Levrek Sea Bass - Dicentrarchus Labrax

Konu, 'Denizdeki Balık Türleri' kısmında berk43 tarafından paylaşıldı.

1. berk43

berk43

Favori Kamış:
    olta, sadece olta
    En İyi Avı:
    turna 7 Kg.
    Levrek

Familyası : Moronidae
    Latince Adı : Dicentrarchus Labrax
    Ebatlar : 1 metreye kadar uzunluğa ve 15 kilograma kadar ağırlığa ulaşabiliyor.
    Yumurtlama Dönemi : Genel olarak bilinen mayıs ayından ağustosa kadar geçen sürede yumurtlamasıdır. Ancak bölgesel olarak değişiklik gösterebiliyor.

[​IMG] [​IMG]

Yan tarafları gümüşi gri, sırtı ise koyu gri renkte olup karın kısmı gümüşi beyazlıktadır. Göğüs ve karın yüzgeçleri bezaya yakın diğer yüzgeçleri ise gri-siyah renktedir. Kafası vücuduna göre oldukça büyük sayılır. Karadeniz, Marmara Denizi ve Akdeniz' de kıyıya yakın, sığ ve kayalık yerlerde yaşarlar, ancak kış mevsiminde derin sulara çekilirler.
    Çeşitli balıklarla ( özellikle kaya balığı ), yengeç, karidesle beslenirler.
    Levrek oldukça yavaş denilebilecek bir büyüme sürecine sahiptir. Dişileri 2 yıl içerisinde 20 cm. lik bir uzunluğa, 5 yıl içerisinde de 40 cm. lik bir uzunluğa erişirler. Erkeklerin büyümesi daha yavaştır. Bir levrek ancak 5 yıl içinde üreme olgunluğuna erişir.

Kaynak ve resimler : Angeltreff.org

2. Iskarmoz

Iskarmoz

Favori Kamış:
    Her cins Olta
    En İyi Avı:
    1988 Dalyanköy Levrek 4.7 kg
    Paylaşım için teşekkürler Ahmet. Deniz balıklarının içinde Levreğin eksikliğini iyi görmüşsün..
    Konuyu sabitledim. Arkadaşlar Levrek balığının özelliklerine ilave edeceklerinizi buraya yazabilirsiniz..

3. Korhanb

Korhanb

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    orfoz 7400 gr, kefal 1300gr, ahtapot 7200 gr (el ile)
    Levrek dere, nehir gibi suların denize karıştığı noktalarda daha sık görülür. Tatlı suda da yaşabilme özelliği olan levrek avlanmak için dere içine de sık sık girer.

Geçtiğimiz pazar günü fethiye/çalış da bulunan kanalda kefal avlarken ekmek ile levrek yakaladım inanın bu ilk değil :D işin ilginç yanı denizden 1200 m içeri girmesi...

4. Carioca

Carioca Utku Genç

En İyi Avı:
    2,5 kg Levrek :)
    Korhanb nin de dedigi gibi
    levrek tatli su kaynaklarinin denizle birlestikleri yerlerde oldukca fazla bulunur...
    dere agizlarina yakin yerlerde hem olta hem de zipkinla rahatlikla tutulabilir..
    genelde iki ucunda dere olan bir koyda avlandigimdan bilginin dogrulugu konusunda supheniz olmasin diyebilirim:)

5. hsnsenel

hsnsenel

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    sinarit
    basit ama etkili.

arkadaşlar hepinize selamlar. bende senelerdir levrek tutuyorum daha doğrusu kendimi bildim bileli ayrıca bu sayfanında açılmış olması beni sevindirdi, olması gerekende buydu.:) nese sadete gelelim yıllardan beri her yöntemi denedim çoğunda başarılı oldum ama gerçekten bu işe gönül verdiyseniz size tek tavsiyem 18- veya 20 lik misina kullanmanız ve canlı yem kullanmanız olacaktır tabi eğer oltayla avlanıyorsanız. yem olarakta canlı teke( karidesin küçüğü) tam yerinde olacaktır şimdi onları nasıl toplucaz diyosunuz onuda diyeyim ben geçen sene video ya alıp net'e vermiştim işte adres bu: http://www.youtube.com/watch?v=MGMkalHQFvk
    evet buradan izliyebilirsiniz... sorularınızı bekliyorumm. yardımcı olursam sevinirim...
    levreksiz gün olmasın
    saygılarla....:) :) :) :)

6. Hectic

Hectic Eren

Favori Kamış:
    2.70 Tolee Kawahagi Vsp 902 10-45gr
    Favori Makine:
    Cormoran Corcast Supermatch 8Pi
    En İyi Avı:
    Levrek
    Hasan Bey merhaba, bu tekeleri iğneye neresinden takıyoruz acaba? İğneye takılmış bir teke fotoğrafı koyarsanız çok sevinirim. Yazlıkta kurt çıkarmaktan iflahımız kesiliyordu. Kayalardan bu tekeleri çıkarmak çok çok daha kolay olacak:)

7. iskendertuna

iskendertuna

Favori Kamış:
    olta ve zıpkın
    En İyi Avı:
    lagos 4,5 kg
    genelde sığ sularda ve dere kenarlarında olur. oldukça meraklı bir balıktır. zıpkınla avlanırken bazı zaman kendisi zıpkının önüne gelir anacak en küçük hareket bir daha onu görememenize sebepte olabilir. avlanırken ince misina şart 20 lik iyi bir seçim olur. teke, canlı izmarit ve dere kurduna bayılır günün her saati özellikle sabaha karşı yapar.eğer zorunluluk yoksa oltaya kurşun takmazsanız daha iyi sonuç alırsınız. çok kurnazdır. bir de iskeleden kamışla renkli kaz tüyüyle avlayabilirsin ancak en son söylediğimi yapmak biraz karışık ve zahmetli ama sonuç iyidir.isterseniz konuyu açabilirim.

8. svr0607

svr0607

Favori Kamış:
    Şu sıralar sadece zıpkın
    En İyi Avı:
    71cm 1.6kg denizturnası,1.2 kg levrek 10 kg civarı bir akya gözlerimin önündeydi....
    levrek

genelde dibi hem kayalık hem de kumul ikisinin birarada bulunduğu yerde bolca görülür ancak en fazla dere ve nehirlerin denize karıştığı acı su bölgesinde olur çoğu zaman yapay balığı kovalamasına karşın son derece uyanık bi balık olduğu için yalnızca kovalar saldırmaz ben size solucan bilhassa canlısıyla avlanmayı öneririim burda 1.5 ay önce 4.750 kg bitane yakaladılar dereağzından ancak balık çok sessiz bir ortamda avlanmalı ben eylül ve ekimde sabah erken saatler 5-8 arası akşam 5-10 arası bolca yakaladım haydi rastgele...

9. yaban-cı

yaban-cı Koray

Favori Kamış:
    D.A.M E-MOTION 270
    Favori Makine:
    SHİMANO SEİDO 4000 FA
    En İyi Avı:
    sabır...

arkadaşlar dünyadaki popülasyon oranına göre levrek bölgeleri. belki işinize yarar. kolay gelsin

Son düzenleme: 3 Ocak 2008