Low profile makineler ile baitcasting tekniği. Kullanım pratikleri ve ekipmanları...

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında modena tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. modena

modena

herkese merhaba...

bugün sizlere ülkemizde kullanımı bir tabu haline gelmiş ancak son derece kullanışlı pratik tatlı ve tuzlusu avlarında sizlere unutulmaz avlar ve anlar yaşatacak LOW PROFILE BAITCASTING makinalardan yani at-çek için üretilen basık kafalı çıkrık makinalardan bahsedeceğim...

basit ancak yüksek teknoloji kullanılarak üretilen bu tarz makinalar çok uzunca yıllardır dünya genelinde tatlısu kıyı ve açık deniz balıkçılığında kullanılan bir sistem...her ne kadar son zamanlarda ülkemizede bu tarz makinalar ithalatçı firmalar tarafından getirilsede ne yazık ki haksız bakış açısı ve insanların kendi beceriksizliklerinden kaynaklanan yorumlardan ötürü gerekli ilgiyi görememekte ve amatör balıkçılar bu av stilinden uzak kalmakda...

ancak ne varki burada sizlerle paylaşacağım tecrübelerim pratiklerim ve sizlere yol göstermesi için hazırladığım videolarım ve de avlarımla bu sistem üzerinde oluşan olumsuz izlenimleri yıkacağım ve bu zevkli av stiline sizleride katarak ülkemizde çokta yaygın olmayan hatta bildiğim kadarı ile belki on kişi bile olmayan bir kitle tarafından kullanılan bu av stilini tekrar sizlerin katkıları ve deneyimleri ile daha da büyütüp en güzel avlara imza atacağız...

baitcasting makinalar oldukça hafif kamışla beraber kombine edildiğinde suda ki sahteye bırakın balıkları sizleri bile keyiflendirecek oldukça dikkat çekici manevra yaptıracak ve sizlere güzel avlar ve anlar yaşatacak makinalar...ilk başlarda atış esnasında biraz zorlansanız da ilerleyen günlerde kendi stilinizi yaratabilirsiniz...
    evet gelelim herkesin aklında ki şu soruya…spin le arasında ne fark var…makine ve kamış dışında bariz tek fark var…oda spin makinada misina adı üzerinde spin atarak çıkmakta iken baitcasting de misina makaradan spin atmadan direkt olarak boşalmakta…avantajlarından biri şu misina GAM yapmamakta…yani bazen çok can sıkıcı bir hal alan ve avda boşa vakit geçirmekten bu durumdan bizi kurtarıyor…

şimdi biraz makinayı tanıyalım...aşağıda bu makinalara ait resimler ekledim biraz onlara göz atalım hep beraber...

Uploaded with ImageShack.us

evet sevgili amatör balıkçılar...yukarıdaki resimler baitcasting makinalara ait bir kaç resim...gördüğünüz üzere makinanın üstünde bir tetik mekanizması bir makara kolu,yıldız şeklinde makaranın arkasında yer alan kalama ve onun hemen yanında yer alan küçük düğme şeklinde bir orta makara atış ayar kalaması...ve diğer yüzde yer alan manyetik fren kilidi…

bunların tek tek ne işe yaradığını inceleyecek olursak eğer...

tetik: atış esnasında misina sarılı makarayı serbest bırakır...

yıldız kalama:bu balıkla mücadele esnasında orta makara kalamasını ayarlamaya yarar...kullanımı çok rahat ve mücadele esnasında yıldız şeklinde olması nedeni ile kolay ayar yapmanızı sağlayarak hakimiyetin tam olarak sizde olmasını sağlar...

ikinci makara kalaması: bu kalama atış yaparken çok işimize yarayacak bir işlev...buradan orta makara atış sertliğini ayarlıyorsunuz...daha doğrusu mesafe ayarı yapıyorsunuz...bu ayar makinaya alıştıkça sizin daha uzaklara atış yapmanıza imkan tanıyacak...

makara sarım kolu:adı üstünde misinayı sarmaya yarıyor...

manyetik fren mekanizması:bu mekanizma makinanın diğer kısmında yer alır...üzerinde 1 den 10 a kadar numaralar vardır...bu düğme bize atış esnasında en çok yardımcı olacak mekanizmadır...ne işe yaradığına gelince...bu sistemlerde meydana gelen geri sarım yani misinanın makarayı çok serbest bırakmasından ötürü meydana gelen ters makara aksiyonunu engeller...ama hazırladığım videoları izleyince bu sorunu nerede ise hiç yaşamayacaksınız...numaralar fren sertliğini hazırlar...bu sorunu belki ilk başlarda bir kaç kere yaşabiliriz...ama dert etmeyin çözmesi son derece basit...hiçte öyle anlatıldığı gibi değil...

sistem kullanımı esnasında en çok işimize yarayacak ekipmanlardan biride sağ yada sol el baş parmağımız...makara kalama ayarı yapıldıktan sonra bize fren yapma imkanı sunuyor...

bütün bu sistemlerin kullanımı ile ilgili videolarda hazırladım sizler için...bu videolar sizlere çok yardımcı olacak ve sürekli olarak yenileri eklenecek...

ÖNEMLİ: BU MODELLER DE MAKİNALAR SAĞ EL VE SOL EL OLMAK ÜZERE İKİ AYRI MODEL OLARAK SATILMAKTA...YANİ HER MAKİNANIN AYNI MODELİNE AİT SAĞ EL SOL EL MODELLERİ OLMAKTA...

bu videoları dikkatle izleyelim...lütfen sormak istediğiniz her konuyu belirtin...sadece cevap yazmak değil en uygun zamanda video ile de sorularınızı cevaplayacağım...

şimdide makina ile kullanacağınız kamışlara biraz göz atalım...

bu sistemde kullanılan kamışlar trigger olarak tabir edilen tetikli kamışlar...bildiğiniz üzere makinamız kamışın üzerinde yer alıyor ve denge sorunu ortaya çıkıyor...buradaki mevcut tetik kaybolan bu dengeyi sağlamak için bize tamda bu noktada yardımcı oluyor...işaret parmağınızı bu tetiğe yerleştirerek hem denge sağlıyor hemde tam ve dengeli atış yapabiliyoruz...

bir kaç kamış resmi ekledim...birazda bunları inceleyelim isterseniz...

evet kamışlarda bu şekilde...tıpkı spin kamışlarda olduğu gibi bu tip kamışlarda da yaygın boy ve atar değerlerine sahip modeller bulunmakta...ister tatlısu da turna sudak alabalık...ister tuzlusu da levrek ıskarmoz(turna) kofana yada at-çek yapılarak ne yakalanıyorsa...her av türüne göre kamışlar mevcut...

dikkat etmemiz gereken önemli bir hususta kullanacağımız misina...misinamız mutlaka ki sıfır hafızalı olmalı...kalınlık 0.25 ile 0.35 arasında olmalı...ip misina kullanımı da söz konusu ancak bu ilerleyen dönemlerde tercih edilmesi gereken bir konu...mücadele esnasında misina alt kademelere geçebilmekte...ve atış esnasında size zorluklar yaşatabilmekte...lütfen misinaların kaliteli olmasına dikkat gösterelim...bu konuda da tercihimi forumda herkes biliyor...

şimdide gelelim bu sistem nasıl kullanılır nasıl atış yapılır...bununla ilgili sizlere bir video hazırladım...yazmıyorum...neden derseniz yeni bir sistem olacağı için görsel malzeme ilk başlarda sizlere ve yeni kullanıcılara daha yardımcı olacak fakat ilerleyen dönemde kullanım konusunda bilinçlendikçe cevaplar yazılı olarakta verilecektir...

bir avımdan resimler...

bu sistemden uzak kalmayalım...imkanlar dahilinde mutlaka bu sistemi de kullanalım...ve bu başlıkta tecrübelerimizi sorunlarımızı paylaşalım...en başta da dediğim gibi lütfen merak ettiğiniz ne varsa sorun...artık bu TABU haline gelmiş konuyu TABU olmaktan çıkaralım...deneyimlerimizi avlarımızı ekipman tavsiye ve tercihlerimizi burada paylaşalım...kısaca beraber geliştirelim...

ilk tavsiyeyi ben vereyim...makina ve kamış olarak daiwa procaster kullanıyorum...neden daiwa derseniz eğer hemen söyleyeyim...çünkü çok kullanışlı...çok sağlam bakımı kolay ve dayanıklı...fiyat olarak oldukça ucuz(diğer markalara göre)...teknolojisi yüksek ve dünya genelinde neredeyse en fazla tercih edilen ürün...yani kendini ispatlamış...rahatlıkla önerebilirim...

anlatacaklarım ve tecrübelerim sadece bunlarla sınırlı kalmayacak...sürekli olarak açtığım bu konuyu taze tutarak sizlere tecrübe ve bilgilerimi sunacağım...

muğladan kucak dolusu sevgiler...herkese mutlu avlar...:)

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 5 Ekim 2011
  2. eskina_man

eskina_man Murat

En İyi Avı:
    canlı bırakma yaptım, hala bekliyorum.
    Bu sistemi ile ilgili seninle ilk kez 3 ay kadar önce konuşmuştuk. Ben bu takımı almaya niyetlenip, Özgür ( fish_founder)' ün tavsiyesiyle seni telefonla arayıp, makine hakkında bilgi istemiştim, ne çabuk geçti zaman, durmadan araştırdık, sen bana, ben sana video linkleri göndermekten heba olduk :D , ama bu Türkiye'ye uygun olmadığı söylenen sistemin hakkından geldik şükürler olsun.

Hala takılıyorum bu konuya Türkiye'ye uygun değil!!!!!!!!! neden??? adamların 3 kolu mu var acaba? gayette uygun, gayette kullanışlı, spin kamışla yaptığınızın 2 katını aynı sürede bu kamışla yapmak mümkün aslında,

Bu kadar uğraşarak bu konuyu gündeme getirmen, uğraşman, insanlarla paylaşman çok güzel Turgayım, Resimler, videolar ile anlatım süper olmuş, tıpkı seyrettiğimiz yüzlerce video gibi,

Hayırlı olsun artık bizimde baitcasting'i anlatan bir eğitim videomuz var,

Video yapman kafasında soru işareti olan arkadaşlar için çok faydalı olmuş, ellerine sağlık, kullanımın ne kadar rahat olduğu belli,

Video çeken eşinin ellerine sağlık,

Turgay bak demedi deme, bu sistem Türkiye'de çok sevilecek

Her türlü yardım ve soruya bende açığım,

Güzel gönlüne sağlık kardeşim.

3. modena

modena

abi senin emeğinde çok büyük...bir yan yana gelemedik...az şişirmedim başını senin...şöylemi böylemi diye...

abi inşallah çok sevilecek...burada gülmekten yazamıyorum...üç kollu ha...:D :D

hakkikaten bu konuda ilk türkçe videoları çekip youtube yüklemenin haklı gururunu yaşıyorum...ülkem amatör balıkçılık tarihinde yeni bir dönemin kapılarını aralamış olduk...umarım her şey güzel olur...

videoları youtube dan izleyemiyorsanız yapmanız gereken işlem çok basit...mausenuza sağ tıklayıp linki kopyalayın...daha sonra www.beatfiltering.com sitesine gidip...orada yazan adres kısmındaki youtube yazısını silip linki oraya yapıştırıp enter tuşuna basın yada submit yazan yere tıklayın...karşınıza bir harf dizini çıkacak onuda alttaki kutuya yazıp enter diyin ve işte videolar sizlerle...keyifli seyirler...

