lexa mı? ballistic mı? stradic mı?

Konu, 'Makineler' kısmında haySpinine tarafından paylaşıldı.

1. haySpinine

haySpinine ibRaHim

Favori Kamış:
    okuma V-system 2.40 10-40 shimano alivio 2.70 20-50 daiwa crossfire 1.80 3-15 shakespeare
    Favori Makine:
    daiwa ballistic 3000 okuma trio30s okuma safina 25
    En İyi Avı:
    levrek 69cm lüfer 33cm turna 63cm
    selam arkadaşlar...
    geçen sene aldığım okuma trıo 30s makınamda cıkan sorunlardan bıktığım ıcın yenı makına almaya karar verdım, ama kararsız kaldım. özellıkle yedek makarası olsun istiyorum ama begendiğim makınaların hıç bırınde yedek makara yok... bırde bılyalara takmış durumdayım. yazları belıme kadar denıze gırıp at çek yapıyorum, bu arada makına da ıslanıyor tabıkı... tuzlu su 2 sefer makınemı kıtledı...
    daıwanın bılyalarını ınceledığimde tuzlu suya 12 kat daha dayanıklı olduğunu yazıyor...

DAİWA CRBB BALL BEARINGS
    CRBB Corrosion Resistant Ball Bearings yani korozyona dayanıklı bilyelerin kısaltılmışıdır. Bu bilyeler sıradan bilyelere oranla tuzlu suyun aşındırıcı etkisine karşı 12 kat daha dayanıklıdır. Bu tip bilyelere sahip olta makineleri tuzlu su balık avcılığında hiçbir deformasyona uğramadan kullanılabilir.

BB bilyalar ise paslanmaz çelık bılyalar
    olarak açıklanmış...

shımanonun bılyaları hakkında bır bılgım yok ama kalıtelı makınelerde seramık kaplı bılyalar kullanılıyor dıe bılıyorum yanlış hatırlamıyorsam... (emın değilim bundan)

almak ıstediğim makıne ve özellikleri şöyle,
    6.0 devirli 25lik veya 30luk kafa, yedek alüminyum kafa, hafif olması, kalıtelı bilyalar

bütçe max 600 tl...

daiwa lexa 2500sh, fiyatı biraz daha makul...

Alüminyum Alaşımlı "HardBodyz ®" Gövde tasarımı
    Magmeal Keçeli Kalama Kapağı
    Güçlü, hafif Air Rotor
    5 Rulman Sistemi (4BB + 1 RB)
    Digigear ™ dijital dişli tasarımı
    Hafif, içi boş paslanmaz Misina Klavuz tasarımı ®
    Anti-Ters Sonsuz
    Mikro ayarlanabilir ön kalama sistemi
    ABS Alüminyum Kafa
    Büküm Buster II hattı büküm azaltma sistemi
    Hassas, misina sarma için Gelişmiş Lokomotif sistemi
    Lexa hem tatlı su hemde tuzlu su kullanımı için tasarlanmış spin avcılık için 4 farklı model olarak üretilmiştir.Komple alüminyum gövdesi havalı rotor ve air ball özelliği ,keçeli kalama kapakları ve anti krozyonlu gövdesi ile bir hayli göz doldurmaktadır.

devir 6.0 239gr ağırlık bır turda 89cm sarım, yedek kafa yok...

gövdesı alımınyum olduğunu yazıyor. bu kadar hafıf alımınyum gövdelı olabılırmı acaba...
    lexanın bilyalrı crbb değilmiş, BB miş yanı paslanmaz çelik bilya.
    en ılımlı baktığım ve hoşuma giden makine bu ama onunda bilyaları BB... kullanan arkadaşlar varsa bu makına hakkında artı ve eksilerini bilmek isterim...

daiwa ballıstıc 2500sh

Makina Özellikleri

Hafif, korozyona dayanıklı Zaion ® gövde ve yan kapağı
    7 adet (dört CRBB dahil)2 makarada
    Hava kanallı Rotor
    Hava kanallı Kafa
    Yüksek devir oranı
    İşlenmiş alüminyum kol
    Digigear dişli Tasarımı
    Su geçirmez Önden Kalama sistemi
    İki rulmanlı makara desteği sayesinde mükemmel frenleme sistemi
    Yağlı Keçe sistemi
    ABS alüminyum makara

devir 6.0,1 bir turda 89 cm sarıyor hafıf ve kalıtelı CRBB bilyalı, yedek kafa yok...
    aradığım herşeye sahip bana göre kalıtelı ama yedek kafa istediğim hiç bir makinede yok. istemediğim 5.0 devirli makinelrin hepsinde mevcut. sankı özellikle yapmışlar bunu...

shımano stradıc 3000f

ağırlık 204 gr, 6x S-ARB bilya + 1 kılavuz bilyası, bir turda 89cm sarıyor. yedek kafa yok...

tercihlerim bunlar.sizce hangi makineyi almalıyım... başka önerisi olan varsa bilmek isterim, şimdiden teşekkürler...
    RASTGELSİN...

