Kurşunsuz Takım

Konu, 'Takım Çantası' kısmında granyoz tarafından paylaşıldı.

 1. granyoz

  granyoz

  Mesajlar:
  271
  Şehir:
  İzmir
  Favori Kamış:
  Olta-mızrak
  En İyi Avı:
  Hayalim Kiloluk Çipura
  Arkadaşlar imkan ve şartlar müsaitse. Mutlaka kurşunsuz ve ince takımla avlanmanızı tavsiye ederim. Misina yada ip ne kullanıyorsanız en incesini ve sağlamını seçerek avlanırsanız her zaman iyi sonuç alırsınız.
   
 2. pegasus

  pegasus

  Mesajlar:
  43
  Şehir:
  izmir
  Favori Kamış:
  olta,zıpkın
  En İyi Avı:
  sazan, 2 kg
  kurşunsuz av

  Bu konuda Granyoz' a katılıyorum. Dikili' de avlanan bir abimiz bu metodla avlanıyor ve hiç boş döndüğünü görmedim.
  Tek handikap dipteki balıkları alma şansınız oldukça düşük.
  :)
   
  Son düzenleme: 18 Temmuz 2006
 3. Ghost-rider

  Ghost-rider

  Mesajlar:
  58
  Şehir:
  İzmir/Narlıdere
  Favori Kamış:
  olta ile tekneden ise misina
  En İyi Avı:
  52 tane iri mercan (tekneden)
  nasıl yani anlamadım nasıl yapılıyor bu kurşunsuz takım nedir yane açıklayabilirmisiniz?
   
 4. erdemyılmaz

  erdemyılmaz ERDEM YILMAZ

  Yaş:
  46
  Mesajlar:
  2.357
  Şehir:
  İSTANBUL
  Favori Kamış:
  DURUMA GORE BİLDİGİM HER TÜRLÜ YASAL MALZEME
  En İyi Avı:
  EŞKİNE 1,5 KG.,56 CM. TURNA
  evet bende merak ettim seytan olta dedikleri bu bahsettiginizmi acaba???
   
 5. pegasus

  pegasus

  Mesajlar:
  43
  Şehir:
  izmir
  Favori Kamış:
  olta,zıpkın
  En İyi Avı:
  sazan, 2 kg
  kurşunsuz av

  Merhaba,
  Bildiğiniz 3 köstekli ağırlıklı klasik takımdan kurşunu çıkarın.
  Bazıları köstekleri de aynı noktadan yapıyor ama ben bunu tercih etmiyorum.
  Çok ince misina kullanmak önemli (0.20 max), balık yemleri suda süzüldüğünü görüyor, misina ince olduğu için balık alıp götürecektir yemi.Yemleri takıp olabildiğince uzağa savurmak da gerekli.
  Kolay gelsin.
   
 6. AKIN74

  AKIN74

  Mesajlar:
  707
  Şehir:
  Karşıyaka / İzmir
  Nail'in (Granyoz) bahsettiği gibi kurşunsuz takım kullanmak ortam ve koşullar müsaitse oldukça verimli avlar yapabilirsiniz, bunun için en uygun ortam kıyıdan atışlarda derinlik varsa yoksa denize bel hizasına kadar girip akıntıyı arkamıza alarak veya tekneden hiç sorun yaşamadan kullanabileceğimiz bir yöntem. Bunun en son örneğini eğrilimanda Mutlu arkadaşımızın yayınladığı rapordada görebiliriz. Nitekim İzmir Çiğli Tuzladaki azmakta ben hiç kurşunlu takım kullanmadan lidaki,mırmır ve isparoz alıyorum, yem olarak mamun kullanılması şiddetle tavsiye ederim, bu sayede hesapta olmayan levrekleri bile almamız süpriz olmuyor.Fakat misinanın ince assos double gibi sağlam ve kösteklerin bedene zarif bağlanmasıda oldukça önemli...
  Herkese kısmetli avlar dilerim...:)
   
 7. hakansener

  hakansener

  Yaş:
  38
  Mesajlar:
  26
  Şehir:
  ankara-izmir-istanbul-aydın(didim)
  Favori Kamış:
  seacsub x-fire 95
  En İyi Avı:
  4 kg levrek
  İşte benim oltayla avda balık yakalayabildiğim tek yöntem!

  Ben buna parmak oltası diyorum :) Şöyleki sadece 0.20-0.25 benim kulacımla 5-6 kulaç bir misinaya 8-9 siyah tek kanca bağlayıp ekmek takıyorum ve evimin önünde belim kadar suda akıntı yönünde yavaş yavaş salıyorum oltayla yakaladığım en büyük balıkları hep böyle yakaladım :) ( o da zaten 200-300 gr bi çupraydı ) Yanlız parmağa dikkat etmek gerek ara sıra abi balıklar asılınca parmağa zarar verebiliyor.. Ben etrafına ufak bir bez sarıyorum.
   
