Kurşunsuz Takım

Konu, 'Takım Çantası' kısmında granyoz tarafından paylaşıldı.

1. granyoz

granyoz

Favori Kamış:
    Olta-mızrak
    En İyi Avı:
    Hayalim Kiloluk Çipura
    Arkadaşlar imkan ve şartlar müsaitse. Mutlaka kurşunsuz ve ince takımla avlanmanızı tavsiye ederim. Misina yada ip ne kullanıyorsanız en incesini ve sağlamını seçerek avlanırsanız her zaman iyi sonuç alırsınız.

2. pegasus

pegasus

Favori Kamış:
    olta,zıpkın
    En İyi Avı:
    sazan, 2 kg
    kurşunsuz av

Bu konuda Granyoz' a katılıyorum. Dikili' de avlanan bir abimiz bu metodla avlanıyor ve hiç boş döndüğünü görmedim.
    Tek handikap dipteki balıkları alma şansınız oldukça düşük.
    :)

Son düzenleme: 18 Temmuz 2006
  3. Ghost-rider

Ghost-rider

Favori Kamış:
    olta ile tekneden ise misina
    En İyi Avı:
    52 tane iri mercan (tekneden)
    nasıl yani anlamadım nasıl yapılıyor bu kurşunsuz takım nedir yane açıklayabilirmisiniz?

4. erdemyılmaz

erdemyılmaz ERDEM YILMAZ

Favori Kamış:
    DURUMA GORE BİLDİGİM HER TÜRLÜ YASAL MALZEME
    En İyi Avı:
    EŞKİNE 1,5 KG.,56 CM. TURNA
    evet bende merak ettim seytan olta dedikleri bu bahsettiginizmi acaba???

5. pegasus

pegasus

Favori Kamış:
    olta,zıpkın
    En İyi Avı:
    sazan, 2 kg
    kurşunsuz av

Merhaba,
    Bildiğiniz 3 köstekli ağırlıklı klasik takımdan kurşunu çıkarın.
    Bazıları köstekleri de aynı noktadan yapıyor ama ben bunu tercih etmiyorum.
    Çok ince misina kullanmak önemli (0.20 max), balık yemleri suda süzüldüğünü görüyor, misina ince olduğu için balık alıp götürecektir yemi.Yemleri takıp olabildiğince uzağa savurmak da gerekli.
    Kolay gelsin.

6. AKIN74

AKIN74

Nail'in (Granyoz) bahsettiği gibi kurşunsuz takım kullanmak ortam ve koşullar müsaitse oldukça verimli avlar yapabilirsiniz, bunun için en uygun ortam kıyıdan atışlarda derinlik varsa yoksa denize bel hizasına kadar girip akıntıyı arkamıza alarak veya tekneden hiç sorun yaşamadan kullanabileceğimiz bir yöntem. Bunun en son örneğini eğrilimanda Mutlu arkadaşımızın yayınladığı rapordada görebiliriz. Nitekim İzmir Çiğli Tuzladaki azmakta ben hiç kurşunlu takım kullanmadan lidaki,mırmır ve isparoz alıyorum, yem olarak mamun kullanılması şiddetle tavsiye ederim, bu sayede hesapta olmayan levrekleri bile almamız süpriz olmuyor.Fakat misinanın ince assos double gibi sağlam ve kösteklerin bedene zarif bağlanmasıda oldukça önemli...
    Herkese kısmetli avlar dilerim...:)

7. hakansener

hakansener

Favori Kamış:
    seacsub x-fire 95
    En İyi Avı:
    4 kg levrek
    İşte benim oltayla avda balık yakalayabildiğim tek yöntem!

Ben buna parmak oltası diyorum :) Şöyleki sadece 0.20-0.25 benim kulacımla 5-6 kulaç bir misinaya 8-9 siyah tek kanca bağlayıp ekmek takıyorum ve evimin önünde belim kadar suda akıntı yönünde yavaş yavaş salıyorum oltayla yakaladığım en büyük balıkları hep böyle yakaladım :) ( o da zaten 200-300 gr bi çupraydı ) Yanlız parmağa dikkat etmek gerek ara sıra abi balıklar asılınca parmağa zarar verebiliyor.. Ben etrafına ufak bir bez sarıyorum.

