LİMİT BİR KİLO.

Konu, 'Genel Konular' kısmında osman yamak tarafından paylaşıldı.

1. Balikci34

Balikci34 selim

Favori Kamış:
    Sportex,Shimano
    Favori Makine:
    Shimano,Daiwa,Dam,Abu
    En İyi Avı:
    Turna
    Peki bu tezden yola çıkalım.

Haksızmı ticari balıkcının korumak istenmesi,adamlar her türlü vergisini verecek,bir sürü zorluklarla boğuşacak,amatör balıkcı kıyıdan beş kilo balığı götürüp bir iki kilosunu tüketip geriye kalan kısmını satacak veya hediye edecek,ne vergi var ne bir kaide,tut tutabildiğin kadar,her gün beş kilo.

Şayet biz amatörlerde bir vergi ödemiş olsaydık,yada avlanacağımız bölge için bir ücret,O zaman şikayet etme hakkımız olurdu. Lakin bu durumda şikayet etme hakımız yok BENCE,benceyi büyük yazdım,bu durumu şahsi fikrimle değerlendirdiğim için,böyle olmak zorunda değil tabiki,başka görüşlerde geçerli olur bu konuda...

2. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    selim abi, gözardı edilen bir şey var.

satan adam, limit filan dinlemiyor ki zaten. bu noktada onun için tebliğ bir kağıt parçası, belki yağ tenekesinde ateş yakarken bir anlamı olur.

bu noktada sorun denetimsizlik. bunun aşılması elzem.

limitin kaç kg olacağı hususu aslında boş bir tartışma. bu bence gayet teferruattan ibaret.

3. roy

roy roy

Favori Kamış:
    Ron Thompson heavy telecoast, daiwa crossfire,lineaeffe extreme,Pezon&Michel Rafale pro pike
    Favori Makine:
    Daiwa tournement entoh 5500, Mitchell compact gold 7000 , Okuma Razor 65, Daiwa procaster A 4000
    Amatörün de büyük kismi limit dinlemedigine göre körler sagirlar birbirini agirlar. 2 yanlis bir dogru etmiyor malesef

4. Aret

Aret Aret

En İyi Avı:
    Kalkan 4,5 kg. (Boğaz'da)
    Bence'yi büyük yazmanız da bence güzel olmuş çünkü sizden başka böyle düşünen olacağını sanmıyorum. Tut tutabildiğin kadar mantığıyla avlananlar amatör balıkçılar değil profosyonellerdir. Çünkü onlar için yakaladıkları her balık daha fazla kar demek, dolayısı ile balıklar da amatörlerin yüzünden değil onların yüzünden bitiyor.

5. adalı balıkçı

adalı balıkçı Berkan

Favori Kamış:
    Lineaeffe Surf Mill 4.20 & Spirit Surf 3.90 - ProCatch Carbospin Pro 2.70
    Favori Makine:
    Okuma Avenger Av 65b
    En İyi Avı:
    Her yeni gün daha iyisi için bir fırsattır..
    Her gün balığa çıkıp, yakaladığı balığı aynı gün tüketme koşulu ile yazdınız bunları sanırım :) çoğumuz (ben de dahil olmak üzere) haftada 1 gün, bazen 2 haftada 1 gün balığa çıkabiliyoruz.. yine de 5 kg fazla diyorsanız saygı duyarım ama katılmam mümkün değil..

6. Balikci34

Balikci34 selim

Favori Kamış:
    Sportex,Shimano
    Favori Makine:
    Shimano,Daiwa,Dam,Abu
    En İyi Avı:
    Turna
    Tabiki her kişi kendi fikirlerini yazacak,bende kendi görüşlerimi aktarıyorum konuya,bu böyledir diye dayatmamda yok zaten..

Ticari balıkcıyıda denetleyecek olan,bize yani amatörlere kısıtlama getiren olmalıdır,ben amatör olarak ticariyi denetleme gibi bir hakka sahip değilim zaten,değilmi?

Ha şimdi soruyorum sizlere,hiç bir derneğe üye değilseniz,para karşılığında alınmış bir ruhsatınız yoksa,yani anlaşılacağı gib yazarsak,bir başıboşluk varsa,kimi kime şikayet edeceğizki,İstanbul gibi bir metropolde 20 bin üyeli bir derneğin tepkisini düşünün,birde her amatörün forumlardan feryadını,sizce hangisi başarılı olur...

