Lüfer Kesip Atıyor...

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında hknrgn tarafından paylaşıldı.

1. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    kaya balığı (1.5 gram) :)
    Aslında çok önemli bir şey değil. Farklı tiplerini de kullanıyoruz. Mesela çelik telden 6 cm uzunluğunda bir kasa yapıp, iki ucuna sağlam birer fırdöndü takıyoruz. Kancayı takacağımız uçtaki fırdöndü klipsli olmalıdır. Buraya Mustad ın BLN serisi uzun saplı halkalı kancalarından ekleyip, yavaş batan bir lüfer oltası elde ediyoruz.
    Çizimde ise sadece kancanın sapına iliştirilen fırdöndünün tek halkası hariç tüm bölümleri ile kancanın yarısını kurşunla kaplanışı vardır. Yani sarımsak zoka gibi kalın bir kurşun yerine, 2-3 mm kalınlığında bir zoka elde edilir.

2. burcin

burcin

Favori Kamış:
    :) açıkça deşifre edildi imzada
    dün akşam kartal dragos sahilden lüfer yaptık tık yok valla!!! 1 hafta önce palamut almışlar şimdi balık kesmiş ama sabahlayanlar vardı bugün öğreniriz artık!!! bu arada boğazda durum nasıl bilen varmı ??? özellikle vaniköy park tarafları ve çubuklu bişeyler yapıyormu istavrit harici???

3. dede

dede kema ldede

lüfer yok tokmak burnundan iki hafta önce aldılar
    yani ramazandan önce sonra alan olmadı saygılar

4. SahEmre

SahEmre Emre

Favori Kamış:
    Okuma Salina 4.20 Salina 100-200 - Lineaeffe Extreme Cast 4.40 180gr. - Okuma V-System 240 10-40g
    Favori Makine:
    Ryobi Proskyer Nose Power - Shakespeare Mach 1 XT
    En İyi Avı:
    Küçük beyaz; 7 cm. Kuzey batı Antartika Sığlıkları..
    Arkadaşlar konu biraz dağılmış gibi

Ben yeni konu açmaktansa buradan bişeyler sormayı uygun gördüm.

Dün akşam yeşilköy sahilde klasik parlak mantarlı dip takımıyla lüfere attık kardeşimle.
    ' kaşımız vardı birine daha ikinci kamışın takımını bağlarken atar atmaz eşşek kadar bir itavrit geldi hatta ben elime aldığımda dahi lüfer geldi sandım sonradan anladım istavrit olduğunu.

Ancak daha sonra bi şety tutamadık. İşin enteresan tarafı balık yok değil 3-4 kere çok sağlam vurdu ancak fileto halindeki yem parçlanmış yada posası çımış gibi geri geldi. Şimdi soruyorum.

Mantarın altındaki tane birbirine ardışık 1 numara iğne birbirine ne kadar yakın olmalı ve bu iğneler mantara ne kadar yakın olmalı.
    İğnelerin biri yarıya kadar mantarın içinde oluyor. Şimi benim aldığım çelik bedenli hazır takımlar böyle birde ben kendim 0.35 kaliteli misinayla bu takımların aynısını yaptım zaten koca istavritide benim takım yakaladı.

Ama taktığım yem mantara dayanıyor ve şekil şemal kalmıyor yemde. İğneler birbirine yakın olduğundan yem katlanıyor takma aşamasının sonunda.

Ve yemle mantar birbirine deyiyor bu doğrumudur. Takımın çokince ayrıntısı olan bu konular hakkında bilgi verebilecek olan varmı? Eğer bilgi gelmezse yeni konu açmak zorunda kalıcam :D

Teşekkürler.
    Herneyse sonraki den

5. Efe

Efe

Favori Kamış:
    Banax SX5000, DAM Spezipower 3.50
    Dostum igneler birbirine degdi-degmedi mesafesinde olmali. Hatta Bence yukarida bir 3. igne (hirsiz) olmali. Igneleri düz bir sekilde tuttugun zaman sanki bütün bir parca ve aradan 3 tane kancasi cikiyormus gibi durmali. Mantar zaten sabit degil, misina üzerinde hareketli ama suyun icindeyken yeme dogru yaklasiyor. igneler mantara gömülmesin yeter.

