liman balıkçılığına nasıl başladığımı anlatacağım :

Konu, 'Av Hikayeleri' kısmında bydd35 tarafından paylaşıldı.

1. bydd35

bydd35

Favori Kamış:
    özel ve güzel oltalar
    En İyi Avı:
    xxxxxxx
    **************arkadaşlar vakit ayırıp okuyun yazdıklarımı sizin yararınıza olacağından eminim*****************arkadaşlar bir insanın bilgisi sadece anlata bildiği kadardır derler.*****MELİH REİS abi ben şuan Samsun'da vatani görevimi yapmaktayım ALLAH izin verirse ağustos sonu gibi İzmir'deyim o zanan görüşmek dileğiyle.***** sağolun bende sizlerin tecrübe bilgilerini almaktan ve okumaktan memnun olurum sizlere liman balıkçılığına nasıl başladığımı anlatacağım :
    ben normalde çipuradan başka balık tanmazdım ama en baba yakaladığım çipura 1180gıramdı (çeşme ıldırı pınar balık yetiştirme çifliklerinin yanında)*hadi size bedavadan kertenezde söyledik*hiç oltamı kopartan bir balık olmamıştı balıkçılar anlatırya hep bi balık kaçırdım 3kg 5kg vardı şöyle böyle falan ben anlatıyorum çipuraları izmir sahil evlerinde millet 3 - tane lidaki - çipura zar zor yakalardı ben 70 - 80 tane yakalardım ama oltanın yanından geçen balık benimdir . birgün isyanlardayım nasıl avlayacağız bu 3 - 5 kiloluk balıkları diye sizlerden değerli olmasın çok değerli bir abim var ne biliyorsam paylaştığım tek insan benim için öz abim kadar değerli bir insan. ben genelde bu abimle balığa giderim oda çok eskiden evlenmeden önce gidiyormuş limanlara balığa dediki bügün götüreyim seni görbakalım canavarları dedi ben tamam dedim nasıl yapcaz bu işi bak şimdi sağlam ince misinan varmı var iğneler ne alemde iğneler canavar (515serisinin en büyük boyu 02-01 1253 05-04-03-02-01 yukarıda anlattığım kefal oltalarıda tamam yem sardalye ve teke kefal içinde ekmek herşey hazı heycan hat safhada o anlatılan efsane balık levreği yakalayacağım !!! saat 20:00 sardalye filatolarını jilet gibi bıçaklarımla çıkartıyorum kılçıkları suya bırakıyorum abimde beni izliyor hiç birşey yapmadan tekeleri kepçeyle çıkartım kovanın içinde bekliyorlar. saat oldu 21:00 ben oltaları atmak için sabırsızlanıyorum abimde tık yok. tamam zamanı geldi boş misinaya takılı 1253/05 iğneye taktım iki tekeyi attım hemen diğerini teknenin altına saldım yerden 4 parmak yüksekte duruyor ve diğer oltaları attım her birisi farklı derinlikte.elimdeki oltanın ucundaki tekelerin yaptığı hareketleri hisetmek için çaba gösteriyorum tekeler iri ufak tefek değil beklerken birden oltanın ucundaki tekenin hareketleri hızlandı ve bir asılış bende asıldım oltanın ucundaki levrek eminim aslıyorum güç yetmiyor hayvana kalama veremiyorum çapa ipleri var balıkda bende panik içinde çırpınıyoruz ve beklenen son olta kopuyor . ben deli balık divane . tekrar kendimi toparlayıp avlanmaya devam aradan 30 dakika geçti geçmedi birtane daha bu o kadar büyük değil acemi herhalde fazla zorlandan kepçe ile aldık ama abim daha olta atmadı hala beni izliyo kepçeyi o kullanıyor balık rahar 1,5 kilo var ben nasıl sevinmeyim haylaimdeki aşkı buldum ardından ben devam balık kesti saat 24:00 suları abim dediki kefal avla tamam dedim levreğide onun dediği gibi yakaldımya ne dese yapcam. başladık mazmuz falan derken balık toplandı teknenin altına bekliyom an kolluyorum resmen balıklar çok hafif oynuyorlar haşimdi haşimdi diye asılacağım anı beklerken asılmak eniyisi deyip asıldım ama olta gelmiyor sanki olta balığa değil bir kütüğe geçmiş gibi şöyle böyle derken suyun üstüne çıkarttım bir baktım levrek derken abim kepçeyle balığı aldı ben hala levrek diyom ama ne levreği kocaman bir kefal 1250 rahat var balığı tuttukta balık durmuyorki hiç oltayı birbirine kattı falan abim dediki hani levrek avlayacaktın kefale takıldın kaldın diye soruyo ben bitane daha yakalarmıyım diye uğraşıyorum ama kefallerin levreği aratır yanı yok ortalama 400-1250 civarlarında 11 tane kefl yaladım bi dünya balık saat 03:30 falan balık kesti hiç yoklamıyo abim dediki sıra levrekte başla hadi biraz önce yaptığın gibi dedi .dedimya nedese yapcam diye hemen oltlar değiştibaşladım tekeleri takmaya aynı dibe deydirip 4 parmak kaldırdım demeden zınk taktım bitane uğraş uğraş aldık bunuda ama fazla mücadele etmedi zaten saat 02:00 sularında liman süt liman oldu kıpırtı yok su kan gibi sıcak neyse balığıaaldık gene abimizin yardıı ile balık rahat rahat 2 kilo var kocaman ben öyle bir gururla bekliyorum sabahı eve gideyim balıkları göstereyim ondan sonra saat 07:00 oldu başka balık malık yok oltaları topladım ama ayrılamıyorum limandan derken bindik arabaya eve doğru gidiyorum ama yol bitmiyo neyse eve geldim tabiki sanki aslan avlamış gibi gurur dolu heycanlı ve mütevazi bir şekide müthiş bir gece geçirdim işte o gün bu gündür ben limanlara limanlar bana sevdalı gezer dururrum tarih 13.08.1999 liman balıkçılığı levrekçiliğin- balıkçılığın başlangıcı sırtı ise levekçiliğin - balıkçılığın sonu bence bilgi olarak liman içinde balığı yakyabilen bir balıkçı her yerde her koşulda balık avlar hemde yanındaki balıkçı 3 yakaldıysa o adam en az 10 yakalar emin olun . sen talep et ya kulum vermesi benden demiş ALLAH. kısmet başka bilgi başka limanda mercan yakalama çalışırsan yakalayamasın ne var levrek kefal sende onun için uğraş o zaman diyeerek noktalıyorum sevgili arkadaşlarım ve büyüklerim arz ederim

