kurşun ve türevleri

Konu, 'Kurşunlar' kısmında pro-mark tarafından paylaşıldı.

1. premature

premature

Favori Kamış:
    Sadece olta ile
    En İyi Avı:
    KUZU,10 KİLO
    Sahte balık için Kurşun?

Arkadaşlar şu ara tekne ile sırtı denemelerim sürüyor.Boş dönmüyoruz ama aradığım balıklara ulaşabilmiş değilim.Bence ceylan,sinağrit,lagos gibi avlar için sahte balığın derinde gezdirilmesi daha iyi bir sonuç verecek.Bunun içinde klasik kurşunlar yeterli olmuyor.Aradığım şey;sahte balığı 20-30 m derinden çekmemi sağlayacak özel bir kurşun.Geçen yaz Adrasanda görmüştüm böyle bir kurşun ama Amerikadan getirtildiğini duydum.Çok değişik bir şekli vardı,dikdörtgen üzeri telli felan.Bu konudaki bilgilerinizi paylaşalım.Nerde bulunur,alternatif yöntemler nelerdir v.s.

2. Balikci34

Balikci34 selim

Favori Kamış:
    Sportex,Shimano
    Favori Makine:
    Shimano,Daiwa,Dam,Abu
    En İyi Avı:
    Turna
    Dibi kumlu olan yada akıntının fazla olduğu sularda bir nevi çapa vazifesini görüp takımın takılıp bir yerde durmasını sağlıyor,kuvvetli bir şekilde cekince kurşunun üzerinde bulunan teller ters olarak dönüp takıldığı yerden kurtuluyor,daha çok deniz avlarında kullanılıyor,sevgiler

3. hobbytime

hobbytime

kurşun

aradığın tip kurşunların genel adı diving sinker dir

adrasanda mustafa beyde gördüğün sarı boyalı kurşunu sorduğunu sanıyorum:)
    türkiyede bir çok yerde araştırdım henüz bulamadım.
    yurtdışından getirtiyorum kalıbını çıkartıp eşe dosta dağıtacağız.

http://www.lystfisk.dk/default.asp?pageload=serievis&gruppeID=166&serieID=419

bu kursun değilmi

buna benzer plastik yada metal daldırıcılar var

ragot firmasının sea plane ve boardları bu işe uygun kullanılabilir.

www.albashop.com.tr de resimleri var.

4. grande

grande

Favori Kamış:
    surfcasting kamis,spinning kamis ve el oltasi.
    En İyi Avı:
    mırmır 1 Kg
    biz bu kursuna capa kursun diyoruz ve lodoslu havalarda levrek avinda kullaniyoruz.gerekli aciklamayi Selim Oner abimiz yapmis.

5. REALGS

REALGS

Favori Kamış:
    4 kamış+3 makina+örgü misina.Ah birde bol zamanım olsa
    En İyi Avı:
    Çocuklarım......
    Varmı bunun Türkiyede satışı.
    Serdar Hocam Spotta var demişti ama taklidi imiş.
    Yani adamlar uyduruktan kendileri yapmışlar...

6. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Birol kardeşim, "orjinal" kurşunlar Mars'tan getirilmiyor, onlaır birileri yapıyor.. SPOT'takilerde aslen başarılı ama kazık bir çalışma olmuş..

Asıl önemlisi, bunları ihtiyaç sahiplerinin kendilerinin kolayca yapabilecekleri.. Bir kaç irice boncuk, bir miktar tel, bir adet 100 - 150 gr kurşun.. Matkap, pense vs. birde..

SPOT'tan 3 Milyon verip bir tane almaktansa oturup aylak vakitlerde yapmak daha akıllıca bir şey..

7. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    kaya balığı (1.5 gram) :)
    Bunlar surf casting veya beach casting denilen plajlarda oltayı uzak atıp gerdirip beklemeye dayanan oltacılığın en temel elemanlarından biridir. Biz de kendi imalatımız olanları kalkan avında kullanıyoruz. Samsun organizasyonunda Musa Karaoğlan kardeşim kendi yaptığı çok daha sağlam yapılı olan bir tane hediye etti.
    Çok daha basite indirgeyerek boncuksuz olarak bisiklet telinden imal etmiş.

