Levrek Şemsiyesi (Alabama/Umbrella rig)

Konu, 'Tekneden Balık Avcılığı' kısmında Bahadır Sarıca tarafından paylaşıldı.

1. 4443

4443

Verilmiş emeğin hakkı ciddi anlamda ortada yürekten kutlarım çok güzel aktarım güzel detaylı paylaşım...

BAHADIR abi ; Levrek süpürgesinden sonra bununda takibinde olacağız merakla sevgiler ...

2. eternal35

eternal35 ferit cem

Favori Makine:
    Mitchell armada 6500 pro
    Emeklerine sağlık abi teşekkürler

3. clarkim

clarkim ergin

Favori Kamış:
    Extreme Compezitione 4.11 / Okuma Salina 3 parça
    Favori Makine:
    Okuma Safina Pro 65
    Teşekkür ederiz gerçekten mükkemmel bir çalışma tanıtma ve test sonucu.

4. nicholai hel

nicholai hel Aykut

Ellerine sağlık Bahadır Abi. Çok araştırmış, çok güzel derleyip aktarmışsın yine bu konuyu.

Biz bunu bir süredir kullanıyoruz. Yalnız atçek şeklinde değil, tekne arkasında sırtı şeklinde. Av da yaptık, ama levrek değil, barakuda ve orkinos. :)

Sahtelerin sürü halinde geliyor olması avcıyı mutlaka cezbediyor. Olaya inandırıcılık katıyor. Fakat benim gördüğüm kadarıyla bu durum gözükara, hani kaşık çeksen atlayacak türden avcı balıklarda işe yarıyor. Bu sistemle genelde yakalanan tatlısu levrek türleri de bu yapıda balıklar.

Bizim levreklerde ise başarı oranının düşük olacağına kanaat getirmiştim. Neden dersen, biz mi çok abartıyoruz, yoksa hakikaten öyle mi bilmiyorum ama bana bizim kıyılardaki deniz levrekleri çok kurnaz geliyor. :) 0.14 ip ve 10-12 numara yani 8-9 mm boyundaki klipsle av yapıyorum. Bu şekilde bile başarı oranımız belirli bir seviyedeyken böyle telli, klipsli, ben buradayım diyen bir takımla levreği kandırmayı başaramayacağımı düşünüyorum. Bu sebeple açıkçası hiç denemedim de. Zaten atçek sistemine uyarlamak için senin de bahsettiğin gibi daha farklı bir takım yapmak lazım. Bizim sırtı için kullandığımız sistem atçek yapmaya uygun değil.

Düşündüm taşındım, bu yöntemi atçek sistemine uyarlamayı, senin de benzerlerini eklediğin videolarda tatlısularda başarıyla kullanıldığını görmeme rağmen uygun görmedim. Ama bu tür deneysel fikirlere de açık olmak lazım. Bakarsın şimdiye kadar bizim levreklerin bizden görmek istediği sistem budur. :) İnşallah da öyle olur. Sezon bitmeden hemen atçeke uygun bir benzerini yapar suyla buluştururum. :)

Gelişmeleri ve sonuçları merakla bekliyoruz... :)

5. Zıpkıncı İbo

Zıpkıncı İbo İbrahim Can

Favori Kamış:
    Cressi, Mares, Tusa
    En İyi Avı:
    18 kg Akya
  6. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Bu sistem bizim levrekler için pek uygun değil. Bizim levrekler, hele ki büyük olanlar, duran sahte isterler. Yani bir duracak, bir hareketli olacak.

Gerçi bu her zaman geçerli değil ama, böyle bir umbrella'yla tutulabilecek şekilde, sürekli çekilen bir takıma atlayan levrek, genel olarak tek yeme de atlar. Hatta daha iyi atlar. Buradaki temel sorun, bizim levreklerin ürkek (bkz: lüfer sürüleri, yunuslar) olup, bu müştemilatı pek sevmemeleri.

Eğer tarif edilenden farklı şekilde bir düzenek yapılırsa, görünen tel vs. gibi unsurlar azaltılırsa, levrekte de başarılı olabilir elbette. Ki bunu yapan en az bir şey var: Çapari.