 8. djemr

  djemr

  Mesajlar:
  175
  Şehir:
  Ankara
  Favori Kamış:
  Olta, Zıpkın
  En İyi Avı:
  Kırmızı Benek alabalık, 5.5 KG
  Arkadaşlar ben kurşunsuz bu sistemi yemlik kefal avında kullanıyordum. 0,18mm tercihen siglon misina, ve iki adet siyah sinek iğnesi işimizi görüyor. İğneler çapraz uçlu olacak. İğnelere ekmeği sıkmadan takıyoruz, aksi taktirde dipte gezen isparozlara yem oluyor. Tabi bazen altta gezen çupra ve karagözlerde takımımızdan nasibini alıyor. Bu takımda tek sorun var. Çok hafif olması nedeniyle kıyıdan ileriye atmak zor(bu takımı kamışla denemeyin, bir metre gitmez). El oltasıyla ata ata bir süre sonra el alışıyor ve ekmeklerinde ağırlığıyla 10 metreye varan atışlar yapmak mümkün oluyor. Balıklar vurmaya başladığında misinayı çok yavaş bir şekilde çekmeniz %100 başarı garantisi... Buyrun birde resim... :D:D:D

  [​IMG]
   
 9. HAPPY OCTOPUS

  HAPPY OCTOPUS

  Mesajlar:
  15
  Şehir:
  İzmir/Karşıyaka
  Favori Kamış:
  Olta,Sırtı
  En İyi Avı:
  3Kg Topan Kefal, 1 kilo Mırmır
  Merhaba,
  bende bu konuda bazı tecrübelerimi sizlerlr payaşmak istedim.
  Öncelikle ben bu yöntemi küçük bir filika ile çeşme ve ayvalıkta kullanıyorumm.
  Çeşmede akşam saat 18:00 gibi bizim koydan topan geçişi olur genelde 0,18-0,20 misina ucuna bağlı iki adet beyaz çapraz iğne ile hazırladığım fırdöndüsüz olta ile avlanırım. Koyun ortasında filikayı akışa bırakır, teknenin kıç tarafından, oltamı 3 metre gibi ileri atarım. Yem kefal için genelde ekmek olur. Diğer arkadaşlarında belirttiği gibi ekmek hamur yapılmadan takılır. Sadece iğnenin palasına yakın olan yerde ekmek hafif sıkıştırılır. Bu ekmek su içinde saçaklı olarak yüzer. Genelde Kefal büyükse misina inanılmaz gerilir ve hafif tasmalanarak balık alınır.
  Ayvalıkta levrek içinde benzer yöntem kullanıyorum. Madra çayından çıkardığımız tekeleri canlı olarak tek iğneli takıma takıyoruz, filikaya genelde bu yöntemde iki kişi bineriz. Biri kürek çeker diğeri av yapar. 3 metre yada 4 metre olta filikanın arkasından salınır. Her iki kürek atımından sonra filikayı akışa bırakarak levreğin tekeyi kapması beklenir.
  Saygı ve sevgilerimle,
  Yaman Gürkaynak
   
 10. ozan

  ozan Ozan

  Mesajlar:
  3.040
  Şehir:
  Antalya

  evet şeytan oltası budur
   
 11. gozutok

  gozutok

  Mesajlar:
  67
  Saygıdeğer balık meraklısı arkadaşlar,
  Site çok güzel.Bir kaç gündür girmekteyim ama daha çok az kısmını okuyabildim mevcut yazılanların.Dayanamıyırum ve çok ilgimi çeken yere yazıyorum.Bu sahife de öyle bir sahife.Kıyıcılıkla yıllarca uğraştım.Son üç yıldır avlanmıyorum da.Ama arabamın arkasındaki malzeme çantam da hala duran belki bir gün kullanırım dediğim malzemem şunlar: 1 adet 0,20 mitchell makara yeşil misina (sonavından sonra,güzelce duru su ile temizlenmiş ve bezde sarılı halde beklemede),birer adet 496 must. 4 ve 5 numara iğne kutuları,bir adet de katlanabilen kakıç.Kıyı balıkçılığında gelinebilecek son noktada olduğumu etrafım söyler.Bunu bende biliyorum.İster isem bu aksam karaları giyer,bence bilinen bir liman içine gider,bir teknenin arkasına sinerim ve yanımda götüreceğim 1 kg tirsi (ringa) yi yedirir ama bir tane 2,5 kg levrek alır gelirim.Ama bakın takımım da fırdöndü bile yok.Yıllar bunu veriyor insana.Balık akıllı ise onu aldatabilmek için onun bir derece üstüne çıkmak şart.Bunun içinde sadelik şart.Çok ince misina ve ucunda sadece hayvana kolayça taktırabileceğiniz oldukça hırsız bir iğne...Bir de taktırdığınız hayvan ile gerekirse 20 dakika/30 dakika mucadele edebilme gücü tabii.
  Rastgelsin...
   
 12. flazer

  flazer mehmet ali filizer

  Mesajlar:
  4.148
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  Favori Kamış:
  YILMAZ 90 LIK ZIPKIN SHEAKPER MAKARALI OLTA VEDE ALBA NIN KAMIŞLARI
  En İyi Avı:
  TATLI SUDA 43 KG AYNALI SAZAN(rüyamda)5,5kg aynalı sazan,6KG DÜZ SAZAN, DENİZDE 2KG MIGRI
  ewet bu yöntemle bende güzel balıklar almıştım:)