinde bulunan barajlar aşırı şekilde dolunca barajların kapakları açılıyor.Kapakların açılması demek çeltik veriminin artması ve balığın bollaşması demek.
   
 7. Conqueror

  Conqueror Ahmet Fatih Eryılmaz

  Yaş:
  36
  Mesajlar:
  10.403
  Şehir:
  Edirne / Kutlutaş
  Favori Kamış:
  Silstar at makara 50 lik , Silstar Bx makara 50 lik ,Silstar 2,70 m iki adet kamış
  En İyi Avı:
  100 gr israil sazanı
  mesut abi akşam sizin yanınızdan sonra ,tunca nehiri kenarındaydım fakat su çok düşmüş birde köprülerin onarımı dolayısyla ,karaağaça giderken geçtiğimiz tunca köprüsünden - kirişhane futbol sahasının olduğu bölgede su durgun birde az suda sirkülasyon yok hayret ettim balık nasıl yaşıyor suda birde bu bölgede salyangoz üremiş ,olaya takılıyor .
   
 8. ahmet58

  ahmet58

  Yaş:
  35
  Mesajlar:
  204
  Şehir:
  İSTANBUL
  Favori Kamış:
  1138 POTENZA SHAKSEPEARE KAMIŞ 360CM 2500 7000 SHAKESPEARE MAKİNE
  En İyi Avı:
  1kg AYNALI SAZAN +şansa bir PALAMUT 800GR
  çok acıklı bir durum rabbim inşallah eski haline çevirir buraları
   
 9. Eczacı

  Eczacı

  Mesajlar:
  3.057
  Şehir:
  Aydın
  Favori Kamış:
  olta
  Bu kışta normallerin üzerinde bir yağış beklenmiyor:( sanırım bundan sonraki savaşlar su savaşları olacak..
   
 10. Oztemiz80

  Oztemiz80

  Mesajlar:
  698
  Şehir:
  Konya-Beyşehir
  Favori Kamış:
  el oltası
  En İyi Avı:
  1 kg sudak 1,5 kg kadife
 11. carpe

  carpe

  Mesajlar:
  1.723
  Şehir:
  izmir
  Favori Kamış:
  olta, zıpkın
  En İyi Avı:
  3.7kg levrek 8kg sazan
  Cok sasırdım..Faydası olmasada bu belediyenin yaklasımını gosterir..Umarım butun belediyeler gerekli dersi cıkarmıslardır..
   
 12. eozsoyeri

  eozsoyeri Erdem Özsoyeri

  Mesajlar:
  1.976
  Şehir:
  İstanbul
  Allah sonumuzu hayır etsin:(
   
 13. mallaca

  mallaca Halil Barış Şengül

  Yaş:
  43
  Mesajlar:
  4.028
  Şehir:
  Bursa
  Favori Kamış:
  Makinalı kamış olta,her türlü el oltası,rapala
  En İyi Avı:
  Kiloluk mırmır,Kiloluk iskorpit
  Bu raddeden sonra depremle nasıl yaşamak zorunda isek kuraklıkla da yaşamaya alılmamız gerekecek gibi görünüyor.Allahım yardım et bize.
   
 14. osmanaltunel

  osmanaltunel

  Mesajlar:
  3.695
  Şehir:
  ANKARA / Gölbaşı
  Favori Kamış:
  olta
  En İyi Avı:
  Turna 140 cm. Gölbaşı
  Allah hepimizin dualarını kabul eder inşallah yoksa çok zor.
   
 15. osmanaltunel

  osmanaltunel

  Mesajlar:
  3.695
  Şehir:
  ANKARA / Gölbaşı
  Favori Kamış:
  olta
  En İyi Avı:
  Turna 140 cm. Gölbaşı
  Arkadaşlar bulduğum yazıları bu konunun altında yayınlamaya devam edeceğim sizlerden isteğim sizinde dikkatinizi çeken bu tür yazıları eklemeniz ve toplu olarak burada görme imkanına sahip olalım.
  BALIKLAR TELEF OLDU
  KABALAR GÖLETİ
  25.07.2007 21:12:19


  [​IMG]  Küresel ısınma sebebiyle Kastamonu'nun Taşköprü ilçesinde bulunan Kabalar Göleti'nde sular çekilerek kuruma noktasına geldi.

