Levrek balığı, kıyı at çek avındaki bazı önemli noktalar, etkin sahteler

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında Vedat Abayoğlu tarafından paylaşıldı.

 1. Vedat Abayoğlu

  Vedat Abayoğlu Vedat Abayoglu

  Yaş:
  76
  Mesajlar:
  7.065
  Şehir:
  Canakkale
  Favori Kamış:
  Shimano Game ARC
  Favori Makine:
  Okuma V system
  En İyi Avı:
  Sarıkuyruk
  Değerli dostlarım.
  Detaya girmeden maddeler halinde levrek atceği nedir,ne zaman ve nasıl yapılmalıdır sunmaya çalışıyorum.Sorularınızı bekliyor ve hepsine gerekli cevapları veremek için bekliyorum.
  1)Levrek bir kıyı balığıdır.Akım zamanı vardır bu ise Kasım başlarından Mart ortalarına kadar sürer.Doruk noktasına Aralık ortalarından Ocak ortalarına kadar olan sürede ulaşır.
  2)Mevsimlerin karışması nedeniyle bu sezon bu sürede sanırım bir aylık kadar bir kayma olabilecektir.
  3)Levrek atceği uzun süreli bir avdır.Dolayısıyla avcı kullanacağı takımları seçerken,etkin,hafif,güçlü takımlar kullanmalıdır.Yoksa kısa sürede yorulabilir.
  4)Avcı levreği nerede araması gerektiğini bilmelidir.Özetle bu yerlerin sabahın ilk ışıklarında mendirek,barınak gibi yerlerin içi yakın çevresinin taranması,Denize ulaşan akarsuların önü yanı ve icabı halinde içi diye tanımlayabiliriz.
  Keza bazı kayalıkların etrafı,kumluk,eriştelik yerlerin birleşimleri aranmalıdır.
  5)Levrek karambolcu bir balıktır.BU bakımdan kıyı suyunu karıştıran akıntı rüzgarlı ve hafif bulanık sularda en iyi avı verir.Günün her saatinde levrek alınsada sabahın ilk anları daha önemlidir.
  6)Levrek gagalı ve çekerken dalan sahtelerden çok su üstü sahtelerine daha istekli saldırır.
  7)Avcı iyi gözlemci olmalıdır.Su üstü oynaklarını iyi takip etmeli,tespit ettiğinde o noktaya erişebilir atışlarını gerçekleştirebilmeli,bu esnadada gizlilik ve sessizliğe özen göstermelidir.
  8)İcabı halinde fısıltı halinde konuşmalı,eğilerek yada oturarak atış ve çekişlerini yapmalıdır.
  9)Bazı bölgeler lodosta bazıları ise sair rüzgarlarda daha iyi av vermektedirler.Burada esas olan kıyı suyunun yatık kalması yerine dalgalı olmasıdır.
  10)Yatık havalarda ancak liman ve barınak içi ve yakın çevresinde,oda günün ilk ışıklarında,alaca karanlıkta,genelde tespit edilecek levrek combalakları esnasında av verecektir.Bu uzun süre maalesef devam etmez.
  11)Karşıdan gelen rüzgarla bulanan sular,dalgalı denizler levreğin en sevdiği anlar olsada,burada en dikkat edilecek husus,kabaran denizin kıyıya yığma çabasında olduğu muhtelif erişteler,yosunlar gibi objelerden asgari etkilenerek yapılacak atışlar olmalıdır.
  12)Bu gibi durumlarda gözle net ayırt edilebilecek kıyı şeridi boyunca yer alan bir görüntü olacaktır.Oda dalgaların kırıldığı yerde oluşan daha bulanık ve takılmaya müsait objeleri taşıyan bölge ile dalgaların ötesinde kalan berrak kısımlardır.Levrekler neredeyse bu hat boyunca aranır ve avlanırlar.İşte avcı bunu iyi bilmeli,icabında suya göğüs yada kasık çizmesi ile bir miktar girmeli,asla dikine mümkün olduğunca uzak atışlar yapma yerine,bu hatta olabildiğince paralel uzun atışlar yapmalıdır.Bu sayede daha uzun levrek suyundan kandırıcısı gelecek ve balık yakalama şansı yükselecektir.
  13)Avcı ava başlamadan önce makarasının kalama ayarını güzelce yapmalıdır.Kalama ayarı behemahal kamış ucundan yapılmalıdır.Zira gelen balık buradan çekecektir.Kamışın eğilmesi,sonrasında makara bobininden misinanın sağılması daha sıhhatli olabilecek,iri bir levrekte dahi,balığın yorulup dışarı alınması mümkün olacaktır.
