levrek avı teknikleri (canlı yem, silikon, sahte yem vs. ile avcılığı)

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında ist balıkcısı tarafından paylaşıldı.

1. captaın

captaın

Favori Kamış:
    olta-sırtı
    En İyi Avı:
    levrek-1850gr.
    selamlar. teknenin ve denizin elverdiği şekilde girebildiğin kadar sığ suda sırtı çek.misina takılsın kopsun önemli değil tekrar tekrar devam...mutlaka üstünde

2. gökova

gökova

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Levrek 5,7 Kg.
    Levrek mi dediniz hastasıyım....

Arkadaşlar öncelikle hepinize merhaba ben bu siteye ne yazıkki yeni üye oldum, ve gerçektende çok memnunum. Benimde sizlerle paylaşmak istediğim levrek yemi ve avlanma şeklilleri olacak. Öncelikle yem olarak kalamarın bir değişik türü var pembe olanı ( buralarda deli kalamar deniliyor ). Bunun kollarını kullanarak çok iyi sonuçlar aldım. Bu yeme gelen balık 500 gr. aşağı olmuyor ayrıca öle küçük balık gelme derdi falanda yok. Bu Deli kalamarın uzun ikitane kolu var en güzelde bunlarla sonuç aldım. Bunları iğneye bütün olarak takıyorsunuz yaklaşık olaak 10-15 cm uzunluğunda olan bu yem gece suda çok cezbedici bir şekilde parlıyor deneyin göreceksiniz. Bunu takarken dikkat etmeniz gereken şey yemin üst kısmından başlayıp sanki iğneyi bi pipete sokuyormuş gibi içerisinden geçirerek,misinaya kadar çıkarıyorum. Sonlarında bir kaç cm. kalınca kancanın ucunu dışarı çıkartıp bırakıyorum yemin misinada olan kısmınada kaymasın diye birtane yemin üzerinden düğüm atıyorum ( canlı bırakmaların kuyruk kısmındaki gibi ). Aynı yemle gecede ortalama 2-3 balık çekersiniz ama yakaladıklarınız 2 kg üzeri olrsa yemi değiştirmenizde fayda var yem balığında zorlamasıyla yıpranıyor. Daha sonra buraya bir kaç resim ekleyeceğim ama nasıl olduğu konusunda yardımcı olursanız çok memnun kalırım. Hafta sonu gökova akyakada bildiğim özel yerlerde çipura avına gideceğim eşlik edecek tecrübeli sorunsuz arkadaşlar varsa beklerim.Oralardan aldığım çipuralar ortalama 500-750 gr ama sadece 5-6 tane yakalanıyor günde.Şimdilik bukadar herkese Rastgelsin.

3. ArtofDragon

ArtofDragon Cenk

tavsiyelerinize ihtiyacım var...

arkadaşlar haftaya dikiliye gideceğim.resimde görmüs oldugunuz yo-zurileri aldım.birde damın tüylü 3 lü kancasından(bunuda yozurinin arkasına takarsam süper iş yapar dediler).birde tüylü 0/2 kancalı bir çapari.
    yozurilerden sarı olan cyrstal minnow floating 110mm (0.3-06 mt dalma derinliği)
    digeri tobimaru floating 105 mm (0.25-045 mt dalma derinliği)
    tekneyle sürütme yapıcam.açık suda yada kıyı sürmesinde bu yapay balıklar iş yaparmı.
    açık su sürütmesinde yada kıyı sürütmesinde yozurilerin önüne kurşun takmalimıyım?
    kaç numara misina ile sürtmeyi önerirsiniz ve ne kadar kalama bırakmalıyım?
    egede açık denizde bu mevsimde hangi balıklar bulunuur(örn:palamut veya lüfer olurmu?
    levrek için kıyı sürütmesi için kaç mt açıktan sürütme yapmam gerekir.
    cevaplarınızı sabırsızlıkla bekliyorum...
    saygılar

4. gökova

gökova

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Levrek 5,7 Kg.
    Şamandıralı sırtı takımı

Birisinden şamandıralı sırtı takımı yapılarak,bununla kıyıdan levrek avlandığını duydum bunun naıl bir düzenek olduğunu bilen varsa bana yardımcı olmasını istiyorum. Sırtı olarak silikon zargana kullanılıyormuş bildiğim kadarıyla, su üzerinden çekilerek av yapılıyormuş, silikon zargana dışında ne tür rapala veya silikon kullanabilirim. Açıklayıcı bir bilgi verirseniz sevinirim.
    Şimdiden teşekkürler.
    İğneleriniz keskin,avınız bereketli olsun.