  Taşköprü'ye 12 kilometre uzaklıktaki Kabalar köyü sınırlarında bulunan gölet, kısa bir süre öncesine kadar balıkla doluydu. Özellikle hafta sonu ve akşam vakitleri balık tutmak ve piknik yapmak isteyen Taşköprülülerin uğrak yeri olan Kabalar Göleti'ne şu sıralar ise kuraklık ve telef olan balıkların kokusu sebebiyle yaklaşmakta bile güçlük çekiliyor.
  Göletteki suyun tükenmesi, çiftçilikle uğraşan bölge halkını da olumsuz etkiledi. Dağlardan gelen akarlar ve kaynak sularıyla beslenen ve mevsimin oldukça kurak geçmesi nedeniyle büyük ölçüde kuruyan Kabalar Göleti'nde su altında bulunan ağaçlar ve alanlar da gün yüzünde çıktı.
  Doğma büyüme Kabalar Göleti kenarında bulunan Kızılcaören köyünde yaşayan ve çocukluğunun bu göletten balık tutarak geçtiğini ifade eden İdris Ünal, Kabalar Göleti'ni ilk kez bu kadar kurumuş vaziyette gördüğünü ifade etti.

  Günlük betikten alıntı


  İSHAKÇILAR GÖLETİ  [​IMG]  Gölette Su Bitti, Balıklar Öldü

  Küresel ısınma, kuraklık, bölgemizdeki olumsuz etkilerini giderek daha belirgin şekilde göstermeye başladı. Aylardır yağış almayan bölgemizde çölleşme belirtileri de artık açıkça görülüyor.
  İSHAKÇILAR GÖLETİ
  İzmit’e bağlı, bölgenin en önemli sulama göletlerinden biri olan İshakçılar Göleti’nde son günlerde ortaya çıkan görüntü, tek kelimeyle ürkütücü. Göleti besleyen bütün su kaynakları kurudu. Göletteki su da hızla buharlaşınca, adeta hiç su kalmadı.

  BALIKLAR KARAYA VURDU
  Daha önce göletin tabanını oluşturan alanın büyük bölümü, şimdi kurumuş toprak halinde. Bir-iki ay öncesine kadar pek çok balık bu gölde yaşıyor ve amatör balıkçılar tarafından avlanıyordu. Ancak şimdi göletin kurumuş bölümlerinde balık ölülerine rastlanıyor.

  TARIMSAL SULAMA YAPILIYORDU
  İshakçılar Göleti, bölgedeki çok verimli arazinin sulanmasında kullanılıyordu. Uzun süredir çiftçiler bu göletten su da alamıyorlar. Suyla dolu bir gölün, bugün bir çöl toprağı görüntüsü alması, yıllardır bölgede yaşayan insanları da ürkütüyor.

  BUGÜN DE ÇOK SICAK
  Öteyandan bölgemizde mevsim normalleri üzerindeki sıcaklar devam ediyor. Bugün de sıcaklığın 35 dereceyi aşması bekleniyor. Şimdi umut, pazartesi günü için beklenen sağanak yağışta.

  Özgür Kocaeli alıntı
  1.2 MİLYAR METREKÜP SU HAVAYA KARIŞTI


  [​IMG]
  [​IMG]

  BURSA İznik'e bağlı Çamoluk Köyü'nde bulunan 1.2 milyar metreküp su kapasiteli gölet, kurudu. Geçen yıl kapasitesinin üzerinde suya sahip olan göletin bu yıl yarısının bile dolmadığını ifade eden Muhtar Şerif Girgin, "Şu an için yaklaşık 10 ton suyumuz var. Göletteki binlerce balık da telef oldu gitti" dedi.