  14)Balığı yorduktan sonra asla kamışınızı kaldırarak dışarı almaya kalkmayınız.Bu an hassas bir andır.Böyle yaparsanız vede ince misina kullanıyorsanız,kopma yaşayabilirsiniz.
  15)Yanınızda hafif yeterli genişlikte ve gözleri geniş ve kalın misinadan yapılma kepçe bulundurunuz.İnce gözlü ve elyaftan mamul kepçe başınıza dert açar.Aldığınız bir balığın ağzından taşan kandırıcının boşta kalan iğnesi,elyafa iyice dolanır ve bloke olursunuz.
  16)En iyi aksiyon nispeten fazla uzun olmayan kamışlarla verilir.Kişinin boy ve kol uzunluğuyla orantılı olarak 2,10 civarı ile 3 00 metre civarı idealdir.
  17)Kamışın atar değerleri arasında kalan kulanılacak kandırıcı ağırlıkları avcının daha isabetli ve uzun atışlar yapabilmesine olanak tanıyacaktır.Örneğin 5-20 gr.atışlı bir kamışınız varsa bununla 25-30 gr ağırlıkta bir kandırıcıyı atmakta zorlanırsınız.Bütün hepsine uygun bir kamış olabileceğini sanmıyorum.Değerleri öyle görünsede yanıltıcı olabilecektir.Tutkulu bir leevrek avcısının bence 5-20,10-30,15-40 gibi atarlı kamışlara sahip olması idealdir.Bu sizin zevkinizdir.Maddi endişe taşımamalısınız.
  18)Bu av tekniğinde benim ideal makaram Shimanodur.Başka markalarla mukayese etmeye girmem.
  19)Özellikle su üstü kandırıcılarda ve aksiyon tekniklerinden WTD'de devri yüksek makara kullanınız.Bu devir oranı 1'e6 veya civarında olmalıdır.
  20)Atcek avında kamışınızın yanısıra makaranızında fazla büyük olmaması hafiflik acısından faydalı olacak ve sizin daha uzun süre atcek yapmanızı sağlayacaktır.
  21)İdeal makara kafası 2,500 ile 4000 arası olabilir.
  22)Şayet uzun atışlarda nihai noktaya varmak istiyorsanız,özellikle cok ince PE misina kullanınız.Burada kalınlık 0,08mm ile 0,12 mm arasında daha etkindir.
  23)İp misina türevleri kullanmanın avantajlarının yanısıra dezavantajlarıda olabilir.Bunu asgariye indirmek elinizdedir,Şöyleki;Atışlar sonrasında bir miktar özelliktede rüzgarlı havalarda daha çok olabilecek boş misina sağılacaktır.Burada önemli olan bu boş misinanın sarılmasına özen gösterilmesidir.Bu sayede ilk metreler dahi sıkıca makara sarılabilecek ve müteakip atışlarda kuş gözü gibi düğümlenmelerden arınabilmeniz mümkün olacaktır.Aksi takdirde aşağıda kalacak gevşek sarımlı bir miktar misina müteakip atışlarda kücükte olsa düğümlenecek,bunu acamanız gayet zor olacak ve atışlara devam etmeniz halindede girgite büyüyerek içinden çıkılamaz ve avınıza ara vemenize sebep olacak hale gelecektir.
  24)Şu anda piyasada bulunabilen etkli kandırıcılar ise,GES'ler
  River2Sea Bubble Pen,River2Sea Rover 98,Lucky Craft Saltwater Sammy2Cultiva su üstü kandırıcıları,River2Sea'nın Target Minnow'larının özellikle HD13 gagalı sahteleri,Rapala markanın Husky Jerk FT'si ayrıca Husky Jerk MU'su keza Rapalanın Skitter Pop'unun Mu serisi,Strike Pronun limon tabir edilen sahteleri yeterli olabilecektir.Elbette Yo-zurinin Pins Minnowlarının 176,177 serileri ile bazı klasik crystal minnowları etkindir.Bunlardan lütfen Floating tabir edilen durağan halde batmayan tiplerini seciniz.
  Bulanık sularda ayrıca Albanın Tobby Kaşıklarının 3 No'ları etkin olacaktır.
  Lütfen not edinizki bir çırpıda yazdığım bu noktaların haricinde,soracağınız sorularla ilave anlatımlarımda bulunabilirim.
  Sevgi ve saygımla kalınız
   
