Lüfer için kullandığım dip oltası ( bir de önerim var )

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında atmoss tarafından paylaşıldı.

1. atmoss

atmoss Ali Timucin

Favori Kamış:
    Kıyı Balıkçılığı Ekipmanları
    Favori Makine:
    Daiwa
    En İyi Avı:
    1.2 Kg Eşkina

Arkadaşlar ,

Çok uzun zamandır bu olta şeklini kullanıırm . Oldukça verilmli ve kullanışlıdır. Öyle sanıyorum ki pek bilinmiyor yada uğraşılmak istenmediği icin tercih edilmiyordur.

Benim için diğerlerinden farklı kılan en büyük özelliği şamandıra bedene dolansa bile suya indiği anda şamandıra yukarı kalkacağı için herşey kendiliğinden düzelecektir. çünkü köstek bağlantısı bedeb ve kurşun bağımsız hareket edebiliyor.

ikinci özelllik ise kesinlikle vuruşları daha güzel hissedersiniz. Çünkü kurşun üzerinden direk çıkan şamandıra takımlarında balık önce dipteki kurşuna hareket verecek ki siz kamış ucundan bunu durumu gözlemeyebiliceksiniz.
    Yani gergin olan bir misinaya bağlı bir köstek ile en ufak vuruşlara anında tasma ile karşılık verebilirsiniz.

Öneri olarak belirttiğim mantar takımı hakkında bir denemem olmadı ama kesinlikle dikkat çekeceğini düşünüyorum bu konuda denemeler yapacak arkadaşlarım av raporlarını paylaşırlar ise cok sevinirim.

Lüfer yada sarıkanat nazlandığı zaman genelde mantarı hareket ettirerek balığı
    biraz kıskandırmak yada yemi görmesini sağlamak gerekir fakat sudaki gereksizce yapılan fazla hareketlerde balığın ürkmesine sebep olur. Acaba mantara bağlı fosfor balığın yeme dokunuşlarında etki eder mi ?

Düzgün bir şekilde resimleyerek anlatmaya gayret ettim umarım bu fosforlu takım işe yarar :D

2. ozkan_askan

ozkan_askan ÖZKAN AŞKAN

Favori Kamış:
    Alba star 3,90 - Alba Star İstanbul 1942 4,20 cm. D.A.M 2,70 cm. telespin, Alba Star Apache 2.40cm
    Favori Makine:
    Okuma Boxter 65 , Alba Star KK 55 , Lineaeffe rapid seal fd 40 , shimano hyperloop 25
    Ali kardeşim fosforlu takımı ilk fırsatta deneyeceğim . İyi bir fikre benziyor. Çizim gayet güzel ve açıklayıcı . Ellerine sağlık ;)

3. Burak_A.

Burak_A. Burak Akıncıoğlu

Favori Kamış:
    Lineaeffe Fury Caster, 4.20 / Daiwa CrossFire 2.70
    Favori Makine:
    Daiwa EmblemPro 6000 A / Penn Affinity 7000 / Daiwa Regal 3000 5iA
    Bu geçen pazartesi benim de aklıma geldi. Hatta Ceyhun ile paylaştım.
    Dün akşam Emirgan'da denedim fosforlu takımı. Ama balık genel olarak o kadar seyrekti ki diğer takımlara göre nasıl iş yaptığı konusunda görüş belirtemeyeceğim. Bütün bir geceyi 5 limit üstü dişli ile döndüm. Bunlardan birtanesini fosforlu takımla aldım. Önümüzdeki günlerde tekrar deneyeceğim, sonuçlarını paylaşırım.

4. atmoss

atmoss Ali Timucin

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Daiwa
    En İyi Avı:
    1.2 Kg Eşkina
    Demek ki balık fosfordan ürkmemiş yani fosfor ilgi çekmiş bu şekilde ki geri dönüşlere göre takım üzerinde farklılıklar deneyebiliriz. Mesela kullanılan fosforun kücük olması nispeten daha başarılı olacağını düşünüyorum.

5. Burak_A.

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Benim kullandığım fosfor oldukça küçüktü. Yaklaşık 2 cm uzunluk ve çapı da 2-3 mm kadardı. Yarısının da mantarın içine gömülü olduğunu düşünürsek epey küçük.
    Akşam eve gidince fotograflayıp buraya eklemeye çalışırım.