5. Matchbox

Matchbox

Cenk levrek için yanına RAPALA SKITTER POP (Tuzlusu) almanı tavsiye ederim.
    Özellikle MU ve BMU modelleri levrek için iş yapabilir. Hele deniz dalgalı ise şansın yükselecektir....
    http://www.avmarketi.com/asp/show_stock.asp?product=3-RSSP120

6. bybarisdavulcu

bybarisdavulcu

Favori Kamış:
    OLTA
    En İyi Avı:
    LEVREK 950gr.
    bende bi anımı anlatı verim size arkadaşlar. benim çocukluğum iskenderunun şirin kasabası payas adlı beldede geçti eeeee deniz olurda biz dururmuyuz .. zaten denizde çok yakındı bize... neyse yaz tatilerinde tabiri caizse sabahtan akşama kadar denizden çıkmazdık tabi acemi acemi yanımızda olan usta balıkçıları taklit ederek bişeyler yakalamaya çalışırdık... görmenizi ve gitmenizi tavsiye ederim hem balık tutmak için hemde tatil yapmak için çok güzel şirin bir beldedir payas ayrıca buram buram tarih kokar her metrekaresi.... neyseyine öyle bir yaz günü sabahtan av yapmaya gittik bi kaç arkadaş buarada yaşlar 13-14-15vs.. ben o zaman bi televizyon kanalında canlı yemle büyük balık tuttuklarını izlemiştim sabah denize gittiğimizde ilk işim hemen küçük balıklardan yakalayıp canlıya atmaktı tabi arkadaşlar bana gülmeye başladı.. neyse ben ilk küçük balığımı yakalayıp canlıya gönderdim bu arada yanımızda bulunan ustabalıkçılarda bana sen ne yapıyorsun der gibisinden bakiyorlar oyun oynadığımızı sanıyorlardı neyse ben çocuk aklı attım canlıya oltamı başladım bekleemeye ki aradan fazla değil 5 dk. geçmeden oltam bir anda gerişlmeye başladı ve ben ne lduğunu anlamadım bağirmaya başladım yakaladım yakaladım diye feryat figan anlıyacağiniz .... tabi acevredeki herkes kosarak yanıma geldi tam bir bayram havası bizim için anliyacağiniz yaklasık 10 dk . bir uğraştan sonra 950gr lık levreği dışarı almayı başardım vay vay vay düşünün o yaştaki bi çocuk için ne kadar sevinçli bir olay olur... ve ondan sonra ne zaman baliğa gitsemkendime göre geliştirdiğim farklı metodlarla balık yakaladım ki bu metodlar bana özeldir ilerleyen günlerde bunlarıd aa paylaşırım.. işte böle oldu benim ilk levrek tutma olayım....

7. venomurat

venomurat

Favori Kamış:
    Artık sadece olta
    En İyi Avı:
    3.200 gr. Levrek
    Bir teknikte benden

Selam arkadaşlar. Ben size kullandığım bir yöntemi anlatayım.

Makaralı oltamızın misinasına küçük mantarlardan geçiriyoruz, daha sonra 3-4 numara kısa saplı iğnemizi misinamıza bağlıyoruz. Ben mantarla iğne arasını yaklaşık bir kulaç ayarlayıp mantarı sabit tutan plastik borusunu geçiriyorum.

Bu takımda kurşun kullanmıyorum. İğneyi tekenin kuyruğuna yakın olacak şekilde alttan üste doğru takıyorum ki teke canlı kalsın. Teke yarı yüzerek, yarı süzülerek aşağı iniyor.

Kayalık mendireklerden en fazla 5-6 metre ileriye atıp kendimi göstermeyecek şekilde saklanıyorum. Şamandıra (mantar) kayalara yaklaşsa da misinayı çekmeyin, levrek kıyıdaki kayaların arasına kadar giriyor sadece misinanın fazla boşluğunu alıyorum. Şamandıra battığı zaman misina verip yavaş yavaş üçe kadar sayıyorum ondan sonra tasma ve balık ucunda ;) Mantar batınca çok beklemiyorum ki iğne balığın midesine inmesin, herzaman büyük levrek gelmiyor, 350-400 gramın altındakiler tekrar denize iade, büyüyüp tekrar gelsin diye:D (Müsait bir zamanımda neden böyle yaptığımı ve hikayesini sizlerle paylaşırım;) )

Mantarı daha ileri atmak isterseniz, mantara geçirilen plastik borunun alt kısmını çakmakla yakıp biraz eriyince sert bir zemine bastırıp yassılaştırın. Yassılaştırdığınız yerin üst kısmına parmak genişliğinde kestiğiniz yaprak kurşunu sarabilirsiniz. Ozaman boruyu mantara alttan sokmanız gerekeceği için üstteki boncuklu kısmıda kesmeniz gerekir...

