kurşun ve türevleri

Konu, 'Kurşunlar' kısmında pro-mark tarafından paylaşıldı.

1. pro-mark

pro-mark

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    levrek 1 kg
    arkadaşlar piyasada birçok şekilde ve isimde kurşunlar var ama bunların nasıl kullanıldığını, hangisinin ne işe yaradığını açıklayan nasıl bağlandığını anlatan bir belge-şema falan yok...Özellikle iskandil ve kıstırma kurşunlar için açıklama yapabilecek varmı ? NE İŞE YARAR ? NASIL BAĞLANIR ? teşekkürler...saygılar

2. [​IMG]

FIR DÖNDÜLÜ KURŞUN;
    Kullandığımız bu kurşun çeşitli ağırlıklarda olup capari dip olta takımında
    kullanırız, fır döndülü oluşu misinan gam yapmasınıda engeller hemde misinaya bağlandığında misinaya zarar vermez

bu takımda birde damla kurşun diye tabir ettiğimiz kurşun kullanılır aynı işe yarar ama fır döndüsü olmaması dez avantajdır yanlızca maddi acıdan düşünülmelidir

3. İSKANDİL KURŞUN;

BU kurşunu genelde bırakma takımlarda kullanıyoruz, topuk taşı kullandığımız mevkide taş yerine bu kurşun takılır taş tan daha iyi bir kullanımı vardır çünkü geri cekebilmek daha basittir yere yattışı da komufilaj oluşu balık gibi bir şeklinin olması ile bırakma takımlarda rahatlıkla kullana bilirsiniz,
    GEZER KURŞUN;

Bu takım kurşun "DİP OLTA TAKIMLARINDA VE BIRAKMA TAKIMLARDA " kullana bilirsiniz cupura avında ben bunu çok kullanıyorum ve ayrıca şamandıralı takımlarda en ufagını ağırlık olarak şamandıralı takımlarda kullana bilirsiniz.

4. YARIK KURŞUN;

SIYIRTMA KURŞUN;

YUVARLAK DELİKLİ KURŞUN;

Bu kurşunların hepsi çok hafif kurşunlardır ve avlayacak balığınız hassas agırlıklara duyarlı bir balıksa özellikle kefal gibi bu kurşunlar kullanılmalıdır

5. BEL AĞIRLIK KURŞUNU

Zıpkın avcılığında dalışı kolaylaştırmak için kullanılır kendi ağırlığınıza göre sayısı belirlenir ,dipte kalmanızı sağlar "AĞOŞAYA YATMA" işine yarar ...

6. hobbytime

hobbytime

kurşun karmaşası

kurşunlart konusunda bilgi istediğinizi okudum.
    kurşunlara geçmeden önce bu kurşunların kullanılacağı olta türlerini ele alıp ondan sonra bu oltalara ne tür kurşun takmak lazım onu açıklamak lazım kanaatindeyim.
    kabaca yazmaya çalışayım yanlarına da hangi tür kurşun kullanılabileceğini ilave edeyim
    a at çek oltalar ; kurşunsuz, jig kurşun yada fırdöndü önüne delikli herhangi bir şekilde dökülmüş kurşunlar
    b çarpma ben kurşunsuz kullanıyorum bazı arkadaşlar 10 -20 gr sıyırtma kursun kullanıyor
    c çapari tek delikli parmak, armudi, fırdöndülü yada fır döndüsüz yuvarlak kurşunlar kurşun 30-500 gr arası agırlıklar
    d yemli sarkıtma 30 150 gr arumudi, fırdöndülü yada fırdöndüsüz kurşunlar ile çift delikli iskandil kurşunu (çift deliklisine 12 cm köstek ile hırsız iğne bağlanır
    e kıbrıs kurşunsuz olarak sarılan ekmeğin hamurunun ağırlığıyla yada fır döndü makara arasına takılan 10-30 gr arası gezer(sıyırtma kurşunu yada delikli kurşun takılır)
    f tel terazi beden sıyırtma akıntıya göre agırlık seçilir
    g sürütme -sırtı taranacak su derinliğine göre 100 gr 900 gr arası fırdöndülü yuvarlak döküm yada tek delikli çubuk döküm kurşunlar
    h savurma dip takımı sabit ve gezer kurşunlu olarak kullanılır sabit için beden ucuna gezer kurşunluda fırdöndü makina arasına suya akıntıya göre kurşun konur
    g kıyı bırakma takımı (kıyıya sabitleyerek )gezer sıyırtma veya delikli kurşun 40 gr 60 gr
    j mantarlı takım kıstırma kurşun (mantar ın kaldırma kuvvetine göre yem +kurşun formülüyle hesaplayarak) mantar ile iğne arasındaki misinayı dik tutsun diye takılır
    k çatal köstekli mavruka delikli yada sıyırtma kurşun
    l dip sürütmesi tekne süratine göre 200-900 gr arası fırdöndülü ,armudi yada downrigger aquadive
    m zokalı takım iğneye döküm balık şeklinde kurşun
    n köstekli sarkıtma tek göz, fırdöndülü ,armudi hırsızlı takımda çift delikli iskandil kurşun
    o parakete ayak taşları için 2-3 kg dökme kurşun
    ö kılıç paraketesi 3 kg -12 kg ayak taşı olarak kullanılacak muhtelif türde agır malzeme
    p su üstü sürütmesi fırdöndü önüne sıyırtma veya delikli kurşun sürütme sonuna kaşık yada spinner