  Son düzenleme: 15 Ocak 2010
  KaraBudun, Bedri ve SpinnerAS bunu beğendi.
 2. m-a-v-i

  m-a-v-i Yasin

  Mesajlar:
  1.153
  Şehir:
  İstanbul
  Sevgili Vedat abi, yine çok değerli bilgilerini tek tek detaylandırarak bizlerle paylaşmışsın, ben notlarımı aldım. Uygulamada takıldığım konular olursa seni rahatsız ederim.:)

  Ellerin dert görmesin, sağolasın.

  En kısa zamanda görüşmek dileğiyle sağlıcakla kal.
   
 3. DrEjO

  DrEjO Tamer

  Yaş:
  46
  Mesajlar:
  171
  Şehir:
  İstanbul - Güngören
  Elleriniz dert görmesin, çok değerli ve aydınlatıcı bilgiler.
  Ben de bir shimano tutkunu olarak zahmet olmazsa kamış ve makara tavsiyesi istirham ediyorum...

  Makara olarak stradic 4000 düşünüyorum.
  Olta kamışı olarak ta Catana ve ya ForceMaster 2,70 15-40 gr atarlı düşünüyorum.

  Saygı ve selamlar...
   
 4. uccrow

  uccrow Ugur Can

  Yaş:
  54
  Mesajlar:
  893
  Şehir:
  Münih
  Favori Kamış:
  daiwa sam fisher procaster 2.70 m
  En İyi Avı:
  turna 95 cm
  Sevgili Vedat Abi,
  Zamanini ayirip bu kadar degerli bilgileri, bu kadar detayli bizlerle paylastigi icin cok tesekkürler.
  Kendine cok iyi bak :)
  Münih'ten Canakkale'ye selam ve sevgilerimle..
   
 5. tamer dursun

  tamer dursun Tamer Dursun

  Yaş:
  58
  Mesajlar:
  48
  Şehir:
  İstanbul/Fatih
  Favori Kamış:
  D.A.M
  Favori Makine:
  D.A.M
  En İyi Avı:
  özelden söylerim
  sağol vedat abi çok önemli bilgiler müthiş istifade ettim teorik olarak, inşallah pratiğe dökmekte nasip olur.
   
 6. blueboyfe

  blueboyfe Emin Erçelik

  Yaş:
  47
  Mesajlar:
  317
  Şehir:
  Çeşme
  Favori Kamış:
  Zıpkın Mamba 130
  En İyi Avı:
  lepistes 14 gr
  Vedat abi sağolasın bilgiler için,

  Bende naçizane bir levrek tüyosu vereyim, :eek:
  Levrek ararken, bot veya teknede iseniz özellıkle taşlık merada,
  Suyun içine ufak bir pet şise sokmanız ve peti eğip bükerek çıkaracağınız minik sesler, özellikle büyük levrek varsa civarda, sesin geldiği yöne doğru merağından gelecektir, ok ;)
   