6. barakuda33

barakuda33 Serkan USTUNDAG

En İyi Avı:
    turna 2.35 kg-eymir
    Bu uclu firdondulu takimi vede hortum fosforlu takimi gecen sene bu zamanlar unkapani koprusunun galataya bakan kisminda denedim. Gayet basarili bir takim 21 tane lufer 3 tane kofana aldim. Ki balik gecen seneki gibi bol degildi, nerdeyse kendini bi gosterip kayboldugu zamandi. Ama malesef ben bu sene İstanbul da degilim o yuzden tum gelen raporlarda icim eriyor. Avlariniz daim olsun

7. Since1453

Since1453 NoYaN

3 ıgnelı yaparsan daha avcı olur mustad1522 capraz

8. atmoss

atmoss Ali Timucin

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Daiwa
    En İyi Avı:
    1.2 Kg Eşkina
    Fosforu sabitlemek için hortumu misinanın icinden gecirin sonra da fosforu hortuma geçirin bu sekilde atış yaparken de çıkmaz.

9. onnik çavdar

onnik çavdar onnik çavdar

Favori Kamış:
    Okuma Salina Surf Rods
    Favori Makine:
    okuma spector st-65sa
    En İyi Avı:
    2013 şu ana kadar yakalanamadı
    sarı lacivert fosfor takarsan lüfer geliyormrsparkle mrsparkle mrsparkle mrsparkle

10. leventturksoy

leventturksoy levent

Favori Kamış:
    Daiwa Procaster 4.20 surf daiwa crosscast 2.74 spin
    Favori Makine:
    Daiwa Crosscast S 5000 Daiwa Procaster 2500 A spin
    fosforlu takımı daha once denedim bir artısı yok eksiside yok balık yakalıdım ama yanimdaki arkadasda aynı balıgı yakaladı:)

11. Burak_A.

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Onnik Hocam Cumartesi günü bunu deniycem :D Hatta mantarı da Türkiye Kupası şeklinde yapıyım diyorum :laughing:

12. ziyakoray

ziyakoray ziya koray topçu

arkadaşlar bu takım tekirdağ veya sarozda iş yapar mı ? iğneler kaç numara olmalı?

13. BURSADAN

BURSADAN HASAN

arkadaşlar bir sorumolacak
    bu oltaları yemlerken yem olarak ne takılıyor?
    oltaların ikisine de ayrı ayrı yem takılıyor mu?

14. 0RHAN

0RHAN ORHAN

Favori Kamış:
    Explanada Surf
    Favori Makine:
    Penn & WFT
    En İyi Avı:
    KALKAN - 4 KG
    Taze İstavrit Fleto . Bulabilirim Diyorsan Zargana

15. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    O fosforun hiç bir faydası olmaz. Hatta biraz zararı bile olabilir, iğneleri filan görünür kılabileceği için.

Halka ve üç fırdöndü meselesine gelince, hiç yoktan, tipik bağlamadan filan çok daha iyidir. Ama çok iyi değildir bu çözüm. En iyi çözüm gezer kurşun olayıdır.

Bir diğer çözüm ise, 3'lü T fırdöndü kullanmak. Ama onda vahim bir hata yapılır. Şöyleki, kurşun orta kola takılmalıdır. Köstek ve olta düz kollara. Ha, tekne için bu tür takım abestir ama, kıyı için, kurşunu orta kola bağlamak çok çok daha iyi netice verir.

16. Safa Sunay

Safa Sunay Safa Sunay

Favori Kamış:
    Lineaeffe Sorrento 4.30 ,Okuma V System 2.70 10-40gr
    Favori Makine:
    Okuma Blue Hawk,Okuma Safina Pro spa25
    Serdar abi bi sorum olacak çizimlerde dikkatimi çeken nokta kurşun bedeninin uzunluğu takımın bedeninden uzun yani bi açıdan takım çaparideki kösteğin daha uzun hali gibi.Bizse 80-100 cm lik bi beden 15 cm lik bi kurşun bedeniyle yapıyoruz bu işi doğru olan hangisi?
    Birde aklıma takılan diğer bir konu şöyle 125 gr dan 180 gr'a kadar gezer kurşunlar temin etsek bunun içinden geçireceğimiz 5 6 cm lik rezinstans telinin iki ucuna fırdöndü bağlayıp bi uca makinadan gelen ana bedeni diğer ucada mantarlı takımı bağlasak verim olarak nasıl sonuçlar elde ederiz?

Saygılarımla

17. Akarcı

Akarcı Şükrü

Favori Kamış:
    Okuma V System 2.70
    En İyi Avı:
    Daha kiloyu göremedi
    Bende bunu merak ediyordum
    Normal takımda (yani tek klipse kurşun ve takım bağlı olan) sürekli takımın kurşuna dolanması problemi yaşıyorum.