Güneşin doğmasına yakın başlayıp, güneş doğduktan yarım saat sonrasına kadar iyi iş yapar.

Herkese rastgele...:)

8. Spider

Spider Mert Eren

Yani ibraz Levrek bilgimi artırayım dedim..

Bir notta İskenderun demirçelik'ten bahsedildi..
    Şimdi de payas :D :D :D

Bir İskenderunlu da burada.. Merhaba Barış...
    Umarım en kısa zamanda ava gitme fırsatımız olur..

Geçen tatilimde Side'de iskeleden Levrek yakalama fırsatım oldu..
    1200-1500 gr civarı.. canlı yem kullandım. İlk Levrek denememdi
    ve ilk Levreğimdi.. İskeleden kıyıya paralel saldım. Canlı Yemin
    istediğim yönde ilerlemesi çok iyi oldu tabi. Sahilde iyi mesafe katetti.
    Fakat çekerken çok zorladı.. mesafe artınca işler karışıyo :)

Benim gözlemlediğim bir çok yöntem vardı. Rapalası, kaşığı, tüyü, yünü vs
    dışında tek sırt kancalı ince silikon balıkları (2 adet ve mümkünse 2
    farklı renk) beyaz top şamandra arkasına bağlıyorlar. ağır ağır çekiyorlar.
    Bu silikonların kuyruklarında tüy olanlar da var. Ay kuyruklu olanı da...

Oldukça işe yarıyor ama hava ve deniz koşulları bu uygulamada önemli

9. Spider

Spider Mert Eren

Bu arada Sabah gün ağarırken dediler.. ben de tavsiyelere uydum :)
    kıyıya çok yanaşıyor levrek.. Ama bir vuruşu var..
    offf..

10. olcay

olcay

Favori Kamış:
    Olta...
    En İyi Avı:
    Kral LEVREK
    Levrek icin farkli bir duzenek...

Arkadaslar Oren'de avlanirken bir taraftan da bos durmayip Levrek icin yeni (benim icin yeni belkide) bir at-cek duzenegi hazirladim ve denedim...

Ama maalesef uzerinde calismaktayken yazlik evde unutup da geldim. Kaldi orada maalesef. O yuzden resmini gonderemiyorum. Ama tarif edebilirim duzenegi...

1. Plastik beyaz boya ile boyadigim karacamdan kesilmis 2 yumurta buyuklugunde agiz kismi gaga seklinde bir agac parcasi. (Icine 50gr kursun yerlestirdim denizde denedim batmadi)

2. Tahta parcasindan yarim kulac otede ince tüy ve jelatin parcalari ile kapattigim 2 numara igne. Yarim kulac daha ileride aynisindan bir tane daha...

3. Ikinci tuyden 1 kulac otede plastik fosforlu şasi (karni beyaz sırtı siyah)

Duzeneg, 3,5luk kamisa taktim 30-35m kadar atabiliyorum. Onden gelen beyaz tahta durgun suyun uzerinde sapirti yapiyor. Arkadan gelen tuy ve şasiye ilgi cekmek icin. Bu duzenegi denedim birkac baliktan tepki aldim ama yakalayamadim. En azindan tepki aldigim icin dusunuyorum ki uzerinde biraz daha calisirsam bu is olacak. İste o zaman daha buyuk bir levrek resmi koyacagim buraya arkadaslar...

11. olcay

olcay

Favori Kamış:
    Olta...
    En İyi Avı:
    Kral LEVREK
    Duzenek hemen hemen buna benziyor...

12. Numan

Numan

Favori Kamış:
    10 bilyali Müftelif Makinalar, Müftelif Atarlarda ve uzunluklarda kamışlar. Kasnak Dip oltaları.
    En İyi Avı:
    Sazan 4 kg, 2,5 kg Sazan, 1,4 kg Sazan
    Olcay Abi diğer resimde görmüş olduğum levreklerde de bu sistemi mi kullandın ?...

13. olcay

olcay

Favori Kamış:
    Olta...
    En İyi Avı:
    Kral LEVREK
    Numan Kardesim...