elbette bu olta türleri için değşik kurşun önerenler olacaktır
    kabaca işin özü bu
    bir ara fırsat olursa yazdığım olta türlerini şekli şemali ile ve kurşun şekilleriyle çizip buraya koymayı düşünüyorum
    bakalım nasip olur inşallah
    sıyırtma armudi delikli kıstırma iskandil kurşun şekilleri albanın sitesinde var ordan bakabilirsin
    BOL BALIKLI GÜNLER DİLİYORUM

Son düzenleme: 11 Mayıs 2006
  7. excalibur

excalibur

Favori Kamış:
    olta
    Sıyırtma kurşun hakkında bilgi

Merhaba;

http://www.albashop.com.tr/asp/show_stock.asp?product=KUR%20S%2030

Sıyırtma kurşun; anladığım kadarıyla gezer kurşunun sabitlenmiş hali. Gezer kurşun suya dikine inerse, genelde önündeki bedeni olta ipine dolaştırır. Acaba bunu engellemek için mi sıyırtma kurşun yapılmış yoksa başka bir nedeni mi var ?

Sıyırtma kurşun konusunda bilgi verecek arkadaşlara şimdiden çok teşekkür ediyorum.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 22 Haziran 2007
  8. zarganacı34

zarganacı34 önder

Favori Kamış:
    lineaeffe s-curve kamış+Okuma synex 660 makina, Lineaeffe fire spin trabucco makina
    En İyi Avı:
    Levrek
    Arkadaşım sıyırtma kurşun gezer kurşundan çok farklıdır. Sıyırtma kurşunda iğne gezerdeki gibi dolaşmaz ve bu kurşun istavrit, çok akıntılı yerlerde zargana ve çinekop gibi harekete saldıran balıkların avında kullanılır. Kurşunun alt tarfındaki delikli göze avlanacağın balığa göre 1-1.5 uzunluğunda bir misinanın ucuna ipek, tek çapari iğnesi veya kaşık vs. bağlayıp atabilirsin. Bu kurşunda da dediğin gibi dolaşmalar oluyor ama nedenini ben kavrayamadım çok uzağa attığım için kurşunun nasıl düştüğünü ayırd edemiyorum.

9. atesh

atesh

Favori Kamış:
    Olta bazen zıpkın
    En İyi Avı:
    ?
    sıyırtmanın en önemli özelliği kurşunun sabitlendiği tel ya da kalın misinanın altta kalan kısmının kurşuna belli bir açı yapmasıdır. Sıyırtma çapariye göre daha sert ve kesik hareketlerle çekilir ve bu açı suni yeme (ya da kuyruk altına) balığı kıskandıracak hareket kazandırır.

