Kuzu (sarı kuyruk) avı teknikleri ve olta düzenekleri

Konu, 'Tekneden Balık Avcılığı' kısmında N@mık tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. ALABORA21

ALABORA21 Doğu Murat Gözsüz

Favori Kamış:
    wmc ,d.a.m ,shimano,mustad,raphala
    En İyi Avı:
    117 KİLO orkinos

Namık abi,
    Mersinde babam ve amcalarımla akya avına çıkmadan önce hep tartışma olurdu. '' sahte bir işe yaramaz ne varsa taze yemde var '' derdi babam. Amcam da '' kaşıktan aldığın balığı hiçbirşeyle alamazsın'' derdi
    Öle yada böyle denize çıkılır ve Takımlar suya indirilirdi.

Mesele bundan sonra başlıodu 2 farkı takım war ama amaç aynıydı. Yukarıda 1. ve 4. takımlardan oluşan 2 takım suya indirilirdi. Ve ilginçtir her 2 sine de aynı zamanda takılırdı. Benim bildiğim gördüğüm çok ilginç bi yöntem Çaputlu diye tabir edilen takımdır. Mersinli balıkçılardan bu yöntemi bilen vardır elbet.

Mersin viranşehir 'in önünden Kızkalesine kadar olan kesimde hem muhabbet hemde balık amacıyla gezmeye giderken bu takılma 12-15 hatta 20 kg. a kadar olan akyaları avladıklarını gördüm. doğal yemli takımlarda yem olarak Palamut-zargana-İri kefal-kalamar kullanıyorlar.

Sizin oralarda bu tarz takım kullanan ve verim alan var mı ? (şekil 1 deki gibi )

2. N@mık

N@mık

Favori Kamış:
    Bilgi, Deneyim, Emek, Sabır ve Nasib
    En İyi Avı:
    Kocaman bir hayaldi kaçan
    Murat öncelikle yazımda da belirttiğim gibi benim tecrubelerim tamamen Antalyadaki av ve avlanma şekli iledir. Aynı balık değişik yörelertde değişik zamanlarda farklı beslenme alışkanlıkları farklı ürkeklik veya saldırganlık gösterebiliyor.

Bunun doğru seçimini de yııllarca o yörede herşeyi denemiş balıkçı arkadaşlarım yaparlar.;)

Bu paylaştığın oltanın çaput bölümü çok ilgimi çekti ve ilk defa duydum. Zaten bu tarz konuların da asıl amacı diğer yörelerden veya farklı tecrubelerden gelecek renklerdir.:)

Arka arkaya eklenmiş 4-5 kaşık fikri bana da cazip gelmektedir. Fakat henüz +15 kg'ı taşıyacak ve dönüşü de bozulmayacak bir kaşık bulamadım.
    3 kaşık + iğne + 3 kaşık + iğne gibi farklı fantazi arayışlarım oldu ama beceremedim desem yeridir.:D

Bu oltanın çaput bölümünü gösteren bir fotoğraf bulabilirsen çok sevinirim :)

Rastgele:)

3. bülenttok

bülenttok BÜLENT TOK

Favori Kamış:
    amudson kudos, okuma v sistem,
    Favori Makine:
    shimano sahara ve symetre. daiwa emcast, daiwa bg ,
    En İyi Avı:
    izmit körfezinde iki kiloluk bir sinarit,
    şu çaput nedir. nasıl bir şeydir. Neyden olur. biraz açarmısınız. Birde amaç ne bu ne fayda sağlar veya sağlıyor. Flaşör amaçlımı. takım arkasına flaşör gibimi.

4. ozan

ozan Ozan

Namık abi burada buna PEÇE çekme derler. takım iki tekniğin birleşmiş hali. peçe çekmede teklerden birisi uzunca bir beyaz çaputu çekerek gider ardından mesafeli gelen tekne kuzunun bu peçeyi takip edip etmediğini gözler ve fırsatlı bir yerde ağla balığı çevirirler. kuzu peçeyi çok sever. peçe çeken tekne yakınlarında sırtı ilede kuzu alındığı çoktur.arkadaşın tekniğinde sırtı ve peçe birleşmiş. yeni balıkçılarda kullanan yok artık ama eskilerden (imeceyle balık avlandığı dönemde) peçe antalyada yaygın bir yöntemdi

5. hauki

hauki mustafa cecen

Favori Kamış:
    olta ve zipkin
    En İyi Avı:
    görup de tutamadigim balikti
    cobut denilince aklima geldi...:)partlamayi biliyormusun Namik abi buyuk ihtimal bildigini dusunuyorum alanyada uygulanan bir teknik...teknik söyle.
    2-3 metre uzunlukta ve 1-1,5 metre genislikte beyaz bez parcasi bunun ucuna ince bir halat veya kalin saglam bir camasir ipi baglanir 10-20 cm besin baglandigi noktadan yukari ortalama 5 kg agirlik baglanir ve rölantide teknenin arkasindan suyun 2-5 metre duruma göre dipten cekilir ve bu sure icinde subye zargana veya ucunda ibikli olan takim suya salinir ve orta suda bu bezin 20-30 mt arkasindan cekilir kuzu bu bezin suda yaptigi yansimayi cok uzaklardan fark edebilir tabi su aciksa ve direkt olarak genelde suru halinde bezin dibine kadar sokulurlar arkadan surekli bezi takip ettigimiz icin baliklari cok kolay görerek geldiklerini anlayabiliriz baliklar görundugunde bez hizli bir sekilde sudan cikarilip tekne hizi arttirilir bez sudan cikarilirken kuzularda su yuzeyine kadar teknenin arkasina yanasacaklardir ve bez sudan sikinca kuzu hemen aranmaya basliyacak ve heycanlanacaktir ve tekne hizi artinca balikta hizlanip arkadan gelen oltadaki yemi görmesi kolaylikla saglanmis olup av sansimizi cok arttiracaktir...yonten kisaca baligi kendimize cagirmaktir...bu yöntem ile gunde onlarca 15-20 kg kuzu alanlar gördum....tabi bu yöntem ile cavirme yapanlarda var ne kadarda yasak olsa....
    saygilarla

6. N@mık

N@mık

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    Kıvanç' ım...!