Bu duzenek ile henuz balik yakalayamadim. Dedigim gibi deneme olmasi bakimindan hazirladim ugrastim boyle birseyle. Tamamen kafadan dusunerek yaptim...

Balik ilgileniyor durumla farkettim bir kac hareketlenme ama sanirim yapay balık boyutu, rengi vs ile ilgili bir eksiklik var...

Sekil itibari iler "Skitter Pop Rapala" ya benziyor denilebilir...

Son düzenleme: 31 Ekim 2006
  14. Numan

Numan

Favori Kamış:
    10 bilyali Müftelif Makinalar, Müftelif Atarlarda ve uzunluklarda kamışlar. Kasnak Dip oltaları.
    En İyi Avı:
    Sazan 4 kg, 2,5 kg Sazan, 1,4 kg Sazan

Eğer ilgileniyorsa o zaman 2 şey olabilir ya çok ilgi çekici rahatsız etti veya biraz daha şekil kazanması lazım..

15. YAKUP SEFA

YAKUP SEFA

Favori Kamış:
    yüzleme ve dip oltaları
    En İyi Avı:
    bel balığı diyolar burada 10 küsür vardı
    biz bu dediğine yumurta diyoruz malzemecilerde var iri bir yumurta gibi arkasındada bir kol var iğnelere takılmış kaz tüyü ve silikon küçük balıklar ile hazırlanıyo ve palamut çatalkuyruk o anda attığımız bölgede bulunan avcı balık sınıfından ne varsa vurabiliyor

16. olcay

olcay

Favori Kamış:
    Olta...
    En İyi Avı:
    Kral LEVREK
    Aramiza hosgeldiniz. Imza ayarlarinizi yaptiginiz zaman size nasil hitap edecegimizi ogrenmis oluruz.

Dediginiz yumurta seklindeki agir samandralari biliyorum. Plastikten ici dolu samandranin uc kismindan "L" seklinde yontulmus bir takim gormustum. Adam duzenegini inceledigimi farkedince takimlari toparlayip hemen kacti yanimizdan. Sakladi resmen teknigini. Ben de eldeki imkanlarla agactan agir bir yuzen samandra ve arkasindaki duzenegi taklit ettim.

Avci baliklar bu tarz ilgi cekici takimlara ragbet ediyorlar haklisiniz...

17. Avciperdeci

Avciperdeci SeRDaR

Favori Kamış:
    El Oltası
    LEVREK yardımı lütfen

arkadaşlar ben uzun yıllardır tekne ile açılarak avcılık yaptım. iyide balık yakaladım mercandan sinarite, sinarit ten gopez e gopez den çipuraya, çipuradan sargoza, sargoz dan isparoza çok değişik türde vd gramajda yada kilo da balık yakaladım.

Ancak aklımda denizlerin efendisi levrek i hiçbir zaman yakalayamadım. İstediğim levrek avcılığı kıyıdan nasıl yapılır nasıl büyük ve iri levrek yakalanır nasıl yem nasıl olta nasıl iğne kullanılır.
    Bana bu konuda yardımcı olabilecek izmir ve çevresinde yer gösterebilecek yada gurubuna dahil edebilecek arkadaşlar arıyorum.

Şimdiden teşekkür ederim yardımlarınız için.

18. morrigan

morrigan

Favori Kamış:
    olta,çapari,kaşık,rapala,silikonlu yem vsvs..
    En İyi Avı:
    zargana-levrek-uskumru bide kaya balığı:)
    Valla işin ehli olan bir abiden öğrenmiştim bende
    fırdöndü+sıyırtma ağırlık==========-(yarım kulaç)fırdöndü========-(yarım kulaç)silikon balıkçık
    ,

Benim bildiğim takım böyle...Yazın başında 3 tane levrek aldım Assos yakınından o kadar:) ( kıyıya yaklaşık 5-10 m uzaklıkla kayıkla rölantide giderken)

Son düzenleme: 7 Kasım 2006
  19. güneyli

güneyli

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    70 cm Baraküda
    Sevgili Serdar Merak ettiğin şeyle ilgili forumda arama kısmına yazıp arattırma yaparsan istediğin bilgiye ulaşırsın...Hele de konu levrek gibi bir balığın avcılığıysa arama kısmında en fazla bulabileceğin şeydir.Arayıpta bulamadığımız şeyler için konu açıp sorarsak daha iyi olur..Yok illede bana zahmet olur dersen ben senin için arattırdım ve bunu buldum bi bak istersen;)
    http://www.balikavi.net/forum/showthread.php?t=897&highlight=levrek