  Takvim gazetesi  ''NASRETTİN HOCA'NIN GÖLÜ'' KURUYOR UYARISI


  Akşehir Gölü'nde su ve balık miktarı azalınca Akşehirli olta tutkunlarının yeni adresi Beyşehir Gölü oldu

  'Nasrettin Hoca'nın gölü' olarak bilinen
  Akşehir Gölü'nde su ve balık miktarı azalınca Akşehirli olta tutkunlarının yeni adresi Beyşehir Gölü oldu.
  Olta meraklısı bir grup arkadaşı ile birlikte Konya'nın Beyşehir ilçesindeki
  Beyşehir Gölü kıyılarına gelen emekli öğretmen Hasan Hebil'in sahilde oturduğu özel metal sandalyesiyle balık avlaması dikkat çekti.
  Göl kıyısında suya olta atarak avlanmanın keyfini çıkaran Hebil, yaptığı açıklamada Akşehirli olduğunu, Beyşehir'e ilk kez geldiğini
  söyledi.
  Akşehir Gölü'nün kuruması nedeniyle avlanmak için yakın çevredeki göl, gölet ve barajlara gitmek durumunda kaldıklarını ifade eden Hebil, Beyşehir Gölü'nü çok beğendiklerini ancak, kıyılarını oldukça bakımsız bulduklarını dile getirdi.
  Fırsat buldukça Beyşehir'e gelmek istediklerini anlatan Hebil, 'Akşehir
  Gölü çekildikçe çekildi. Su ve balık miktarı yok denecek kadar azaldı, zaten kıyılarında oluşan bataklık nedeniyle balık tutulacak yerlere ulaşamıyoruz. Beyşehirlilere ise göllerine çok iyi sahip çıkmalarını tavsiye ediyorum. Yoksa,
  gelecekte Beyşehir Gölü de kurursa, buradaki olta balıkçıları da bizim gibi çevre ilçelere gitmek durumunda kalabilirler. Bu çok üzücü bir durum' diye konuştu.


  09.04.2007 12:42:00
  Haber: A.A
  Konya  HAKKARİ BUZULLARI ERİYOR
  [​IMG]


  20 bin yıllık olduğu tahmin edilen buzullar da kürsel ısınmaya dayanamayıp erimeye başladı
  HAKKARİ nin 4 bin 135 rakımlı Cilo Sat dağlarında bulanan ve yaklaşık 20 bin yıllık olduğu tahmin edilen buzullar da kürsel ısınmaya dayanamayıp erimeye başladı. Yer yer kalınlığı 30 metreyi bulan buzulların erimeye başlaması çevrecileri endişelendiriyor. Hakkari Meslek Yüksekokulu Müdürü Yrd.Doç.Dr. Yaşar, daha önce buzul olan bölgelerde bu yıl kaya ve kumların görülmeye başlandığını bir kaç yıl içerisinde buzulların yok olacağını söyledi.
  www.r 10 alıntı  KÜRESEL ISINMAYA ERCİYES BUZULLARI DA DAYANAMADI


  [​IMG]
  [​IMG]  Erciyes Dağı’nın erimez denilen buzullarının hızla eridiği bildirildi.
  Erciyes Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu Müdürü Prof. Dr.
  Bekir Çoksevim, AA muhabirine yaptığı çakılmada, 1990 yılından beri Erciyes Dağı’nda araştırmalar yaptığını, son 10 yıldan beri de dağdaki buzulları incelediğini belirtti.
  Erciyes’in zirvesine yakın noktada bulunan buzul kütlesinin 10 yıl öncesine göre önemli ölçüde eridiğini gözlemlediğini kaydeden Çoksevim, şunları söyledi:
  "Erciyes’in buzulları son 5 yıldan beri hızla eriyor, buzul kütlesi her geçen yıl küçülüyor. Bu gelişmelerin bilimsel olarak incelenmesi gerektiğine inanıyorum. Erciyes’in karı her geçen yıldahaerkeneriyor.
  Buzulları da hava sıcaklığına bağlı olarak erimeye devam ediyor." Erciyes Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ali Çavuşoğlu da AA muhabirine yaptığı açıklamada, Erciyes’in eteğinde Hacılar ilçesinde doğduğunu ve küçük yaştan beri Erciyes’e her fırsatta çıkmaya çalıştığını, son yıllarda buzul kütlelerinin hızlı bir şekilde eridiğine şahit olduğunu belirtti.
  Uzun yıllardan beri Erciyes’e tırmandığını ve kendi branşı olmadığı halde hobi olarak Erciyes’in değişik yönlerini araştırdığını kaydeden Çavuşoğlu, "47 yaşındayım. 30 yıldan beri Erciyes’e tırmanıyorum.
  600-700 metre uzunluğundaki buzul kütlesi erime sonucu 300-400 metreye
  kadar düştü. Erciyes’in buzulları her geçen gün eriyor" diye konuştu.