6. SahEmre

SahEmre Emre

Favori Kamış:
    Okuma Salina 4.20 Salina 100-200 - Lineaeffe Extreme Cast 4.40 180gr. - Okuma V-System 240 10-40g
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Ben aslında yaptığım takımları söküp 3 iğneli yapmayı düşündüm dün gece elimde hatta kıbrıs takım gibi ama daha az iğneyle mesela 2 tane 1 numara iğne artı 2 tanede 5 numara iğnelyle takımı desteklemeyi düşündüm denemeler yapmam lazım anca böyle olacak herhalde.
    çünkü balık geliyor yemi sömürüyor emiyor vs ve ne kadar güçlüki dün 2-3 sefer vurdu iğnelerin birini tümüyle sökmüş yemden diğerini de tek bırakmış yani yem bir geldi zaten üstünde et kalmamış nerdeyse ve tek iğne allaha emanet tutuyor iğnelere bulaşmadan bu işi nasıl yaptı şaşılacak iş.

7. SahEmre

SahEmre Emre

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Birde şey geldi aklıma dün gece.

Şimdi iğneleri uc kısımdan ortaya doğru doluyoruz ya . Balık ta bence yemi uctan tırtıklmaya başlıyorudur. Halbuki iğneleri yemin ortasından takıp sivri ucunu yemin uç kısımlarında bıraksak balığı alma ihtimalimiz daha yüksek olmazım

örneğin 3 iğne yapsak biri yemin ortasından takıp sağ uca kadar 3 defa geçirsek diğerini ortadan takıp sol uç tarafa 3 defa geçirsek bir iğneyide orta kısımdan takıp 2 defa geçirip yine ortada bıraksak böylece yemin sağ uç sol uç ve ortasında birer iğne ucu kalmış olur.

ne dersiniz

8. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Ben bu tip yemli takıma dev gibi istavrit geldiğini bu yıl gördüm. Gerçekten ilginç geldi. Yeminizin hırpalanmasından, istavrit gibi bir balığın hışmına uğradığını, iğne büyük olduğu için belki iş yapmadığını düşünüyorum.

1, 1/0 numara iğne ve hırsız kullanırken, kalın bedenli, tatlı su tipi küçük iğnelerden mantara askı yapıyorum. Yemi bu askılara takıyorum. Böylece daha düzgün duruyor. Faydası var mı bilmiyorum. Çünkü henüz bunu lüfer tutulan bir yerde deneyemedim. Son Sarayburnu ziyaretimiz malum kıyıda derviş gibi bir çanta, bir asa ekip aramakla geçti. Ama, işe yaradığını biliyorum. Yani yemi düzgün tutmakta bir hayli başarılı oluyor.

Bir ara, dosya telini yeme geçiriyordum. Dikiş diker gibi. Hem ektsra bir parlaklık veriyordu.

9. Efe

Efe

Favori Kamış:
    Lüferdir yapar :D Lüferin napicagi belli olmuyor, gün geliyor iki tane 4 numara igneden cinekop takimina da geliyor. Biraz kismet biraz takiminin saglamligi. Ignelerin birbirine yakin olmasi celik tel etkisi yapip baligin takimi kesmesini engelliyor. Buna ragmen biz genede igneleri 0.30 misineden cift kat yaparak baglariz. Ben suana kadar bu mantikla hazirlanmis takimlardan epey memnun kaldim. Firsatim olursa elimdeki takimin fotografini ceker atmaya calisirim.
    Tabi aslinda ustalarin da bu konuyla ilgili baska onerileri varsa bilsek ne güzel olur di mi? :)

10. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Ya düğümün hiç olmamış, yada misinayı kesmiş. Emerek bir balığın iğneyi yerinden çıkarması pek ihtmal değil. Hele lüferin, hiç değil. Çünkü, iğneyi hissettiği anda, kaçmaya çalışmaz, bedene doğru saldırıya geçer.

11. SahEmre

SahEmre Emre

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Birde şunu düşündüm.
    Şimdi mantarın dibine batılı olan iğneyle diğer alttaki iğnenin arasını belki 1 m yada 1.5 cm kadar açarsak iğneler birbirine çok yakın olmadığı için yemde kıvrılmaz iç içe geçmez diye düşündüm ama her yerde hazır takımlarda bu şekilde satıldığından mutlaka denenmiştir bu herkesin bir bildiği varki böyle olmuyor sonuçta değilmi ...:D

12. burcin

burcin

Favori Kamış:
    :) açıkça deşifre edildi imzada
    hocam işin aslı çinekop,sarıkanat lüfer falan değil!! biz bu olayı her sene kartal sahilinde yaşıyoruz!! konu aslında basit oltayı elinde tutmayı deneyip sabredersen ve reflexinde iyiyse vuran balığı kaçrmazsın!!! dün akşam dahil 15 gündür aşağıda balıktayız ve çinekop takımları senin dediğin gibi çok sağlam vuruşlarla otaları yerden havalandırıyor!!! hadi kardeşim bu sefer oldu olacak derken oltayı çekiyoruz geriye ortadan alınmış istavrit yada köşeleri yenmiş balıktan fazlası gelmiyor..eminim sanada olan aynısıdır... biraz sabrettik ve hızlı tasmaladık bak neler vuruyormuş (epey iri mezgit,baya büyük ispari karagöz istavrit,büyük izmarit,kol gibi gelincik) senin anlayacağın senin attığın suda benimki gibi sığ ve tam anlamıyla çinekop gelip yemlenmeden önce bu hayvanlar her şeye dalıyorlar!!! özellikle mezgit sonuçya onunda çok inve olmakla beraber dişleri ver!!! ama tavsiyem 3 iğneli takımlardan vaz geçme sonuçta en iyisi onlar!!!

saygılar...

13. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Ben usta değilim ama, çelik tel ve dyneema misinanın bu işe iyi olduğunu biliyorum. Dyneema, lifli. Balık ısırınca veya makasla kesmeye çalışırken yayılıveriyor. Üstelik çelik kadar sağlam aslında. Bu sebepten balık kolay kolay kesemiyor.

Elimde bir sürü parça, 20m, 10m, 70m vs. dyneema mevcut. Bunları bu işlerde değerlendiriyorum.

14. SahEmre

SahEmre Emre

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    yok serdar abi yanlış anladın yada sanırım ben yanlış ifade ettim düğümlerime çok güvenirim böyle bi şey şimdiye kadar başıma gelmedi ben yemi iğneden tümüyle sökmüş demek istemiştim. :D yani 3 defa o sert deriden geçiriyoruz bir iğneyi ve bunu koparmayı başarmış diğer iğnede de allaha emanet duruyor açıkçası ben bile o yemi iğnelerden sökerken oltayı daha çok sarsarım suyun altında.

15. 3 iğneli takım hazırlarken iğne arası misinalara küçük beyaz puntolar koymakta fayda var..Bu şekilde misina balığın dişleriyle temas etmemiş oluyor..

16. simendifer

simendifer Sennur

Peki balık bundan ürkmüyor mu ? Yoksa yemle bu puntoları tamamen kapamak mümkün mü ? Bir de çok çok ince çelik teller var, bunları kullanmak daha faydalı olmaz mı ?

17. SahEmre

SahEmre Emre

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    teşekkürler bende böyle bişeyler tahmin ediyorum zaten. Yemi tırtıklayan bisürü şey var aşağıda. Zaten lüfere gittiğimde aklımakoydum bundan sonra 3 iğneli bir dip takımı yapıcam bunlardanda alıcam lüfere attıktan sonra takım şöyle

fırdöndüden sonra 1 metre beden üztünde 20 cm köstek 3 tane 5 numara iğne
    son taraftada da aynı lüferdeki gibi bir parlak mantar.
    Ayrıca fırdöndüden sonra 1 karış misina ve 50 gr. yada ne kadar uygunsa kurşun. Salla kurşunu yemli iğneleri ileri kurşun otursun dibe mantar yemleri kaldırsın havaya. İri izamrit istavrit vs. balıklarda bunlarla uğraşsın. olurmu

18. Üsküdarda bir arkadaşım tavsiye etmişti bu sistemi,çok iyi sonuç veriyor..zaten iğneye bağlanan misina puntonun içinden zor geçecek kadar ince..kabada durmuyor..Dün bayağı lüfer almışlar bu takımlarla üsküdar cami önünden.

19. Efe

Efe

Favori Kamış:
    Cok akinti var miydi? Akintinin fazla oldugu yerlerde yem epey hirpalaniyor. Biraz ufak baliklar, biraz büyük baliklar da tirtiklayinca yemin etrafi harab oluyor. Lakin lüfer ustalarin da dedigi gibi ucundan acik tadina bakip gitmiyor. Yemi gördümü direk komple atliyor yeme. Zamaninda bir tasmalamayla kanca direk saplanir baliga. 3 igneli takimlarda saglamci oluyor. balik kacmaya kalktiginda bile biri mutlaka is yapiyor. Saglam misine mümkünse cift kat ve ignelerin birbirine uzakligi ve iyi takilmis bir yem iyi sonuc verir. Ne mutlu sana en azindan balik gelip yokluyor. Bogazda denedik bir kac kere yanindan gecen bile olmadi malesef :( Bu arada iki igneli cinekop takimiyla defalarca 2 li cektigimiz olmustur. 3 igneli takimla 3lü cektigimiz oldu balik bolken. Simdi baliklar az ve biraz nazli... Bol yem var istavrit ve izmarit bol. Taze yemden baskasina bakmaz bence balik...

20. Zaten lüfer düne kadar yeme gelmiyordu..Bu her sene mevsim itibariyle böyle olmuştu,kaşık vs ile alınıyordu..
    Şimdi başladı yeme gelmesi,takımları gözden geçirmek gerekiyor.