kurşun ve türevleri

Konu, 'Kurşunlar' kısmında pro-mark tarafından paylaşıldı.

1. AFUSTA

AFUSTA

Favori Kamış:
    remixon horizon 3.5 mt,banax brisa50, remixon horizon 3 mt, dam quick 250 rd
    En İyi Avı:
    sarıkanat, lüfer
    ben kendi kurşunumu kendim döküyorum. nasılmı ? önce nalburdan soğuk kaynak için satılan ikili hamur seti var. iki hamuru birbirine karıştırınca yarım saat gibi kısa sürede beton gibi oluyor. hamuru hazırlayıp içine hazır kurşunlardan kalıp alıyorum. hazır kurşunun etrafını hamurla sarıp sonra tam ortadan boylamasına ikiye bölüyorum. halka kısmının üst tarafına gelen kısmınada eriyik kurşunu dökebileceğim bir delik açıyorum. kurumaya yakın kalıbın iç kısmınada adımı yazıyorum ( tabii ters karakterlerle. kurşuna düz bir şekilde çıkıyor). kuruduktan sonra kullanıma hazır. ikiye böldüğüm kalıbı birbirine ekliyorum. mengeneyle birbirinr tutturuyorum. üst delikten eriyik kurşunu döküyorum. soğuduktan sonra mengeneyi çıkartıp kalıpları ayırıyorum. sonra varsa tesfiye işlemi. kullanıma hazır kişiye özel kurşun hazır.

2. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Kurşun buharı solumak, eritmek vs. yi bırakın, elde bile tutulmaması gereken bir halt aslında..

Kurşun ve civa, vücuda alındıktan sonra atılmazlar, vücutta birikirler. Bir süre sonra da etkilerini gösterirler. Genelde kansere pek yol açmazlar.. Basitçe, kurşun ve civa zehirlenmesinden önce delirirsiniz, sonra ölürsünüz. Kansere hacet kalmaz.. Genelde tedaviside yoktur ki, kanser için tedavi umudu aslında son derece yüksektir. Erken oluşumlarda EDTA vs. tedavisi vücuttaki kurşun seviyesine faydalı olabilir biraz.. Ama bilhassa çocuklarda çok ağır sonuçlara yol açabilir..

Deriden metalik kurşunun alınması zordur. Yutulan kurşunda genelde nispeten zor emilir. Ama eksozdan çıkan, ısıtırken oluşan PbO2 gibi oksitleri, çeşitli tuzları vs. sizi yavaş yavaş, dönülemez şekilde zehirler..

Kısaca, bence, kurşun dökmek yerine araştırmacı balıkçı tarafınızı başka taraflara yönlendirin derim..

3. Ben metal sektöründe üretim yapan bir firmada görev yapmaktayım. Bu işler gerçekten tehlikeli. Biz işçilerimizi 6 ayda bir sağlık kontrolünden geçiriyoruz, kandaki metal oranına bakılıyor.
    Ben bu işlerle fazla uğraşmayın derim, eğer illaki uğraşacak olursanız çok ama çok dikkatli olunuz.

Metaller insan sağlığı için oldukça tehlikelidir....Lütfen dikkat ediniz...

4. bluemarlin

bluemarlin

Favori Kamış:
    Olta hertürlüsü
    En İyi Avı:
    Bundan sonra inşallah Yayın ve Sinarit olacak
    Konuyu açtım ama birkaç gündür cevap yazamadım herkese verdiği bilgiler için çok teşekkürler.Ama bu arada eskiler kalıpları neyden ve nasıl hazırlarmış bilgisi olan yok mu?

5. carphunters

carphunters sebahtin

Favori Kamış:
    shimano, fox, kryston, jrc, korda, esp, garmin, nutrabaits, pelzer, chub
    ben tatlı suda kullanıcağım kursunları kendım eritiyorum
    hazırda 8 adet değişik ebatta kalıbım var tornacıya yaptırdım
    el emeği göz nuru
    resimlerini çekince gonderirim
    eskileri bilmem benim kullandığı kalıplar aluminium ve paslanmaz çelikten

6. feyyaz

feyyaz

Favori Kamış:
    turna fresh 3,90 okuma
    En İyi Avı:
    Lufer
    Bende eskiden kalma zoka ve kurşun için kalıp var,aluminyumdan yapılı.Kurşunu çeker ocak veya dışarıda (temiz havada,bahçede) herhalde 4-5 defa döktüm.Uzun zamandır dökmüyorum.

7. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Malta taşından, elde oyarak, el terazi, göz mizan hesabıyla.:p

8. ArtofDragon

ArtofDragon Cenk

babam önceden çok dökerdi kurşun...ancak lütfen dikkat acayip patlar.kalıba muhakkak gaz çıkış deliği açın öyle dökün.hemde kursunda hiç boşluk kalmaz...

