lüfer ve istavrit

Konu, 'Av Hikayeleri' kısmında smena tarafından paylaşıldı.

1. şimdi ben bunu yazıyorum ya 9 ağustosta. başlangıç 8 ağustos.

senelik izindeyim bir süredir. bitmek üzere. hayatımın en vasat iznini geçiriyorum.
    2 gündür üst üste denize çıkma fırsatı buldum. dün 105 parça istavrit. bu gün sanki ısmarlamışsın gib 206 parça istavrit. 2 de lüfer.

hikayeye gelince:

dün bir arkadaşım aradı. muratlı'dayım dönüyorum dedi. eğer oraya gelir tekrar dönersek çok geç kalırız, sen atla otobüse çorlu'ya gel, orda buluşalım, sahile iner denize açılırız dedi. yahu dedim, üzme beni. malzeme çantası, kamış, benzin bidonu. silivriden henüz geleli 1,5 saat olmuş. bu sıcakta anam ağlamış. valla sen bilirsin dedi. hanıma dedim: "ben gidiyorum". arkadaşı aradım "geliyorum" dedim. hastalık işte. tahmin ediyorum, ölüm döşeğindeyken çağırsalar, gel balığa gidiyoruz deseler, azrailden bir süre müsaade isteyip gideceğim. (hoş, vasiyetimdir. ben ölünce atın beni denize balıklar yesin diyorum hep. allah inşallah son nefesimi denizde vermeyi nasip eder. o derece tutkunum.)
    neyse gittim tabi. açıldık tekneyle. istavrit sapıtmış. canavar dolu deniz. yaklaşık 40-50 metre derinde. dipte. ama deli gibi sarıyor çapariyi. ben kamışla avlanıyorum, 75 gr. kurşun ikili üçlü alıyorum, arkadaş el oltası atıyor ucunda çapari, kurşun istedi, dedim 150 gr. lık war. alt sular o biçim akıyor. iyi olur dedi. hatta başka çare yok, yoksa dibi bulamayacağız. makinemde misine ince olduğundan ben iniyorum dibe. arkadaşa werdiğim takım (rüzgar ve ayak önüne topladığmızdan karışmayı engellemesi açısından 0.70 beden yapmıştım onu verdim ona) kalın misina. 150 gr. da kurşun taktık. içimden diyorum " tam misafir oltası oldu bu. ben tutarım, o kurşun 50 metrede yarım kilo olur, 10 dakka sonra kol çıkarır arkadaş". ama hasetliğin sonu ne zaman iyi olmuş ki. ben en iyi ikili üçlü çekerken arkadaş başladı mı yedili sekizli çekmeye. neyse. biz istavritleri sayar ve adam başı böleriz teknede. o yüzden fazla hayıflanmadım ama , içimden de demiyor değilim ben niye sekizli çekmiyorum diye. lüfer saati yaklaştığından yıllardır aynı merada 5.5 kulaca atarız çapayı ve yine attık. 2-3 saat bekledik yok bi şey. döndük eve.

bu gün evde miskin miskin oturmuş gazete okuyorum.
    televizyonun hele hafta içi ne kadar saçma sapan programlarla dolu olduğuna bu izinde dikkat ettim. iğrenç. neyse ayrı bir konu.