20. Iskarmoz

Iskarmoz

Favori Kamış:
    Her cins Olta
    En İyi Avı:
    1988 Dalyanköy Levrek 4.7 kg
    Serdar Kardeşim, yazdıklarından bunu çok istediğin belli. Senin bu samimi dileğine ben de açıklıkla bir cevap yazmak istiyorum.
    Levrek denizlerimizde pekçok ünvanı hakeden bir balıktır hiç şüphesiz.. Gerçekten de asil ve akıllı bir balıktır ama sonuçta balıktır işte.. Ve bu akıllı balığın maalesef basit avlanma yöntemlerine korkunç bir zaafı vardır. :) Çok levrek yakaladım, profilimde de var ama hiç ukalalık etmek istemem. Levrek gerçekte avlanılması son derece kolay bir balıktır, eğer avlandığınız yerde varsa.
    İşte sana uyguladığım çok basit bir yöntem.
    0.35 beyaz misina, orta boy beyaz, düz galvaniz bir iğne, iğneden yaklaşık 1.5 m kadar yukarıda uygun büyüklükte bir fırdöndü. Kıyıdan avlayacağımız için çantamızda rüzgarlı havada ilave edebileceğimiz muhtelif kayar kurşunlar.
    Bir adet sapı gerektiğinde uzayabilen kepçe, bir kilo kadar sabah erkenden alınıp pulları ihtimamla temizlenmiş taze, çok iri olmayan sardalya. Sardalyalar pulları ayıklanıp hemen bolca tuzlanacak ve birkaç kat gazete kağıdına sarılıp suyu emdirilmek üzere akşama kadar buzdolabında saklanacak.
    Akşam saat 18.00 gibi ( Yazın güneş battıktan sonra) bir balıkçı barınağı, marina .v.s gibi bir bölgeye gidilip önünde tekne bağlı olmayan bir yere tezgah kurulacak. ( Sabahlanacağı için tabure, giysi yiyecek .vs tam olacak)
    Gazete arasından çıkarılan sardalya bir tahta üzerinde keskin bir bıçakla yarısından düzgünce kesilip ayrılacak, kuyruk da kesilip atıldıktan sonra kalan kuyruk tarafındaki parça iğneye mümkün olduğunca saklayacak şekilde takılacak. Savrularak yaklaşık 10-15 m kadar ileriye atılacak.
    İşte hepsi bu..İster elinde tut (öneririm), ister yere serip bir ağırlık ve işaret koy. Elde tutarsan küçük balıkların yemi bozup bozmadıklarını vuruşlarından anlıyabilirsin.( Bir keresinde ben yemin hemen bozulup sırf kılçık kaldığını görünce iğneyi küçülttüm , inanmazsın ama 2 saatte 26 adet mavraki kefal aldım. (Sirkülerden önceki yıllarda..:) ) Bazen de iri mırmır atlıyor gece yarısı.Kiloluk filan..
    Biz gelelim levreğe. Levreğin ne zaman vuracağı veya vurup vurmayacağı tamamen şansa kalmış. Bazen oltayı atar atmaz, bazen gece yarısı, bazen de "Nalet olsun, ben vazgeçtim" dediğin anda..:D
    Ama vurdu mu koluna elektrik çarptı zannedersin. Zannkk diye elini alıp gider.. Çekerken 0.35 in sündüğünü hissedersin ödün kopar.. Balık hemen su yüzüne çıkar. Zaten yakın mesafededir. Suyun yüzünden çekersin kepçeye kadar şapırdata şapırdata. Genelde sakin gelir. Daha ne olduğunu anlamamıştır. Ama her an dellenmesine hazırlıklı ol. Öyle bir durumda avcunu gevşet bırak gitsin. Az sonra yine sakinleşir.. Telaş etmeden kepçeye sok.. Kendini yeniden doğmuş gibi hisset..:) :)

Tercihan Mayıs- Haziran ayları daha uygun oluyor. Yer dersen Çeşme Dalyanköy balık restoranları arasındaki boş yerler, Alaçatı balıkçı barınağı, Aliağa Çaltıdere köyü ilerisini öneririm.
    Umarım yardım edebilmişimdir. En kısa zamanda senin ve bunu okuyan tüm arkadaşların rüyalarının gerçekleşmesi dileği ile.
    Esen kalın..Rastgelsin..