2. haylasx

haylasx tolga

Favori Kamış:
    fladen extraa flexxx 15-50
    Favori Makine:
    okuma safina pro spa 40
    valla bu işler karışık işler :D

3. GanGBoi

GanGBoi Gürkan

Favori Kamış:
    APIA Foojin'X Grove Stream 93ML, MajorCraft Cross Ride XRS-1002H
    Favori Makine:
    DAIWA Morethan Branzino 2508SH LBD, DAIWA Catalina 4020PE-H
    En İyi Avı:
    48cm 1170 gr Levrek, 45,5 cm 790gr Kofana
    Makinaların 3ü de birbirlerine yakın, hangisini alsan üzmeyecektir seni. Lexa kullanan bir arkadaşım var çok memnun o da 2500'lük kullanıyor, Ballistic ve Stradic birbirlerine çok yakın makineler. Sanırım senin durumunda olsam Lexa ve Stradic arasında kalırdım; ve büyük ihtimalle Lexa'yı seçerdim. Exceler S kullanıcısıyım ve şimdiye kadar bir problem yaşamadım tuzlu su açısından (Her av sonrası bakımını yapıyorum) Lexa daha da dayanıklı olacaktır tahminimce. Ve ya biraz daha bekleyip Stradic CI4+ FA Türkiye'ye geldiğine bunu tercih ederdim.

4. lynx

lynx Aykut

Favori Kamış:
    Daiwa Crosfire 2.40 10-40
    Favori Makine:
    Daiwa Lexa 2500sh
    Merhaba dostum. Lexa 2500sh kullanıcılarından biriyim. Trio 40s nin dişlileri ve kolu yüzündeki problemlerden dolayı senin gibi arayışın sonucunda aldım :) Şu ana kadar suyun içine tam girmese de üzerinden bolca dalga geçti makinenin. Avdan sonra su ile duruladım sürekli ve ilk günkü gibi çalışmaya devam ediyor. Sadece ip misinayı fazla sardığımdan dolayı ilk seferlerde kuş gözü düğümü oluştu, biraz azaltınca sıkıntı kalmadı.Benim bütçem için alabileceğim iyi makinelerden biriydi. Ayırdığın bütçe olarak Lexa en alt sırada kalıyor bence yinede karar senin. Şimdiden hayırlı olsun.

5. zeplin33

zeplin33 ALi BİNAL

Favori Kamış:
    Ron Thonson TYran
    Favori Makine:
    Shimano Stradic CI4
    En İyi Avı:
    Baraküda 85 cm
    Stradic CI4 40 lık kullnıyorum, bir yıldan fazladır kullanıyorum. Kullandıktan sonra tatlı suyla yıkıyorum. kullanımı çok rahat ve pas yada korozyona rastlamadım. Kolay kolay korozyon veya pas yapacağı hisside vermedi. Tavsiye ederim ama diğerler yazdığınız makinalar hakkında bilgim yok kullanmadım.

6. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Genelde Daiwa vereceğin paranın hakkını verir. Ama en ucuzu bile ben en ucuzdum, daha ne istiyorsun demez, işini hakkaniyetle yapar.

Genede, güç yetiyorsa, daha üst model olanı almakta sayısız hikmetler vardır.

7. bosporus fisher

bosporus fisher hasan

Favori Kamış:
    okuma savant,lieaeffe spider surf 4.20,lineaeffe oyster cast,okuma v system 2.70
    Favori Makine:
    daiwa emp6000a,okuma raw2 65,shimano exage 4000 fc,okuma octana ot55
    En İyi Avı:
    1650g kefal,1kg çupra
    Serdar abi merhaba.Ben caldia 4000 düşünüyorum.Bu modelde mag sealed var.Benim bundan anladığım rulmanları kapalı su almıyor ve de bakım gerektirmiyor.Bu mag sealed olayı tam olarak nedir?Bizi aydınlatır mısınız?

8. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Su geçirmezlik tamam. ama asıl esprisi, yağ kullandıkça bilhassa santrifüj kuvvet nedeniyle yok olur gider, sağa sola savrulur. Bu yağ, tabiri caizse metale yapışarak çok uzun süre yağlamayı devam ettirir. Elbette yağ kaplı bir metale de tuzlu su yada tatlı su değmez. Fakat, asıl meselesi, makinenin yağsız kalıp bilhassa yük altında yatak vs. sarması sorununa çare olmasıdır. Bu bilhassa bir kaç günlüğüne denize çıkan balıkçılar için önemli bir faydadır.

9. arkadas

arkadas ibrahim

10. haySpinine

haySpinine ibRaHim

Favori Kamış:
    okuma V-system 2.40 10-40 shimano alivio 2.70 20-50 daiwa crossfire 1.80 3-15 shakespeare
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    aynen öyle. :confused:

teşkkürler... :) bence hepsi çok gzl makıne. ama ince ayrıntılara takılıyorum işte. lexa da BB yani paslanmaz bilyalar kullanılmış. daha düşük fiyatlı exceler de 4 adet CRBB bilyalar kullanılmış. sanırım bunu müsterinin tercihini zorlayıp bir üst makıneyi aldırmak için yapmışlar die düşünüyorum... stradıc gzl makıne ama çevremden duyduğum shımano şıkayetleri beni daiwaya doğru itiyor. bir de senın exceler içine su alıyor mu. yıkarken falan kafayı çıkarıp, makıne gövdesi ve kafayı ayrı ayrı çeşmenın altında mı yıkıyorsun... rastgelsın...

teşekkürler... :) lexa 6 aydır almayı planladığım bır makıne. hakkında kötü yorum duymadım, ama yınede araştırmak ıstıyorum, belkı bılmediğim yönleri vardır dıe derken dün aksam bilyalarının BB yanı paslanmaz bılyalar olduğunun farkına vardım. daiwanın exceler 350 lıralık makınelerınde CRBB bılyalar kullanılmış. bu beni tereddütde bırakıyor. ama makınen alıminyum gövdelı olduğu ve 240 gr civarı bır ağırlığından bahsedilmiş. bu makıne alüminyum gövdelı ve 240 gr mıdır??? bunu çok merak ettım doğrusu...bır de makıneyı çeşmenın altında mı yıkıyorsunuz. rastgelsın

çok teşekkürler... stradıcın kutusunda yağıyla beraber mı gelıyor. tapası varya o yuzden sordum :)

11. furunotr

furunotr Haluk

Magsealed teknolojisini barındıran makinalarda ben bir parça tereddütlüyüm... Birkaç makinanın yağı kaçırttığı v.s. gibi söylemler mevcut... Toplatıldığı sonra sorunun halledildiği v.s....

Esas olan bu tekniği barındıran makinalarda herhangibir parça değişimi ihtiyacı olduğu zaman veya birkaç yıl sonra makinanın yağlaması geldiği zaman yaşanacak sıkıntı... Magsealed yağı piyasada bulunmuyor; hadi Daiwa'da amcanız; dayınız var bir şekilde temin ettiniz diyelim; bu yağı yerine nasıl uygulayacaksınız muamma...

Şimdi birileri atlıyacak; Daiwa arıza yapmaz zart-zurt diyecek... Nihayetinde kul yapısı bu, makinanın kendinden de sorun olabilir; kullanıcıdan kaynaklanabilecek sorunlarda... Nihayetinde bu teknolojiyi barındıran bildiğim 3 makina kullanıcı hatasından problem yaptı; 2'si Japonya'ya gönderildi ve ilgili parça yerine takılıp, bakım yapılıp geri gönderildi... Diğeri için yazışılacak...

Diyeceğim o ki aslında son derece güzel bir teknoloji; makinanın içerisine asla su ve kum ya da yabancı bir madde girmeyeceği iddia ediliyor ve öyle de sanıyorum; ama bu teknolojiye sahip bir makina aldığınızda böyle de bir olasılık mevcut; size satış sonrası bu tip hizmetleri veremeyecek özel veya tüzel birinden kesinlikle uzak durmak gerekiyor... Hemen söyleyeyim şu an için bu teknoloji makinaların Türkiye'de açılarak tamiri, bakımı v.s. mümkün değil... Eğer açıp yapıyoruz diyorlarsa da makinanın su, kum ve diğer maddeleri içeriye geçirmeme özelliği namına ortada hiçbirşey kalmayacaktır...

12. haySpinine

haySpinine ibRaHim

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    teşekkürler... lexa yı çok beğenıyorum serdar abı. sizin gibi ustaların bilgi tavsiyesine ihtiyacım var... 6,0.1 devirli bir makıne düşünüroum... lexanın bılyalar bır alt gruba ait. yani doğan görünümlü şahine benziyor aslında. ama oldukça iii bir makina bana göre...bir de ballıstıc in bilyalar kalıtelı ve bir gözüm bu makınede... rastgelsin abi...

süper bir özellikmiş...

ballıstıc de mag sealed var mı anlayamadım abi. yenı bir özelliğe benziyor bu sanki.

13. haySpinine

haySpinine ibRaHim

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
  14. furunotr

furunotr Haluk

Yazdığımı okumadınız herhalde; bu yağ piyasaya verilmiyor dedim yazımda...

Verilse ne olacak??? Olması gereken yere ne şekilde; hangi cihazla uygulayacaksınız??? Kapalı bir kutuya konulmuyor bu yağ; veya dişlilerin üzerine sürülmüyor; şaft mili ile gövde arasındaki boşlukta yer alıyor; bir de klavuzun orada; yine ana parça ile dönen klavuz arasında; mıknatıs tutuyor o yağı orada; sıvı yağ uçları açık bir alanda duruyor; böylelikle içeriye suyun ve yabancı maddelerin girmesini engelliyor; bunun uyarısını yaptım...

15. haySpinine

haySpinine ibRaHim

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    :eek: pardon farkında olmadan yazmışım gerçekten. halbuki okumuştum yazdığınızı. okuduktan bir süre sonra yazınca böyle saçma oluyor işte.... :) o arada makıneleri ve videoları incelemiştim...
    bu özelliğe sahip makıne bakım gerektirmeyen özelliğe sahip olmuş oluyor yani, ama en ufak bi arızada işimiz zor gibi oluyor anladığım kadarıyla...

16. furunotr

furunotr Haluk

Aşağı-yukarı... Uyarmak adına yazdım; aslen ben de Daiwa Tournament QD 45 düşünüyordum (QD 5 diye de geçiyor) nefis bir makina olmasına rağmen bu olasılık düşündürdü beni; aslında öyle arıza verecek diye bir durum yok ama olur da verirse ne yaparız diyorum??? Gerçi alacağım yer bu konuda ilgili; doğrudan Japonya'ya gönderiyor ancak malum kargo ücreti ve bekleme süresi gibi handikaplar mevcut ve sırf bu yüzden bu güzelim makinaya mesafeli duruyorum...

Sanırım ben biraz pipirikliyim ve menfi yönleri düşünüyorum hep; gene de bu özelliği (Magsealed) barındıran makinalar Daiwa'nın üst düzey makinaları ve hepsi birbirinden güzel...

17. haySpinine

haySpinine ibRaHim

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    haluk bey bnm makıneler genelde tuzlu suyun makıne içine girmesi ile ve tuzun oluşturduğu zararlardan kaynaklanan rulman arızalrı oldu şu ana kadar. bir de yaylardan çok çektim. ama tuzun makıne içine girip rulman ve yataklara zarar vermesi oluşabilecek en basit ve büyük arızaları oluşturuyor. bu şekilde bir sızdırmazlık ve yaglama sistemi makineye uzun bir ömür verecek kanısındayım. ama kör talih bizimkisi, seker bizi bulur :p bu mekanik biraz şans işi oluyor herhalde...

18. adminselo

adminselo selçuk

Favori Kamış:
    Lineaeffe s-flex 4206 4.20--SHIMANO YASEI SEA BASS 2,70 -MH- 10-50 GR, Shimano Scimitar 300 cm
    Favori Makine:
    Penn Affinity 8000, Ryobi NAXO 8000
    En İyi Avı:
    4 kg Levrek ---1.800 gr Kofana
    İbrahim bey gres yağı ile makinenin içini yağlayın tuzlu suyun verdiği zararı engellersiniz.

19. haySpinine

haySpinine ibRaHim

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    makinemi beyaz gres ile yağladım... soğuk havada yağ donup makine kitledi bu sefer de...

20. Balikci34

Balikci34 selim

Favori Kamış:
    Sportex,Shimano
    Favori Makine:
    Shimano,Daiwa,Dam,Abu
    En İyi Avı:
    Turna
    Ne diyorsun Serdar,bu yağın espirisi başka,normal bildiğimiz yağlardan değil bu yağ...

Almanca
    http://www.daiwa.de/dw/de/produkte_...ucts-knowledge.htm?ovs_prdrows2=10&ovs_page=1

İngilizce

http://www.daiwa.de/dw/en/67/352/5,...dge.htm?ovs_page=1&ovs_prdrows2=10&ovs_page=1