  "20 TEMMUZ 1975’TE KAR ÜSTÜNDE 4 SAAT YÜRÜYEREK ZİRVE YAPMIŞTIM"
  Kayserili Dağcı Ali İlik de, Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından 20 Temmuz 1974’te gerçekleştirilen Kıbrıs Barış Harekatı anısına 1975 yılından beri her 20 Temmuz’da Erciyes’e zirve tırmanışı yaptığını söyledi.
  İlik, ilk tırmanışını yaptığında 4 saat kar üstünde yürüdüğünü sonraki yıllarda da yine bölüm bölüm kar üstünde tırmanış gerçekleştirdiğini ancak bu yıl ayağının kara değmeden zirve yaptığını belirtti.
  Dağcı Ali İlik, şöyle devam etti:
  "Kıbrıs Barış Harekatı anısına her yıl Erciyes’e zirve tırmanışı yapıyorum. 20 Temmuz 1975’te kar üstünde 4 saat yürüyerek zirve yapmıştım. O tarihten bu yıla kadar erime yavaş seyrediyordu. Ancak 33.
  tırmanışımı gerçekleştirdiğim bu yıl ilk defa ayağımı kara basmadan tırmanış gerçekleştirdim. Bu yılki gibi bir Erciyes’i hiç görememiştim. Karsız Erciyes’e alışamadım. Bana çok soğuk ve itici geliyor. Karlı Erciyes’i özlüyorum
  www.r 10 alıntı
   
  Son düzenleme: 26 Ağustos 2007
 16. osmanaltunel

  osmanaltunel

  Mesajlar:
  3.695
  Şehir:
  ANKARA / Gölbaşı
  Favori Kamış:
  olta
  En İyi Avı:
  Turna 140 cm. Gölbaşı
  TÜRKİYE’DE KURAKLIK ALARMI ARTIYOR.

  Tarih: 26.07.2007 Saat: 13:51


  [​IMG]
  Türkiye'de yaşanan kuraklık yaşamı olumsuz etkiliyor. Türkiye'de içilebilir su gün geçtikçe azalıyor.
  İçilebilir özellikteki temiz yeraltı suyu ile Tuz Gölü arasında kot farkı 50 metreden 15 metreye kadar indi. Böyle giderse 5-6 yıl sonra Tuz Gölü'nden yeraltı suyuna doğru akış başlayacak ve yeraltındaki temiz su bozulacak.

  Konya:
  Türkiye'nin yeraltı suyunun yüzde 40'ını barındıran Konya kapalı havzasında su seviyesi son 20 yılda 22 ile 40 metre arasında düşerken, son 1 yıldaki düşüş 3 metre oldu.
  Su kaynaklarının hızla tükendiği Konya kapalı havzasında DSİ, çevre dernekleri, belediye ve odalar özellikle bilinçsiz tarımsal sulamanın önlenmesi için çaba harcıyor.
  Çiftçiyi sürekli uyaran odalar ve dernekler, suyun tasarruflu kullanılması ve çiftçilere bu konuda örnek olunması için uygulamalı üretim yapıyor.
  Apa barajındaki su miktarı ise geçen yıl temmuz ayında 51 milyon metreküp iken, bu yıl 12 milyon 300 bin metreküpe düştü.
  Su miktarı Çavuşlu Gölü'nde 30 milyon 900 bin metreküpten 26 milyon 400 bin metreküpe, Suğla depolamasında da 70 milyon 700 bin metreküpten 62 milyon 500 bin metreküpe indi.

  Tuz Gölü:
  Tuzlu suyun karışması sonucunda yeraltı suyu arıtılsa bile içilemeyeceği gibi tarımda da kullanılamayacak.
  1997'de 260 bin hektar olan Tuz Gölü'nün alanı, 7 yılda 100 bin hektar azalarak 160 bin hektara düştü. Türkiye'nin önemli gölleri arasında yer alan Akşehir Gölü'nün alanı 15 yılda 350 kilometrekareden 35 kilometrekareye kadar düştü.