7. Cgrtn

Cgrtn Çağrı

Favori Kamış:
    Speedmaster Game Type 2.70 10-50
    Favori Makine:
    Shimano Exsence 4000S
    En İyi Avı:
    Ya sabır...
    Çapari ile ispendek yakalayana şahit olmuştum, bilinçli değil tabi.

Evet levrekte çek-dur aksiyonunun daha avantajlı olduğunu bende düşünüyorum.

8. seikott

seikott MEHMET

Favori Kamış:
    Shımano beastmaster cx 2,40 14-40 gr-V Systeam 2.4 10-40 gr- silstar 1.8 6-25 lb
    Favori Makine:
    SHIMANO RARENIUM CI4 30 - AVENGER AV 55B
    En İyi Avı:
    yazılı orkinos 4.9 kg
    Ben daha öncede bir konuda belirtmiştim , japonlarda kullanıyorlar.Kanaatimce kesinlikle hafif dalgalı ve bulanık su olması şart.At-çek ile güzelde uygulanır biaz modifiye ile çubukları 10-15 cm daha uzatılarak dediğim şartlarda balık alır. bence..

9. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Okuma V System 2.40 Lineaeffe Spirit Surf 3.90 (fiyat performans 9/10)
    Favori Makine:
    Spro Red Arc 20'lik (Fiyat/Performans : 8/10)
    En İyi Avı:
    Levrek (57 cm - 2.100 gr ) Sargoz (700 GR kadar) Palamut (40 cm üzeri), Lüfer 40 cm, Çipura 950 gr
    Eline sağlık Bahadır abi.

Şemsiyenin spin avda deniz levreği için çok ta başarılı olacağını düşünmüyorum ama denemeden de tam emin olunmaz.

Yalnızca görünürlük olarak değil, şemsiyenin suya düşerken çok fazla ses çıkaracağını merak uyandırmaktan çok, yakın mesafedeki levrekleri ürkütebileceğini düşünüyorum. Bana sanki tekne arkasından daha bir güzel kullanılabilir gibi geldi.

Konu da gösterdiğin bazı slikonları ise çok beğendim. Ülkemizde nedense hep aynı ürünler dönüp, dolanıyor. Neden çok çeşitli slikonları bulmak bu kadar zor oluyor ilginç.

10. GokayCaliskan

GokayCaliskan Gökay Çalışkan

Favori Kamış:
    TokuShima FlashSpin 2,70
    Favori Makine:
    Rainbow HA4000 ve TokuShima HFR5000
    En İyi Avı:
    3,6 Kg Aynalı Sazan - 56 Cm Turna
    yakın zamanda kendi yapacağım 5li şemsiyeyi tekirdağ kıyılarında deneyip,sonuçları sizlere sunacağım

11. Bahadır Sarıca

Bahadır Sarıca Bahadır Sarıca

En İyi Avı:
    Levrek, bir sonraki
    Sevgili Zekeriya,
    Beğenmenize sevindim. Ben teşekkür ederim.
    Sevgi ve selamlarımla...

12. Bahadır Sarıca

En İyi Avı:
    Levrek, bir sonraki
    Sevgili İlyas,
    Güzel sözleriniz ve dilekleriniz için teşekkürler.
    Yeni, uygulanmamış yöntemleri(en azından benim bilmediğim) denemek hoşuma gidiyor. Her nekadar Amerikalilar bunu çok uzun zamandır uygulasa da benim için yeni. Bir çok arkadaş için de ilgi çekici gelecektir diye paylaşmak istedim. Amaç ihtiyacı olup araştırana bir ışık olması.
    Tekrar teşekkür eder, sizlere de rastgelmesini dilerim.
    Sevgi ve selamlarımla...

13. Bahadır Sarıca

En İyi Avı:
    Levrek, bir sonraki
    Sevgili Ersin,
    İlgin için teşekkürler. Umarım levrek avcıları için faydalı olur.
    Her avın kendine özgü nitelikleri olduğu gibi, levrek süpürgesinin de kendine özgü av nitelikleri zamanla belirlenecektir. Bunun için sadece zaman gerekiyor.;)
    Sevgi ve selamlarımla...

