levrek için çapari

Konu, 'Yemler ve Yemleme' kısmında dardanel17 tarafından paylaşıldı.

1. dardanel17

dardanel17

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    levrek, lüfer, k.göz, s.göz, çıpra
    tekne de ( sandalda ) levrek avında sahte yemler ile şansımızı artırmak için şunu yapıp deneyelim. 2:0 ya da 3:0 oltaya beşer adet sahte teke ( şeffaf içi simli ) takıp takımımızı yapalım. köstekler 35 mm ya da 40 mm. olabilir. beden ise 50 mm den fazla olmasına gerek yok. ağırlık yerine ise 3-4 cm lik siyah fırdöndü olabilir. sığ sularda kıyıya paralel olarak rolentide sıyırma yaparak şansımızı deneyelim. merada levrek varsa herhalde bu teke sürüsüne hayır demez. çaparinin en ucundaki takımada canlı teke takabilersek daha inandırıcı olur. haydı rastgele.

2. Ghost-rider

Ghost-rider

Favori Kamış:
    olta ile tekneden ise misina
    En İyi Avı:
    52 tane iri mercan (tekneden)
    saol kardeşim önerin için ama bende sadece 2 tane yapay teke var.hiçbiryerde bulamadım.bide buralarda levrek yok yaw

3. Suatreis

Suatreis

levreği bilmem ama yapay teke lazımsa aşağıdaki maile yada özele bildirseniz yardımcı olmaya çalışırım.

....Dikkat: Bu yardım teklifinde ticari boyut yoktur. Neyse o dur....

4. buda güzel.....

5. ZANDER

ZANDER

Favori Kamış:
    RON THOMSON HARD CORE ; Yayin icin ,Abu Garcia Cardinal 505 FR Freilauf Rolle Modell 2006 makina
    En İyi Avı:
    Sazan 17 kilo . Turna 11 kg 110 cm.
    Evet Dardenel arkadasimizin fikrinden baska fikri olan varsa bilgisi olan aciklasin lütfen, levrek icin capari nasil olmali? yada sandalda avlanan diyger etcil baliklar icin. Bir sandal turu sart olduda :) ona göre capari alam bende. Simdi internetten arama yaptim binlerce cesit cikti karsima, haliyle kararsiz kaldim. :confused:

Hazir oralara kadar gelmisken Levreklerede el atmadan gecmeyelim ...

6. GÜRKAN

GÜRKAN

Favori Kamış:
    Olta,Tüfek
    En İyi Avı:
    Sazan 1,3 kg

Çok güldüm ;bu ne böle sen tatile falan değil ;direkt balıkların kabusu olmaya geliyorsun.Herhalde gelirken 3-5 bavul av malzemesi getireceksin yanında....:) :) :)

7. ZANDER

ZANDER

Favori Kamış:
    RON THOMSON HARD CORE ; Yayin icin ,Abu Garcia Cardinal 505 FR Freilauf Rolle Modell 2006 makina
    En İyi Avı:
    Sazan 17 kilo . Turna 11 kg 110 cm.
    Abartmissin Gürkancim, 5 bavul malzeme nerdeeeeeeeeeeeeee? Gelse gelse bir bavul gelir :) Denizcilik olayina kismetse bu yil el aticam. Duruma göre devam karari vericez artik.:)

8. Mehmet PEKMEZCİ

Mehmet PEKMEZCİ

Favori Kamış:
    olta
    Arkadaşlar Ercan' ı balık çiftliğine götürün. Hayatı boyunca denize sadece girmek için gidebilir:D
    Umarım ben yanılırım:) :)

9. Suatreis

Suatreis

ya üstalar düşündümde (valla billa) levrek çapariye yüz vermez. Etçil dir avcıdır pusuya geçer sinsice takip eder..gözlemleme fırsatım oldu yaralayıp zayıf düşürmeden hamle yapmıyor aşırı seçic.i hatta bu işi bile tek başına yapmıyor. Rapalyı yadırgıyor. Aç olduğu zaman babasını bile tanımıyor o zamanı yakalamak lazım canlı kımıl kımıl yem lazım. daha deniz beyazken olta suda olmalı. Varsa çapariyle aldım diyen bende öğreneyim....

10. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Levrek çaparisi olarak, şöyle bir düzenek kullanılabilir:

İğneler 2 ila 2/0 arası olabilir. Tüyler, beyaz yerien kırçıllı, kahverengi fialnda olabilir. Köstekler 0.30 .. 0.40, beden 0.60 filan.. Köstek boyu 35-40 cm, araları 10-12 cm. olabilir. Orjinal levrek çaparisi olayı budur. Ama iş yapar mı? Sürüyle levrek bulabilirseniz belki bir ihtimal.