  Akşehir:
  Geçen yıl tamamen kuruyan Akşehir Gölü'nde bu yıl yağışların etkisiyle bir miktar su birikti. Türkiye'nin en büyük tatlı su gölü olan Beyşehir Gölü'nde aşırı su çekilmesi nedeniyle şiddetli otlanma görülüyor ve balık türleri giderek azalıyor.

  Ereğli:
  Ereğli sazlıkları da son yıllarda sulak alan işlevini tamamen kaybetti ve büyük ölçüde kurudu. Bölgede ılıman iklim kayboldu, yıllar sonra don olayları olmaya başladı.

  Trakya:
  Edirne Ziraat Odası Başkanı Cengiz Yorulmaz, kuraklığın devam etmesi halinde ayçiçeği üretiminde yüzde 40 ile 70 verim kaybı olacağını söyledi.
  Yorulmaz, "Baraj ve göl sularımız her geçen gün daha fazla azalıyor. Tunca Nehri kurumak üzere, nehirlerimizin debisi çok fazla azaldı" dedi.
  Çakmak ve Hamzadere barajlarının bir an önce yapılması gerektiğini ifade eden Yorulmaz, "İlimizde üç nehir var. Eğer bu suların kıymetini bilmezsek, ileride çok daha büyük sıkıntılar yaşarız" diye konuştu.
  Şimşek, Kadıköy, Altınyazı ve Sultanköy barajında de su azaldı. Kuraklık nedeniyle Meriç ile Tunca nehirlerinin debileri de düştü.

  Meriç Nehri'nin geçen yıl temmuz ayında saniyede 99,1 metreküp olan debisi 56.8 metrekübe, Tunca Nehri'nin debisi ise 14.3 metreküpten 4.9 metrekübe geriledi.

  İzmir, Manisa, Uşak:
  İzmir, Manisa ve Uşak Ziraat Odaları, mevsim normallerinin üstündeki hava sıcaklığı ve susuzluk nedeniyle tarım ürünlerinin rekoltesinde yüzde 20-25 düşüş beklediklerini açıkladı.

  Kastamonu:
  Kastamonu'nun Taşköprü ilçesinde Gökırmak'ın ardından Kabalar Göleti de kurudu. Taşköprü'ye 12 kilometre mesafedeki Kabalar köyü sınırları içinde bulunan ve 1973 yılında yapılan Kabalar Göleti'nin kuruması nedeniyle binlerce balık telef oldu.
  Dağlardan gelen kaynak sularıyla beslenen, mevsimin kurak geçmesi nedeniyle Kabalar Göleti'ndeki suyun tükenmesi, çiftçilikle uğraşan bölge halkını olumsuz etkiledi.

  Aydın:
  Kuraklık yüzünden Aydın'da özellikle çiftçilerin Büyük Menderes Nehri'nden yeterli suyu alamamasından kaynaklanan sıkıntı sürüyor.

  Kızılırmak:
  Türkiye'nin önemli sulak alanlarının başında gelen, Kızılırmak'ın Karadeniz'e döküldüğü alanın da içinde yer aldığı 56 bin hektar genişliğindeki Kızılırmak Deltası'nda yer yer kuraklık görülüyor.

  İrili-ufaklı çok sayıdaki gölü, sazlık alanları, 12 bin hektarı bulan sulak alanları ve barındırdığı canlı türleriyle Türkiye'nin önemli doğal sistemlerinden birini oluşturan deltadaki göllerde kısmen su çekilmeleri oluyor.
  Uzmanlar, kuraklığın devam etmesi halinde bugüne kadar yaklaşık 140 türün ürediği belirlenen delta eko sisteminin bundan zarar göreceğine dikkati çekiyorl.

  Barajlarda durum

  Samsun'daki Altınkaya ile Hasan Uğurlu barajlarındaki su seviyelerinin ise mevsim normallerinin altında olduğu bildirildi.
  Bafra ilçesinde Kızılırmak üzerindeki 190 metre su koduna sahip Altınkaya Barajı'nda su seviyesi hala 171 metre dolayında bulunuyor.
  Yaklaşık 5 milyar 600 metreküp su depolama alanına sahip baraj gölünde mevsim normallerindeki su seviyelerinin 175 metre dolayında olduğunu belirten yetkililer, elektrik üretiminde ise bir aksama olmadığını bildirdi.
  Altınkaya Barajı'nın hemen altındaki Derbent Baraj Gölü'ndeki su kodu ise yaklaşık 56.7 metre dolayında tutuluyor. Altınkaya'dan bırakılan suyla Derbent Baraj Gölü'nün su seviyesinin ayarlandığını bildiren yetkililer, göle kontrollü su bırakıldığını söyledi.

