Levrek en çok ne sever??

Konu, 'Yemler ve Yemleme' kısmında svr0607 tarafından paylaşıldı.

1. mokur

mokur Mustafa Okur

Selam,

Levrek tutmanın tek yolu canl yemdir. Bunun başka seçeneği yoktur. Diğer yemlere balık vurmazmı? elbette vurur ama hiçbir yem levrek avında canlı yemin yerini tutmasına imkan dahi yoktur.

1. Canlı Kuppes veya izmarit yavrusu
    2. Canlı karides veya mamun
    3. Canlı kaya balığı yavrusu

Kıyıdan et karidesle yemlediğinin sinek oltalı takımla tutacağınız küçük balıkları 1/0 no'lu iğneye takarak fazla savurmadan denize bırakıp avınızı yapın. Ama unutmayın levrek kafadan saldırır onun için canlı yemi ya balığın alt dudağından ya da kafanın arkasından takın ve kesinlikle ince misina kullanın.

2. baklawaci

baklawaci E.AKSOY

Benim kuşadası mevkii güzelçamlı'da avlanan cok degerli bir balıkçı abim gece saat 3 civarlarinda iskeleden kıyıya dogru tek buyuk igne ile kokmus veya tuzlanmıs sardalye (ikisinden biri hic farketmez) ile avlanır ve sabaha selesinde kucuk veya buyuk 4-5 levrekle evine donerdi.Tavsiye ederim deneyin;)

3. celal

celal celal dere

Favori Kamış:
    olta nın hertürlüsü
    En İyi Avı:
    çıpura almıştım zamanında 400 gr
    levrek avlamak için avalagı 10 gün boyunca yemlemek lazım ama neyle?

bodrumlu bir agbim avlagı çiflik balıklarının yemleriyle yemlerdi hersabah daha sonrada kurşunsuz tek igneli bir takım ignenin ucuna çiflik balıklarının yemlerinden kıstırıp iskeleden denize sallıyordu o yemlere alışık olan levrek agbilerde bir anda levrek olduklarını unutup sazan gibi atlıyolardı tabiki bu benim duydugum ama görmedigim bir hikaye fakat denemeye deger bence zaman ve imkanları uyan arkadaşlarıma ufak bir tavsiyem:)

4. önder güdücüler

önder güdücüler önder güdücüler

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    39cm kofana
    hangi yaz olduğunu hatırlamıyorum çanakkale geliboluda sahilden saat 14:00-18:00 arası 2'li dip oltasına sülünez takıp 2 adet 500 gr civarında levrek yakalamıştım tüm avcılık zamanımda yakaladığım levrekler onlarla sınırlı bu bülgede 2 günboyunca ufak kum midyelerini kırıp yemleme yapmıştım

5. gülbaharlar

gülbaharlar gulbaharlar

Favori Kamış:
    el oltası, kamış
    En İyi Avı:
    13 kilo aynalı sazan
    bana göre levrek en çok yanında tekirle yenilirse onu sever:eek: :eek: :D :D

6. oktopus

oktopus

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Levrek 4300 gram
    Sevgili Namik,

bu yogurtlu Adana, kuzu fraksiyonunun levrek fraksiyonuna bir satasmasi mi yoksam? Yasasin (müzevazi) levrekcilerin dayanismasi!!!

Sevgiler
    Tarik

7. ALABORA21

ALABORA21 Doğu Murat Gözsüz

Favori Kamış:
    wmc ,d.a.m ,shimano,mustad,raphala
    En İyi Avı:
    117 KİLO orkinos
    selamlar....
    Yemlemek istdiğiniz meraya göre değişir fakat genel olarak düşünürsek biz genelde levrek avına çıkmadan önce (kıyıdan) 2-3 gün öncesinden avlanacağımız yeri Kokmuş sardalya yada kokmuş sübye ve kalamar parçalarıyla yemlerdik. Yukarıda çok güsel bir noktaya dikkat çekilmiş. Yemlenecek olan bölgenin derinliği 1 ila 1.5 m arası ve 1mt. de aşağı yerler için çok etkili olur kaldı ki sadece levreği hedeflememk lazım deniz bu ne çıkarsa bahtına :) bir yöntem dah avarki gerçekten ilginç ama denedim ve verimini de aldım.Güneşte bekletipip kokmuş yarım kasa hamsiye ince elenmiş 4-5 kg. civaında kum (harhangi bir kum ara kuru) eklenir.Hamur yoğurulur gibi olmasada tamamen karışacak şekilde karıştırılır.Karışım tamamen bittikten sonra kartopu büyüklüğünde (10 cm kadar) toplar yapılır ve avlanılacak gölgeye atılır. Bu yöntem dier yemleme yöntemlerinden sonra yapılır ve kesin sonuç alınmasını sağlar.Sadece hamsi deil sardalya,tirsi,vs. yağlı baklırla d yapılabilir. Kum karıştımamızdaki sebep balığın menziline grebilecek şekilde atmamızı kolaylaştırması açısında yardım olmasıdır.ŞİMDİDEN KOLAY GELSİN.....RASTGELE