 7. LapinCash

  LapinCash

  Mesajlar:
  2.817
  Bu bilgilere alkış gerek. ( Şap Şap .. )
   
 8. halil özkılıç

  halil özkılıç halil

  Mesajlar:
  139
  Şehir:
  istanbul
  Favori Kamış:
  Lineaeffe S-curve 10~30Gr. atarlı spin
  Favori Makine:
  Okuma Flame F-30
  En İyi Avı:
  1 adet Gümüş :)
  Vedat abi değerli anlatımın içöin çok teşekkürler. Öğretilerin doğrultusunda güzel bir levrek yakalayacağıma eminim
   
 9. Haki

  Haki Hakan

  Yaş:
  66
  Mesajlar:
  111
  Şehir:
  Tekirdağ
  Ellerin dert görmesin Vedat abi..bu güzel ve emek verilmiş bilgiler için

  çok teşekkürler.Paylaşmak ne kadar güzel bir şey :)

  Kısa zamanda sizlerin sayesinde çok şey öğrendim..Sağolun
   
 10. KSK/34

  KSK/34 Serkan/ksk

  Mesajlar:
  551
  Şehir:
  istanbul
  En İyi Avı:
  hayalimdeki levrek
  Sevgili vedat abi ellerine saglık harika bir anlatım.sizinde bildiginiz gibi balıktan çok bizim kanıp aldıgımız bir çok sahte oluyor yada avlakta sık sık sahte degiştirmek gerekebiliyor benim sormak istedigim rapala dügümü yerine ana bedene çok küçük bir klipsli fırdöndü baglasak bu sahtenin yüzüşünü etkilermi.yada siz nasıl bir teknik uyguluyorsunuz.
  teşekkürler
  serkan
   
 11. atakule team

  atakule team hüseyin

  Mesajlar:
  919
  Şehir:
  ANKARA
  Favori Kamış:
  Bass Pro Shops® extrime xps Mitchell Elite Spin DAIWA EXCELER, EXSF662MHFS 1.98
  Favori Makine:
  shimano sustain 2500 fg shimano exsence 3000cı4
  En İyi Avı:
  hedefim 120 cm
  slm

  vedat baba hep denizde at çek le levrek avlamak istemişimdir bu bilgiler inşallah ileride lazım olacak
  engin bilgilerini bizimle paylaştıgın için çok teşekkür ederim :)
   
 12. autan

  autan Gorkem

  Mesajlar:
  144
  Şehir:
  ANKARA
  En İyi Avı:
  95 cm Turna
  Vedat Abi,
  Yazdığın bu bilgiler için çok teşekkür ederim. Umarım akın zamanı geçmeden bu bilgilerinizi pratik olarak da dener ve sonuçlarını bu forumda sizlerle paylaşırım.
   
 13. nejat vardar

  nejat vardar nejat vardar

  Mesajlar:
  1.626
  Şehir:
  İstanbul
  Vedat abi çok değerli bilgiler ışığında alınacak tum levrekler eminim size ithaf edilecektir. Gelecek her raporun sizi ne kadar mutlu edeceğini tahmin ediyor, heyecanla bekleyeceğinize inanıyorum. Saygılar çok kıymetli ustam:)
   
 14. tropehus

  tropehus SEDAT

  Yaş:
  45
  Mesajlar:
  41
  Şehir:
  istanbul
  Favori Kamış:
  dam
  Favori Makine:
  okuma
  En İyi Avı:
  lufer ve çupra
  vedat abi sayende bu balıga ozel bır ılgım olustu ve gecen hafata bu balık ıcın ılk 200kilometre yolumu yaptım ama lodosun gazabına yenık dustum en kısa zamanda bu bılgı bırıkımlerımı levrek olarak sıze sunucam saygılar.
   