Ama şöyle bazı iyileştirmeler yapılabilir. Birincisi komple florocarbon misina kullanın. Tüy yerine boru kurdunu bütün olarak takın. Kımıl kımıl oynasın dursun. Yada, hazır silikon kurtlardan takın. Ben sürüsünü geçtim, tekini bile görmeyeli çok oldu, ama levrek kurda pek meraklı, bu noktadan hareketle bir "acaba, ya tutarsa" fikrim var.

Piyasada böyle ilginç şekillerde hazırlanmış çapariler hazır bulunuyor. Yakındaki bir bayide gözatarsanız, faydalı olur..

11. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Serdar

Bu tipik bir erken dönem lüfer, palamut çaparisi olabilir.
    Balıklar irileşip çoğaldıkça, köstekleri kalınlaştırmak gerekir.
    Yalnız bu çaparide 0,30- 0,40 köstek için 0,60 bedenin fazla olduğunu düşünüyorum.
    0,30-0,35 kösteklere 0,40-0,45 bilemedik, 0,50 beden yeterli.
    0,60 beden , 0,40-0,45 kösteklere uygun olur.

Levrek çaparisine gelince , balığın çok bol olduğu dönemlerde bile ne babamın ne de onun babasının çapariyle levrek tuttuğunu duydum.
    Benim babamın babası , (Ağababa diyorum ama ben 1 yaşındayken vefat etmiş.) Küçüksu'da sardalyaya voli çevirdikleri zaman kıyıya çekerken gözden geçen,ağdan çıkan sardalyalara atlayan levreklere, kıyıdan olta atar, ağ çekilene kadar birkaç tane tutarmış.
    Onların levreğe çapari yapmamış olmaları , bu işin olmayacağı manasına gelmez tabii.
    Belki akıl edememişlerdir veya nasıl olsa tutuyorlar, ihtiyaç duymamışlardır.
    Kimbilir.
    Bence zamanı ve sabrı bol olan dostlarımızın denemesinde bir mahzur yok.
    Rastgelsin.

12. bmutlu

bmutlu

Favori Kamış:
    asso,yozuri.prencess,rapala
    En İyi Avı:
    ILDIR 4 kg baracuda
    arkdaslar levrek için en ideal sistem yaz aylarında silikon beyaz simli ve yeşil fosforlu tavsiyem kısında rapala ile avlanıyorum

13. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Levrek çaparisi ile balık tuttuklarını söyleyenlere rasladım. Bu tür bir çapariyi de onlarda gördüm, evvel zaman içinde olmasada, 8-10 yıl oldu en azından.

An itibarıyla, böyle bir çapariyle iş yapılacağına aklım basmıyor. Ama, konu nasıl şeydir levrek çaparisi olunca..

Diğer yandan, Galata köprüsünde, ben avare avare çinekop tutcam diye ağaç olurken gecenin bir vakti, şu malum üç kösteklilere kurt takıp levrek çekenler oldu. Dahası, levrek tecrübelerim kurtların levrek için ideal yemler olduğunu gösteriyor. Orijinla levrek çaparisi, tüylü olan yerine, silikon kurtlar veya bütün canlı kurtlar kullanılırsa, belki bu takımda iş yapar gibime geliyor. Elbette, duruma göre misina vs. ayarı icap edecektir.

Levrek tutması hoş bir balıktır. Ama, atom mühendisi filan değildir.

Bu resimdeki usta, Sivrice taraflarından "Conta Mustafa" ustamız. Elindeki de levrek takımı. Bu nedir derseniz, zakkum yaprağı. Bu takımla, milletin afilli rapalalarından filan daha fazla iş yaptığı söyleniyor, yakınlarında olanlarca..

Kısacası, levrek çaparisi iş yapar mı? Sürü ile levrek bulursanız belki yapar. Denemeden bilinmez..

14. sarozfatihi

sarozfatihi

Favori Kamış:
    Olta, zıpkın
    En İyi Avı:
    Hangisi???
    Böyle bir çapari kullanıldığını gördüm. Ancak daha çok ispendek için. Genelde 5-10 köstekten oluşuyor. Aynen su üstü çaparisi gibi farkı mantarları birazcık daha küçük köstekler arası biraz daha uzun.
    Ancak levrek avında sırtıda beyaz kaz tüyünden yapılan kelebek takımı tek geçerim.;)
    Unutmadan ispendek çaparisinde de beyaz kaz tüyü çapraz olarak kullanılıyor. Bu takımların Nisan-Mayıs aylarında verimli olarak kullanıldığını da unutmayalım. Diğer zamanlarda çok iş yapmaz.