Levrek Bırakma Oltası Püf Noktaları...

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında denizci_kaptan tarafından paylaşıldı.

1. lodoscubarbaros

lodoscubarbaros Barbaros Küpcü

Favori Kamış:
    savage gear bushvacker ve parabellum bombarda-siweida livina Daiwa Jigcaster 3.20
    Favori Makine:
    Okuma Ceymar 40
    En İyi Avı:
    33 cm mırmır,82 cm mıgıri
    ustalarım dedi

şöyle yapmayı düşünüyorum;

yarım litrelik su şişesine (veya 1 litrelik) 2-3 metre saçak yapıp
    (şişenin ağzı kapalı ve ya 20*20 mantar da olur)

arada fırdöndü var mustadın canlı bırakma iğnesi diye bilinen (galvanizli) iğneyi bağlıyoruz bir taka(deniz bisikleti vs.) ile mendirekle kıyı arasına
    takım ve canlı küçük çay kefalimizi götürüyoruz orada yemlik balığımızın sırt yüzgecinin altcığına geçiriyoruz akşam bırakıp sabah alıyoruz(ve ya gece 12'ye doğru kontrol edeceğiz
    levrek varsa alacağız tekrar yeni canlı balık takacağız sonra sabahın ilk aydınlığında tekrar bakacağız oltaya)
    mendirekle kıyı arasını ya da iskele içini tercih etmemizin sebebi
    balığın şişeyi götürüp dışarı çıkıp çok uzaklaşamaması için
    nasıl olsa o pet şişe suyun üstünde duracağı için balık yorulup pes edecektir ayrıca şişe ya da mantar levreğin zorlamasından suya batıp çıkacaktır yani serum lastiğinin esnemesinin yaptığı görevi yapacaktır
    fakat bu yapacağımız olta paragat sistem ve sınıfına dahilse amatör olarak yapamayız

Son düzenleme: 4 Ekim 2009
  2. kodadigenc

kodadigenc MUSTAFA

Favori Kamış:
    LİNEAEFFE ALLROUND CARBON
    Favori Makine:
    OKUMA TRAVERTINE TR65
    En İyi Avı:
    SaBıR ve ŞüKüR
    Bırakma oltasında yem olarak mutlaka canlı yem kullanmaktayız. Genellikle kefal yavrusu ispari gelincik zargana lapin kaya balığı sarpa yengeç kalamar vs yemlerden hangisini bulabilirsek kullanıyoruz. Bu saydığım yemlerin herbirinin yaşam tarzı farklı olması nedenliyle iğneye takılışları av mahalleri en uzun süre canlılığını muhafaza edilebilmeleri açısından çok önemli. Canlı yemin balıklara göre iğneye takılışı balıkçının tercihi olabilir. Bu konu hakkında yorum yapacak arkadaşlarla paylaşmak isterim.

Merhabalar öncelikli olarak paylaşımınız için teşekkür ederim.

Bende doğu akdeniz de İskenderun Körfezinde avlanıyorum.

Merada çok , şükür balıkta..Yıllardır levrek yakalamakla uğraşırım ama sizin bırakma oltasında açıklamış olduğunuz yemlerde bahsi geçen Kaya Balığı!acaba benim bilmediğim bir yem türümüdür diye soru işareti oluşturdu ben merkezli..

Kaya balığıda Avcı balık kategorisinde değilmi?Bu balığı canlı bırak ma oltasıyla gönderdiğimizde hangi balıklar vuruyor açıklamış olduğunuz üzere levrek mi ?Çünkü eğer bilmediğim bu açıklmanız gerçekten avda kullanılan yem ise kaya balığı yaşam sabrı çok yüksek olan bir balık türü..Karaya çıkarsan dahi ölmüyor nitekim bu manada çok iyi yem olur demek ama söylediğim gibi anladığım doğruysa..Bu konuda yeterli açıklama yapıp şu soru işaretinden kurtulmama yardımcı olursanız sevinirim.

Ayrıca biz genelde lüfer avında lüferin dişleri keskin olduğu için 5-6 cm lik çelik halatla bağlanmış iğne kullanıyoruz.Levreğede aynı yöntemi yapsanız işe yaramazmı?

3. 56561

56561 Yücel

Favori Kamış:
    Daiwa Sensor Red Surf 4.00, Daiwa Procaster Samfish 2.10
    Favori Makine:
    Shimano Catana 4000FA, Ryobi Ecuisma 8000vi
    En İyi Avı:
    10.5 kg rus kefali, 5.250 Levrek, 1573gr kofana
    Levreğin lüfer gibi keskin dişleri bulunmaz. Ayrıca levrek düzeneklerinde çelik tel kullanımı avın verimini ciddi şekilde düşürebilir. Levrek lüfer gibi avını gördüğü anda atlayan bir balık değildir, saldırmadan önce sıklıkla çevresinde birkaç tur atıp daha sonra saldırır. Bu esnada oltada benim fazlalık olarak tabir ettiğim kalın misina, iri fırdöndü gibi aparatlar balığı rahatsız edebilir. Çoğu zaman bırakma düzeneğinde yeme hatalı takılan bir iğnenin yem yutulmadan hemen önce hissedilmesi bile avımızı olumsuz etkileyebilir.

4. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Çelik tel yemi daha çok yorar, canlı yem daha çabuk ölür. Üstelik çelik telin getirisi olmadığı gibi, daha zayıf olmak vs. gibi bir sürü sakıncası da vardır.

Kaya balığının bir kaç türü var. Bazısı levrek yemi yapmaya uygun değil (ölü taklidi yapıyorlar). Ama diğerleri, sürekli dibe gitmeye uğraşıp durduklarından çok iyi levrek yemi oluyor.

5. kodadigenc

kodadigenc MUSTAFA

Favori Kamış:
    LİNEAEFFE ALLROUND CARBON
    Favori Makine:
    OKUMA TRAVERTINE TR65
    En İyi Avı:
    SaBıR ve ŞüKüR

Haklısınız çelik tel canlı yemi yorar.Ancak konuda balığın misinayı kesmesinden bahsedilmiş bu bağlamda böyle bir öneri sunmuştum nitekim deneyenlerimiz bile olmuştur.

Mesela ben meralarımdan birinden bahsedeyim dersem;tatlı suyun denize şiddetli akıntıyla kavuştuğu levrek avlanma meramda tatlı suda kefallar çoğaldığından tekli sinek iğneye ekmeği takıp kefal yavrularını (yavrudan kasıt yem olmaya müsait büyüklükte) yakaladıktan sonra 35-40 mm misina ile göndeririz akıntı boyu..Çoğu zaman çatal kuyruk akya ve dolayısıyla Levrek vurmakta.

Akşam avında ise yaprak kurşuna bağlanmış 3-4 numara iğneye karidesi tüm halde takıp gönderdiğimizde levrek için müthiş bir ziyafet anının başlangıcı olur.Tabi karides hem kokusu hemde gece suyun içindeki fosforu sayesinde balığı yakalama yöntemlerimiz arasına girmekte..

6. AQUARIUS

AQUARIUS Murat KUTLU

En İyi Avı:
    akya 8 kg
    KODADIGENÇ arkadaşım bizim İskenderun da kaya balığı dediğimiz balıklar lagos tur hem ekonomik hemde lezzet olarak da levrekten üstündür bu yüzden yem yapılmaz...Ayrıca tutarken bile mutlaka başına gelmiştir yemi kaptığı gibi kayaların altına girer büyük ihtimallede misinayı koparmadan geri alamazsın. Orda belirtilen farklı bir kaya balığı daha doğrusu bizim kaya dediğimiz kaya değil

Son düzenleme: 26 Şubat 2010
  7. silentfisher

silentfisher emre

Favori Kamış:
    lineaffe 390 spirit surf kamış
    Favori Makine:
    alba star kk 60, okuma avenger 45 lik
    En İyi Avı:
    kasna 700 gr, irice zargana,istavrit kovayla vs vs
    kaya balığından kasıt gomit olabilir mi sizce?

8. yüksell

yüksell yüksel

bizim buradaki levrekler daha bi değişik galiba 35mm misinayı kafa atarak kıracak bi levrek ben daha görmedim 8-9 kiloluklarını yakaladık ama hiç zorlamadı

9. yasin0606

yasin0606 yasin

paylaşım için teşekkürler

10. AKİF ÖZKAN

AKİF ÖZKAN AKİF ÖZKAN

Favori Kamış:
    Okuma salina spin2.40 ve bilumum kamış
    Favori Makine:
    yeteri kadarı
    En İyi Avı:
    Yeşil ırmak nehrinden bir torba dolusu tırıvırı
    Usta bu cevap beni de çok mutlu etti, sahtelerle at-çek yaparak harem - kızkulesi arasını çok yürüdüm, hiç tutamadım ama an azından doğru tahmin etmişim:) At-çek için tavsiyen var ise harretle bekliyorum.

11. tanbays

tanbays Tanbay S.

En İyi Avı:
    henüz yapmadığı...
    Bırakma stili avlanmak ne kadar amatörlüğe uyar ?
    Amaç balık avlamak balıkla mücadele etmek balığın yakalandığı anı beklemek ha geldi ha gelecek diye gerekiyorsa totem :):) yapmak, hoş vakit geçirmekse bırakma yapmak Bir amatör için etikmidir sizce...?

12. RamazanUsta

RamazanUsta Ramazan Uzan

Favori Kamış:
    Albastar Qual Surf
    Favori Makine:
    Albastar Pasha
    En İyi Avı:
    Akya 8.5Kg
    Bence etiktir. Cevabı aşağıda verilmiş zaten.

13. tanbays

tanbays Tanbay S.

En İyi Avı:
    henüz yapmadığı...
    Fikrinize saygı duyarım, ama ben size katılmıyorum...

Fiilen yapılıp yapılmadığı, önemli değil, Galata köprüsünde kıraça tutuluyor diye burda kıraça tutmayı özendirici bi faaliyet görmedim ben ...

İşin zorluğu, meşakkatli oluşu , evde gelip anlatılması veya evden yenen dırdır konumuz hiç değil.

