liman içinde kefal avından başlayalım

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında bydd35 tarafından paylaşıldı.

1. bydd35

bydd35

Favori Kamış:
    özel ve güzel oltalar
    En İyi Avı:
    xxxxxxx
    sağol poyrazzz kardeş

zaten limanda avlanırken bu senin bahsettiğin gibi avlanıyodum ama bizim avladığımız kefaller büyük iri kefal 3 iğne kullanıyorum. ama çok iyi bir teknik levrek hakında bildiğin bilgiler varsa yazarsan sevinirim ...

2. MGB

MGB GOKHAN

Favori Kamış:
    Kamış olta, yapay yemler, sırtıyı pek severim :) ...
    En İyi Avı:
    Umarım yakında İRİ bir LEVREK :)
    bydd35 gercekten bu bilgiler altın degerinde, hiç limandan av yapmadım ama, senin bu harika anlatımından sonra herhalde en kısa zamanda denerim... Daha öğrenecek çok şeyimiz olsa gerek...
    Bu tür paylaşımların artması dileğiyle....
    Sevgiler saygılar

3. guvhan

guvhan Abdullah

Favori Kamış:
    Alba Star Lucky 3.50m
    Favori Makine:
    Alba StaR Atom 80
    En İyi Avı:
    800gr Lüfer
    bydd35 İlk önce bu konuyu başlattığın için çok teşekkür ederim. Benim merak ettiğim bu yukardaki olta yapılışında, olta yere değer ama siz diyorsunuz ki yere değerse yılan balıkları kaya balıkları oltaya dalar. Açıkcası tam anlayamadım kusura bakmayın. ßeni aydınlartırsanız sevinirim. Saygılarla...

4. bydd35

bydd35

Favori Kamış:
    özel ve güzel oltalar
    En İyi Avı:
    xxxxxxx
    bak şimdi gelelim nasıl olacağına : zaten teknenin üzerindeyiz ve kurşun iğnenin 1 karış üstünde. kurşun yeredeğdikten sonra 2 karış kaldırırsan iğne yerden 1 karış yukarıda olur. sende balığı bulduğun derinliğiğe bir işaret koyarsın olur tamammı ...

5. guvhan

guvhan Abdullah

Favori Kamış:
    Alba Star Lucky 3.50m
    Favori Makine:
    Alba StaR Atom 80
    En İyi Avı:
    800gr Lüfer
    Kusura bakma. :( ßen tekneden değilde kıyıdan kamış ile zannetmiştim böyle olduğunu bilmiyordum. Peki kıyıdan kamış ile nasıl gerçekleştiririz bu olayı ?

6. gokmenturan

gokmenturan

Favori Kamış:
    Olta ve Zıpkın
    En İyi Avı:
    5 kg sazan
    Arkadaşlar,öncelikle avlanacağımız yerde yemleme yapmamız şarttır.Yemleme sayesinde balık sürekli yemin etrafında dolaşacak ve bizim oltamızdan kaçamayacak.

Yemleme bir çok teknik ile yapılabilir ama benim en beğendiğim banko olarak gördüğüm kötü kokudur.
    Kötü koku nasıl olur derseniz,bildiğimiz hayvan işkembesinin içerisine taş koyup ağız kısmından sıkıca bağlarız ve bir kenarda poşetin içerisinde ağzı kapalı bir şekilde 2 gün bekletip yemleme sırasında bunu 3 metre önümüze atarız.Bu kokuya hiçbir kefal hayır demeyecektir ve kiloluk ringoşlar oltanıza asılacaktır.

Kokmuş peynir de bu yöntemde çok süper bir av çıkarttırır...

Oltam her zaman 10 luk hafif kurşun ve bir karış üzerinde (10-12 lik çapraz norveç beyaz çelik) 2 adet 5 parmak aralıkla kısa köstekli bağlanmış kancadır.
    Unutmayın,kısa köstekle bağlanan kanca ile,kefal daha çabuk farkedilir ve zımba mesafesi kısalmış olur.Kefal yemi emdiği için bu zaman kazandırır ve uygun anı bulunca çok fayda verir.