7. Balikci34

Balikci34 selim

Favori Kamış:
    Sportex,Shimano
    Favori Makine:
    Shimano,Daiwa,Dam,Abu
    En İyi Avı:
    Turna
    Denetimi yapacak olan,kanunu koyandır Serdar...

8. Balikci34

Balikci34 selim

Favori Kamış:
    Sportex,Shimano
    Favori Makine:
    Shimano,Daiwa,Dam,Abu
    En İyi Avı:
    Turna
    Bu her ülkede böyle ama,bende senede elli kere su başında olurum,bu sayı bazen on artar bazende on azalır,lakin her gün balık avıyapanda var,limit herkeze aynı ama,tamam tutuğumuz balığı istersek tüketelim fakat şu var,amatör balığı yakalayıp tüketeceğim diye av yapmaz,hobisini yapmak için mekanda bulunur,zaten her balık avında balık yakalama garantisi yoktur...

9. isottevfik

isottevfik Tevfik

Favori Kamış:
    SHIMANO Catana BX 240 Tele
    Favori Makine:
    SHIMANO BIOMASTER 5000 CFB

''Amatör, balığı yakalayıp tüketeceğim diye av yapmaz, hobisini yapmak için mekanda bulunur.'':thumb: :thumb:

Gerçekte '' Ben amatörüm '' ruhunu yansıtan ifade. Gerisi şu an için '' Havanda su dövmekten '' öte değil.

Yansıttığın düşüncene sağlık Selim kardeşim.:thumb: :thumb:

10. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Okuma V System 2.40 Lineaeffe Spirit Surf 3.90 (fiyat performans 9/10)
    Favori Makine:
    Spro Red Arc 20'lik (Fiyat/Performans : 8/10)
    En İyi Avı:
    Levrek (57 cm - 2.100 gr ) Sargoz (700 GR kadar) Palamut (40 cm üzeri), Lüfer 40 cm, Çipura 950 gr
    Limit 1 kilo olmuş 10 kilo olmuş sistem böyle sürdükçe bence hiçbir önemi ve değeri yok. Tüketeceğinden fazla balık tutup, satan veya dağıtan kişi bana göre bu işi meslek olarak yapan, ailesini geçindiren insanın ekmeğini çalmaktadır.
    İstanbul boğazı gibi bir konumda veya tatlı suda yasal olmayan yöntemler haricinde bugünkü 5 kilogramlık limiti aşabilen olsun ben sanmıyorum.
    Levrek konusunda aşılabiliyor ama o da senede 2 kere denk gelirse gelir yoksa çok zor.
    Hergün amatörün 5 kilo balık tutması bence mümkün değildir, özel bir yerde avlanmıyorsa. Hatta çoğu zaman da boş dönüyordur. Amatörün limitinin sınırlanması bu sistem sürdüğü müddet balıklar açısından hiçbir fark doğurmayacak. Diğer açıdan zaten denetimsizlik yüzünden aynı tas aynı hamam devam edecek. Limit kağıt üzerinde ne olursa olsun herkes gene bildiğini okuyacak. Limiti aşanlarda veya şanslı yerlerde bulunanlarda işi çok çabuk kitabına uyduracaklardır. Sarı kağıt almak gibi. Benim avdaşlarımdan birkaç tanesinde de vardı bu arada bu kağıttan. Ne işe yaradığını bilmiyorum ama konuda geçince dikkatimi çekti. Satma işini yasal zemine oturtuyor sanıyorum.

Diğer açıdan profesyonel av teknelerinin doğaya ve balığa verdiği zararı da hiçbir amatör veremez bence. Yani biz amatörlerin verdiği zarar profesyonel teknelerin yanında devede kulak kalıyordur muhtemelen. Bilmeden atmak istemiyorum ama onca teknik cihaz ve bilgi, toplu sürü imhaları hangi yasal zeminde olursa olsun doğaya büyük darbedir bence. Adam ağı serip koca sürüyü ortadan kaldırıyor. Burada (izmirde) geçen seneye göre çok azalsa da yine yaprak satıldığını gördüm. Bariz bir iyileşme olsa da az da olsa bazı günler denk geldim. Demek ki katliyam sürdü az veya çok.