10. kral balıkçı

kral balıkçı mustafa gedikoğlu

Favori Kamış:
    surf
    En İyi Avı:
    çino sarı lüfer istavrit izmarit zargana vs....
    sıyırtma gerçekten harika bi yöntem balığı ürkütmüyor resmen cezbediyor
    neredenmi biliyorum kullanıyorum ve herkese tavsiye ederim özellikle iri istavritte
    rastgelsin arkadaşlar:)

11. sinansarma

sinansarma

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    7 kg Halili+2850 gr kofana
    kancalı kurşun

arkadaşlar belgesel kanalında görmüştüm.adam kıyıdan oltayı sallıyor.makineyi iyice gerginleştiriyor.özellikle dalgadan etkilenmiyor.kurşun kuma saplanıyor.balık geldiği zaman birden asılıyor.
    bu anlattığımı bende yapmak istedim.önce proje çizdim.aşağıdaki gibi bakalım olacakmı.olursa çok işe yarar umarım.

sarı noktalar bildiğimiz boncuk.boncuğun içinden fazla esnek olmayan çelik tel geçiyor.tel boncuk ile kurşuna sabitlenince basbaya kanca gibi oluyor.boşluğu alınınca saplanıyor.balık geldiğinde ise asılınca boncuk kurşundaki yuvadan pırtıyor ve rahatça çekiyoruz.ÜÇLÜ KANCA OLACAK FAKAT ONU ÇİZEMEDİM.
    balık malzemeleri satan dükkanlarda bulamadım.sadece kalamar rapalası benziyor biraz.
    fikirlerinizi bekliyorum arkadaşlar.

Son düzenleme: 29 Ağustos 2006
  12. manblue60

manblue60

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    lüferlerrr
    slm

bence mantıklı görünüyor çünkü bir belgselde izlemiştim açaip bi kurşun atıyorlardı çengelli deniz dibine yapışıyordu rast gele saygılar

13. muratuysal

muratuysal

Favori Kamış:
    olta (zıpkını sevemedim)
    En İyi Avı:
    yayın 12 kg.
    sinan ellerine sağlık ama ben pek bişey anlamadım desem yeri var bakalım bi araştıralım neymiş acaba merak ettim doğrusu

14. sinansarma

sinansarma

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    MURAT KARDEŞ çizim pek iyi olmamış ama bildiğin üçlü çarpma kanca gibi durması lazım.asılınca kanca tersine dönüyor ve bir yere takılmadan çekiyoruz.
    özellikle kumsaldan avlamada etkili olur.dalgadan fazla etkilenmez

15. erdemyılmaz

erdemyılmaz ERDEM YILMAZ

Favori Kamış:
    DURUMA GORE BİLDİGİM HER TÜRLÜ YASAL MALZEME
    En İyi Avı:
    EŞKİNE 1,5 KG.,56 CM. TURNA
    arkadaşlar resmi yok ama azbiraz bildigim kadarıyla anlatayım size bunu oncelikle malzemecilerde kolay kolay bulamazsınız bunu kendiniz yapabilirsiniz ben oyle yaptım grama göre kursun alın matkapla 2 delik acıp içinden iki tel geçirin aşagı dogru eyin amaç kumluk yerde kurşunun kaymasını engellemek ama sadece kumluk yerde çizebilirsem resmini eklerim

16. kansu

kansu

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    vatos yaklaşık 2 kilo vardı.
    arkadaşım bahsettiğin kurşunu alba&star geliştirmiş senin geliştirdiğinin tıpa tıp aynısı fakat 4 adet kancası avr yine tel ve boncuklarla yapmışlar ancak 125 gr olanından vardı ben aldığımda. istoçta alba&starın bayiinden temin edebilirisin
    teşekkürler.

17. sinansarma

sinansarma

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    kendimce biraz yapmaya çalıştım

arkadaşlar daha tam bitmedi ama buyrun şimdiye kadar yapmış olduğum hali.

18. ergen

ergen

Merhaba Sinan

Cok güzel olmus, eline saglik. Yalniz bu kancalar oltayi geri cektigin zaman arkaya yatiyormu? Kisa bir cevap yazarsan memnun olurum.

Iyi basarilar,
    Rasgele
    Mürsel Ergen

19. sinansarma

sinansarma

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    kanca serbest kalıyor

mürsel abi tesekkürler daha bitmedi ama kancalar kurşundan kurtulunca serbest sallanıyor.tel kurşuna misina ile bağlı.fotoğrafta belli olmamış.

20. impala

impala

Favori Kamış:
    olta,kamış
    En İyi Avı:
    kefal,izmarit,istavrit.....
    iskandil yani kurşun

iskandil (kurşun) misinanizi kesmemesi için karga burnu ile heligine sokmak sureti ile saga sola birkaç kez çevirin ve bu şekilde kopma meydana gelmez:eek: :eek: :eek: