lüfer avı teknikleri

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında Suatreis tarafından paylaşıldı.

1. maytir

maytir

Favori Kamış:
    Tam takim amator :)
    En İyi Avı:
    Lambuka ve palamut
    Hadi bir zihni sinir sorusu da ben sorayim (kayin pedere soramiyorum artik, gina geldi adama :eek: )

Hani bir kaba baliklari ezip bulamac yapsak ve sahteleri de kullanmadan evvel bu bulamaca iyice bansak. Balik kokusunu uzerine iyice sindirsek aceba bir katkisi olabilir mi:D

2. sinansarma

sinansarma

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    7 kg Halili+2850 gr kofana
  3. REALGS

REALGS

Favori Kamış:
    4 kamış+3 makina+örgü misina.Ah birde bol zamanım olsa
    En İyi Avı:
    Çocuklarım......
    Şu kalemin yakın çekim videosunu eklesene foruma.
    bakıp bizde yapalım aynısından.
    Benim merak ettiğim kalemin ortasına tekabül eden
    iğneleri kaleme nasıl sabitliyorsunuz....
    Videodan gördüğüm kadarıyla herhangi bir ağırlık kullanmamşsın.
    Kalemin ağırlığı ne kadar ve bu kalemi ne kadar uzağa atabiliyorsun.

4. hakanozden

hakanozden hakan

Favori Kamış:
    420 3 parça dam black panter //390 linefea tuornement surf
    Favori Makine:
    banax sx3000
    En İyi Avı:
    3,5 kg kalkan
    abi kalemi üç eşit parçaya ayır.
    çelik telin ucuna 3 lü zokanı tak.
    hemen önüne kıstırma bir kurşunu sıkıştırarak sabitle..
    ilk kalem parçasını tele tak.
    3 lü zokanı yerleştir.
    2. kalem parçasını tak.
    3 lü zokanı tak.
    3. kalem parçasını tak.
    ucuna bir kıstırma kurşunu takarak çelik tel üzerine sabitle.
    çelik telin en uç kısmına fırdöndünü tak

güzel günlerde kullanman dileğimle :cool:

5. arm59

arm59

Favori Kamış:
    Olta:Dam,daiwa,banax
    En İyi Avı:
    Sazan 4,5 kg.(1994)
    Lüfer oldukça vahşi bir balıktır.Yakınında suya düşen her maddeye,çok hızlı hareket eden her şeye çok süratli bir şekilde tepki verir.Yeterki incelemesine izin vermeyin. Videodaki lüfer kalemi zargana taklididir. Su üstünden gelmesi gerekiyor farkındaysan çok hızlı çekiyor başka türlü lüferi kandıramazsın.Rapala türü sahte yemleride bu hızla çekmeniz gerekir yoksa suyun çok bulanık olması gerekir.Başka türlü lüfer gelmez.
    Yemli oltalarda dipli atmak daha randımanlıdır. Lüferler dipden 50-100cm. civarında gezer ve yukarıda hareket görürse yeme saldırır.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 19 Haziran 2007
  6. [​IMG]
    GİBİ

7. kral balıkçı

kral balıkçı mustafa gedikoğlu

Favori Kamış:
    surf
    En İyi Avı:
    çino sarı lüfer istavrit izmarit zargana vs....
    sinan abi video için teşekkürler
    erhanında dediği gibi bu şekil biz sıyırtma takımı kullanıyoruz çekme yöntemi aynı yanlız takım değişik paylaşım için teşekkürler :)

can abi seninde ellerine sağlık:)

8. hobbytime

hobbytime

teşekkür

video için teşekkür ederim
    suni yemlerde çekme tekniği anahtar konumda olan bir husustur.
    sizin kullandığınız yemden bir tanede ben yapacağım ve deneyeceğim.