Bir diğer açıdan ben amatör olarak niye savunmak ve savaşmak durumundayım onu da anlayamıyorum. Bu ülkenin profesörü, bilim adamı yok mu? Deniz stoklarımızı çıkartacak, kaç gemiyle nerelerde av yapılırsa sürdürülebildiğini hesaplayacak.
    Hakkaniyet adına yetkililer bişey yapmıyorlar mı ben anlamadım. Herşey kimin kime gücü yeterse mantığıyla mı yürüyor. Böyle mi yürümeli, böyle giderse düzelecek mi? Bugün benim gücüm yetince, hakkımı fazlasıyla alırken, yarın başka şeyler mi olacak? İlla çarpışmak ve savaşmak durumunda mıyız. İlla grup olmak, yaptırım gücüne kavuşmak durumunda mıyız? Balıkların nesli ve devamlılığı buna mı bağlı. Devlet politikası yok mu? Uyaran, gözünü açan yok mu yetkililerin? Bu işin bilimsel çevreleri yok mu? İdealist bir yetkili yetiştiremedik mi ülke olarak? Herşey rantlar üzerinde mi dönüyor, bu kadar kötü müyüz ahali olarak?

Benim kendi fikrimce bizim bölgede bir iyileşme var, görülen. Zayıf ama var. (kontrol namına)

Son söz olarak mantık çerçevesinde yapılmayan ve denetlenemeyen herşey uygulanmamaya, yok olmaya, değişmeye mahkumdur bence.

11. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    D.A.M Telespin 3 mt. 10/30gr.
    Favori Makine:
    Shimano Hyperloop 4000 RB
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    Belki de.;)

12. Şimal

Şimal İsa Sivri

Favori Kamış:
    Lineaeffe Surf Mill 4.20
    Favori Makine:
    Daiwa Emcast Plus 5000
    En İyi Avı:
    Balık Avı Dostlarım...
    Bence limit olayını farklı algılıyoruz belkide:rolleyes:

Her gittiğiniz avda 5 kg. balık yakalayın denmiyor."Eğer birgün bolca balığa denk gelirseniz, 5kg. sınırınız olsun, bunu geçmeyin" diye düşünemezmiyiz acaba ;)

Şahsen ben limit aşımı yapılabilecek seviyedeki ava çok fazla denk gelmedim ama mutlaka sınırlarda avımı bitirdim.
    Limitin 1 kg.'ye indirileceğine inanmıyorum veya inanmak istemiyorum:D
    Yani şimdi ava gittiğimizde 1 kg balık tutmak durumunda isek dönüşte mutlaka balıkçıya uğrayıp, taze balığımızın yanına tezgah balığı takviye etmek zorunda kalırız.Çok saçma ve ucube bir durum sözkonusu olur.
    Sanki bugüne kadar 5 kg. limiti çok denetlendi ve olumlu sonuç alındı da, şimdi 1kg. limiti denetlenecek.Kaldı ki bu forumda limiti iki kat aşanları bile ikna edemedik, buna kimse uymadığı gibi limit diyeni yerin dibine sokarlar.:rolleyes:

13. Aret

Aret Aret

En İyi Avı:
    Kalkan 4,5 kg. (Boğaz'da)
    Uygulanacak yasağın bir anlamı vardır. Bugüne kadar 5 kg. limitine son derece saygı göstermiş biri olarak söylüyorum, 1 kg. limitine ben uymam.

14. kurbagaprens

kurbagaprens Ergin DEMİROĞLU

Favori Kamış:
    Major Craft Solpara 274 up to 50.gr
    Favori Makine:
    Shimano Stradic C3000HGFK
    En İyi Avı:
    1 cm Lepistes

http://www.gib.gov.tr/index.php?id=405

Bu sayfada Türkiyede yaşamanın karşılığında ödediğimiz vergilerden bazıları var. Ben bir vatandaş olarak kazandığımın yarısından çoğunun devlet tarafından gasp edildiğini düşünüyorum. Bir de amatör balıkçı vergisi çıkarmayın başımıza. Bugün satana vergi dersiniz yarın her amatöre diye çıkar başımıza. Eskiden bu yana kara avcılığı yapanlar bugün ne demek istediğimi daha iyi anlayacaklardır.
    Bırakın işsiz güçsüz, evinin nafakasını, emekli, aysonunu getirememiş olmanın ezikliğini, berduş ayyaş da şarap parasını çıkarabilsin denizden. Kıyıda avlanan adam milyoner değil, olmayacakta...

15. Tarık ERSAL

Tarık ERSAL Tarık ERSAL

En İyi Avı:
    YANGELE BALIKÇI MODU :-))

Nuri, senin yorumuna o kadar ihtiyacım vardı ki. :D
    Sağ olasın.

