Levrek bollaştı..

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında svr0607 tarafından paylaşıldı.

1. svr0607

svr0607

Favori Kamış:
    Şu sıralar sadece zıpkın
    En İyi Avı:
    71cm 1.6kg denizturnası,1.2 kg levrek 10 kg civarı bir akya gözlerimin önündeydi....
    Mersin yöresindeki balıkçılara müjde bir süredir dengesiz havalar yüzünden bir görünüp bir kaybolan levrekler sonunda bu haftayla başlayarak kıyılarda cirit atmalarını bollaştırdı yarım kilo civarındaki 6-7 balıktan oluşan sürülerle gezen levreklerin avı da çok zor değil..Balık sualtında sizi görüyor ve eğer siz heyecanlanıp balığa doğru aksi bir hareket yapmazsanız sizi süzerek 50 cm kadar yakınınıza gelebiliyor herkese rastgele....

2. OxDaTiTy

OxDaTiTy Burç

Favori Kamış:
    Çatal :) Arasırada misina, kanca, kurşun birkaç düğüm...
    En İyi Avı:
    Kefal, Çupra, Karakulak, Mırmır...
    Hocam sanırım Taşucu tarafından bahsediyorsun doğru mu?

Demekki sınavdan sonra o taraflara bir gezi yapmak lazım!!!

3. svr0607

svr0607

Favori Kamış:
    Şu sıralar sadece zıpkın
    En İyi Avı:
    71cm 1.6kg denizturnası,1.2 kg levrek 10 kg civarı bir akya gözlerimin önündeydi....
    Evet buralar ama deniz levreği değildir ya hepsi çifliklerden kaçanlardır heralde....Zaten gerçek levrek kaldı mı acaba:(??? Bu alçak trollerin kıyıdan ne kadar uzakta avlanma limiti var??? Bilen varsa sevinirim

4. kancacı

kancacı

Favori Kamış:
    olta,zıpkın
    En İyi Avı:
    levrek 1.10 kg
    akdenızı egeyı bılmem ama karadenızde kalmadıgı bu bır gercek yok yaz kıs gıdıyoruz yok rapala yemlı ne varsa denedık duyumlara gorede yok gecen sene vardı oda söyleydı olanlar ırıydı bu sene hep kayboldu anlamadım nereye gıdıyolar caldınzmı balıkları ne yaptınz calan ne olur gerı getırsın:D haftada bı kere gorelım yeter nafakada ıstemıyoz . saka maka bu sene kefal de yok balık yok bu sene bence sıcakıklardan bıraz ama hayırlısı . bakalım karagoz eskına fılan olacakmı onuda zmn gosterır ınsallah olur

5. svr0607

svr0607

Favori Kamış:
    Şu sıralar sadece zıpkın
    En İyi Avı:
    yok abicim insanoğlu bunu kendi istedi açgözlü bir varlık..Dünyaya sırf zararız...Balık kalmadı...:(

6. OxDaTiTy

OxDaTiTy Burç

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    evet yani bu trolcüler yapıyor genellikle!

Kıyıya çok yakın geçiyorlar özellikle geceleri...

Tömük civarında arkadaşlar gece sanki sahilde birileri oturuyor gibi seslerini duyuyoruz diyorlardı... O kadar yakın geçiyorlarki konuşma seslerini bile rahatlıkla duyabiliyormuşuz...

Şeytan diyor yaptıracaksın büyük beton kazıklar... onları sahilden işte Trolcülerin yaklaşma limitlerinden daha yakına gömdüreceksin suya!!! Sınırdan yakına geçerlerse parçalansın ağları :(

7. svr0607

svr0607

Favori Kamış:
    Şu sıralar sadece zıpkın
    En İyi Avı:
    Çok iyi fikir aslında bazı balıkçılarda ağı çok yakına atıyor..yahu kıyıdan 5 metre yok ayıp ya kimse kusura bakmasın bizim burda bikaç kez böyle yakına attılar bende gidip 8-10 yerinden parçaladım ağı...Ufacık balıklar takılıyor ağa...Valla kim ne derse desin biz adam olamayacağız gibi:(:(

8. kancacı

kancacı

Favori Kamış:
    olta,zıpkın
    En İyi Avı:
    levrek 1.10 kg
    hepsıne katılırım ama son dedıgıne katılmam ayıp etmıssın forumda boyle bı konu dha omustu onlar profosyonel balıkcı ve meslek lerı bu ag ıle avlanlar kenara kefal tutmak ıcın atıyorlar aglarını merak etme kucuk balıkları ıllakı atar onlar satılmaz ıslerınede yaramaz o kadarda canı degılller ama trolculere sozum cok ıstedıgınızı deyın bu arada kazık fıkrı super bazı bolgelerde var gormustum aslında guzel olur yapılırsa yetlılılere seslenıyorum alooo yapın kardesım:D:D:D