Son düzenleme: 26 Mayıs 2010
  4. Hakan Kılıçkeser

Hakan Kılıçkeser Hakan Kılıçkeser

En İyi Avı:
    Yengeniz
    Ben de varıııım, ama beceremiyorum, misinada sıkıntı yaşıyorum. Turgay Kardeşim şu kullandığın misinayı pm den bir yazıver bana gözünü seveyim,:)

Murat, hafta sonu tetikli kamış aradım bulamadım birader, yardım eder misin veya en iyisi, buluştuğumuzda göstermiş olduğun kamışı bana hediye etsene:D

5. Hakan Kılıçkeser

Hakan Kılıçkeser Hakan Kılıçkeser

En İyi Avı:
    Yengeniz
    Bu arada benim makina DAM. quick power striker, yeterlimidir acaba?:confused:

6. modena

modena

abi DAM marka var...ama fiyatı akıllara zarar...uygun fiyatlı tolee var bildiğim kadarı ile...onu alabilirsin...makina konusuna gelince elbette olur olur abi...neden olmasın...yalnız bu convansionel casting reel diye geçer...yani surfcasting için ama at-içinde kullanılabilir...

Son düzenleme: 25 Mayıs 2010
  7. skymount

skymount Nuri ERTİK

Favori Kamış:
    Dam Spezipower 180
    Favori Makine:
    Abu Garcia 100U
    En İyi Avı:
    Yayın,35 kg.,Aras
    Yabancı videolarda seyrederken hayran olurdum.
    Aksiyonları harika veriyor, dolaşma problemi yok, sarım düzgün, kullanımı rahat bir makina.
    üç ya da dört sene önce bir kere GG de görmüştüm shakespare in makinasını bir daha denk gelmedi.
    Yurt dışından da getirtmeye üşenmiştim açıkçası.
    Sonra da uğraşmadım.
    Epeydir ithalatçıların bu makinayı da getirdiklerini görüyorum.
    Sadece merak ettiğim bir konu var:
    iki parçalı kamış ve halkalar ters durmakta.Sanırım kamış dirençleri ve sistemi de buna uygun tasarlanmıştır.
    İkinci parçanın ters dönme ihtimali var mı diye sorsam cehaletimi mazur görür müzünüz:)

8. modena

modena

hayır öyle bir sorun yok...rahatlıkla atış yapabiliyoruz...artık türkçe videolarda mevcut...:)...ayrıca lütfen kafanıza takılan ne varsa sorun...

9. skymount

skymount Nuri ERTİK

Favori Kamış:
    Dam Spezipower 180
    Favori Makine:
    Abu Garcia 100U
    En İyi Avı:
    Yayın,35 kg.,Aras
    Teşekkürler.
    Bir merakım daha,
    misina ve kamışın uyumlu olması gerektiğini söylemişsiniz.
    Ben normal spin makinalarda 0,16, 0.18, 0,20 mm. kalınlıkları kullanıyorum ve ince takım kullanmaktan hoşlanıyorum.
    Makinaya bu inceliklerde misina sarabilir miyim?
    Ya da şöyle,
    Misina kalınlığını belirleyen makina ve kamış mı, yoksa kullanmayı sevdiğim misina kalınlığına göre kamış ve makina kombinasyonu yapabilir miyim?

10. modena

modena

abi tamamen sana kalmış...kamış üzerinde belirtilen değerlerde misina kullanabilirsin...benim takımımdan örnek vereyim...bendeki 4.5-9 kg çekerli kamış...misinada bu değere yakın...0.35 kalınlığında...aynı spin kamışlarda ki gibi birbirine yakın değerler kullanabiliyoruz...ha bu demek değil ki daha düşük yada daha yüksek çekerli misina kullanılmaz...elbette kullanılır...

makinalarda aynı spin makinalardaki gibi hangi misinadan ne kadar sarabileceğimiz yazılı...yani kombinasyon tamamen sizin isteklerinize kalmış...

11. skymount

skymount Nuri ERTİK

Favori Kamış:
    Dam Spezipower 180
    Favori Makine:
    Abu Garcia 100U
    En İyi Avı:
    Yayın,35 kg.,Aras
    Çok teşekkürler.
    İlk fırsatta ben de bu sisteme yöneleceğim.
    Aklımda soru kalmadı şimdi:)

12. c.polat

c.polat

Favori Kamış:
    olta
    Sevgili Turgay çok net ve anlaşılır olmuş ellerine ve emeğine sağlık ,denize açılamadığım kış günleri balıktan uzak kalmamak için at çek avcılığına başlamak istiyordum sizin açtığınız bu konu bana epey bir mesafe aldırdığını söyleyebilirim,çok teşekkür ederim...:)

13. modena

modena

abi hep beraber daha iyi olanı yapacağız...aklına gelirse sor...

