Lüfer için yem seçimi...

Konu, 'Yemler ve Yemleme' kısmında skoylu tarafından paylaşıldı.

1. ergir

ergir ergir

elektrikli testere gibi desenize:p

2. duzensizifade

duzensizifade Hüseyin

peki abi böyle güçlü bir balıktan bahsediyoruz, bir darbede hilal şeklinde imzasını bırakabiliyor, kefal olsun zargana olsun. hiç çevrende lüfere parmak kaptırmış ciddi yaralanmış birisi oldumu yada duydunmu. hep bunu merak etmişimdir.

3. ALİCO

ALİCO AliCo

Favori Kamış:
    D.A.M El oltası
    Favori Makine:
    0,33 beden FC
    En İyi Avı:
    Herhalde Toriklerdir. Kofanalarda olabilir.ispendek 13,8 kg, Kırlangıçlar.vs.vs.
    Lüfere burnunu bile kaptıranı duydum ben hüseyin. ciddi yaralanmalar olabilir. o yüzden takıma el sürmeden balıktan kargaburnuyla çıkartılır genelde. takımı fazla sallamamak adına. ve soğuk havada kanda durmaz üstüne üstlük başlı başına bir baş ağrısıdır yaralanma kışın.

4. cemal doğan

cemal doğan cemal doğan

Ben lüfere değil ama sarıkanata kaptırmıştım bir kere elimi.
    Hemde tam kardeşim dikkat et çok keskin dişleri var dediği anda.
    Hakikaten öyle keskinki jilet nasıl ince bir sızıyla keser aynen öyle kesti parmağımı,epeyde kanamıştı.

5. ALİCO

ALİCO AliCo

Favori Kamış:
    D.A.M El oltası
    Favori Makine:
    0,33 beden FC
    En İyi Avı:
    Herhalde Toriklerdir. Kofanalarda olabilir.ispendek 13,8 kg, Kırlangıçlar.vs.vs.
    Birgün bir kofana iğneden kurtulmak için bir kafa sallamıştı. ağzındaki takımı bir savurdu. öyle bir sesle bordaya vurduki demek gözümüze gelse kör edecek kadar sıkı ve sağlam. darbe vuruyor.

6. cemal doğan

cemal doğan cemal doğan

Peki bunlar yırtıcı balıkların genel davranışlarımı.?
    Yoksa lüfere özgü karakteristik hareketlermi Aliço usta.
    Diğer balıklardada gözlemledinmi aynı hareketleri.?

7. Alparslan34

Alparslan34 Alparslan

Favori Kamış:
    Extreme cast 180 ama şimdi 250 grm atar Michell Spin Hayper cast 420 200 sorento 420200
    Favori Makine:
    Okuma salina Okuma blue hawk Okuma longbow2 Okuma magic
    En İyi Avı:
    Sinarit 4.500 gr..
    Bende çok duydum mesela balıktayken yakaladığım sarının elimden fırlayıp bizim abinın yanağını ısırdı bütün dişleri suratında çıktı :D :D milli sporcu gibi zıpladı valla :D :D Sonka küstük tabi :D :D ...

8. ALİCO

ALİCO AliCo

Favori Kamış:
    D.A.M El oltası
    Favori Makine:
    0,33 beden FC
    En İyi Avı:
    Diğer balıklar kuzu gibi genelde levrek desen emer. dişi yoktur. ama bir çinekop dahi aynı hareketi yapar. benim gözlemlediğim diş yapısı gereği en yırtıcı balıklardan. diğer balıkların (Boğaz ve marmara türleri) hemen hemen hepsini yakalayan birisi olarak hiç birinden böyle bir tepki görmedim.

9. ALİCO

ALİCO AliCo

Favori Kamış:
    D.A.M El oltası
    Favori Makine:
    0,33 beden FC
    En İyi Avı:
    ben gidiyorum arkadaşlar. yarın sabah erken kalkmam lazım. planlarım var herkese iyi sabahlar sağlıcakla kalınız. Sevgiler.

10. duzensizifade

duzensizifade Hüseyin

yakalanan camgözün terliği ısırıp bir parça koparttığını duymuştum bende.

serdar abinin gösterdiği takımların birebir aynısını değilde kafama yatan kısımları ile oluşturduğum takımları kullanıyorum artık. bir kaç deneme yaptım en fazla 4 saat kadar olta attım iskeleden. balığında buralara daha tam gelmemesinden dolayı vuruş dahi alamadım. ama eminimki gelen balığı şakır şakır çekicektir yeni takımlar.

kafama yatan kısımlar dediğimde rezistans teli ile iğnelerin birbirine bağlanması kısmı. yaprak yemin salınımı gayet düzgün oluyor. uzun olta için hazırladığım takımlarda gagalık ile ikinci iğneyi gezer yaptım yine rezistans teliyle. sağlamlık olarakta gayet iyi oldu.

lüfer takımı için bugüne kadar arayıpta bulamadığım malzemeydi rezistans teli. daha önceleri ikinci yada üçüncü iğneleri sağlam iplikle takıma tuttururdum, 2. balıktan sonra ne kadar sağlam olsada iplik hırpalanırdı. her av için sıfır takım yapmakla uğraşırdım.

bir bilgiyi serdar abiden aldım, pratiğe döküp takıma dönüştürdüm ve kullanıyorum. açılan konuların, sunulan bilgilerin amacına ulaştığının kanıtıdır buda. umarım önümüzdeki günlerde balıklada buluşur ve kendi kullandığım takımlarla birlikte raporunu sizlere sunarım.

11. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Teknede iken, bazen denk geliyor..