14. Bahadır Sarıca

En İyi Avı:
    Levrek, bir sonraki
    Rica ederim sevgili Sabri. Sizlere de rastgele.
    Sevgi ve selamlar...

15. Bahadır Sarıca

En İyi Avı:
    Levrek, bir sonraki
    Sevgili Çağatay,
    İlgini çekmene sevindim. En kısa zamanda bizi yaptığın şemsiyeden haberdar edersen sevinirim. Şimdiden rastgele...
    Sevgi ve selamlarımla...

16. Bahadır Sarıca

En İyi Avı:
    Levrek, bir sonraki
    Sevgili Bora,
    Yazımda da belirttiğim gibi; at-çek amaçlı kullanılacak takımın kamışı 80-100g atarlı, 2,10 veya 2,40m uzunluğunda ve medium heavy veya heavy aksiyonlu kamış kullanımı uygun olacaktır diye düşünüyorum. Sebepleri ve detayları yazının içinde.;) Tekne için ben 1.80m kamış kullandım. Umarım cevap yeterli olmuştur. Gerekirse sorularınızı zevkle cevaplarım.:)
    Sevgi ve selamlarımla...

17. Bahadır Sarıca

En İyi Avı:
    Levrek, bir sonraki
    Sevgili Erhan,
    Güzel sözlerin için teşekkür ederim. Umarım tüm amatör dostlara faydalı olur.
    Kıyıdan uzak atışlar derken "uzak" için kıstasınız nedir bilmiyorum ama 20-30m lik atışları çok rahat yapabileceğinizi düşünüyorum. Ağırlık fazla olduğu için 50-60m lik atışlar bile olabilecektir. Ben 17g ağırlığındaki bir sahteyi 50-60m atabiliyorum;)
    Karışma olmayacaktır. Bunu kesinlikli söyleyebilmemin nedeni; sırtı avlarında görmüş olduğum dengesi. Eğer videomda bahsetmiş olduğum ağırlık merkezini oluşturabilirseniz, yüzmesi enfes:) Bu kadar dengeli bir sistem at-çek avında da karışmaz. Sizlere de rastgelmesi dileklerimle.
    Sevgi ve selamlar...

18. Bahadır Sarıca

En İyi Avı:
    Levrek, bir sonraki
    Sevgili Hakan,
    Beğenmenize sevindim. Umarım ilgilenen arkadaşlar için faydalı olabilir.
    Dediğin gibi Türkiye'de kullanılmıyor veya biz kullanan varsa bile bilmiyoruz. Amerikalılar tatlı suda kendi balıklarında etkin bir biçimde kullanmışlar. Turnuvalarda hedef yarışma olduğundan ve bu sistemde çoklu yakalama sürpriz olmadığından, özellikle turnuvalarda çok kullanılan bir sistem.
    Perch avlarının sonuçlarını merakla bekliyor olacağım. Baitcasting makinanda başarılar diliyorum.;)Rastgele.
    Sevgi ve selamlarımla...

19. Bahadır Sarıca

En İyi Avı:
    Levrek, bir sonraki
    Sevgili Sinan,
    Evet, daha önceden de bahsettiğim gibi uzun bir araştırma dönemim oldu. Malzemeleri incelemem ve denemem ile birlikte siz değerli amatör dostlarla paylaştım. Denemediğim veya bilmediğim konularda ahkam kesmeyi sevmem.;)
    Güzel iltifatların için teşekkür ederim. Malzemeleri dediğin gibi yurt dışından getirtiyorum.:)
    Sevgi ve selamlarımla...

20. Bahadır Sarıca

En İyi Avı:
    Levrek, bir sonraki
    Sevgili İbrahim,
    Beğenmene sevindim. Daha önce de dediğim gibi değişik yöntemleri öğrenmeyi ve denemeyi seviyorum.:) Bir adet sahteye sahip yerel levrek avcılarından tutun, balıkçısına, profesyonel turnuva avcısına kadar bir çok kişiden bir çok şey öğrendim. Daha evvel yapılan paylaşımı görmemiştim, katkınız için ayrıca teşekkürler. Umarım hep keyifli paylaşımlarda buluşuruz.
    Sevgi ve selamlarımla...