lüfer için yem nasıl takılır?

Konu, 'Yemler ve Yemleme' kısmında ist balıkcısı tarafından paylaşıldı.

1. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Ben bunu beğenmedim, ama tekneden avlanırsak.
    Tekneden olta atınca ara sıra küçük parmak hareketleriyle yemi oynatırız.
    Beline iğne geçirilmiş yem nasıl oynayacak, kazık gibi durur.Cık! , beğenmedim:p
    Siz kıyıdan atarken yeminizi iğneleyin:rolleyes: ben serbest bırakırım.

2. Katılıyorum,

Hatta yaprağı da biraz uzun tutarak en son iğneden 2 cm serbest bırakarak,suda salınıp lüferi kıskandırması sağlanmalı..

3. webokur

webokur cihangir

iç-sırt

ewet tek bir doğru yoktur çok çeşitli yontemler var. ben kısa kancayla İÇ - SIRT dan başlıyorum ve dışa doğru geçirip 4 yaıpıyorum ve kanca ucunu iç de bitiriyorum. uzun olanıda İÇ-KARIN dan başlayıp yıne 4 yapıyorum ve iç kuyrukda bitiriyorum. ikinci kancayı ortaya yakın başlatmakta fayda var kancalar önlü arkalıyken yan yana ya oranla daya etkili ..tabii bu filetom çok küçük değil ise. fileto küçük ise Dıştan başlayıp 3 yapıyorum. ayrıca 3 lü takım ve 4 numara kanca kullanıyorum. yem çabuk deforme olmuyor.

Son düzenleme: 11 Ocak 2007
  4. kral balıkçı

kral balıkçı mustafa gedikoğlu

Favori Kamış:
    surf
    En İyi Avı:
    çino sarı lüfer istavrit izmarit zargana vs....
    bu mesajda yanlış anlatımım olduğu için değiştirdim

kusuruma bakmayın bu mesajı yazarken acele yazmıştım ve bir sene önce yapılmış bişeyin unutkanlığı ile anlatımım yanlış oldu inşallah kusuruma bakmazsınız kancanın takılış sırasını tam tersi olarak değiştiriyorum:eek:

yem çeşitleri :
    yaprak
    bütün istavrit
    kılçıksız şak şak
    kılçıklı şak şak
    tek yapraklı yani kafa bütün bi tarafı var bitarafı yok yarım balık

yaprak
    yemi takacağımız kancanın büyüklüğüne göre yani kancayı kapatacak şekilde
    balığın etini kılçıktan sıyırarak kesiyoruz bu yemi kulandığımız takım ister iki kancalı ister üç kancalı olsun önce üst kancadan başlayarak yani mantara yakın olan kancadan bahsediyorum yemin kuyruk kısmının 1 cm altından sırt tarafına yakın etli kısmından saplıyoruz ve deri olan kısmından çıkartıyoruz sonra kancanın yetiştiği yerden hemem aynı hizada alt tarafa gene saplıyoruz bu yaptığımız işlemin yaprak yemin sırt tarafına uyguluyoruz bu yaptığımız işlem kısaca dikiş yöytemi kancayı iki sefer daha önce ete sonra deriye saplıyoruz yaprağın bir kenarını diktik kancanın ucu açıkta kaldı açıkta kalan bu ucuda karın kısmının etli kısımdan deri olan kısıma çıkartıyoruz .

alt kancayı da gene etden başlayarak toplam üç defa saplayarak yem takma işini bitirmiş oluyoruz üsk kancaya fazla saplama yapmamızın amacı yemi sağlam tutması için ;) :)