levrek için canlı yem tiyosu

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında 56561 tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. 56561

56561 Yücel

Favori Kamış:
    Daiwa Sensor Red Surf 4.00, Daiwa Procaster Samfish 2.10
    Favori Makine:
    Shimano Catana 4000FA, Ryobi Ecuisma 8000vi
    En İyi Avı:
    10.5 kg rus kefali, 5.250 Levrek, 1573gr kofana
    arkadaşlar bırakma oltalarda, sitede okuduğum kadarıyla genellikle kaya balığı, isparoz kefal kullanıyosunuz.Ancak ben levreği su altında saatlerce izlemiş birisi olarak söylüyorum levreğin en iyi canlı yemiki, özellikle kumluk alanlarda kullanılmak üzere bence trakonyadır.Ayvalık sarımsaklıda ve çanakkale/geyikli dalyan köyü kıyılarında levrekleri suyun içinde saatlerce izleme fırsatı buldum.Levrekler kumluk alanlara, plajlara kuma gömülmüş minicik trakonyalar için geliyolar.Kefal isparoz gibi balıklara ancak yaralı veya hasta olmasından dolayı yüzemiyorsa atlıyor. Yani kendini yormıyacak yemleri tercih ediyor.Koca koca 50-100 cm arası levreklerin sığlık kumluklarda ki 50-150 cm arası derinliklerde, dişinin kovuğuna bile girmiycek trakonyaları inatla kovaladıklarına şahit oldum.Ufak trakonyalar kendilerini kuma gömüyolar.Levrek nasıl oluyosa kumun altındaki balığı buluyor tepesine dikilip çenesiyle hafifçe kumu kaldırmaya başlıyor.Ürken trakonya kumdan fırladığı anda levrek trakonyayı vakum gibi ağzının içine çekiyor.Benim gördüğüm levrekler çok büyüktü ve yedikleri trakonyaların en büyüğü 4cm kadardıki ortalamaya vursanız 3 cm yi geçen yoktu.Hatta sığlıktan dolayı dibe değen paletlerimin arkasından kalkan kumu izlediklerini gördüm.Suda hareketsiz askıda bekleyerek izlerken su en fazla 60 cm, paletlerimin kaldırdığı kumdan fırlayan balıkları takip ediyolardı.Şunu da ekliyeyim trakonya zehirli balık ama levrek hiç de umursamıyor zehirli olmasını.Yemli bırakma yapanların Canlı trakonyayı denemesini tavsiye ediyorum. Bu arada ufak levreklerde her türlü ufak balık ama özellikle sigara boyunda tığ kalınlığında zarganaya bayılıyolar

2. serkanp

serkanp

Favori Kamış:
    OLTA
    trakonya yı takarken takla atmayalım sonra iğneye takarken :) dikkat derim

3. hauki

hauki mustafa cecen

Favori Kamış:
    olta ve zipkin
    En İyi Avı:
    görup de tutamadigim balikti
    mantikli geldi...ama ben yengec ,karides,ve diger su canlilariyla avlardim...snagritinde en iyi yemi sokar baligi ,gelincik ve isgarazdur,,bunuda pek fazla insan bilmez....cam gibi suda 4 olta attim birinde sokar birinde kefal birinde sardalye ve isgaroz..3 adet sinagrit geldi ve benim baliklarin etrafinda tur atmaya basladi oltalarin arasi 5 metre kadar...birisi isgarozu aldi arkadasimin eline verdim oltayi yol versin diye digeride sokara direkt saldirdi ve diger balikta sokari alan baligin agzindan sokari almak icin kovaliyordu...sonuc 2 sinagrit 2.kg biri digeri ise 1,800 civari idi...
    ¨saygilarimla

4. esabi

esabi SENIOR MEMBER

Favori Kamış:
    reklama gerek yok
    Favori Makine:
    favori kamışım bölümünde yazıyor
    En İyi Avı:
    pulu imzamda
    eh be yücel kardeş deliye değnek anmak diye bune denir herhalde şimdi hastaneler trakonya sokma vakalarıyla dolup taşacak:D :D

5. carpe

carpe

Favori Kamış:
    olta, zıpkın
    En İyi Avı:
    3.7kg levrek 8kg sazan
    :) Katılıyorum.Bence hic baksetmeseydin daha iyiydi,yada trakonya yamulmus birinin ne yapması gerektigini de yazmalıydınız..:) :) :)

6. MobidikAbi

MobidikAbi

Abi harbi suyun altına dalıp saatlerce levreklerin davranışlarını mı gözlüyorsun ya? :D

7. 56561

56561 Yücel

Favori Kamış:
    Daiwa Sensor Red Surf 4.00, Daiwa Procaster Samfish 2.10
    Favori Makine:
    Shimano Catana 4000FA, Ryobi Ecuisma 8000vi
    En İyi Avı:
    10.5 kg rus kefali, 5.250 Levrek, 1573gr kofana
    vallahi arkadaşlar benim suyun altına girince devrim dönüyor, kendimi balık zannediyorum..İnanın hayatımda 1 kere zıpkınla suya girdim, zıpkın olmadan daha zevkli bence.Balıklara elimle dokunacak kadar yaklaşmaya bayılıyorum, zıpkıncılık yapan arkadaşlar siz de bir deneyin.Sizi sürüye kabul eden balıkların arkanızdan nasıl geldiğini görünce insanın kötülük edesi gelmiyor...:)

8. MobidikAbi

MobidikAbi

Abi valla seninki de enteresan bir yaklaşım, balıkçı olmak için önce balık olmalı insan diyorsun yani.:)

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.