SPOT BALIK, 'Hayata olta at!' SPOT BALIK, 'Hayata olta at!'
Cengiz Balıkçılık

Liman bağlama kaydı

Konu, 'Tebliğler' kısmında ahmetkayan tarafından paylaşıldı.

 1. ahmetkayan

  ahmetkayan

  Mesajlar:
  16
  Şehir:
  Istanbul
  Favori Kamış:
  kaşık v.s
  En İyi Avı:
  1967 yılında 24,5 kg Orfoz
  amatör balık avında kullandığımız 4,5 metre ve daha küçük fiber teknelerin liman bağlama kaydı ile ilgili bir konuyu gündeme getirmek istiyorum. Daha önceleri 2012 yılının sonuna dek tamamlanması için zaman tanınmıştı. bu zaman dilimi içinde belediye, muhtarlık tan alınan belgeye iki şahit imzası ile motor ve tekneye fatura gerekmeden beyan ettiğimiz değerden %8 ÖTV yatırdığımızda sahiplik belgesine ulaşıyorduk. Oysa şubat ayı sonu ile değişen yasa gereği bu işleme son verilmiş. Tekne ve motorun faturası ile CE belgesi de istenmektedir.Oysa teknelerin hepsinin CE belgesi o tarihlerde gerekmiyordu. Sonuç olarak teknelerimize yasal yoldan ruhsat almamız imkansızlaştı.Bu konu ile ilgili sirküler değişikliğinden haberdar edilmediğimizden mağdur durumdayız.Yeni sirküler ile bu garabet düzeltilmelidir.Yeni çıkacak sirkülerin bu sayfada yer almasını sabırla bekliyorum. Saygılarımla . GSM 0535 217 01 82
   
 2. Sponsor

 3. osmanweb16

  osmanweb16 Osman

  Yaş:
  36
  Mesajlar:
  5
  Şehir:
  BURSA
  Aynı sorundan bende şikayetçiyim dostum.. Geçenlerde hiç araştırmadan 4 metre bir ahşap sandal aldım.. Üzerinde beygir benzinli motoru var. Bir heves ya aldık işte.. Ancak liman başkanlığına kayıt ettirmek istediğimde CE belgeleri ve faturaları filan istediler.. Şimdi benim sandalı 15 sene önce Ahmet Usta-Mehmet Usta yapmış bu adamlarda vefat etmiş... Ne faturası bulacam da ne CE belgesi yaratacam. Tek istediğim sandalımı hiç bir sıkıntı yaşamadan kullanmak.. En azından kayıt altına girsin.. Denizcilik Müsteşarlığının ve Bakanlığın bu konuya bir an önce el atması lazım..
   
 4. osmanweb16

  osmanweb16 Osman

  Yaş:
  36
  Mesajlar:
  5
  Şehir:
  BURSA
  Aynı sorundan bende şikayetçiyim dostum.. 15 yıllık ahşap bir sandalım var. üstündeki motorda bir o kadar eski. Ustası da ölmüştür. O usta hayatında hiç CE belgesi de görmemiştir. Şimdi nerden bulacaz Hasan Ustanın bir sahil köyündeki küçük dükkanını da CE belgelerini ve faturasını istiycez.. Bir heves aldım ama bu apar topar yapılan değişiklik denizden soğutuyor beni.... Bir an önce yeni affın gelmesini bekliyorum.. Günde 20 tane site geziyorum acaba tekrar bağlama kütüğü affı çıkacak mı diye..

  Bilgisi olan varsa yazsın buraya..
   
 5. REİS

  REİS Mahir Ersin

  Yaş:
  72
  Mesajlar:
  2.389
  Şehir:
  İstanbul
  Favori Kamış:
  Olta
  En İyi Avı:
  Torikler-Kofanalar
  Arkadaşlar

  Sahtekarlık yapacaksınız veya tekneye elveda diyeceksiniz.

  Devleti de fazla suçlayamam, birkaç defa sahiplik belgesiyle tescile izin verdiler ama sonuçta siz şimdi bir sıkıntı yaşıyorsunuz.

  Ben bilmiyordumun faydası yok.