9. Bizde henüz pahalı olmakla beraber kurşun yerine onunla aynı işlevi gören, fakat SKOYLU'nun bahsettiği yan etkilere sahip olmayan farklı metaller var... Sitede biraz araştırın, daha önce bununla ilgili bir başlık vardı.
    Kendi kurşununuzu dökmek için sağlığınızdan vereceğiniz ödüne değmeyecek diye düşünüyorum. Bir de eriyik metal vs. şakaya gelmez, Allah korusun kaza riski her zaman vardır ve bu risk de değmeyecek bir risk :(

10. redbullah

redbullah

Favori Kamış:
    Çeşitli oltalar
    En İyi Avı:
    4.9 Kg.Lagos
    Kurşun Kalıbı

Ben yıllar önce Galata köprüsünün altında resimdeki gibi bir düzenekle kurşun yapıldığını görmüştüm.İki tane ateş tuğlası ters simetrik olarak bazı kurşun şekillerinde oyulmuşdu.İki tuğla birbirine kapatıldıktan sonra etraflarındaki deri ipe ağaç kama sokuluyor,daha sonra üstteki deliklerden erimiş kurşun dökülüyordu.

11. hakanozden

hakanozden hakan

Favori Kamış:
    420 3 parça dam black panter //390 linefea tuornement surf
    Favori Makine:
    banax sx3000
    En İyi Avı:
    3,5 kg kalkan
    akıntı kurşunları

Arkadaşlar karaköye akıntı kurşunu almak için gittim ama bulamadım. en son saat 8 e doğru dam bayisinde ki bir arkadaştan bu kurşunların imalatının unkapanında ki hobby balıkçılık tarafından yapıldığının bilgisini aldım civarda ki arkadaşlardan bilgi bekliyorum.

Son düzenleme: 5 Nisan 2007
  12. hakanozden

hakanozden hakan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    banax sx3000
    En İyi Avı:
    3,5 kg kalkan

aynı kurşunu farklı bir tipi de bu unkapanındaki arkadaşlar nerdesiniz

13. erdemyılmaz

erdemyılmaz ERDEM YILMAZ

Favori Kamış:
    DURUMA GORE BİLDİGİM HER TÜRLÜ YASAL MALZEME
    En İyi Avı:
    EŞKİNE 1,5 KG.,56 CM. TURNA
    hakan abi spotta var karaköyde 2,5 ytl teki

14. erdemyılmaz

erdemyılmaz ERDEM YILMAZ

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    kalkana kumda takım kaymasın diye muhtemelen

15. REALGS

REALGS

Favori Kamış:
    4 kamış+3 makina+örgü misina.Ah birde bol zamanım olsa
    En İyi Avı:
    Çocuklarım......
    Evet ya çok lazım oluyor bunlar.
    Hakan bulursan banada haber ver , cumartesi karaköy taraflarına ineceğim.....
    Gavurca ismi var mı bunun.Emre Almanyaya gidiyor 2 hafta sonra.Ona aldırayım bari

16. erdemyılmaz

erdemyılmaz ERDEM YILMAZ

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    abi ben normal kurşuna iki tane tel geçiridim spottakiyle tek farkı o kursuna iki delik açıp teli sokuyor ben kurşundaki halkadan bağladım sanırım aynı işi görür

17. Albatros1

Albatros1

Favori Kamış:
    Olta,Zıpkın
    En İyi Avı:
    Papagan 2.5 Kg
    Hakan kardeşim merhaba,
    Ne üzüp duruyorsun kendini hem bu kadar süslüde yapman gerekmez.Mesela 100 Gr kurşunmu kullanıyorsun eşit olarak her iki yönden kullanmak istediğin tel çapında delip içimden çapraz olarak sıkı olacak şekilde geçirip dışa çıkan uclarını istediğin boyda ters açılı kıvırarak bunu yapabilirsin illa çelik telde olması gerekmez bence bunun yerinede tel kalınlığının ne olmasını tercih edersen bakır teldende faydalanıp kendi akıntı kurşununu imal edebilirsin bana lazım olduğunda bu şekilde yaparak ihtiyacımı karşılıyorum bir dene istersen derim...Hem maliyetide düşük oluyor...(İhtiyaç olan Kuşun,Kargaburun pense,Bakır tel ve matkap ve tel çapına göre uç sonrası kolay zaten.).Hadi kolay gelsin.Rastgele...

18. hakanozden

hakanozden hakan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    banax sx3000
    En İyi Avı:
    3,5 kg kalkan
    abi eyvallah o şekilde tabi yaparım ama konunun can alıcı noktası o boncuklarda.. ilk seferki taramada kuma saplanan kollar sert tasma ile açılıyor ve kıyıya çekerken dip taraması yapmadığından balık kıyıya getirilebiliyor birde peşinde olduğum balığın kalkan gibi iri gövdeli bir balık olduğunu düşünürsen 2 kiloluk bir balığı tarama yapan kurşunla kkıyıya çıkarmak eziyet olacaktır o yüzden bunu bulmakta fayda var..

19. hakanozden

hakanozden hakan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    banax sx3000
    En İyi Avı:
    3,5 kg kalkan

açıldığında şekil sanırım böyle oluyor

20. özkan

özkan

Favori Kamış: