Kurşun konumu

Konu, 'Kurşunlar' kısmında cetin tarafından paylaşıldı.

1. cetin

cetin

Favori Kamış:
    Zıpkın
    En İyi Avı:
    Avcı
    Merhaba arkadaşlar, en performanslı atış için kurşun, kamışın en ucundaki porselenden en fazla kaç cm uzağa takılmalıdır?

Soru sormamdaki kasıt, bazı takımlarda kurşunu direk 2 fırdöndü arasına takıyoruz, bazı takımlarda ise dip yapıyoruz. Dip oltaları için en iyi performansı nasıl alabiliriz :confused:

2. carpe

carpe

Favori Kamış:
    olta, zıpkın
    En İyi Avı:
    3.7kg levrek 8kg sazan
    Bu konuda tek bir sey soylenemez..

Tutmayı amacladıgın balık,deniz dibinin sekli ,akıntı vb..

Bircok faktor kursun agırlıgı ,sekli ve bulunması gereken konumu etkiler..

3. mallaca

mallaca Halil Barış Şengül

Favori Kamış:
    Makinalı kamış olta,her türlü el oltası,rapala
    En İyi Avı:
    Kiloluk mırmır,Kiloluk iskorpit
    Takıma göre değişir.Mesela mırmır balığı için en son köstekten yaklaşık 80 cm aşağı bağlarsın ki köstekteki yemi aldığında kurşunun ağırlığını hemen hissetmesin.

4. 56561

56561 Yücel

Favori Kamış:
    Daiwa Sensor Red Surf 4.00, Daiwa Procaster Samfish 2.10
    Favori Makine:
    Shimano Catana 4000FA, Ryobi Ecuisma 8000vi
    En İyi Avı:
    10.5 kg rus kefali, 5.250 Levrek, 1573gr kofana
    eğer doğru atış tekniği kullandığını farzedersek yaklaşık kamış boyunun 5 de 4 ü kadar mesafe maximum atış sağlar

5. mallaca

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    3 mt kamış boyu olsa şöylede bi takım fırdöndü==-1.köstek====-2.köstek====-kurşun (beden boyu 1.70 yaklaşık) yani Yücel kardeşim 3/5 desek biraz daha doğru olur.Ama tabi bu kadar teknik ölçümü kimse yapamaz benim kuralım şudur.Fırdöndü varya gerisinden beden gelen işte ben son porselenden 15-20 cm daha aiaşı salıyorum fırdöndüyü bu bana en iyi atış imkanını veriyor.Tabi kişisel tecrübemdir.

6. MESUT_GULAN

MESUT_GULAN mesut

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    çuvalla MAVRAKİ
    selam....

arkadaşların hepsinin fikrine katılıyorum..

unutulmamalıdırki bur en önemli faktörlerden biriside kamıştır dogru kamışı kullanmassan atamazsın!!!!!!!!

7. mufi

mufi Muvaffak İŞMEN

Favori Kamış:
    kıyı balıkçılıgı standart malzeme oltakamışı ve makine
    Favori Makine:
    Daiwa GS 9
    En İyi Avı:
    her av iyidir yeterki usule uygun olsun
    Arkadaşlar haddim olmayarak fikir vereyim.. bence yaklaşık kamış boyunun 3/2 si dir ki bu agır ve uzun atışlarda... ben bu payı bırakıyorum..
    yanlız bu olay mutlaka kişiden kişiye değişir.. avcı vardır boyu 1,60 avcı vardır buyu 1,90 buna göre kol boyları farkeder ki her iki insanda aynı boydaki kamışı diyelimki 3,60 kullanmaya kalksa verilecek pay miktarında mutlaka fark edecektir.. birde at çek /spin olaylarında ki hafif malzeme savurdugunda bu kez dışarıda bırakılan mesafe...kamış buyunun yarısı olsa bile yetiyor..

8. cetin

cetin

Favori Kamış:
    Zıpkın
    En İyi Avı:
    Avcı
    Cevaplarınız için teşekkürler arkadaşlar, fikir bildirmek isteyen olursa eminim başkalarının da işine yarayacaktır.

9. Huseyin Alp Arslan

Huseyin Alp Arslan Huseyin Alp Arslan

Favori Kamış:
    olta ve oltadan baska hic bir sey
    En İyi Avı:
    22 kg Kingfish
    Muvaffak Abimin bakis acisi bence en sagliklisidir. Uzun atis araniyorsa

1-Kamis "Tappered" denilen dipcigi sert ve esnemeyen, orta bolumunden hafif esneme ozelligi olan ancak uzunlugunun son 1/3 de yuksek esnemeye sahip olmakla birlikte kuvvetle kendini toplayabilen tarzda olmalidir.Bu kamislarin en iyisi tek parca olanlaridir genelde uzunluklari 3.5-4.5 m arasindadir. Tasima kolayligi acisindan iki veya uc parcali olanlarida vardir. Teleskopik kamislarda kendi kullandigim markalar arasinda "Tappered" ozelligini tam anlamiyla yansita bilene rastlamadim.Ancak teknolojidir bilmedigim bir marka yapmis olabilir.Bu kamislarin atar gramaji yuksektir.