  Şimdi sahtekarlığa:) gelince,

  1-Gidip CE belgeli fatura verebilen bir imalathaneden tekneye fatura alacaksınız (Kaç para isterse vereceksiniz).
  2-Bir motor tamircisine veya hurdacıya gidip sizin motorun bilgilerinin kaydedildiği uydurma bir fatura alacaksınız.(Kaç para isterse vereceksiniz.):)

  Sonra bunlarla liman başkanlığına gidip teknemi tescil et diyeceksiniz, onlar da bakıp oooo! şimdi olmuş, her şey yasal, gel tescil edelim diyecekler.
  Ve, işiniz olacak.

  Sahtekarlık dedim ya ben söylüyorum sanmayın, bu şekilde devlet sahtekarlığa teşvik ediyor.
  Maalesef.
  Halbuki, mesela deseler ki arkadaş sen verdiğimiz süreleri kaçırmışsın, şimdi (söz gelişi) 500 TL vereceksin ceza olarak herkes seve seve ya da kerhen verir, bu da devlete gelir olur.
  Ama öyle demiyor, sen git bu parayı bana değil de hurdacıya üç kağıtçıya ver sonra bana gel, işini yapayım diyor.

  Ya Rabbi aklımı koru.
   
 6. osmanweb16

  osmanweb16 Osman

  Yaş:
  36
  Mesajlar:
  5
  Şehir:
  BURSA
  Reis daha söylediğin sözün üstüne ne söylenebilir ki... Ama fatura bulamıyorum işin kötü yanı.. Onu da araştırdım.. Sandala fatura kesecek sandal imalatçısı bulamadım :)
   
 7. osmanweb16

  osmanweb16 Osman

  Yaş:
  36
  Mesajlar:
  5
  Şehir:
  BURSA
  İşte Çözüm

  Herkese merhaba

  Bağlama Kütüğü kaydındaki zorluk araştırdığım bir konu..

  Ancak şuanda Liman Başkanlıkları fatura istediklerini söylüyorlar.

  Tonilato, özel tekne belgesi, fatura, noter devir kaydı, mahkeme kararı vb. resmi belgelerden herhangi bir tanesi diyor....

  Yani noterden alacağımız bir devir belgesiyle bu işi faturasız olarak çözmek mümkün...

  Ayrıca.. 2009 yılından önce inşa edilmiş teknelere de CE uygunluk belgesi istenmiyor.. Liman başkanlığındaki memurların da işi yokuşa sürmesi yada bilmemesinden dolayı kayıt yapmıyorlar.

  AHA BU DA BELGESİ.. ÇOK UZUN DEĞİL DİKKATLİCE OKUYUN.

  [​IMG]
   
 8. volkitor

  volkitor volkan

  Mesajlar:
  1
  Şehir:
  bursa
  LİMAN KAYDI HAKKINDA..

  ARKADAŞLAR SİZİ LİMAN KAYDI HAKKINDA BAZI KONULARDA BİLGİLENDİRMEK İSTEDİM.

  4.20 TEKNEM VE 25HP MOTORUM VAR
  TEKNEMİM LİMAN KAYDI VAR FAKAT MOTORUMUN CE BELGESİ OLMADIĞI İÇİN KAYDI YOK.
  ESKİDEN VER BİR FATURA AL BİR KAYIT VARDI.
  FAKAT ŞİMDİ BÖYLE DEĞİL.
  ŞİMDİ LİMAN MÜDÜRLÜKLERİ MOTORUN FATURASI OLSA DAHİ CE BELGESİNİ KAĞIT BAZINDA İSTİYOR..TEKNEDE DE AYNISINI İSTİYOR.
  BENİM MOTORUMDA FATURA MEVCUT..VE HURDACIDAN FİLAN DEĞİL NORMAL MARİN SERVİSİNDEN..BOŞUNA HURDACI HURDACI DOLAŞIP FATURA İSTEYİP BOŞUNA MASRAFA GİRMEYİN..DEDİĞİNİZ OLAY AF ÇIKARSA OLUR ANCAK..VE 2013 OCAK TA AF ÇIKACAĞI YÖNÜNDE BİLGİLER GELİYOR HABERİNİZ OLSUN.LİMAN MÜDÜRLÜKLERİNİ SIK SIK ARAYIN SORUN :) BEN ÖYLE YAPIYORUM.