küspe

Konu, 'Tatlısudaki Canlılar' kısmında EFE42 tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. carphunters

carphunters sebahtin

Favori Kamış:
    shimano, fox, kryston, jrc, korda, esp, garmin, nutrabaits, pelzer, chub
    gönder özelden adresini sorun yok

2. ergen

ergen

Merhaba Efe Kardes,

Küspe konumunda sana biraz yardimci olmaya calisayim.Toz halinde satilan küspe saadece yemlemeye yariyor. Oltaya (igneye) takabilecegin küspe plaka halinde satiliyor.Hayvan yemi satan yerlerde bulunur.Avusturyada bulunurmu bilmem.Ben sahsen Bulgaristan ve Ukraynadan arkadaslar vasitasiyla getirttim onlari tercih ediyorum.Sebebi daha sert ve daha yagli olmalari.Suda tamamen erimeleri takriben 8-10 saat sürüyor. Bu plakalarin kalinligi 2-4cm arasi. Plakadan kesmeseker misali küpler kesiyorsun.Yalniz küplerin kenar uzunlugu 3x3 cm olsa iyi olur.Sonra bu küplerin ortasindan 1veya 2mm Matkap ucuyla birer delik aciyorsun.Bu deligin görevi küspeyi ince bir iple ignenin kavisine baglaman icin.Igne ile küspe arasini 1-2cm tut.Ayni Boillie baglar gibi. Avlanacak oldugun yeri 2-3 gün aksam üzerleri ayni küspe ile yemlersen cok büyük ihtimal o suda bulunan büyük sazanlardan birini muhakkak alirsin. Yemlemeyi günbatimina yakin yaparsan daha iyi olur. Zira gündüzleri kücük baliklar küspeyi tartakliyarak 2-3 saat icerisinde yok ediyor.Sizin oralarda küspe en iyi Nisan sonundan Ekim sonuna kadar is yapiyor. Insallah yardimci olabilmisimdir.

Selamlar
    Mürsel Ergen
    30.09.1956

3. aynalı81

aynalı81

Favori Kamış:
    Rastgele......
    En İyi Avı:
    Sazan 4x4. yayın 3kg 20gr..
    küspe...

Ya o resimdeki küspeden bizim buralardaki av bayiilerde satılıyor hatta ben balığa giderken her seferinde en az bir küspe atıyorum suya...Birde tavuk küspesi var ....Aslında tavuk yemi, biz onuda kullanıyoruz yemlemek için:)

4. AVCIYILMAZ

AVCIYILMAZ Şaban YILMAZ

Favori Kamış:
    Lineaffe 420 10kilos
    Favori Makine:
    Shimano ultegra 4500-5500
    En İyi Avı:
    3 kg Levrek
    şu adresini veririmisin namık tatile gelecemde kalacak yer yok sende kalırım :):)

5. Taylan

Taylan

Favori Kamış:
    Her türlü sahte, 0,18 ip misina, Alba orient 210 kamış, Pasha 35 makina
    En İyi Avı:
    53 cm Turna

Namık abi
    bu takımı küspe dahilde satıyorlar ama ben albashopdan sadece plastik kısmını aldım bunun. İğnelerini kendim takıp küspe olarakda mısır küspesi takıyorum. Hazır takılı olanlarda ayçiçeği küspesi oluyor çünki. Ben mısır küspesinden daha memnun kaldım. Belki bizim buralarda mısır daha yoğun olarak yetiştiği için balıklar mısıra alışıktır diye düşünüyorum.

6. Taylan

Taylan

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    53 cm Turna

Namık abi bende haftaya antalyaya gelecektim. Hazır gelmişken küspede getiririm diyodum ama adres vermediğine göre arayamayız seni artık :D :D :p

7. Taylan

Taylan

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    53 cm Turna

:D :D :D Eeeee oranın balıkları ona alışıksa neden olmasın. Bakarsın büyük beyaz yakalarsın bi tane :p :p

8. Taylan

Taylan

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    53 cm Turna
    O nasıl söz estağfurullah :D Gelirim bak :p
    Adres verirsen burdan gönderirim :)

Bu arada birde bu takımların idamlık tabir edilen versiyonları var. Onda bu şekilde kaba plastikler yok. Sorun misina ile çözülmüş. Bölece koca plastikler belki balığı ürkütmez diye düşünüyorum daha avcı olabilir bence. Onuda deneyip sonuçlarını burada yazarım. Ama tatil matil derken bir ay balık yok gibi görünüyo bana :D

9. Taylan

Taylan

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    53 cm Turna
    İşte buda onun resmi. Daha önce farklı konularda verilmişti bu resim

10. okidoki59

okidoki59

Favori Kamış:
    OLTA
    En İyi Avı:
    SAZAN 7 KİLO,TURNA 60 CM.
    tamam;tek iğneden hoşlanıyorsan istersen küspeli oltayada tek iğne takabilirsin ozaman ağzından yakalanır.küspenin amacı bulunduğu ortamı yemlemek...

11. okidoki59

okidoki59

Favori Kamış:
    OLTA
    En İyi Avı:
    SAZAN 7 KİLO,TURNA 60 CM.
    ne güzel yazmışsın dostum eline sağlık.aynen dediğin gibi balık yakalamak uğraş ister , sabır ister.........RASTGELE......

12. ddavut

ddavut

Favori Kamış:
    makaralı olta ve el oltası
    En İyi Avı:
    6 kg 200 gr Aynalı Sazan

Oktay' a katılıyorum küspenin amacı bulunduğu ortamı yemlemek(bence en isabetli yolu budur iğneye en yakın yemeleme bu şekilde yapılabilir.) Birde burda küspenin etrafına 4 veya 6 iğne takılmasını mantığı şu; İğneler 2 şerli olarak yanyana bağlanıp küspenin etrafına üç sıra dağıtılıyor. Suya attığınızda iğnelerden bazıları küspenin altında kalıp iş yapamaz olabiliyor o yüzden 4 veya 6 iğne kullanılıyor. Ben genelde 4 iğne takıyorum ve takımları kendim hazırlıyorum. Küspeyle iğne arasındaki uzunluğu kısa tutup balığın başka bir yerine saplanma ihtimalinide azaltıyorum. Ayrıca Taylan 'ın resmini koymuş olduğu sistemi tavsiye etmiyorum. Balık sanırım plastik kısımdan ürküyor. İdam düğümü yapıp iğneleri etrafına sıralamak daha iyi sonuç veriyor...

13. Taylan

Taylan

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    53 cm Turna
    Mesajımda dediğim gibi bu sistemi alıp henüz denemiş değilim. Ancak balığın plastik kısımlardan ürkmesi olası. Zaten gönderdiğim vidalı küspe takımında da bundan bahsetmiştim. Bunun önüne geçmek için bu plastik kısımların yerine iğneleri misina ile bağlamak daha iyi sonuç vereceği kanısındayım. Denediğimde sonucu yazarım.
    Bence avcılık konusunda 2 köstekli dip takımı ile küspeli takım arasında fark yok. Ben bu takımla o kadar balık yakaladım hiç sırtından yakalanan balık görmedim. Bu sistemi çarpma ile karıştırmayalım. Burda küspe sadece yemleme için kullanılıyor. Balık küspenin kokusuna gelip iğneye taktığınız yemi yemeye çalışıyor. ve kancaya yakalanıyor.

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.