8. djemr

djemr

Favori Kamış:
    Olta, Zıpkın
    En İyi Avı:
    Kırmızı Benek alabalık, 5.5 KG
    Arkadaşlar ben kurşunsuz bu sistemi yemlik kefal avında kullanıyordum. 0,18mm tercihen siglon misina, ve iki adet siyah sinek iğnesi işimizi görüyor. İğneler çapraz uçlu olacak. İğnelere ekmeği sıkmadan takıyoruz, aksi taktirde dipte gezen isparozlara yem oluyor. Tabi bazen altta gezen çupra ve karagözlerde takımımızdan nasibini alıyor. Bu takımda tek sorun var. Çok hafif olması nedeniyle kıyıdan ileriye atmak zor(bu takımı kamışla denemeyin, bir metre gitmez). El oltasıyla ata ata bir süre sonra el alışıyor ve ekmeklerinde ağırlığıyla 10 metreye varan atışlar yapmak mümkün oluyor. Balıklar vurmaya başladığında misinayı çok yavaş bir şekilde çekmeniz %100 başarı garantisi... Buyrun birde resim... :D:D:D

9. HAPPY OCTOPUS

HAPPY OCTOPUS

Favori Kamış:
    Olta,Sırtı
    En İyi Avı:
    3Kg Topan Kefal, 1 kilo Mırmır
    Merhaba,
    bende bu konuda bazı tecrübelerimi sizlerlr payaşmak istedim.
    Öncelikle ben bu yöntemi küçük bir filika ile çeşme ve ayvalıkta kullanıyorumm.
    Çeşmede akşam saat 18:00 gibi bizim koydan topan geçişi olur genelde 0,18-0,20 misina ucuna bağlı iki adet beyaz çapraz iğne ile hazırladığım fırdöndüsüz olta ile avlanırım. Koyun ortasında filikayı akışa bırakır, teknenin kıç tarafından, oltamı 3 metre gibi ileri atarım. Yem kefal için genelde ekmek olur. Diğer arkadaşlarında belirttiği gibi ekmek hamur yapılmadan takılır. Sadece iğnenin palasına yakın olan yerde ekmek hafif sıkıştırılır. Bu ekmek su içinde saçaklı olarak yüzer. Genelde Kefal büyükse misina inanılmaz gerilir ve hafif tasmalanarak balık alınır.
    Ayvalıkta levrek içinde benzer yöntem kullanıyorum. Madra çayından çıkardığımız tekeleri canlı olarak tek iğneli takıma takıyoruz, filikaya genelde bu yöntemde iki kişi bineriz. Biri kürek çeker diğeri av yapar. 3 metre yada 4 metre olta filikanın arkasından salınır. Her iki kürek atımından sonra filikayı akışa bırakarak levreğin tekeyi kapması beklenir.
    Saygı ve sevgilerimle,
    Yaman Gürkaynak

10. ozan

ozan Ozan

evet şeytan oltası budur

11. gozutok

gozutok

Saygıdeğer balık meraklısı arkadaşlar,
    Site çok güzel.Bir kaç gündür girmekteyim ama daha çok az kısmını okuyabildim mevcut yazılanların.Dayanamıyırum ve çok ilgimi çeken yere yazıyorum.Bu sahife de öyle bir sahife.Kıyıcılıkla yıllarca uğraştım.Son üç yıldır avlanmıyorum da.Ama arabamın arkasındaki malzeme çantam da hala duran belki bir gün kullanırım dediğim malzemem şunlar: 1 adet 0,20 mitchell makara yeşil misina (sonavından sonra,güzelce duru su ile temizlenmiş ve bezde sarılı halde beklemede),birer adet 496 must. 4 ve 5 numara iğne kutuları,bir adet de katlanabilen kakıç.Kıyı balıkçılığında gelinebilecek son noktada olduğumu etrafım söyler.Bunu bende biliyorum.İster isem bu aksam karaları giyer,bence bilinen bir liman içine gider,bir teknenin arkasına sinerim ve yanımda götüreceğim 1 kg tirsi (ringa) yi yedirir ama bir tane 2,5 kg levrek alır gelirim.Ama bakın takımım da fırdöndü bile yok.Yıllar bunu veriyor insana.Balık akıllı ise onu aldatabilmek için onun bir derece üstüne çıkmak şart.Bunun içinde sadelik şart.Çok ince misina ve ucunda sadece hayvana kolayça taktırabileceğiniz oldukça hırsız bir iğne...Bir de taktırdığınız hayvan ile gerekirse 20 dakika/30 dakika mucadele edebilme gücü tabii.
    Rastgelsin...

12. flazer

flazer mehmet ali filizer

Favori Kamış:
    YILMAZ 90 LIK ZIPKIN SHEAKPER MAKARALI OLTA VEDE ALBA NIN KAMIŞLARI
    En İyi Avı:
    TATLI SUDA 43 KG AYNALI SAZAN(rüyamda)5,5kg aynalı sazan,6KG DÜZ SAZAN, DENİZDE 2KG MIGRI
    ewet bu yöntemle bende güzel balıklar almıştım:)