 15. kadrikalemci

  kadrikalemci Kadri Kalemci

  Yaş:
  53
  Mesajlar:
  746
  Şehir:
  İstanbul
  En İyi Avı:
  Kaçırdığım balık
  Bu değerli bilgilerle, artık geriye rastgele deyip; alıp sahtelerimizi; avlaklara koşmak kalıyor. Yılların biriktirdiği eşşiz tecrübelerinizi bizimle paylaştığınız için cok teşekkür ederim. Saygılarımla
   
 16. aTomKarinca

  aTomKarinca Yavuz

  Yaş:
  45
  Mesajlar:
  767
  Şehir:
  IstanbuL
  Favori Kamış:
  Linea-effe Extreme cast 4.40
  Favori Makine:
  Daiwa EMCAST SPORT 5500
  En İyi Avı:
  Eşkina 2,750 Gr
  Vedat abi cok tesekkurler emegine eline saglık.. sizler olmasanız bizler nasıl aydınlanırdık.. nasıl ögrenirdik.. iyiki varsın abi saygılar...
   
 17. murat kayadelen

  murat kayadelen Murat Kayadelen

  Yaş:
  47
  Mesajlar:
  857
  Şehir:
  İstanbul - Değirmendere
  Vedat abi, yine çok deyerli bilgiler ve çok değerli bir paylaşım. Eline , emeğine sağlık..
   
 18. korni

  korni koral

  Mesajlar:
  7.546
  Şehir:
  istanbul
  Favori Kamış:
  olta
  En İyi Avı:
  55 kg trakya kıvırcığı
  abi değerli bilgiler için teşekkürler..:)
   
 19. zapkinoz

  zapkinoz ramazan

  Yaş:
  44
  Mesajlar:
  13
  Şehir:
  istanbul
  Favori Kamış:
  turnafreşh lineaeffe
  Favori Makine:
  okuma pover line
  En İyi Avı:
  lüfer 800 gr
  sevgili vedat abi verdiğin bilgilerden dolayı çok teşekkür ederim bende yarın şilede levreğe gitmeyi düşünüyordum acaba nasıl yakalarım diye çok iyi bir tesadüf oldu bu verdiğin bilgiler çok sağol abi yazan ellerin dert görmesin senin abilerimizden öğreneceğimiz çok şeyler var sağlıcakla kal.
   
 20. wildyaban

  wildyaban Erdem Karaca

  Mesajlar:
  170
  Şehir:
  Amasya
  Favori Kamış:
  Dam Sumo Royal 240 Tele 10-30
  Favori Makine:
  Shimano Seido 3000 SRA
  En İyi Avı:
  63.700 gr Yayın - Hasanuğurlu
  Zaten sizin levrek avı konusundaki yazılarınızı okuya okuya bu aşka düştük Millet ne ediyorsun desede sahtelerin gagasını kestik raglou atmak için içine su doldurulan şamandıralar arayıp bulduk Deniz kıyısına gidebildiğimiz sürece, kıyı şehirlerindeki şantiyelerde iş çıktığında levrekten başka balık peşinde koşmaz olduk Sayenizde 3-5 iri epey de orta halli levrek tuttuk
  başından sonuna teşekkür ederim

  müsadenizle çözemediğim bir konuda sizin önerinizi almak istiyorum

  özellikle batıkaradeniz kıyılarında özel bazı zamanlarda denize 3-5 metre yüksekten bakan yarlarda çapari atarken önümüzden devasa boyutta ve 10-20 den başlayıp 200-300 balığa kadar değişen kalabalık levrek alayları geçiş yapıyor

  ne kadar saklansak, tedbirli davransakta bunların ilgisini sahteye çekemedim, şamandıralı oltayla canlı yılarya taktım dönüp bakmadı, gezer oltalara bırakmalara canlıbalık taktım dokunmadılar

  3 lü 5 li gruplar saldırgan oluyor, her şeye vuruyor ama bu kalabalık balık burnunun doğrultusunda ve yüzeyden 1-2 m derinden geçip gidiyor

  sizce ne yapmamız lazım hangi sahteyi hangi zamanda hangi aksiyonla çekmemiz lazımki bu balıkların ilgisini oltaya çekelim

  cevabınız için şimdiden teşekkürler
   
  Son düzenleme: 15 Ocak 2010