Bir de zıpkınla vurulan 2-3 kg lık rus kefalleri,ringoşlar var ki,bunları anlatmak olanasızdır.Yaşamak gerekli.
    Herkese bol ve sağlıklı avlar ardaşlar...Sezon açıldı. :)

Saygılar.

7. bydd35

bydd35

Favori Kamış:
    özel ve güzel oltalar
    En İyi Avı:
    xxxxxxx

kardeş liman içinde 5 metrelik kamış ilede avlana bilirsin teknik aynı

8. zarganacı34

zarganacı34 önder

Favori Kamış:
    lineaeffe s-curve kamış+Okuma synex 660 makina, Lineaeffe fire spin trabucco makina
    En İyi Avı:
    Levrek
    dip kıbrıs sarmasında her zaman gelen kefal iri olur su üstünde atarken balığın boyu değişir ama dipte gelen balığın %90-95 i 30 cm ve daha yukarıdır. Ayrıca iğne sayısı marmarada 15 dir. Köstekli takım yaparsanız sonuç daha verimli olur. köstekli takımın yapılışına gelince: ben genelde 5 numara vmc çapraz iğne kullanıyorum ama kişiye göre değişir. Misinam en az 0,30 mm kalınlığında olur. iğneleri normal bağşladıktan sonra 1-2 cm üstünden keseriz ve beden misinasına çapari bağlar gibi bağlarız. sonra herhangi bir köpüğe bir dilim ekmeğin yarısını sarıp dibe veya şamandıralı olarak su üstüne atarız. Dikkat edilecek husus ekmek ne kadar küçük olursa yakalama şansı o kadar artar. birde ekmeğin ağzının kapalı kalmasında fayda var hamur ekmek kolay dağılmıyor suda herkeze rastgele.

9. fsekerci

fsekerci

Favori Kamış:
    sadece olta
    En İyi Avı:
    turna 4 kg
    zarganacı biladerim,köstekli kıbrısta iğneleri ekmeğemi saplıyoruz,yoksa iğneleri ayrıyeten mi yemliyoruz.dipten ne kadar yukarıda kalacak yem.oynar kurşunmu kullancaz.

10. Suatreis

Suatreis

limanda kefal için tarif şahane. Bende şöye yapıyorum, ince ve sağlam bir misina, ucuna sinek iğne. o kadar. Odun ekmeğinin içinden minik bir çimdik alıp biraz sıkıştırıp iğneye takıp hava iyice kararınca atıyorum. genelde saat 22:00 dan sonra başlıyor. Tık dedimi tasmala yetiyor. kamış falan lazım olmuyor. Avı çok keyifli allah inandırsın cebimde takımla geziyorum.

11. zelil_i_ifrit

zelil_i_ifrit burak

En İyi Avı:
    3.450 gr ahtapot odunla:D
    iri kefal

Öncelikle herkese iyi geceler balıkcılıga bulundugum mekan ve yaptıgım iş geregi yeni yeni merak sarıyorum.ve bi konuda yardım isteyecektim bulundugum yer mugla gulluk koyu ve kıyıya 20 metre acıkta cok sayıda iri kefal bulunmakta kiloları 1 ile 5 arası degisen suru halindedir.zıpkaınla yakalaması kolay suyun hemen ustunde oldukları için ama yaralayıp zıpkındaqn kacırırım korkusuna ki yakalayamadıgım balıgın ölmesini istemem bu yolu denemiyorum..Acaba bu kefalleri nasıl bi olta ve yem ile yakalarım...

12. habib2424

habib2424 habib

En İyi Avı:
    10 kg orkinos
    kıbrıs oltası ile avlayabilirsin yem ekmek olcak!!

13. zelil_i_ifrit

zelil_i_ifrit burak

En İyi Avı:
    3.450 gr ahtapot odunla:D
    yardımın icin tesekkurler baska teknikler varmı deneyebilecegim..