lüfer avında uzun olta?

Konu, 'Tekneden Balık Avcılığı' kısmında beyazkartal tarafından paylaşıldı.

1. hauki

hauki mustafa cecen

Favori Kamış:
    olta ve zipkin
    En İyi Avı:
    görup de tutamadigim balikti
    link eczaci nickli mehmet abi tarafindan asagida verilmisti..siz benim linke baktiniz galiba sildim simdi yanlislik olmasin...

2. beyazkartal

beyazkartal selim

Favori Kamış:
    hertürlü malzm
    En İyi Avı:
    kofana eşkina yayın herhalde 1kg yakın
    Anladım mustafa kardeşim benim fırdöndüyle bir birine bağlanan veya çelik tele leğimlenen iğneler değil sadece gezer iğne yani küçük gerdirme iğnesi 3 cü haraketli iğne nasıl bağlanıyor tek derdim o :confused:

3. ZEYNEL_59

ZEYNEL_59 zeynel

Favori Kamış:
    O gün ne gerekirse
    En İyi Avı:
    Kofana 58 cm. İstavrit 13 kg 2 kişi tebliğden önce
    abi sana özelden de yazmıştım.yarın takımların resmini sana göderirim.çelik tele bağladığın iki iğnenin öncesine ben iğne numaralarından herşeyi göz kararı yaptığım için pek anlamam daha küçük bir iğneyi genellikle kırmızı renkli iple yapıyolar ama benim için renkte farketmiyo bildiğimiz dikişte kullanılan iple sararak bağlıyosun.sarabildiğin kadar sar iğne ileri geri hareket edebilsin yeter.yem olarak kullanacağın balığın boylarına göre ayarlayabilmen için gerekli.ben bu iğneyi zargananın gagasına taktıktan sonra birde bakır tel ile zargananın gaagsını iğnenin olduğu yerden sarıyorum hem ağzını açmasın hemde iğne gagadan çıkmasın diye bilmem faydası oldumu yarın resimlerinide göndermeye çalışırım.

4. Huseyin Alp Arslan

Huseyin Alp Arslan Huseyin Alp Arslan

Favori Kamış:
    olta ve oltadan baska hic bir sey
    En İyi Avı:
    22 kg Kingfish
    Budur arkadasim. Bu igneye uzun oltada gaga ignesi denir.Balik tutmaya degil, yemi oltada duzgun tutmaya yarar. Ister yaprak, ister sak sak, ister butun ,isterse de genelde oldugu gibi canli yem kullanin (zargana, istavrit, izmarit) uzun oltada oltanin dengesini koruyabilmek ve suda donmeden yemi cekebilmek icin gaga ignesi kullanmak zorundasiniz.Gaga ignesinin capraz olmamasina dikkat ediniz. Baglanmasinda ozel bir nokta yoktur, sadece dikkat gerektirir. Gaga ignesini her turlu ibrisimle capari ignesine yatak atar gibi bir iki kazik bagiyla igneyi bedene sabitleyip, sonrasinda basitce sarim atlamadan dolayarak sonunda gene kazik baglariyla sabitleyerek baglayiniz.Son kazik bagina cift gecirmeyle dugum atiniz ki kazik baginiz gevsemesin. Burda puf noktasi gaga ignesinin bedende ne yemin su tutmasiyla kayacak nede yemin boyuna gore ayarlandiginda gam yapmadan kolaylikla kayabilecek kivami tutturmasidir. Sarimlarinizin adedini ve sikiligini kontrol ederek bunu bulabilirsiniz.Gaga ignenizi baglarken unutulmamasi gereken bir diger hususta gaga igneleriyle bagladiginiz diger ignelerin hepsinin bir yone bakmasidir.

Zargana kullanirken gaga ignesini zargananin gagasini kirarak alt ceneden ust ceneye baligi SIKMADAN , zedelemeden hafifce agzina su dolacak sekilde takiniz. Agzi tamamen kapatirsaniz baliginiz suda cok kisa bir surede olur. Gagayi kirmanizdaki sebeb gaganin cektirme esnasinda su tutarak donmelere sebebiyet vermemesidir. Canli izmarit ve istavriti yem olarak kullaniyorsaniz gene ayni sekilde baligin alt cenesinden damagina gag ignenizi sabitleyip cok hafif yeminizin agzini acik birakacak sekilde birakiniz. Genelde izmarit ve istavrite gaga ignesinden sonra bir, zarganaya iki igne baglanir. Bu igneleri de
    yeme yemi zedelemeden ve oltanin dengesini bozmadan ilistirmek gerekir.
    Yaprak zarganayi yem olarak kullanirsaniz, olu zarganayi yuzgec altindan kuyruga fleto cikariniz. Yemin kafa tarafindaki kalin etinin su tutmayacak temiz bir kesikle (kesiginiz yukardan assagi duz olmamalidir. Sirt tarafa hafifce uc verecek sekilde yanlamasina kesik atin) Bu ucdan gaga ignesini iki dondurum gecirin ve oyle bir takin ki gaga ignesinin palasi ve yemin sirti bir birinin devami gibi olsun. Hangi yemi kullanirsaniz kullanin tamamen denize salmadan, kursunu
    birakmadan uzun oltanizi yemden giden tekneden sallandirin ve bakin yem suda nasil geliyor. Donuyorsa yemi dengeli baglamamis , gaga ignenizi dengeli saplamissinizdir.

Faydali olmasi dilegiyle.

5. esabi

esabi SENIOR MEMBER

Favori Kamış:
    reklama gerek yok
    Favori Makine:
    favori kamışım bölümünde yazıyor
    En İyi Avı:
    pulu imzamda
    arkadaşlar konuyu yeni gördüm 3 gündür şehir dışında işlerim olduğu için nete giremiyordum gerekli doğru cevaplar verilmiş ama bende başka bir olta düzeneği söyliyeyim balığın anüsünden sokacağınız 1mm çapında bakır teli ağzından çıkarırsınız ve balığın dışından getireceğiniz çelik tele ağız kenarında bir tur sararsınız çeliktelin ucundaki iğne anüs tarafına saplanır ve çeliktele önceden geçirilmiş iki adet delikli iğne gezer olarak kalır (bağlanmaz) bu iğnelerde balığın uygun yerlerine saplanır en son olarakta balığın gagası bir parça misinayla bedene bağlanırki su tutmasın bu düzenekte zargana bütün kullanılır ve oltada üç iğne olur balık yeme nereden vurursa vursun kurtulma şansı yoktur dişleride çelikteli kesemez herkese rastgele

Son düzenleme: 4 Eylül 2007