Denizin ortasında kavun kokusu gibi bir koku başlıyor. Zaten ardından martılar filan civara üşüşüyor. Bir süre sonra oynağı görüyorsunuz. Altı lüfer kaynıyor oluyor.

Palamutun koku yaptığına pek denk gelmedim..

12. draco

draco Kaan

Favori Kamış:
    Vercelli Alba Surf, Yamaga Blanks EARLY 94MHR
    Favori Makine:
    JDM Shimano Stella SW8000PG, Daiwa Certate 3012H
    En İyi Avı:
    Tuttuğum ilk ispari. o olmasa burada olmazdım.
  13. draco

draco Kaan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    bunların tümünü şahsıma yazmadığınızı ümit ediyorum. beni ilgilendiren kısımdan sonra diğer muhatapları belirtir veya benimle ilgili kısmı noktalarsanız sevinirim, yazının çoğunda olumsuz bir hava hakim çeşitli eleştirilerle, bunun parçası olmak istemem...

ayrıca dediğiniz olay seyrek gerçekleşecek bir durumdur, ya meraya özel ya başka sebebi var. bilirsiniz bu tip işlerde %100 olmaz. %90 olur. zaten önceki yazımda %90 demişim...

şöyle söyleyeyim; meranızda hamsi üstün bir yem ise hamsi olan her zaman hamsi kullanın, olmadığında zaten ilkbahardasınız demektir, o zaman da istavrit kullanırsınız. zaten çözümü kendiniz bulmuşsunuz, daha neden insanlara "sorularımın cevaplarını alamıyorum" gibi şeyler söylüyorsunuz anlayamadım. herkes bildiğini yazıyor, lütfen herkes maaşlı tavsiye vericiymiş gibi bir yaklaşımda bulunmayın, cidden heves kırıyorsunuz...

14. balık kurdu

balık kurdu ercan

En İyi Avı:
    4 kilo civarı kofana
    e bizdekileride gördük kaan :)

bence bunların genlerinde bir şey var :D :D

15. draco

draco Kaan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    ben de iri has kefallerin kofanalar tarafından biçildiği bir kan gölünü izlemiştim, daracık yere girip diz boyu suda katliam yapıyorlardı...

national geographic de izlesem o kadar güzel ve net olamazdı. kofanalar önce yavaşlayıp atlayacağı kefali gözlüyor, sonra fişek gibi fırlayıp sanki kefalin kuyruğuna toslayıp da durmuş sanıyorsunuz, şak! tek hamle... geri dönüp giderken ise kefalin yarısının olmadığını fark edip şaşırıyorsunuz, gerisini de başkası götürüyor zaten. ama eğer kendinden irice bir kefale atlarsa dediğiniz hareketi yapıyor olabilir çünkü kuyruktan başlayarak sarsıyor kendini ve bırakıp tekrar ısırıyor.

bu olay sanırım 15-20 dakika sürmüştü, gittiler geldiler gittiler geldiler, iki iskele arasındaki 3 metrelik açıklığı resmen kızıl yaptılar, iskele altları da bu balıkların kaçabileceği kadar geniş olmayan kumla bütün, gömülmüş iskelelerdi, feci bir ölüm kapanı... Volkan Bey'in bahsettiği koku da bu tip katliamlardaki balık yağı kokusudur tahmin ederim, çünkü suyun üzeri petrol dökülmüş gibi yağ olmuştu ve zeytin gibi bir taze koku vardı suyun üzerinde...

16. draco

draco Kaan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Ercan, o boy kofana yakalamadım hiç, benimkiler hep su üstü fişekleyiveriyordu, oynama falan yok, zaten o iri balıkları kamışla tanışmadan önce el oltası-uzunolta ile yakalamıştım, oynama şansın 0 :eek:

17. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    2-3 kg'un altındakileri oynamaya değmez.. Zaten oynatmazlarda, sık sık boş gibi gelir, çektiğiniz tarafa yüzer.. Tekneyi vs. görünce dediğin gibi fişekler..

Ama büyükleri baya bir atraksiyon yapar.. En zevkli tarafıda, eğer kofana suyun üstüne çıkmazsa, suda ne varsa hepsi su üstüne çıkar, onu seyretmek olur.. Kofananın nerde olduğunu suyun üstünde bale yapan envay çeşit balıktan anlarsınız..

18. draco

draco Kaan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    oynak göremezsek, martıları iyi kollamak lazım. epeyce lüfer, çinekop vs yakaladım dalan martıları kollayıp üzerlerinden kaşıkla vs geçerken :)

19. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Bu durumda, en iyisi yemleme yapmaktır..

Şimdi gene birileri hoppala diyor, desinler.. Ama sanmayın, serdar çılgını bir çekic bulmuş, her şeyi onunla tamir etmeye çıkıyor..

Şimdi bu istavrit, izmarit ne yer? Karides, midye filan değil mi? O zaman ne yaparız, bolca yemle, bir yemleme torbası, yani malum soğan çuvalını doldururuz. Bunu, örneğin, dipten 2 kulaç yukarda tutarız. Böylece ortalıkta istavrit, izmarit filan yemin hevesiyle yukarı çıkar. Lüferler altta yalnız başlarına kalır, bizde onları güzelce ayıklarız..

Tercihan tek yem torbası değilde, bir ipin ucuna bir torba, mesela iki kulaç üste bir torba daha koyup, bu şekilde tekne boyunca iki yandan birer metre vs. arayla sarkıtma yapmak iyi olur. Böylece nokta değil, hacim yaratılır, istavritler vs. yukarda kalır..

20. ergir

ergir ergir

iyide istavrit,izmarit yukarı cıkınca lüfer orda dururmu.