Son düzenleme: 19 Mayıs 2006
  2. bydd35

bydd35

Favori Kamış:
    özel ve güzel oltalar
    En İyi Avı:
    xxxxxxx
    liman balıkçılığına başlayış (anı)

arkadaşlar bir insanın bilgisi sadece anlata bildiği kadardır derler.*****MELİH REİS abi ben şuan Samsun'da vatani görevimi yapmaktayım ALLAH izin verirse ağustos sonu gibi İzmir'deyim o zanan görüşmek dileğiyle.***** sağolun bende sizlerin tecrübe bilgilerini almaktan ve okumaktan memnun olurum .
    ne misinalar denemedimki limanlarda 7 yıldır neler gördüm neler ne asso ne siglon ne tornado nede yazuri balık 5 kilo nasıl çeksin misina ah ah neyse hala istediğim kalitede bir misina bulamasamda ama şöyle bir şey var ipek titanyum alşımı ipler var 0,14 bile komuyor ancak her güzelin bir kusuru olur bundada hiç esneme yok ne kadar asıldınız o kadar takıyor balığa verimliliği süper ancak eliniz alşıncaya kadar çelik iğneleri bile kırarsınız bu iple İzmirde kemeraltı hisarönünde bula bilirsiniz bu malzemeyi bu ipi sadece liman içlerinde kullanın hatta 2 arkadaş alın 2 bölün yeter. şimdi limandan dışarı çıkıp sırtıya başlama zamanı ...
    sırtı ile yakalanamayacak hiç bir balık yok nerdeyse derken direk 5,5 ragotla başlayalım ama şefaf simli ithal yerli değil sakın ha . şidi geldik oltanın hzırlanışına beyler aynı beden üzerine hiç kol mol çıkartmadan 4 tane 5,5 bir tane 6,5 luk ragotu taktık aralarındaki mesafe 1,5 karış en arkada 6,5 ragor var derken şunuda söyleyim en arkaya taktığımız 6,5 ragot yerine 5,5 luk güzel bir kaşıta olabilir 5,5 luk bir fazla dalmayan bir rapalada olabilir (genel olarak ben sırtılara rapala derim marka olarak algılamayın) bunu levrek ldığımız mevkilerde yavaş yavaş çekelim zargana - levrek sinarit - istavriv yani kıyıda ne vr ne yoksa toplar ama fırdöndüyü en az 5 kulaç önüne takın yakında olamsın fırdöndü şimdi geldik bunun püf noktasına misinanın tamamı 0,25 in üzerinde olamyacak sizlere tavsiyem korkmayın rahat rahat kalama verebilirsinin bu şekilde kesin balık var bu işin sonundan emin olun .sevgilerle arz ederim.