Kendimi balığın yerine koyup da ceap veremem ama, ya bizim şu ilk sayfada verdiğimiz tekniklerde ölü balık fırıl fırıl dönerek gelmiyor, yada fırıl fırıl dönerek gelen yeme kuzu atlıyor;)

En iyi si denemek ve teknenin arkasından çekerken kendin bakmak;)

Sanırım hiç bir engelin yok;)

Hadi restgele:)

7. ycan

ycan Yalın CAN

Favori Kamış:
    Shakespeare-Balzac
    Selamlar bilgiler için çok teşekkür ederim,

bir sorum olacak sırtı yaparken yapay yemlerde Yo-ZUri crystal minnow araştırdım, 2 modeli bulunuyor batan ve yüzen hangisini almalıyım (heralde yüzen modeli diye düşünüyorum) soruma cevap verilirse minnettar kalırım çok teşekkür ederim.

8. yiv

yiv Kivanc Bekar

Favori Kamış:
    Olta, zipkin
    En İyi Avı:
    Turna 5,15kg
    Kuzuları tekneden yüzeyin 2-3 metre altında gören birçok insan duydum, demek ki bu hayvanlar yüzeye yaklaşıyor, sırtıyı da 2-3 metre daldırıp az kurşunla çeksek nasıl olur acaba? En ideal kuzu avı derinliği yüzeyden ne kadar aşağıdadır??

9. N@mık

N@mık

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    Yüzeyle dibin tam ortasıdır;)

yüzeye çıktıkları nadirdir ve görülenle ibarettir. Ama yüzeye çıkmadan ütünden geçildiği daha fazla olup görünmediği için bilinemez ;)

10. geneben

geneben Aşkın

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    Deniz turnası 70 cm 900 gr.
    Usta bir soruda ben sorayım müsadenle teknenin hızı ne olacak yaklaşık orta su sırtısı yaparken :)

11. N@mık

N@mık

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    Akıntı var ve misina gergin duruyorsa yani dibe oturmadığını orta suda kaldığını hissediyorsan motor çalıştırmaya bile gerek yok;)

Ama yeme göre farklılıklar var tabi

Jet hızıyla giden bir sübye kalamara, havada asılı duran zargana veya uskumru/palamuta balık şaibeyle bakar;)

En iyisi kuşadasında gösteririm. Zaten sen de Serdar gibi lafı oraya getirecen amaç belli:D :D :D :D :D :D

12. geneben

geneben Aşkın

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    Deniz turnası 70 cm 900 gr.
    aslında Foçada sırtı denemeyi düşünmüştüm ama adayı da denemek lazım :D

13. N@mık

N@mık

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    Burada sezon açıldı bile ama daha küçüklermiş:( 15 kg falan diyordu Engin:(

2 hafta sonra ben sizi gaza getiririm alayınız burada olursunuz merak etme:D

Hem bu sene 1+1 zorunluluğu da kalktı;) Kuzu avına krovazör kaldırıyoruz:D :D :D

14. bülenttok

bülenttok BÜLENT TOK

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Namık bu abini unutma on günden beri gökçeada dayım. İzmite yeni döndüm. Ne yakaladın dersen pullu yok yarım kilo ve altı mercan ve karagöz. Ancak çıplak ve lambuka basmış adayı. Biz de onlarla uğraştık. Neye yarar her takım var ancak bizim ekip anlamıyor kuzu işinden. Sabır yok şu kuruvazör olayına kafam takıldı. Biraz açsan o konuyu. Nasıl olacak bu iş. Nerde ve hangi şartlarda. Zamanı geliyor gibi. Hiç değilse bu yıl bir kez olsun denemek isterim.

15. N@mık

N@mık

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    Bülent abi sen neredesin? İki yazıştık kayboldun?:confused: sana olta gönderecektim??

Kuruvazör işin şakası abi. geçen sene gelecek arkadaşlara sorun çıkmıştı. tekne profesyoneldi ve sahil güvenlik 1+1 diyordu kişi sayısına:confused: Buda her kişi için ayrı bir tekne maliyeti demekti.

Bu sene tekne amatöre çevrildi ve 1+4 kişi 4 kii en azından sırayla 2 şer 2 şer sırtı çeker ve maliyet 4 de bölünür;)

16. bülenttok

bülenttok BÜLENT TOK

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Namık kardeşim dediğm gibi devamlı yollardayım gökçeada dan yeni döndüm.
    Benim etrafımda o kadar çok balık meraklısı var valla yetişemiyorum.Eve dönüyorum iki gün geçmeden yeni bir program.Şimdide bayram programı ikinci gün yada üçüncü gün foça gözüküyor.Yine düşücem yollara gitmesen olmuyo gitsen sonuç belli.Ne yapacağımı şaşırdım sorma gitsin. Ben kasımı bekliyorum inşallah yanlış bir tarih değildir. Sen bana sahte olarak yinede yaz varsa kod ve marka tabi boylarınıda. dört günde elime geçer kanadadan alıyorum hem çabuk hemde Türkiyedeki fiyatında % 30 ucuza geliyor.

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.