9. burman

burman BURAK YILDIRIM

Favori Kamış:
    Cormoran Bullfighter 10-30gr &Yozuri crystal minow C5.Quantum 3-8gr extralite
    En İyi Avı:
    En iyi avım ,en iyi avımdan daha büyük olacak.
  10. AFUSTA

AFUSTA

Favori Kamış:
    remixon horizon 3.5 mt,banax brisa50, remixon horizon 3 mt, dam quick 250 rd
    En İyi Avı:
    sarıkanat, lüfer
    merhaba;
    boğaz'da tabiki yakalanır. hatta en çok yakalandığı yerdir diyebiliriz.lüfer gezgin balıktır ve boğazdan akıp geçer. bebek,sarıyer, emirgan kıyılarında ağustos'tan sonra saat akşamüstü altıdan sonra lüfere yatan birçok balıkçı görebilirsiniz.
    lüfer yakalamak için kıyıdan kullanılan en sık yöntem mantarlı takımdır.
    bedenin (0,35-0,40) ucuna takacağınız üçlü fırdöndünün aşağı bakan kısmına 3 karış misina (0,25-0,30) ve kurşun (boğazda 100 gr aşağısı olmaz), fırdöndünün yanda kalan ucunada aşağı yukarı 1 metre misina (0,20-0,25) ve misinanın ucunada hırsız donanımlı mantarlı takım koyarsınız.
    bunun dışında denememiş olmama rağmen kıyıdan rapala ve kalem takım (bunu sitede mersinli bir arkadaşımız yapıyor ve milleti çıldırtıyor) ile de av yapılıyor.

11. Çavuş

Çavuş Adnan Saraçoğlu

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Zargana-58cm
    Kıyıdan Lüfer ve Lüfer Takımı Hakkında

Yaklaşık 1 saattir kıyıdan lüfer için nasıl olta hazırlamalıyım vb. bilgileri aradım bulamadım :confused: ya ben çok beceriksizim aradıgımı bulamıyorum yada konu başlıkları ile içerik örtüşmüyor :confused:
    Şimdiiii
    Arkadaşlar ben lüfere merak saldım , ve yardımınıza ihtiyacım var.
    Gece kıyıdan lüfer avlamak için kesinlikle bir lükse ihtiyacım var onu biliyorum :)
    Nasıl takım kullanmalıyım?,gece ne yemi kullanmalıyım? mumkunse oltanın resmi varsa görmeyi isterim.

Şimdiden Tesekkur Ederim, Sagolun Varolun.

12. 56561

56561 Yücel

Favori Kamış:
    Daiwa Sensor Red Surf 4.00, Daiwa Procaster Samfish 2.10
    Favori Makine:
    Shimano Catana 4000FA, Ryobi Ecuisma 8000vi
    En İyi Avı:
    10.5 kg rus kefali, 5.250 Levrek, 1573gr kofana
    ...

bu sıralar avlanıcaksan lüfer yok haberin olsun.Çinekop ve defne yaprağı var.Onlar da henüz yem seçiyolar büyük yeme vurmaya başlamamışlar henüz.Genelde çapariye geliolar
    ben yinede yukarı resmini koyuyorum ama bu takım ancak 2-3 ay sonra iş yapar, dediğim gibi balık henüz büyük yeme vurmuyor

13. Çavuş

Çavuş Adnan Saraçoğlu

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Zargana-58cm
    Tam zamanı Agustos sonumudur?

14. Selam.
    Biraz eskilerden duyduğumu aktarayım.Lüfer çok zorda kalmadıkça ölü balık yemez.yani ölü bir balık suyun dibine çökmüşse lüferin tercih etmediği bir yemdir.çok eski balıkçı abi ve üstadlarımız lüferın solungaçlarına kum kaçması en son istediği şeydir derdi. Yerdeki yemide bu nedenle yemediğini bu yüzden mantarla yemi yerden kaldırılarak avlanıdığını söylemişlerdi.Lüferin de köpekbalıkları gibi sürekli yüzmeyi tercih ettiklerini ve tutulan lüferin küçük livarda hemen öldüğünüde anlatırlardı.Zamanla görerek hak verdim.Bu nedenlerden dolayı lüfer en iyi verimi bu yöntemle verir.;) Bunun yanında kaşık,rapala,bol zamanlarında lüfer çaparisi ilede avlanılabilir;)

15. ağustos 15 den sonra marmarada kendini gösterir ancak keyifli avcılığı eylül sonundan aralık ilk haftalarına kadardır.bu dönemde kofanalar kışa hazırlık için ne bulursa yer.Tabi bunlar marmara kapıdağ civarındaki zamanlarıdır.;)

16. Balikci34

Balikci34 selim

Favori Kamış:
    Sportex,Shimano
    Favori Makine:
    Shimano,Daiwa,Dam,Abu
    En İyi Avı:
    Turna
    Açıklamalarınız için teşekürler,anladığım kadarı ile ölü balığın dipte olmaması gerekiyor,ben tatlısu avcısıyım tabiki lüferde avlamak isterim ama malesef almanyada denizin olmadığı bir bölgede olduğum için bu şansım yok,aklımdan tatlısuda turnaya yaptığım bir sistem geliyor belki günün birinde kendim denerim lüfer avlayacağım gün gelirse,tekrar teşekürler.