14. modena

modena

abi çok sağol...bu konuyu daha da büyütüp geliştireceğiz...aklına takılan ne varsa sor lütfen...yardımcı olmak beni çok mutlu eder...

15. 56562

56562 xxx xxxxx

Turgay ellerine sağlık çok güzel bir çalışma olmuş. Açtığın konuyu okuyup videoları izlerken geçtiğimiz haftalar boyu Murat' ın ( eşkina ) bu konuda neden bu derece ısrarcı olduğunuda anlamış oldum.

İşlerliği kesin kanıtlanmamış hiçbir malzemeyi almayan ben, şimdi bu konuda yavaş yavaş araştırmalara başlamak üzereyim.

16. modena

modena

abi çok çalıştık inan...dünya video izledim...metrelerce misina yedim...murat abiyi oldukça meşgul ettim...ama oldu...

abi bence dene çok zevkli helede balık gelirken...inanıyorum bugüne kadar insanların uzak kaldığı bu sistem artık hakettiği ilgi ve alakayı görecektir...

ve birde bu kadar ayrıntılı olarak ilk defa bizim forumumuzda abi...bu daha da özel yapıyor...

17. aydinsen

aydinsen

Favori Kamış:
    Olta ancak şu aralar Zıpkın öğrenmek istiyorum. :)
    En İyi Avı:
    2kg lik Tatlısu Turnasi
    Merhabalar;
    Çıkrık makinalar hakkındaki paylaşımınız için çok teşekkür eederim. Reklam olmaması için misinanın adını vermemişsiniz Turgay bey. Bende yeni çıkrık makina almak istiyorum. Bana tavsiye edebileceğiniz misina kamış ve çıkrık nedir acaba? Neye göre ne için seçim yapmalıyım? Birde bu makinalara n kadar misina sarılabilir? Sadece kıyı için mi yoksa teknede de aynı kolaylıkla kullanabilirmiyiz?
    Çok teşekkürler...

18. modena

modena

abisi bu konuda reklam olmayacağına kanaat getirdim...rahatlıkla cevaplıyorum bu sorunu...benim tercihim her zaman trabucco...makinada aşşağıda gördüğün modelin 0.35 olanı sarılı...sıfır hafızalı yüksek dirençli oldukça ucuz ancak kalitesine her zaman güvendiğim bir marka...

makina ve kamış tercihine gelirse...nacizhane kendi tercihim bu konuda DAIWA...ancak başka markalarda var...fakat DAIWA da ki manyetik atış kontrol sistemi çok fazla gelişmiş bir tertibat...benim çok işime yarıyor...kamış olarak uygun fiyatlı olarak TOLEE var bildiğim kadar ile...

diğer soruna gelince...bu sistem tatlısu-tuzlusu-açık denizde kullanmaya uygun bir sistem...tabii açık denizde ekipman biraz değişiyor...örgü misina,yüksek çekerli kamış gibi...ben en son izlediğim videolardan birinde adam bu sistemle zambia da kraliçe balığı yakalıyordu peş peşe...hepside 10 kg nin üstünde balıklardı...

böyle bir sistemi edindiğin zaman aklına gelen tüm soruları sor...

19. aydinsen

aydinsen

Favori Kamış:
    Olta ancak şu aralar Zıpkın öğrenmek istiyorum. :)
    En İyi Avı:
    2kg lik Tatlısu Turnasi
    Peki böyle bir sistem Jigging için de uygunmudur Abisi?
    :)

20. modena

modena

aman tanrı...abisi...pardon...çok pardon...affına sığınıyorum...:D

şimdi gelelim esas soruya...çok karşı olamadığım...ama ülkemizde sonu katliama giden avlar olduğu için karşı çıktığım bu av stiline evet uygundur...:(

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.