Lüfer ,Çinekop Takımlarına Yem Takılması ve Uygulaması...

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında Admiral tarafından paylaşıldı.

1. Deniz için hangi renkleri seçmeliyiz.?

Sanırım bunların şeffafları yok..

2. diyafram

diyafram Selçuk ÖZŞENER

Favori Kamış:
    Lineaeffe s-curve surf kamış 4.50
    Favori Makine:
    OKUMA POWER LINER PL 865 MAKİNE
    En İyi Avı:
    Mırmır 2.2 kg
    Ben koyu yeşili tercih ettim.
    Gördüğüm kadarıyla Gri ve yeşil olanları mevcut.

3. Biryerden hatırlıyorum,yeşil olanları piyasada ağırlıklı olarak mevcutmuş ama göl avcılığında tavsiye ediyorlar...

Gidipte yanlış birşey almayalım,malum haftasonu balık bekler beni:)

4. REALGS

REALGS

Favori Kamış:
    4 kamış+3 makina+örgü misina.Ah birde bol zamanım olsa
    En İyi Avı:
    Çocuklarım......
    Yani sözün özü deniz balıkçılığında Lüfer,Mırmır,kefal ve daha ufak balıklar için 0,20 mm yeter diyebilirmiyiz ortalama 100 Gr kurşun ile atış yapılacaksa.....

5. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Bende 0.21 dyneema ile giriştim. Büyük baş belası.. Arada, fırdöndü takılıyor hasbel kader bir yere. Kopmuyor meret, öldürüyor adamı. Vuracam yan keskiyi makaranın dibinden, amma o zamanda iyice kısalacak,ucuz bir şey de değil.. İnanın keçi büyüklüğünde kayayı sürükleye sürükleye çektim sudan. Ne çektiğimi bir ben bilirim, kopmadığı ve kesmeye kıyamadığım için..

Eee, o zaman dedim.. Sanki burada orkinos veya başkası vuracak değil. Zaten takımlarımız 0.30 FC, çekeri 6 kg. Gidip bunu takmanın alemi yok.. Aldım 100m 0.14 sardım makaraya. Yüklendim 150 gr kurşuna, gık demedi. Hatta, 0.12 misina, 125 gr. kurşunla kamış kırıldı, gene çaat demedi.. O halde, neden kalın olanın hamallığını edeyim?

Konu, makineye sarılacak misina olunca, bence 0.20 bile çok. 0.10 dan incesi bile olur, ama o kadarı da çook ince olur..

Takımlar için, dyneema, hiç iyi değil. Bilinen konvansiyonel takımlar veya FC takımlar kullanmak lazım..

6. REALGS

REALGS

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    Çocuklarım......
    Cahilliğime verin ama Makaraya sarımı misal 300 Mt/0,40 ise
    biz nasıl 100 Mt saracağız.
    Alta sıradan misinayı yarıya kadar sardırıp,üste 100-150 MT Dyneema veya benzer sağlam bir misina sardırmak çözümmüdür,yoksa başka formülleri varmı?

Birde atış esnasında parmak kesme gibi bir sorunu varmı Dyneema'ların

Son düzenleme: 14 Kasım 2006
  7. Ek olarak,
    Şu anda nette bir mağazada bakıyorum,fiyatlar 40 € gibi değişebiliyor bu misinada..

Ne marka yada bir resmi varmı tavsiye edebileceğiniz..20 ytl 100 metre iyi ama hiçbir yerde bulamıyorum nette..

8. diyafram

diyafram Selçuk ÖZŞENER

Favori Kamış:
    Lineaeffe s-curve surf kamış 4.50
    Favori Makine:
    OKUMA POWER LINER PL 865 MAKİNE
    En İyi Avı:
    Mırmır 2.2 kg
    Birolcum, Dyneema çok ince ve metrajı 100 m olduğu için (tabii ek yapmamışsan) makinanın altına mutlaka gereksiz bir misina sarmalısın. !00 metre misina pek bir yer kaplamadığı için çukurda kalabilir. Benim makinamın derinliği az olduğu için rahatlıkla 100 m dyneema sarabildim ve memnunum.

Atışlarda parmak kesmesine raslamadım. Fakat kesinlikle herhangi biryere takılan dyneemayı elinize dolayıp çekmeye kalkmayın. Bıçak gibi keser. İnce ve sağlam olduğu için deriye giriverir.
    Düğüm atarkende dikkatli olun. Sıkayım derken elinizi kesmesin.
    Eğer mümkünse düğümlerden sonra düğüm dibine japon damlatın ki açılması kolay olan bu misina açılmasın.

Bende nette SAM markayı aramıştım ama bulamamıştım. Bana serdar karaköydeki sürmeli balıkçılığı tavsiye etmişti. Karaköyde vapurdan iner inmez karşına gelecek. Orda mevcuttu, ben 2 adet 0.26 lık almıştım geçen ay, bitmediyse vardır. Hem orda floracarbonda var ve çok satılıyormuş.

