Lüfer boy limiti hakkında

Konu, 'Tebliğler' kısmında RainboW tarafından paylaşıldı.

 1. RainboW

  RainboW Sertan

  Mesajlar:
  378
  Şehir:
  İstanbul
  Merhabalar,

  Yeni tebliğde avlanabilir lüfer boyunun 20 cm den 18 cm ye indirilmesi ve diğer şikayet ettiğimiz durumlarla ilgili Bakanlığa ilettiğim bilgi edinme talebim ve gelen yanıt aşağıdaki gibidir.

  Takdiri sizlere bırakıyorum.


  Bilgi edinme talep yazısı ;

  " 13.08.2016 tarihinde resmi gazetede yayınlanan ticari ve amatör balıkçılık kurallarını belirleyen 4/1 ve 4/2 tebliğde 2012-2016 tarihleri arasında geçerli olan bir önceki tebliğde 20 cm olan Lüfer balık boyu hangi bilimsel gerekçe ile 18 cm boy limitine çekilmiştir?

  Gün geçtikçe azalan Lüfer familyasının korunması ve sürdürülebilir avcılığın devamı için avlanabilir Lüfer balık boyu olan 20 cm ve üzeri bir ölçüye çıkarılması gerekmektedir. Bakanlığınız bu hatayı fark edip bu durum ile ilgili bir çalışma yapmakta mıdır ?

  İkinci olarak İstanbul boğazında gırgır teknelerine yasak olan Yeniköy-Çubuklu yasak başlangıç hattını yavuz sultan selim köprüsü referans alınarak genişletmek huni biçimli olan İstanbul boğazından balık geçişine müsaade etmek anlamına gelecek ve ekolojik denge korunacaktır. Bu konuda bir çalışma düşünülüyor mu ?

  Son olarak gırgır teknelerine kıyı çizgisinden itibaren bir ağ atma mesafesi konulması gerekiyor. Denizlerimiz tüm vatandaşlarımızın ortak faydasına açık alanlar ancak gırgır tekneleri kaldırıma sıfır olacak şekilde ağ attıkları için kıyıda yüzenler, amatör balıkçıların hakları gasp edilmiş olmaktadır. Ayrıca kıyıda bulunan tonoz, şamandıra ve dubalar gırgır ağları tarafından çevrilip sökülerek zarar verilmektedir.

  Bakanlığın örnek olarak atılan ağların en yakın kenarının kıyı çizgisine 100 metre olması ile ilgili bir mesafe düzenlemesi getirip getirmeyeceği konusunda bir çalışma yapılmakta mıdır ? "


  Gelen yanıt ;

  [​IMG]
   
 2. Standartt

  Standartt Rıfat

  Yaş:
  35
  Mesajlar:
  123
  Şehir:
  Bursa
  Favori Kamış:
  Shimano Catana cx spinning 1.80m 3-11gr
  Favori Makine:
  Shimano Nexave 2500RC
  En İyi Avı:
  1kg civarı kasna ve karagöz
  Galiba cevap yazma zorunlulukları var. Cevaba bakınca anlaşılan tek şey bu. Bilimsel veriler dikkate alınıyormuş muş muş. O tebliğin altında imzası olanlara, bilinçli şekilde kendi lehine tebliğ yayınlattıranlara hakkımı haram ediyorum. O çinekopları, kraça istavritleri, serçe parmağı kadar mezgitleri, incecik kısacık hamsileri tezgahlarda görmeyim diye balık almaya bile gidemiyorum. Ağzımı tutabilen biri değilim, dayanamıyorum. O değil de balıkçı tezgahları da bıçakla takılıyo tezgahta :)) Hakkımızda hayırlısı.