  Çarşamba ilçesinde Yeşilırmak üzerinde 190 metre su koduna sahip Hasan Uğurlu Barajı'nda ise su seviyesi yaklaşık 161.8 metre dolayında bulunuyor.

  Mevsim normallerinde yaklaşık 170 metre olan su seviyesinde bir düşüş görüldüğünü belirten yetkililer, Hasan Uğurlu'nun hemen altındaki Suat Uğurlu Baraj Gölü'ndeki su seviyesinin de 60 metre dolayında olduğunu, seviyenin Hasan Uğurlu barajından salınan suyla kontrol altında tutulduğunu bildirdi.

  Vatandaşlar uyarılıyor

  Ordu'da vatandaşlar belediyenin astığı pankartlarla içme sularını daha dikkatli kullanmaları konusunda uyarılıyor. Amasya'da ise Temmuz 2006 rakamlarına göre, 18 baraj ve göletin 92 milyon metreküp olan su seviyesi bu yılın temmuz ayı itibariyle 67 milyon metreküpe düştü.

  İl merkezine 18 kuyuyla Akdağ'dan içme suyu sağlanırken, sağlanan su miktarında ise geçen yıla oranla yaklaşık yüzde 30 bir azalma görülüyor.


  cnntürk
   
  Son düzenleme: 26 Ağustos 2007
 17. osmanaltunel

  osmanaltunel

  Mesajlar:
  3.695
  Şehir:
  ANKARA / Gölbaşı
  Favori Kamış:
  olta
  En İyi Avı:
  Turna 140 cm. Gölbaşı
  Durum hergün daha kötüye gidiyor bir haberde bugünden.

  Kuruyan gölden helikopter enkazı çıktı


  [​IMG]  Türkiye'nin önemli su alanlarından biri olan, göçmen kuşların uğrak yerlerinden biri olduğu için ''Kuş Gölü'' olarak da nitelendirilen Balıkesir'in Manyas ilçe sınırlarındaki Manyas Gölü'nde kuraklık nedeniyle su seviyesi düşünce, 20 yıl önce göle düştüğü öne sürülen askeri helikopterin enkazı su yüzüne çıktı.
  Bandırma, 2 Eylül 2007 13:52

  Küresel ısınmaya paralel olarak tüm dünyada yaşanan kuraklıktan, Manyas Kuşcenneti Ulusal Parkı ve Manyas Gölü de payını aldı. DSİ 25. Bölge Müdürlüğü'nün verilerine göre, su derinliğinin 50-60 santimetreye kadar düştüğü, 690 milyon 960 bin metreküp kapasiteli olmasına rağmen kapasitesinin yedide biri kadar suyun kaldığı Manyas Gölü'nde su kıyıdan yaklaşık 2 kilometre çekildi. Suyun iyice azalması sonucu derinliği yer yer bir metreye kadar düşen gölde, yöredeki balıkçıların 20 yıl önce düştüğünü öne sürdükleri bir askeri helikopter enkazının ortaya çıkması da kuraklığın boyutunu gösteriyor. Balıkçılar, Manyas ilçesi Kızıksa beldesi yakınlarındaki Kale Önü mevkiinde helikopter enkazını görünce şaşırdıklarını bildirdiler. Gölde yıllardır balıkçılık yapan Çetin Batmaz, helikopter enkazını incelerken, göle bugüne kadar birkaç kez askeri uçak ve helikopterin düştüğünü, çoğu pilotun çevredeki balıkçılar tarafından kurtarıldığını söyledi. Enkazın bulunduğu bölgeye de 1987 yılında bir askeri helikopterin düştüğünü, kazada helikopterde sivil olarak bulunan bir albayın oğlunun da öldüğünü öne süren Batmaz, enkazın bu helikoptere ait olduğunu iddia etti.

  TGRT HABERDEN ALINTIDIR.
   
  Son düzenleme: 2 Eylül 2007