Şöyle bir kurşunla (bir ucuna takım diğer ucuna makianadan gelen misina) bu mesele çözülür sanırım, herhalde eksi bir yönü yoktur ?

18. atmoss

atmoss Ali Timucin

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Daiwa
    En İyi Avı:
    1.2 Kg Eşkina
    Halka ile bağlandığı zaman mantar bedene ne kadar dolansa da suyun içine girince mantar direk olarak yukarı kalktığı için tüm karışıklıklar düzeliyor. Aynı şeyi 3 lü fırdöndü için söyleyemeyeceğim.

Fosforun katkısı olacağını düşünüyorum. Ama bu bollukta değil. Yani balık biraz seyrekleşmeye başlasın . Şuan istavritli iğneyi denize ulaştıran herkez çinekop yakalayabiliyor. Hic biri de bizler kadar iğnenin gözükmemesi icin çaba sarfetmiyor.

Beni bu düşünceye iten şey bizim bu taraflarda balık çok nazlı oltaya hareket vermeden pek saldırmıyor. Yani dikkatini çebebilmek adına böyle bir şeyi düşündüm.

Takım bu şekilde olursa oltaya her dokunuşu hissedebiliyorsunuz. Mantarı kurşundan sonra ekleyenler yakalanmış balığı bile farkedemiyor.

19. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:

Sevgili atmoss, balık pek bir seyrekken biz onları çok denedik. fosfor cebimizde zaten di mi? Mantarda orada. Mantara maket bıçağıyla bir kesik at, sok için fosforu 6-7 mm kadar, buyur sana bahsettiğin düzen hazır. Biz daha afillilerini yaptık, çeşit çeşit, fayda filan etmiyor. Yeterince açık, net sanıyorum.

Işığın fayda etmesi için, yanıp sönmesi gerekiyor, hemde bir hayli hızlı şekilde flaş yapması.

Gelelim halka vs. olayına. Bu bahsettiğin durum, yani sarılırsa düzelme olayı %60 gerçekleşir. Yani her 10 atışın altısında bu karışma yaşanır. Bilhassa da kurşun ayağı ile köstek arasında gerçekleşir. eğer yan rüzgar varsa, o rüzgar mantarı kenara iteceği için, bu karışma çok daha az gerçekleşir.

Yaptığın düzenekte bu karışmanın düzelmesi oranı, kurşun dibe inerken %40 - %50 civarında olur. Ama dipteki takımı çekerken işin rengi değişir ve dipte karışık duran takım açılarak gelir. Olay, asılma yükünün ne taraftan geldiğine dairdir. Kurşun dibe inerken takımı çeken kurşundur ve bu aynı zamanda karışan misinayı birlikte çekmesi demektir. ama sararken misina iki şeyi birden çeker, biri kurşun, diğeri mantar. Her ikisi birden çekileceği için, takım kolayca açılır. Ama her durumda bu gibi bir düzenek, faydalıdır, en ideal çözüm değilse bile, iyidir.

Daha iyi çözümler var. Bu sorunu daha iyi halleden. Ama klasik, oltadaki fırdöndüye kurşunu geçir, kösteği geçir olayından çok daha iyi netice verdiği doğrudur. Fakat, gezer kurşunlu takımlarla alacağın randımanı;

1. Karşımanın kendiliğinden açılması.
    2. Vuruşların daha iyi hissedilmesi.
    3. Tasmalamanın başarısı.
    4. Balığın kurşunu hissedip işkillenmemesi, daha avcı olması.

Yönlerinden bahsettiğin sistemden alamazsın.

20. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Bu veya benzeri kurşunlar, ortası delik sıyırtma kurşununua tel geçirmek vs. lüfer avında çok etkili olmaz. Bu işte kullanılacak gezer kurşun düzeneği:

Buna benzer yapıda olmalıdır. Dikkat edin, aynısı demiyorum, benzer. Detaylı bir tarifi bir kaç kez yaptım diye hatırlıyorum, onları bulup inceleyebilirsiniz.

En büyük sorun, o kurşunların havada takla atacak olmasıdır. Takımı karıştırırlar, mesafe almazlar vs. Bu iş için en uygun kurşun, armut kurşun oluyor, piyasada bulunan modellerden.

Eh, siz yaptınız oldu, olur tabi, balık kurşununuzla filan ilgilenmez ki. ama bu tür takım, daha az avcı olur, uzağa gitmez, karışır vs. bu olay.