Son düzenleme: 8 Ocak 2008
  8. selimlee

selimlee

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    kıyıdan3 mt.10cm.suda1200gr.levrek
    en iyi yemleme yağı ve kokusuyla sardalyadır

9. levrekçi59

levrekçi59 Doğan DUBA

Favori Kamış:
    okunmuş oltam )))
    En İyi Avı:
    Levrek 4,97 kg
    arkadaşlar bende bir yorum katmak istiyorum;

levrek en çok ne sever demişiz,;; birazda bulunduğu bölgede ne ile beslendiğine bağlı kaya balığı, yavru kefal,teke ,boru kurdu ben tüm bu yemlerle aldım balığı yani hepsine gelebiliyor...

kesin şunu çok seviyor demek yanlış olur eğer o anda çok aç ise bence yazdıklarınızın hepsine gelir.ve tabii o anda misinanın kalınlığı sezsizlik veya buna benzer faktörlerde balığı kaçırır....

10. Serkan.ist

Serkan.ist Hidayet

En iyi yemleme sardalyadır. Ancak bir keresinde bir balıkçının ağına dolanmış yengeçleri mecburen parçalayarak çıkardıktan sonra suya attığımızda 2 m mesafede kumsalda 10larca ispendeğin deli gibi yengeç artıklarının başında dolaştığını görmüştüm.

11. kralyemci

kralyemci hüseyin

Favori Kamış:
    olta el zıpkını tabanca değil elle atılan
    En İyi Avı:
    zıpkınla 12 kg levrek oltyla iki kg çipura
    arkadaşım o saydığın yemlerin içinden enaz birkaçtanesi o merada mevcuttur büyük ihtimalle benim tavsiyem hiçbi şekilde kokmuş yem veya sardalye atılmaması olucak çünkü bu uygulamalar oraya sadece kefalleri toplucaktır lewrek ölü hiçbişeyi yemez emin olaabilirsiniz sadece oradan uzaklaşır lewreği biyere toplamak gibi bi şansın yok sewerse kalır leş gibi nesneleri atarsan bidaha görme şansında kalmaz bizzat paragatçılık yaptığım için biliyorum öyle olsaydı bizde toplar hepsini yakalardık:) :) bidaha düşün istersen

12. ateş-01-34

ateş-01-34 onur ateş

Favori Kamış:
    dam quick tele spin
    Favori Makine:
    dam quick slr spin 850 fd
    En İyi Avı:
    levrek 4.5 kg
    levrek balığı için bircok sey yazılıyor.sana sadece sunu diyebiliriim.avlandığın merada yada bolgede avlanan arkadaslardan bilgi alman daha doğru olur.çunku balık neye alışmışsa onu yer illa şunu yapacaksın illa su yemi kullanacaksın dersem bu yanlış olur. bunu en iyi sen analiz edip deneyerek bulacaksın.ama sunu unutma levrek=canlı yem canlı yem=karides karides=kum karidesi bu karidesi bulursan ava doyarsı

13. Levrek avı gerçekten teferruatlı fakat uygun yem ve donanımla avlandığında oldukça basittir.
    Bunları kısaca belirtmek gerekirse lavreğin gece,gündüz avlanma alışkanlıkları,bölgelere göre avlanma alışkanlıkları,avlandığı dönem,denizin sakin yada dalgalı olması gibi etkenler levrek avında çok önemlidir.Sakin bir havada kumsaldan kurt ile avlamaya çalışmak çok verimli olmazken canlı yem ile avlamak faydalı olur.Yada derin sullarda özellikle liman içlerinde çevresinde sardalya ile yapılan av verimli olurken kumsaldan yapılan sardalya avlarının verimli olduğunu söylemek zordur.Çünkü levrek liman içlerine teknelerden gelen balık atıklarını yemek için vardır ve bu doğal beslenme alışkanlığıdır. fakat Kumsalda dolaşmasının sebebi uygun av arayışıdır..

