Küspeye iğne Bağlama!!!

Konu, 'İğneler' kısmında cemalsel tarafından paylaşıldı.

 1. cemalsel

  cemalsel Cemal

  Yaş:
  29
  Mesajlar:
  124
  Şehir:
  TEKİRDAĞ/çorlu==İzmir
  Favori Kamış:
  Olta İle İlgili Tüm Malzemeler...
  En İyi Avı:
  1,5 kg kalkan
  Arkadaşlar,kardeşim Resimdeki (resimler biraz net değil kusura bakmayın :( ) küspeyi almış.Onun Üstünde 6 tane misina ile bağlanmış iğneler var.Bu iğneleri oltaya bağlarken karışmaması (kullanılırken karışmaması) için onları nereye tutturmalıyım yardım ederseniz sevinirim.:confused:


  [​IMG]
   
 2. cemalsel

  cemalsel Cemal

  Yaş:
  29
  Mesajlar:
  124
  Şehir:
  TEKİRDAĞ/çorlu==İzmir
  Favori Kamış:
  Olta İle İlgili Tüm Malzemeler...
  En İyi Avı:
  1,5 kg kalkan
  Yetkililer Bu konuyu silerseniz sevinirim yanlış yere açmışım çok özür dilerim :(
   
  Son düzenleme: 6 Temmuz 2007
 3. esabi

  esabi SENIOR MEMBER

  Yaş:
  51
  Mesajlar:
  4.881
  Şehir:
  istanbul
  Favori Kamış:
  reklama gerek yok
  Favori Makine:
  favori kamışım bölümünde yazıyor
  En İyi Avı:
  pulu imzamda
  cemal kardeş ilk başta hatanı söyliyeyim takımdaki iğne sayısı sirkülere göre 4 adeti geçemez takım içinse söyleyecek olduğum o pilastik aparatı çıkarıp 0.60 misineyi delikten birkaçkez geçirip küspenin dört tarafını sarıp iğnelerinide bu misinaya çok kısa kösteklerle bağlarsan ve uçlarına mısır veya solucan takarsan bazı göllerde iş yapar hem bu sayede iğneler karışmamış olurlar tabi bunlar benim fikrim bakalım diğer arkadaşlarımız neler diyecekler sana kolay gelsin kardeş
   
 4. Baracuda76

  Baracuda76

  Mesajlar:
  329
  Şehir:
  Eskişehir
  Favori Kamış:
  Daiwa Kamış, Silstar Cx80 Makina
  En İyi Avı:
  3.350 gr Aynalı Sazan
  Bu küspeli takımını sakın kullanma dipte takılma şansı en yüksek ve kopması da kolay küspenin erimesini de kolaylaştırmayan bir takım.
   
 5. mustafadinç

  mustafadinç

  Yaş:
  55
  Mesajlar:
  719
  Şehir:
  Eskişehir
  Favori Kamış:
  Fiber olta
  En İyi Avı:
  Sazan 4 kg
  Bırak dağınık kalsın öyle olunca balık eriyen küspenin parçalarını içine çekerken kancayıda yutuyor iyi yakalanıyor hoşçakal.
   
 6. mehteran

  mehteran Gürkan

  Mesajlar:
  829
  Şehir:
  KÜTAHYA
  Favori Kamış:
  Olta
  En İyi Avı:
  Sazan
  Aynen mustafa kardeşimin dediği gibi iğneleri biryere takmana gerek yok, fakat araları çok sık, çifterli bağlandığı için karışma ihtimali çok yüksek iğneleri tek tek bağlarsan daha verimli olacaktır.
   
 7. koray07

  koray07 Koray

  Mesajlar:
  53
  Şehir:
  Antalya
  Favori Kamış:
  Ryobi 60, Virax Long Ranger
  merhaba arkadaşlar. yukarıda resimi verilen küspeli takımı ben de aldım denedim ama her seferinde dibe takıldı. bunu nasıl çekiyorsunuz anlamış değilim birisi anlatırsa sevinirim
   
 8. maviçocuk

  maviçocuk

  Mesajlar:
  13
  Favori Kamış:
  olta
  En İyi Avı:
  4.250 gr aynalı sazan
  en basiti ve en sağlamı;
  sallama kasnağına 0.70 mm momofilament misna sarın.ana bedene bir idam düğümü hazırlayın.o kayar zaten.işte o düğümün kaymayan kısmından başlamak üzere azırladığınız iğneli köstekleri bağlayın.mümkün metebe köstek boyları kısa olsun max 4 -5 cm yi geçmesin.sonra işte sabun kalıbı gibi kesilmiş küspe takozlarına demir testeresi ile misina oturacak kadar yiv açın.sonra küspeyi idam düğümüne geçirip sıkın.malzemeciden alınmış yukarıdaki resimdeki aparatlar çoğunlukla sorun çıkarır.(küspeleri delmeniz gerekir,küspe yarılır,suya girince şişer bu sefer suyun içinde bölünür vs.)
  isterseniz iğneleri yemleyipte kullanabilirsiniz ben bazen mısır takarım.ayrıca sallamayı suya ilk attığınızdan bir süre sonra çekip idam düğümünü biraz daha sıkın.zira küspe suyu yiyince erimeye başlar malumaliniz.bu nedenle idam düğümünde boşluk yuapar sıkarsanız çok iyi sonuç alır küspeyi sonuna adar kullanmı olursunuz.balık takılsa bile küspenin düşmediğini göreceksiniz.rüzgarlı havalarda küspe çok daha hızlı erir.o yüzden yarı saatte bir çekip küspenin durumuna bakmak faydalı oluır kanaatindeyim.
  malzemecilere para kazandırmaktan başka işe yaramayan bu gubidik düzenleri pek sevmiyorum kullanılmamasını öneriyorum.

  rastgele
   
 9. ikus26

  ikus26

  Mesajlar:
  87
  Şehir:
  eskişehir
  Favori Kamış:
  makaralı dip.
  En İyi Avı:
  3 kg sazan
  ilaveten

  bisiklet iç lastiğinden halka şeklinde bir santim genişliğinde kesip idam düğümünü atmadan önce kestiğin lastikten bi delik açıp lastiğin tek tarafından geçir ve idam düğümünü ondan sonra at.. küspeyi idam düğümüyle sıktıktan sonra lastiğide küspeye geçirirsen hem küspe düşmez, hem iğnelerin ayrık bi şekilde durur. iğnelerinide 4-5cm uzunluğunda bağlarsan birbirirne karışmaz...