Rasgele

9. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Net, bizde kazık demek sadece.. Ben, SPOT'tan Sufix Herculine, Surmeli'den SAMM Alıyorum, sürekli kullanıyorum. 0.18 - 0.12 100m makara 19 ve 20 YTL.. İstoç'a yolunuz düşerse, uğrayın bir bakın isterseniz..

10. özkan

özkan

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    kırlangıç 1,5 kg
    abi sürekli kullanıyorum derken bu dyneema misnaların kullanım ömürleri kısamı oluyor, yada şöyle sorayım ortalama ne kadar oluyor.

11. hüseyin abi yapmış olduğun anlatımlar ve bilgilerin için teşekkür ederim...

emeye saygı ellerine sağlık..:)

12. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Ömürleri kısa olmayacak ama, boyları kısalıyor.. Elimde sanırım, 20, 30, 50 metrelik tonla parça vardır. Bir yere takılınca zorlaya zorlaya koparıyoruz. Sonuçta, makinede kalıyor 70m bazen.. Genelde makinada 50m kadar filan kalırsa, değiştiriyorum, 100m yenisini sarıyorum. Eh, iki tane makina olunca haliyle...

Ben genelde yemli avı sevdiğim, bizim bilhassa avlağımız olan eskihisar'ın kayalık olması, tonla aceminin etrafımızda olup, karıştırıp kayalıktan hızlı, yüzeyden çekemeyişimiz gibi sebepler yüzünden benim takım bırakma oranım yüksek. Ama istanbul'da, köprüde, sarayburnu iskelede filan pek fazla o surun yaşanmıyor.

Birde, tanımadığınız bir yere gidince ki, ben pek çok yapıyorum son dönemde, nerde takılır, ne olur ne biter öğrenene kadar baya bir misina kopuyor..

Ama ilginçtir, çoğu defasında, bir şekilde, kıyıda kopan misianyı bulduğum olmuştur..

13. forsakenx

forsakenx

Favori Kamış:
    3.60m balzer saphire+ryobi 4000 makine
    En İyi Avı:
    hala avdayım:)
    çinokop-lüfer Takiminda Hirsiz Iğne Kullanmadan Tek Iğne Kullansak?

çok Farkediyor Mu?

14. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Benim gördüğüm, balık hep hırsız iğnede geliyor.. Neden?

Bir teori:

Balık (çinekop) kendince yemin kuyruk tarafından saldırıyor. Bu durumda, hırsız yoksa, yemin kuyruk tarafını götürünce, çok aç olacak, yem çok iştahını getirecek vs. gidip üst tarafına bakacak.. Eğer, iğne kuyruk tarafında da varsa, ilk darbede yakalanması şansı yüksek..

Eğer, uzun bedenli iğne varsa, kuyruğuna kadar ulaşıyorsa, elbette olur yani. Ama balık hep kuyurktan saldıracak diye bir şeyde yok.. Olurya, tam ortasına da vurabilir. Bu durumda, ortada da bir iğne olması faydalı..

Bu yüzden, bence, uzun tek iğne yerine, kısa bir kaç iğne daha iyi olur sanıyorum...

Ha, palamut ise söz konusu olan, hırsız olmasada olabilir. Çünkü, yemi büsbütün mideye indirmeye çalışıyor.. Dişleri yok garibimin..

15. 3182

3182

olaaar. Şahsen tek iğneli tutmuşluğum var.

16. arkadaşlar konuyu burdaki konuyla birleştirdim aynı konular...

17. REALGS

REALGS

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    Çocuklarım......
    Selçuk peki bende Surf tipi makina yok ve derinlik fazla.
    Alta sıradan misina bağladım ve 2/3 kısmı doldu diyelim.1/3lük kısma
    ise Dyneema sardıracağım.Bu durumda sıradan ile dyneema'yı birbirine
    bağlamak (ek yapmak) gerekmiyormu? 2 farklı özellikte misina birbirine ek nasıl yapılacak.Misina düğümlerinden birini atmak yeterli mi? ve bu durum makina sarmalında şişkinlik yaratmaz mı?
    Yoksa şu mantıkmı geçerli; Düğüm atmana gerek yoknasıl olsa 100 Mt sardın ,atışın 60-70 Mtyi geçmez,makinada sarılı kalan 30-40 Mt nasıl olsa misinayı tutuyor mu diye düşünmek lazım....
    Yada boş makinaya ilk misinayı sararken atılan halka şeklinde (kement misali) bağlamayı,sıradan misinayı sardıktan sonra ,yine Dyneemada da uygulayıp tekrar kement atmakmı gerekir.....
    Biraz karışık oldu ama :)

18. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Ben, 150m bobin alınca, makaranın yarısına geliyordu. Dip kısma köpük sardım. Gayet iyide oldu.

Benim makinede 400m'den fazla dyneema var. O nedenle sorun olmuyor..

Sanırım, misina ekleme düğümleri ile, düğüm atıp, makaranın en dibine alırsanız sorun çıkmaz.

19. sinanalci

sinanalci Sinan ALCI

Resimler yerine kurbağa resmi görüyorum, imageshack'e üye olduğum halde bu sorun devam ediyor, ne yapabilirim???