16. Tarık ERSAL

Tarık ERSAL Tarık ERSAL

En İyi Avı:
    YANGELE BALIKÇI MODU :-))
    Sevgili arkadaşlar,

Ne olur gelin şu 5 kg.mi, 1 kg. mi tartışmasını bırakın bir yana. Bunun da diğer ayrıntılar gibi tartışma ile varılacak olumlu bir sonucu yok.
    Bu güne kadar kaç Amatörün avı tartılmış da biz bu konuyu tartışmaktayız?

Ortada duran ama bizim bir türlü görmediğimiz ana tehlikeye dikkatinizi çekmek istiyorum.

Bir kısım Ticari Balıkçının hobimizde gözü var.
    Özellikle İstanbul'da yaşayan Amatörün avında bir kısım ticari balıkçının gözü var. Ya da bilemediğim bir sebeple böyleymiş gibi davranılmakta.

Lütfen okuyun.
    http://www.istbirlik.com/documents/blog_1.php?entry_id=1363267426

Aklımın ve bilgimin yettiğince görüyorum ki bu güne kadar konuşulmayan bazı konular da tartışılmakta, çareler aranmakta.
    Ama özellikle verdiğim linkteki 13. maddeyi okuyunca daha net olarak görüyorum ki Amatör Balıkçının ne olduğunu bilmeyenler bulunmakta. Hatta o toplantıya katılıp da Amatör Balıkçılığı tanımlayacak kişi yok sanırım. Olsa aşağıdaki abukluğun altında adı yer almazdı.

Bahsettiğim 13. maddenin ilk cümlesi aşağıda.
    "Gerçek balıkçının gelir kaybına yol açan amatör balıkçıların ticari faaliyetini engellemek amacıyla, amatör balıkçılığı düzenleyen tebliğde avlanmasına izin verilen günlük 5 kg miktarın günlük 1 kg olarak düşürülmesi yararlı olacaktır."

Bu çalıştay raporunda bizleri direk ilgilendiren tek madde mevcut. Diğer maddelerde bir çok olumsuzluğun ele alındığı görünmekte. Mesela bu 13. maddenin devamındaki ikinci cümle de aşağıda.
    "Amatör balıkçıların da denetlenmeleri büyük önem taşımaktadır."

Bu 1. Balık ve Balıkçılık Çalıştayı sonuç bildirisini okuyunca benim öncelikle diyeceğim, bizler birbirimizle uğraşmaktan dış dünyayı unutttuk ve kim olduğumuzu bile anlatamadık.

İster Kooperatif Yöneticisi, ister Bakanlık Yetkilisi ve ister bilim adamı bir Prof. olsun Amatör Balıkçının kim ve ne olduğunu bilen tek aklı başında kişi bu 13. maddenin altına imza koyabilir mi sizce?

Ancak tek suçlu onlar mı?

BİZ KENDİMİZİ ANLATAMAMIŞ, TANITAMAMIŞSAK BİZİM HİÇ Mİ SUÇUMUZ YOK?

17. Kendime sorup cevabında çuvalladığım bir soru, uyar mıyım acaba?

18. adalı balıkçı

adalı balıkçı Berkan

Favori Kamış:
    Lineaeffe Surf Mill 4.20 & Spirit Surf 3.90 - ProCatch Carbospin Pro 2.70
    Favori Makine:
    Okuma Avenger Av 65b
    En İyi Avı:
    Her yeni gün daha iyisi için bir fırsattır..
    "Mantıklı ve anlamlı" her limite uyulur.. ancak bu 1 kilonun mantığı ve anlamı daha çok tartışılır..

19. Accık hukuk bilgisi olan biri bu cümlenin saçmalık olduğunu farkedecektir. Zira amatör balıkçının ticari faaliyetini engellemenin yolu limiti düşürmek değil, bu faaliyeti yasaklamaktır. Eee,.. zaten yasak.

Gerekçe geçersizdir.

20. fatihh

fatihh Fatih

Favori Kamış:
    Fury Caster ,L.Effe SeaMaster 4,20 Surf,ProCatch CS Ultra-2.40;Protackle FW-TS 3.60
    Favori Makine:
    Penn Affinty 7000, Okuma Avanger 30b
    Memlekette yaptığınız iş ile ilgili sizi savunacak bir Derneğiniz yok ise, birileri tarafından sırtınıza vurulacak Değnek çok oluyor sanırım..