2-Kursun daima bedenin sonuna kasa atarak ilistirilmelidir.Yemli oltalarda mumkun oldugunca az igne daha uzun mesafe demektir.Sahsen yemli oltalarin uzak atislarinda ikiden fazla igne kullanmam, genelde de tek(bazen ayni kostekte hirsizli ) igneyle balikciligimi yaparim.Buyuk "ak yem" kullanirken yemi yaprak keser ve kuyrukluktan baslayarak fazlaca igneye doldurmadan takarim.
    Son ignenin saplandigi yerden tuttugum balik turune gore genelde 1/3 agiz ve kiskandirma payi birakirim.Bedene tek igne kullanirken firdondu tarafinda (genelde bu anlatacagim olay litaraturde kursun tarafina takilir ancak bence bunun sakincalari var) damaksiz, kucuk (mesala 8 numara)ancak kolay acilmayan bir igneyi bedenden kaymayacak sekilde, kostek ve ignenin bittigi mesafeye ibrisimle sabitlerim.Yemli ignemi boynunu atista buraya takarim. Boylece yemli oltamin beden bolumu atistan once ok bicimini alir. Ana bedenim
    hedefledigim baliga gore mumkun olan en ince misanadan secilmistir.Ana bedenimle beden arasina yaklas (4.5m kamis icin) 8 m atista abanmalara dayanabilecek sok beden atarim.

3-Atis teknigide cok onemlidir.Pek cok atis teknigi olmasina ragmen temelde dikkat edilecek noktalar

a) Kursun(yada Takim), kamisi yere 45 derece aci yaparak terketmelidir.
    b) Kursun, kamisin hareketini bitirdigi ancak esnemesini tamamlamadigi anda kamistan ayrilmalidir.
    c)Kamisin halkalari az ve genis olmalidir.
    d)Kamisin ucu atistan sonra kursunu degil , savrulan misinanin cikis dogrultusunu takip etmelidir.

4) Makina kullanim kolayligi acisindan makarali olmalidir.Cikrik makinalarin uzun atislar icin uretilmis olanlari varsa da sahsen balikcilikta pratiklik acisindan tercih etmem.Sadece uzun atisla baliga erisilen durumlarda cikrik makina kullanani da gormedim.Ben cikrik makinayi sadece gucu(buyuk balik icin) ve hizi (seyirtmecilik icin) tercih ederim.Birde simdi sahte yemlerle nokta hedeflere, tek koldan atisla , cektirme tarzi balikcilik cok moda.Bu konu uzerine uretilmis cok ozel cikrik makinalar var.Pek benim balikcilik sitilime uymasa da oldukca cekici bir balikcilik.

Gene yukarida anlattigimiz mevzuya donersek bir noktayida da eklemek gerekir. Her makarali kamis atislarda cikrik makinadan ustundur deyemeyiz. Bunun yaninda her makarali kamis da gercekten uzun atis olanagi vermeyebilir.Uzun atislarda makarali kamisin makarasi agzina kadar ancak tasmayacak sekilde misinayla dolu olmalidir.Makara konik dizaynda, kafa ceperi surtunmeyi dusurmek acisindan yuvarlanmis, misinayi gobek yapmadan makaraya dolayabilen cinsten olmalidir.Assagiya bence uzun atislar icin en iyi dizayn edilmis makinalarimdan birinin resmini koyuyorum.

[​IMG][/URL][/IMG]

5- Her baligin balikciliginda farkli teknikler ve olta bicimleri vardir.Bazen bu bicim ve teknikler uzun atisi kisitlayabilir.Ozellikle kursunun firdondu gerisine gezer veya sabit baglandigi duzenekler veya kursun ardina gelen kostekli duzenekler bunlara ornek verilebilir.Balik illa da uzakta tutulur diye bir kural yoktur.Ancak mesafesi yuksek balikci kiyidan her zaman oltasini genis bir alanda kullanma sansini elde ederek baligi cok degisik sularda arama firsatini kendine verir.Degisik avlak sartlarinda bunun onemi acikca ortaya cikar.Hic bir zaman kiyidan sadece acik balikcisi olmaya calismamliyiz. Cunku ozellikle akintili ve dip habitati yuksek olan yerlerde dip oltaciligi yapiyorsak balik burnumuzun dibinde olabilecegi gibi, ne kadar aciktan olta kullanirsak baligi cikartma ve oltayi saglikli kullanma sansimizda o kadar azalacaktir.

6) Kisiye ait sahsi fiziksel kapasite de atis ve kamis seciminde unutulmamalidir.
    Kendi fiziginize ve gucunuze uygun kamis atislarinizda ki randimani artiracaktir.
    mukemmel bir kamisiniz olabilir ancak fiziksel ozelliklerinize uymaz.Daha vasifsiz ancak fiziksel ozelliklerinize uygun bir kamis secmeniz balikciliginiza pozitif etki edecektir.

Faydali olmasi dilegiyle.

10. mallaca

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    Hüseyin abi olayı bitirmişsin.Yılların balıkçıları bile bunun üzerine başkaca bir şey koyamaz zannedersem.Teşekkür ederim.

11. cetin

cetin

Favori Kamış:
    Zıpkın
    En İyi Avı:
    Avcı
    Evet, Hüseyin abi gerçekten noktayı koymuşsun. Teşekkür ediyorum zaman ayırdığın için.