8. cakometti

cakometti ersan

Favori Kamış:
    century TTR 14 ft - daiwa prime caster surf 450
    Favori Makine:
    abu chrome rocket 6500 CT - Abu Ambassadeur 7000I C3 CT Mag
    Selam:)

Bunu başka bir formda yazmıştım arkadaşlar, tekrarlamaktan zarar gelmez sanırım. Resimdeki aparat, kurşun hariç ( kurşunu istediğiniz ağırlıkta değiştiriyorsunuz, yapısı gereği ortası delik ağ kurşunları, ayrıca kurşun yerine metal pullar, veya somunlar kullanabilirsiniz ) Bir mile bağlı plastik bir parça ve bu parçanın etrafında hareketli tellerden oluşuyor. Mil plastiğe dişli sistemle tutturuluyor, mili çıkarıp istediğiniz ağırlığı milden geçirip yerine takıyorsunuz, haliyle kurşunun ağırlığını siz belirliyebiliyorsunuz, ister 50 ister 300 gr. Çok kullanışlı ve pratik, bir aparatla her ağırlıkta kurşununuz oluyor.

Bu aparat unkapanı köprüsünün unkapanı tarafında köprünün bitiminde köşede balıkçılık malzemeleri satan bir dükkanda var ( adını hatırlamıyorum ), Birkaç boyu mevcut. Sorarsanız yok diyebilir :mad: ( ya anlamamıştır yada unutmuştur:confused: ki çok satılan bir şey değil ) Girer girmez kapının arkasında, şamandıraların yanında;) ...

Eh benden bu kadar. Bir de istanbul dışında arkadaşlar isterlerse memnuniyetle onlara ulaştırmaya çalışırım..... Rasgelsin:)

Not: Kendiniz yapmak isterseniz ( ki en güzeli ve keyiflisi bu ), kurşunu matkapla delerken çok dikkatli olun, kurşun delmek zor iştir, zira matkap ucu deliş esnasında sarma yapar ( kurşunun özelliği ) ya matkap ucu kırılır, yada savrulur ve ciddi yaralanmalara sebep olabilir, lütfen dikkat...:)

9. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    kaya balığı (1.5 gram) :)
    Ersan bey bahsettiğiniz aparatta çapa kolları sabit mi? Öyle ise diğerinin görevini yapmasına olanak yok. Orjinallerinde boncuk kullanmanın ve çapa kollarının hareketli olmasının nedeni; oltayı atıp beklerken sadece oltayı gerecek kadar çekildiğinde kuma saplanarak görev yaparken, oltayı sarmak için güç verdiğimizde damaklar ters dönerek oltanın kumdan boşalmasını sağlamasıdır.

10. cakometti

cakometti ersan

Favori Kamış:
    century TTR 14 ft - daiwa prime caster surf 450
    Favori Makine:
    abu chrome rocket 6500 CT - Abu Ambassadeur 7000I C3 CT Mag
    Hayır değil, hareketli, zorlanınca açılan cinsten, siz boncuk vs. görmediğinizden bu kanıya vardınız sanırım, haklısınız ancak bu resmi buldum, o da ufak. Plastik parçanın üzerinde tellerin sıkışmasını sağlayan yuvalar var, sonrası malum zorlanınca teller yerinden çıkıyor...

11. TuRKLoRD

TuRKLoRD Polat

Favori Makine:
    Banax sx 5000
    İngilteren gelen bir dostumda görmüştüm bunu.bir nevi çapa vazivesi görüyor.biraz asılınca ise tırnakları ters dönüp salıyor kendini.

12. bluemarlin

bluemarlin

Favori Kamış:
    Olta hertürlüsü
    En İyi Avı:
    Bundan sonra inşallah Yayın ve Sinarit olacak
    Kendi kurşunumu kendim dökmek istiyorum.

Forumda ve nette taradım işime yarayacak bilgiler bulamadım. İnsan kendi kurşununu nasıl yapar. Benim için problem kalıp hazırlamaktan geçiyor. Bunun pratik bir yöntemi var mı? Yabancı kaynaklarda patatesten torna tezgahinda hazırlanan profesyonel kalıplara kadar bir çok kalıp çeşidi mevcut. Ama merak ediyorum o eski ustalar çeşit çeşit zokaları nasıl dökerlermiş. Çok kullanımlık kalıpları hangi materyalden ve nasıl hazırlarlarmış.
    Eminim ki kendi kurşununu kendisi yapan bir çok usta aramızda mevcut ve amatör balıkçılıkta esas haz kendi yaptığı yada keşfettiği ekipmanla avlanmak.Bu konuda bilen arkadaşlar beni ve diğer merak eden okuyucuları bilgilendirirse çok sevinirim.Saygılarımla

13. alperalg

alperalg

böyle bir şeyi öğrenmeyi ben de çok isterim gerçekten. konuyu açtığın için sağol. eminim bilen ustalar vardır içimizde(umarım).