Ben size güzel bir hikaye ile avı ballandıra ballandıra anlatsam el kadar 10 tane 19 cm lik baklacı resmi koysam altına bu anlatım ,bu avı etik mi yapar.

Evden balık istediler diye balığa gittiysek, tutulamazsa eve balık alır gideriz değil mi ?

Bırakmayla tutulan balığın hikayesi de olsa olsa ya evdekilere yada bir bu işten ekmek yiyenlerin bulunduğu bir balıkçı kahvesinde anlatılır oda tüm av sohbeti bittikten sonra.

Saygılarımla...

14. blue ocean

blue ocean Halil

Favori Kamış:
    cobra420 sorf/cornoran black star 2.70
    Favori Makine:
    daiwa bg30/catana 30
    En İyi Avı:
    3 kg .balon
    Bırakma denilen sistemin başında beklediğimizde etik oluyor beklemediğimizde etik olmuyormuş ne yapıcaz şimdi?

15. zokacı

zokacı ömer

Favori Kamış:
    shimano
    Favori Makine:
    shimano
    En İyi Avı:
    3kg levrek zıpkın
    kesinlikle katılıyorum amatör balıkçılık diye geçer ama yok don lastiği yok lastik sabah gel bak balık ölmüş kalmış onu yakalamak için yakalanan 10larca kaya balığı heba olmuş ama o balıktan sayılmaz....

bu arada yem olarak kullanılan balıklarla karıştırılmasın onlarca gözümün önünde öldü die atılan kaya balığı ve karagöz yavruları bunlar balık değilmi arkadaşlar amacımız levrek oldu o zaman levrek için bırakalım oltayı sabaha kadar don lastiğine bağlı yakalanan levrek uğraşsın sabaha kadar kurtulmaya bizde amatör balıkçı doğa seven insanlar kahvaltıdan sonra gidelim oltadaki balığı alalım . ben bir zıpkıncı ve kefal avcısıyım ama utanıyorum şu yakalama tekniklerine...

sabaha kadar oltada çırpınan bir canlı evinde uyuyan bir amatör balıkçı oldu....ayıptır ayıp.....

Son düzenleme: 20 Haziran 2010
  16. rapalaci

rapalaci Emre

Favori Kamış:
    Cormoran Bullfighter, Okuma Cromo Jigging, Lineaeffe Extreme 180/440
    En İyi Avı:
    1kg Kefal
    Ben de size katılmıyorum. En azından canlı yakalanan balık tekrar geri salınabilir ama zıpkının ucunda cansız salınan bir balığı geriye salmanın imkanı yoktur. Canlı bırakma tekniği bu açıdan bence tamamen amatör bir tekniktir.

17. zokacı

zokacı ömer

Favori Kamış:
    shimano
    Favori Makine:
    shimano
    En İyi Avı:
    3kg levrek zıpkın
    şimdi sizin sorunuzu cevaplayayım zıpkınla vurulan balık seçilerek vurulur ve ben onu neden geri salayım?

ama sizin yakaladığınız canlı küçük balıklar kovalarda su içinde oksijensiz şekilde 1-2 saat sonra ölüyor kancanın ucunda çırpınıyor ölüyor ve bu balıklar belkide ellenmese 2-3 kilo karagöz olucak ha :) siz zıpkınla kıyaslarsanız ben 2kg lık karagöz vuruyorum ama bu sistemle 50grlık karagöz yavrularını heba ediyosunuz.bence burada katılmadığınız konu ney ben gerçekten anlayamadım dostum

18. rapalaci

rapalaci Emre

Favori Kamış:
    Cormoran Bullfighter, Okuma Cromo Jigging, Lineaeffe Extreme 180/440
    En İyi Avı:
    1kg Kefal
    Bir zıpkıncı olarak ben de sizin neden ve nasıl bu kadar hassas olduğunuzu anlayamadım desem? Ayrıca bu başlık açıldıya, başlığın anlamına sadık kalarak sadece ''Levrek Bırakma Oltası Püf Noktaları''nı tartışsak da neyin ayıp neyin yazık olduğuna vicdanlarımızın ve avlanma limitlerinin karar vermesini sağlasak?

19. kry420

kry420 koray

faydalı bilgiler iin teşekkürler

20. jigging

jigging Caner

Favori Kamış:
    Penn spinfisher surf & Lineaeffe sorrento & Lucky Craft ESG II
    Favori Makine:
    Penn Surfmaster 750 & Shimano Ultegra XTB & Exage 4000fa & shimano twinpower 4000xg
    En İyi Avı:
    seni meraklı, hadi ordan... nazar değdireceksin..
    Siz şu nesli tükenmekte olan balıkları vurup, bir de poz veren arkadaşlar değilmisiniz? (yapmayanları tenzih ederim)

Hatta kilolarca limit dışı balıkları vurup, bir de ustayım diyen.... (yapmayanları tenzih ederim)

Yapmayanları tenzin ederim ama adınız çıkmış dokuza, inmez sekize üzgünüm..............

Bir de bırakmaya laf atmışsınız aklınız sıra.. sizin avcılığınız yanında, bizimkisi devede kulak kalır.