Son düzenleme: 20 Mayıs 2006
  3. arm59

arm59

Favori Kamış:
    Olta:Dam,daiwa,banax
    En İyi Avı:
    Sazan 4,5 kg.(1994)
    Arkadaş sana önce hayırlı tezkereler dilerim. Yazılarını ilgiyle okudum ama çok karışık anlatıyorsun çok sabırsızca anlatıyorsun onun için karışıyor bazı şeyleri iyi anlayamıyoruz .
    liman içinde levrekleri teke ilemi sardalya kıbrısı ilemi yakalıyorsun anlaşılmadı yoksa her ikisi ile mi yakalıyorsun yoksa sardalya yı sadece yemlemek amacıyla suya atıyorsun bu kısmını tekrarlarsın umarım.

4. bydd35

bydd35

Favori Kamış:
    özel ve güzel oltalar
    En İyi Avı:
    xxxxxxx
    abi bu yazdığım benim başımdan geçen bir anı ben baştan söyledim levrek herzaman aynı yemle yakalanmaz ben kullandığım teknikleri yazıyorum sen hangisini istersen dene hemde liman içinde hem levrek hemde kefal yakalıyorum diye anlattım biri bitiyo diğeri başlıyo bu iş böyle ama daha anlaşılır yazarım bundan sonra

5. arm59

arm59

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    Sazan 4,5 kg.(1994)
    valla levrek denince akan sular durur benim için ,hiç büyük levrek yakalayamadım sabaha kadar anlatsan dinlerim. Ben teke ile limanda yakalamaya çalışıyorum levrekleri görüyorum fakat vuruş yapmıyorlar nedeninini çözemedim.

6. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Ragot nedir, bir resmi var mı?

7. arm59

arm59

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    Sazan 4,5 kg.(1994)
    Ragot ünlü Fransız silikon sahte balık üreten firmanın adıdır. http://albashop.com.trsitesinde suniyemler bölümünde detaylı olarak resimleri vardır.

8. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Teşekkürler dostum,
    Şarköy'de kıyılarda neler var, levrekler kıyılara gelmedi mi?

9. MGB

MGB GOKHAN

Favori Kamış:
    Kamış olta, yapay yemler, sırtıyı pek severim :) ...
    En İyi Avı:
    Umarım yakında İRİ bir LEVREK :)
    Bu levrek işi benim de çok hoşuma gidiyor lakin, bir türlü denk getiremedik keratayı... Ben de her kıyıya gitmemde mutlaka ya gümüş ya da küçük mırmırı vs. yi canlı bırakma yaparım ama maalesef hala yoklayan olmadı :)
    Varmı Antalya civarında levrek alabileceğimiz yerler... Bilenler paylaşırsa sevinirim...
    Saygılar, sevgiler

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 23 Haziran 2007
  10. arm59

arm59

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    Sazan 4,5 kg.(1994)
    Antalya da Levrek için en önemli adres Kundu deresinin ağzı Yaneç,İlerya,Silikon balık hepsini sabırla dene sonuç alırsın ben 2004 kasımında yaneç le levrek aldım kıyıdan.
    Yalnız denize oltayı atın acısuya değil.

11. guvhan

guvhan Abdullah

Favori Kamış:
    Alba Star Lucky 3.50m
    Favori Makine:
    Alba StaR Atom 80
    En İyi Avı:
    800gr Lüfer
    bydd35 sana hayırlı teskereler diliyorum. Yazını okudum. Çok güzel anlatmışsın maceranı. ßöyle Forumlar oldukça balığa çıkmasam bile sanki kendimi balıkta hissediyorum. Algıladığım kadarı ile hepiniz çok iyi balık avcılarısınız. Kendimi burada sizlerin sayesinde daha da geliştireceğime eminim. İnşallah Allah devamını nasip ederde bende güzel balık maceralarımı sizlerle paylaşırım...