14. OnurERDOGAN

OnurERDOGAN

Favori Kamış:
    surf & spining takim
    En İyi Avı:
    palamut , lufer , kirlangic
    kalıplar nettede malzemecilerde de satılıyor olması lazim aluminyum kalıplar
    bende hala var bi kac farklı kalıp dede den kalma yünlü torik sıyırtması farklı zokalar 100 150 200 gr armut kurşun kalıplar şimdi sadece hatıra olarak bi köşede duruyorlar..
    bi ara ham kurşun vardı elimde 15 20kg kadar o zaman işime geliyordu kurşunları kendim yapmam ama ham kurşunlar bitince bi espirisi kalmadı hazırı daha ucuz daha temiz daha sağlıklı..
    elin yanar kolun yanar ortalık batar evdeki kadınlar deli olur pisliği görünce yanan tüpde cabası astarı yüzünden pahalıya gelir.

15. bluemarlin

bluemarlin

Favori Kamış:
    Olta hertürlüsü
    En İyi Avı:
    Bundan sonra inşallah Yayın ve Sinarit olacak
    Burada benim için problem astarı yüzünden pahalıya gelmesi yada gelmemesi değil Onur. Şuana kadar ben ve bu forumda bilgi paylaşan bir çok kişi amatör balıkçıkcılık için verdiği maddi ve manevi tüm maliyet ile kilolarca istediği balığı alabirdi eminim ki ama burada önemli olan tümüyle kendi düşünce ve emeğini yansıtan bir takımla birşeyler başarabilmek diye düşünüyorum.

16. burakreis

burakreis

Favori Kamış:
    LINEAEFFE Atlantica 4.20 Kamış ,DAİWA EMCAST ADVANCED 5500
    En İyi Avı:
    Palamut Oldukça büyük tartmadım
    ben bir kere karaköyde tezgahta görmüştüm hazır kalıp..

ben bir kere karaköyde tezgahta görmüştüm hazır kalıp.. fiyatını tam hatırlamıyorum ama yaklaşık 6-7 boy vardı 1 kalıp içinde

17. kral balıkçı

kral balıkçı mustafa gedikoğlu

Favori Kamış:
    surf
    En İyi Avı:
    çino sarı lüfer istavrit izmarit zargana vs....
    akın abi selamlar bu gibi durumlarda eğer çaba ve emek harcarım diyor isen kurşun dökmek için şu malzemeler var : ilk önce bildiğimiz alcı bu alçı alçıpen cilerin kulanndığı kalıp alçısı olabilir veya zamak dökümcülerinin kullandığıbi plastiğe benzeyen ama kesinlik ile yanmayan bi malzemem var buda işini görebilecek malzeme eğer erdoğan abinin kiler gibi aleminyumdan yaptırabilirsen onlarda gayet güzel işini görür :)

ben alçı dan yaptığım bi kalıpta kurşun döktüm ama çalışmalara devam etmek gerekiyor yaptıkça eksiklik ler göz önüne geliyor ve sana kolay gelsin akın abi çalışmalarının güzel geçmesini dilerim:eek: :)

18. alperalg

alperalg

böyle bir şeyi yapmak ucuza gelsin diye olamaz tabii ki. eğlence ve hobi amaçlı bir bilgi olabilir bence. kolay bir yol bilen kimse varsa paylaşsın lütfen. önemli olan uğraşıp bir eser meydana getirmek
    insana zevk veren kısmı da bu zaten.

19. cem76

cem76

Favori Kamış:
    olta,zıpkın
    En İyi Avı:
    levrek 14 kilo,kırlangıç 5 kilo,kalkan 8 kilo,karagöz 6 kilo
    arkadaşlar kurşun eritilirken açığa civa dahil sayısız kimyasal gaz çıkıyo çok tehlikeli direk kansorejen elinizde çok özel bi zoka kalıbı yoksa sakın böle bişeye bulaşmayın.kurşun belli oranda civa içerir ve biliyosunuzki civa en tehlikeli madde.civa buharının direk kanser etkisi var.kurşunlarda 25 kiloluk kalıplarda satılıyo eminönünde ne kadar saf olursa o kadar döküldükten sonra parlar.ara sıra kazınıp üstüne civa sürülür levrek seyirtmesi ve lüfer zokası için ama normal çapari için kulanıcaksanız gidip hazır kurşun alın.zaten o eski özel zoka kalıplarıda yok şimdi bakır dökme kalıplar.

20. cem76

cem76

Favori Kamış:
    olta,zıpkın
    En İyi Avı:
    levrek 14 kilo,kırlangıç 5 kilo,kalkan 8 kilo,karagöz 6 kilo
    işte açığa çıkan civa buğarı ve diğer metallerin buharı ve son derece tehlikeli normal kurşunlar için sakın uğraşmayın.elinizde özel bi zoka varsa maske takarak yapmak gerekir.sağlık herşeyden önemli.