9. OxDaTiTy

OxDaTiTy Burç

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    Ufuk dediğin gibi onlar profesyonel balıkçı statüsünde avlanıyor ve kefal için atıyor olabilirler ama attıkları ağlar germe ağ oluyor. Geceleri atıp sabaha topluyorlar. Yani küçük balıkları atıyorlardır belki haklısın ama o ağdan çıkan küçük balığı işlerine yaramayacağı için yengeçlere yem olsun diye atıyorlar çünkü ölmüş oluyor o balıklar :(

Anıl ın dediğine katılıyorum. Belki karadenizde bu konuda daha dikkatlidir profesyonel balıkçılar ama bu bölgede yarınını düşünen pek balıkçı yok!

Adana da Mersinde balık pazarına gittin mi illaki küçük balık görürsün. Derlerki ağdan çıktı alan olur diye koyduk derler. 3-5 milyon fiyat verirler ufak karagöz, çupra, belki lagos ne bileyim birkaç çeşit daha karışık ufak ufak balıklar vardır!!!

Bunu koca real markette bile gördüm yanii...

Anıl demiş ben biraz daha değiştireyim... Biz daha adam olamadık!!! Umarım oluruz ;)

10. kancacı

kancacı

Favori Kamış:
    olta,zıpkın
    En İyi Avı:
    levrek 1.10 kg
    germe ag nasıl oluyor anlamadım kı kefale atarlar bıldıgım barbuna ve ıskorpıt gıbı balklara atarlar kefal agı U bıcımınde kenara atılır barbun agı kıyıdan 40-5- mt acıga ıskorpıt agı (calar agı) 20-25 mt acıga atılır bu sekılde avlanmaları bence normal e adam gecınımını baska nasıl saglasın atmasında o zamn gıdınn sız gosterın nereye atılacagını tamm trol dedınz ben de karsıyım ama bunda bırazcık dusununn bence doganın dongusu bu lakınn bu dengeyı bozmadan ben burda sahıt oldum orduda balık salımı yapıyor balıkcılar denzıe yavru balık ve bırde vergısını odeyen balıkcıların o vvergılerınden yetkılıler gereken yavru salımı vb. ıslemlerı yapabılırler burda bır yanlıslık hata var ıse oda balıkcı degıl yetkılınındır ust makamlarındır ;)

11. svr0607

svr0607

Favori Kamış:
    Şu sıralar sadece zıpkın
    En İyi Avı:
    işte burda o balık salımını yapmıyolar...Sonra herşey biyana bizde sistem yanlış..Balıkçı da sattığından bişey kazanamıyor..Bi norveçe isveçe bakın adamlar 6 ay avlanıp sonra sırf yasak..Ve balıkçılarda uyuyor çünkü hem onlar avlandıkları 6 ayda geçimini rahatlıkla sağlıyor hemde balığın aşırı avlanmayla azalacağını biliyorlar....Bizim balıkçılar öyle değil kusra bakmasın kimse.....Birde bu trollere bikaç yıl yasak koyamazlarmı...Hainler denizin dibindeki yumurtaları bile süpürüyor:(:(Ya bizim yapabileceğimiz bişey yokmu site moderatörü falan baksada imza falan toplasak....

12. OxDaTiTy

OxDaTiTy Burç

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    Yani sanırım birbirimizi anlayamadık tam olarak...

Dediğin gibi kefal için atılan barbun yada iskorpite atılan ağlar dediğin gibi olur haklısın... Ama bizim bu yörede balıkçılar o ağlardan çıkan ufak balıklarıda satmaya çalışıyor satamazsa kendi yiyor... Ben çıkan yengeçleri bile geri bırakmadıklarını gördüm...

birde ayrıca misinadan yapılmış olan germe ağlardan atıyorlar bir kısmı... Balıkların ağa takıldığı türden ağlar... İşte onlarıda genelde gece atıyorlar sabah balığa gittiğinde bir bakıyorsun oltayı atıyorsun birşeye takılıyor çekiyorsun çekiyorsun gelmiyor... sonra farkediyorsun suyun üzerindeki ufak şamandıraları... kıyıdan 30-40 metre belki... hatta kayalıkların etrafını çeviriyorlar bazen deniz sakinken... balık çıkar yada çıkmaz onu bilmem ama o ağlara oradan geçen herşey takılabilecek kadar küçük gözlü ağlar...

Karadeniz insanı bu konuda daha temkinli davranıyor demekki... bizim burada pek sallamıyor balıkçılar... ben yavru balık salınımı yapanı dahi duymadım...