17. uskudarlı

uskudarlı

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    su anda belli deil:D
    gece avlanmak için mantarlı takım kulanabilirsiniz tam zamanı eylül sonudur aralıka kadar devam ederburada gece rapala atılıyo çok güzel yaptı gecen ekim de ,rapalayla giden 7 8 tane lüferle evine dönüyordu herzaman deyil tabi bide burda asansör denilen bi sistem var 3 lü lüfer iğnesine tam zarganayı takıyoruz önce kursunu atıyoruz daha sonrada takımı misinaya fırdöndü yardımıyla geçirip yemi yoluyoruz çok verimli oluyor ama denize yüksek ve akıntılı sularda oluyor;)

18. SahEmre

SahEmre Emre

Favori Kamış:
    Okuma Salina 4.20 Salina 100-200 - Lineaeffe Extreme Cast 4.40 180gr. - Okuma V-System 240 10-40g
    Favori Makine:
    Ryobi Proskyer Nose Power - Shakespeare Mach 1 XT
    En İyi Avı:
    Küçük beyaz; 7 cm. Kuzey batı Antartika Sığlıkları..
    Tam zamanı Ağustos sonudur. Ancak bu aralar marmaranın bazı yerlerinde çinekop sarıkanat balıkları yatak yaptı. Akşam saati 20-21.30 arası kıyıya gelip kıraça yiyorlar bu zaman aralığı içerisinde 2 adet hırsızlı olarka hazırladığımız 4 numara iğnelerimiz parlak bir küçük silindirik mantar dan oluşan takımıza kıraçadan irice istavritten kesilen yaprak yemi üzgün bir biçimde takarak, kamışı atma ve gerdirerek bekleme suretiyle av yapabilirsiniz. Yalnız bulunduğunuz yerde balık yatak yapmamışsa yani yoksa boşuna beklemiş olursunuz en iyisi o bölgede avlananlardan bir araştırma yapın. Balık varsa gitmeye değer. 1 saat içinde şansınızda varsa 10a yakın çinekop alabilirisiniz.
    Benden duymuş olmayın ama yatak yapan balıkların arasında bildiğimiz baba lüferlerde var. Ancak bu balıklar tabiki çinekop için attığımız iğneleri açabiliyor yada aradaki bedeni kesebiliyor. Yani bunlara büyük iğneli takım atmak lazım ancak büyük iğneli takımlarlada sarıkanat ve çinekop yakalamak zor oluyor, çinekoplar yeme vuruyor ama iğne büyük olduğundan alamıyor.
    Ancak ben 3-4 numara iğne ile de lüfer çeken gördüm geçtiğimiz hafta.

19. Çavuş

Çavuş Adnan Saraçoğlu

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Zargana-58cm
    Yorum yapan herkeze tesekkur ederim.
    Emre,
    Balık yatagı ; istavritin ve kraçanın vb. Balıkların yogun oldugu bölgemi demek?

20. blackdeaths

blackdeaths

Favori Kamış:
    Shakespeare FireBird 070 Kamış:Sılstar Mıxc Tele Road 2305 300
    En İyi Avı:
    Lüfer kilo ???
    Eskiden bizim büyükdereden kofana çıkıyomuş şimdi hiç yokmuş babam anlatırdı ellerimiz hep kan içinde kalırdı demişti ama senin kadar kofana çekerdik diyo bide el oltasıyla çekerlermişama şimdi bırak kofanayı sarı kanat zor :(. Hepinizin eline sağlık anlatımlar için de ikinci yorumu yapan abi biraz daha açık anlatsan anlamıomda 1. 8. kanca

Son düzenleme: 30 Haziran 2007