lambuka avı teknikleri

Konu, 'Tekneden Balık Avcılığı' kısmında rauf tarafından paylaşıldı.

1. sinanayhan

sinanayhan Sinan

Favori Kamış:
    Rapala, sırtı
    En İyi Avı:
    lahoz, 5 kilo
    Lambulayi bir kez tuttunuz mu aynı yerden mutlaka bir kaç defa daha geçin, sürü halinde dolaştıkları için daha fazla tutabilirsiniz.

2. mufi

mufi Muvaffak İŞMEN

Favori Kamış:
    kıyı balıkçılıgı standart malzeme oltakamışı ve makine
    Favori Makine:
    Daiwa GS 9
    En İyi Avı:
    her av iyidir yeterki usule uygun olsun
    Rasgelsin.. Hatta teknede devamlı hazır en az 2/3 adet takım bulundurun..1, balıgı çekip tekneye alırken 2, takımı koyverirseniz..lampukanın devamı gelir..

3. bosa123

bosa123 hakan

Lambuka avı

Selam arkadaşlar,,

Lambuka diğer adı ile mahimahi veya gemi adamlarının dediği gibi Avcı balığı yakalaması farklı sistemlerde oluyor , ancak şunu söyleyebilirimki bu ebatta yakalanabılecek en aptal balık olduğunu söyleyebilirim..

bu balık kesinlikle sese aşırı derecede duyarlı
    bu balık ani hareketlere karşı oldukça saldırgan
    ve sürü psikolojisi ile hareket ediyor ,

ben bu balığı çapari ile yakalayanı görmedim

ama büyük iğnelere taze karides takılıp suyun üzerinde sırti gibi çekerek bizzat kendim yakaladım hemde oldukça fazla miktarda,

balığı görene kadar sabır ettıkten sonra yakalaması oldukça basit, geçtiği yerin önüne veya arkasına yemli zokayı at ve sakince sırti yapar gibi çek zaten balık hemen kendisi biniyor..
    eğer isterseniz resimlerinide siteye koyabilirim..

saygılarımla

4. 33orfoz

33orfoz Mustafa

Favori Makine:
    Makina kullanmam , balık ile aramda misinadan başka bir şey istemem...
    En İyi Avı:
    Ceylan - 6,5 kg , 8 Tane Barracuda
    Lambuka avı

Beşli veya altılı çaparide sahte ahtapot kullanılırsa son derece iyi verim alınıyor .İğneler çarpma tabii. Hiç kurşun kullanmıyorum . Ben bir defada 5 tane birden aldım 1 - 1.5 kg lık .

5. nicholai hel

nicholai hel Aykut

Güzel paylaşımlar olmuş. Tekniklerin tümü mantıklı ve iş yapacakları kesindir. Antalya'da sırtı yaptığımız yıllarda bolca tuttuğumuz bir balıktı. Seçici değildir hemen her türlü sahteye, silikona, tüye atlar, yiyecek birşeyi andırsın ve kaçsın yeter. Palamut sırtılarında eğer sürüye denk gelirseniz mutlaka gelecektir. Bazı zamanlar palamut sürüleriyle de karışık gezdiklerini düşünüyorum çünkü takıma aynı anda örneğin 3 palamut 2 lambukanın bindiği de oluyor.

Tekneden sabit pozisyondayken de tek bir avımız olmuştu. Onun da anısını şu konuya yazmıştım. Aslında özel bir olayı yok, elle bildiğimiz atçek yapmıştık. :) Bu balığı kıskandırmak atlaması için yeterlidir. Bunun içinde kandırıcıların biraz süratlice kullanılması yeterli olur. Teknede sabitken görüldüğünde normal çapariyi de ama ağır bir kurşunla 10 metre kadar hızlıca daldırıp hemen sonra hızlıca toplayıp bunu böyle tekrar etmek bile işe yarayabilir.

6. 20playback

20playback Osman

En İyi Avı:
    1Kg Akya :(

peki bu balıkları iskeleye çekmenin bir yönü yok mu ? jigle yakalanır mı ? kullanacağım silikon ragotun rengi ve boyu ne olmalı ?

Cevaplarınız için teşekkürler.