Sonbaharda taşucunun o tarafta fırtınada yetiştiricilerin kafesleri parçalanmış bi o zaman bir miktar levrek salınımı olmuş istemsiz olarak... onun dışında bişey duymadım ben

13. kancacı

kancacı

Favori Kamış:
    olta,zıpkın
    En İyi Avı:
    levrek 1.10 kg
    ben bızım buralarda yakın zamna kadar yanı 3-4 yıl ıcnde trol cekenı ne duydum nede gordum lıman ve barınaklarda gordugum kadarıyla troller bı kıyıda curumus vazıyette yada hurdacılar alıyor bende ne kadar mutlu oluyorum burdakı mılletı ovmek gıbı olmasn ama gercekten bızım buradakıler anlattıklarınıza gore daha duyarlı galıba sızınıkıler vahset yapıyo gıbı gordum

14. svr0607

svr0607

Favori Kamış:
    Şu sıralar sadece zıpkın
    En İyi Avı:
    gördüğün doğru kıyıdan 100 metre öteye tarama yapıyorlar:(:( birde o levreklerde fazla uyanık olamadığı için 2 hafta içinde tükendi merak etmeyin:(:(

15. ADANALI01

ADANALI01

evet arkadaslar gercekten levrek bollastı heraldekı bos donmuyoruz artık enson ıkı hafta once 9 adet 300 ıle 750 kg lık levrek aldım ama bır gormelıydınız.

16. kancacı

kancacı

Favori Kamış:
    olta,zıpkın
    En İyi Avı:
    levrek 1.10 kg
    denız levregımı yoksa tatlısumu

17. ozkan01

ozkan01 Nurettin

Favori Kamış:
    DAM
    Favori Makine:
    shimano catana
    En İyi Avı:
    levrek 1.5 civarı
    bence en başta büyük marketlerden başlamak lazım işe.hergün yüzlerce kişi önünden geçiyor real ve carrefour gibi marketlerden.o minik balıkları görünce içim sızlıyor.yaptırım onlardan başlarsa bi nebze zincirleme önüne geçilebilir diye düşünüyorum.

18. 56561

56561 Yücel

Favori Kamış:
    Daiwa Sensor Red Surf 4.00, Daiwa Procaster Samfish 2.10
    Favori Makine:
    Shimano Catana 4000FA, Ryobi Ecuisma 8000vi
    En İyi Avı:
    10.5 kg rus kefali, 5.250 Levrek, 1573gr kofana
    kota yapmaları lazım

ya balık türleri için gürcistandaki gibi kota oluşturulmalı ve ihale yoluyla kota satılarak avlanılmasına izin verilmeli yada avustralyadaki gibi belli türler için çok katı yasaklar uygulanmalı.Avustralyanın kuzeyinde çıkan şu ünlü jumbo karideslerin avlanma süresi ne kadar dersiniz? garip ama 365 günde sadece 1 gün avlanılmasına izin veriliyor.Bu sayede karidesin soyu tükenmiyor az çıktığı içinde fiyatı çok yüksek.Burda olsa avlaya avlaya hem soyunu tüketirler hemde o kadar çok yakalarlar ki fiyatı düşer para da kazanamazlar

19. svr0607

svr0607

Favori Kamış:
    Şu sıralar sadece zıpkın
    En İyi Avı:
    Aslında site genelei bi imza toplasak dilekçeyle Jandarma Çevre korumaya falan söylesek..Çünkü geçen haberlere de çıktı açgözlü bazı yurdum insanları çorapları geçirip ellerine yumurtlamaya giden inci kefallerini avlıyolardı buna avlamak denirse tabii:( her balık 6000 yavru bırakıyormuş ama elemanlar önünden geçen balıkları bırakmıyorki:(:(denizdekileri koruyamıyoruz bari tatlı sudakileri koruyalım

20. OxDaTiTy

OxDaTiTy Burç

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    Ya tvlerde çıkmış bir yaptırım yapılmamış Jandarmaya dilekçe versek ne olacakki...

Kota fikri güzel ama o zamandan bu işten para yiyemez kimse... Yada işte kotayı kapatan firma köşe olur balıkçılık sektörü darbe alır...

Zor iş... Bizim burada karataşta Jumbo karides çıkıyor hemde çok kaliteli...

Dediklerine göre balıkçılar zamanında karınlarını zor doyururlarmış sonra bir gün biri bu karides işine gişirmiş bakmışlarki çok para var. Hepsi o yönde ağlarını yenilemiş hepsi altlarına mercedesleri çekmişler... Peki şimdi?

Valla en son gördüğümde kamyonet kasaları ile karidesleri götüren bir iki şirket vardı... Onun dışındakiler gene karın tokluğunda...

Yeteri bilmiyoruz...