Bu konu ile ilgili oldukça detaylı ve kapsamlı bir konu hazırlıyorum.Bittiğinde eminim herkes için çok faydalı olacak:)

14. hauki

hauki mustafa cecen

Favori Kamış:
    olta ve zipkin
    En İyi Avı:
    görup de tutamadigim balikti
    bildiginiz uzere balik yasadigi ortama göre yem aliskanliklari kapar ve bu yemler degisir..akdenizde alanya bölgesinde bes kasa sardalye ile yemleme yap 1 kefal alamazsiniz cunku balik sadece ekmege vurur...gazipasada hem ekmek ile kiyilarda limanda ise sardalye ile kefal avlanir sebebi ise limanda bulunan orkinos gemilerinden dusen yemlik sardalyalardir...biz akdenizde genelde canli yemle avlaniriz yanliz liman iclerinde ve gece avlarinda sardalye ve subye ile avlaniriz bizim oralarda sistem budur...ege veya bati akdenizde levregi rapala ile avlamak bile mumkun olabilir ama akdenizde alanya ve cevresinde ben yillarca hic kayde deger buyuklukte bir levrek tutan görmedim ve duymadim silikon yemle bazen ispendek alanlar olur sadece...paragate bizler icin uygun bir av yöntemi degildir zaten o sistemlede baligi bir yere toplamak gerekmiyor kanimca eger ag ile cevirme yapmiyacaksaniz:cool: :cool:

Son düzenleme: 5 Nisan 2008
  15. Hüseyin bey öncelikle küçük bir hatırlatma yapmak isterim.Forum kurallarımız gereği "W" harfi Türkçemizde olmadığından kullanmamaya özen gösteriyorruz.:)

2. bir nokta ise Levreğin asla ölü yem yemediği yönündeki görüşünüz..Ben kendim bizzat denemiş biri olarak sardalya levrekte oldukça verimli bir yemdir.Kokmuş yem konusuna gelince ben kendim 2 gün dışarıda kalmış Sülünez ile çok sayıda levrek aldım..

Paragat ile levrek sürüsünü yakalamak oldukça zordur..sebebini bir önceki mesajımdayazdım..Yakalanan levrek su içinde panik halinde olduğundan diğer levrekler meradan uzaklaşır..Kendinizi paragatçı olarak tanımlamışsınız.Siz yan yana iğnelere levrek yakalandığını gördünüzmü ??..Genelde uzak iğnelere yakalanır..Bu tüm taş balıkları için geçerlidir..Dip balıklarında etken değildir..Çuprada ise çupra yemini diğerlerinden kıskanıp önce ve çok yemek istediğinden verim alınmaktadır..Levrek yemi aldıktan sonra diğerlerinden uzakta yemi rahat yiyebileceği bir yere götürür ve yutar..Bırakmalardaki 7-8 kulaç boşa misina bırakma espriside bu davranıştan gelir..

16. mufi

mufi Muvaffak İŞMEN

Favori Kamış:
    kıyı balıkçılıgı standart malzeme oltakamışı ve makine
    Favori Makine:
    Daiwa GS 9
    En İyi Avı:
    her av iyidir yeterki usule uygun olsun
    Yani sonuç olarak her balık gibi nerede?hangi yem e ? alışık ise onunla tutulacak en çok sevdiği bir şey yok demekki...
    teşekkürler arkadaşlar

17. decins

decins deniz

balıkesir burhaniyede oturuyorum gecen ay sardalye ile levrek tutmuştum en son [​IMG]

Uploaded with ImageShack.us

18. decins

decins deniz

geçen sahilde avlanıyordum abinin birisi bana canlı fare tak demişti işe yaramı acaba

19. 0utlaw

0utlaw Bahadır köse

Favori Kamış:
    Shakespeare E Series Supraglass 10-20
    Favori Makine:
    D.A.M. Quick 220,D.A.M. Quick 89
    En İyi Avı:
    Levrek, alabalık
    Tabiki ise yarar bizzat denemedim ama mantikli...Adaptasyon meselesi neticede.Surekli sardalyaya maruz kalan liman icindeki otcul kefaller sardalya tuketmeye basliyorsa,solucanla kefal tutuluyorsa,taslik-kumluk yerlerde ozellikle balikcinin yemine gelmis olan farelerde suya dusup 1-2...illa ki levregin yemi olacaktir.Manavgat bogazda-ustalarim hatirlayacaktir-2 sene once sazanlar denize tabir-i caizse dokulmustu artik bazi "ihtiyac sahipleri!" kepceyle iskeleden toplar olmustu sazanlari.Sazanlarin fazla zamani yoktu neticede tuzlu su...1 haftanin sonunda hatta daha kisa zamanda kiyida cok sayida yarim sazan gorduk, keza o sazanlarla levrek tutan bircok balikci da vardi.Yem olmayan sazanlarda buzusup,sertlesip oldu tuzdan.Fareye gore biraz farkli bi ornek oldu belki ama:):)Neticede adaptasyon diyorum naçizane..Saygilar