telefonum çaldı. aynı arkadaş demesin mi: çorludayım gel, balığa çıkalım. dedim vallahi olmaz. bu kadar malzemeyle otobüs tepelerinde uğraşamam. arabam orda. dükkandan al gel, gidelim dedi. heeee. o zaman iş başka geliyorum dedim. gittim. rüzgar ve akıntı kararsız. istavrit dünkü gibi çok açıkta ve derinde. ama dünden daha arsız. 206 parça yaptık. 2 kişi. bu arada yaklaşık 20 yıldır balığa çıkarım. çok duymuştum ama hiç yaşamamıştım. bu gün çaparide yarım istavrit geldi. sanki lazerle kesilmiş gibi. oval bi şekilde. hayvancağız hala canlı. ugh dedik. noluyoruz. lüferin kıyıda olması lazım. 50 metrede ne işi var bunların. adrenalin tavan yaptı bizde. açığa mı çapa atsak diyoruz, mümküğn değil o biçim sular var. zokalar dibi bulamayacak. kıyıya gitsek her zamanki yerimizeeee, lüfer açıkta. neyse istavrit faslını bitirdik 206 parçayla. döndük kıyıya. açıkta kalalım dedim biraz. iztavrit derine kaçmış, lüfer de pek kıyılamayacak belli. diğer teknelerden 100-150 metre kadar açığa attık çapayı. lambamızı yaktık ve yemleri kestik. attık zokaları. onuncu dakikada ben bir tane aldım (sarıkanat tı) 2 dakika sonra arkadaş bir tane aldı (lüferdi) ....
    sonraki tırtıklamaların sonucu 3 adet iri istavrit. bir gece önce tuttuğumuz istavritleri birlikte yeme programımız olduğundan, çok fazla ısrar etmedik ve eve döndük. bizim mutfakta istavritleri pişirdik, arkadaşa bir büyük su, bana bir büyük rakı açtık, 3 tava istavriti miğdeye indirdik. az önce gitti kendisi ve ben bilgisayarım ve balikavi.net le başbaşayım...

(lüferdeki havyarlar 12 lik fişek gibi. patlamak üzereler. bir hafta on güne kalmaz asrın lüferlerini yaparız gibi geliyor bana)..

havyarlar soğumadan, rakı kadehte ısınmadan gideyim ben....

hoşçakalın.....

2. atesh

atesh

Favori Kamış:
    Olta bazen zıpkın
    En İyi Avı:
    ?
    Güzel av olmuş... O bir hafta 10 gün naısıl geçecek bilmiyorum ellerim kaşınmaya başladı:)

Rast gelsin

3. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Arif

Balıklar afiyet olsun da bana ukalalık yapacak bir sürü ipucu vermişsin.
    Sıkı dur, ne yapayım sen istedin.
    1- 40-50 metrede çapariye 300-400 gram kurşun bağlasaydın iğne iğneye doldururdun.
    2-O istavritler büyük ihtimalle patlakgöz,sarıkuyruk değil, öyle mi?
    3-Lüfer istavritini derinde araklamış da mecbur musun kardeşim zoka atmaya,yap uzun olta benzeri köstekli takım, tak bir canlı istavrit, gönder 300 gramlık iskandille dibe , bakalım ne olacak?
    4-Ağır iskandil yok diyeceksin anladım.
    Niye yok be kardeşim, sen kıyıcı mısın, madem tekneyle çıkıyorsun ve açıkta sallıyorsun oltanı, ona göre 200,300,400 gramlık iskandillerin olacak.
    5- Nasıl fırça ama ?;)
    6-Herşey bir kenara balıklar afiyet olsun.Anzorota karışmam(Ben Yeşilaycıyım)
    7-Tekrar rastgelsin.
    Yanlış anlamadıysam Silivri'den çıktınız değil mi?
    Dün sabah ve akşam Tekirdağ'da kılçık yokmuş çaparide.

4. sevgili mahir abicim.
    fırçalarına madde madde cevap vereyim:
    1- dip akıntılı derin suda ağır kurşunun etkisini ilk kez gözlemledim. aslında kıllık olsun diye vermiştim arkadaşa ama neyse.
    2-evet istavritler patlakgöz. vücutlarının neredeyse yarısı kafa.
    3-50 metrede canlı istavritle köstekli takım yapmak, samimi söylüyorum aklımızın ucundan bile geçmedi.
    4-işte hiç bir mazeretimizin olamayacağı fırça maddesi. 300-400 gramlık iskandil hayatta daha balık çantama koymadım. sanki kıyı balıkçısıyız. hey allahım yav.
    5-vallahi bu fırça, hayatta yediğim en iyi fırçalardan biriydi. resmen 10 numara.
    6-ay dediğin dolunay olacak, kendimi bildim bileli şu yeşilay neden var anlamadım. :D
    7- cümlemize rastgelsin.

bu arada silivriden pazartesi döndüm. her zamanki mevkimiz yeniçiftlik/aytepeden açıldık. tekirdağın bu kadarcık mesafede ayırmaması lazım diye düşünüyorum. 18 km mesafe var aramızda.

saygı ve sevgilerimle....

5. darkdream1977

darkdream1977

Favori Kamış:
    mantarlı - makinalı takım
    En İyi Avı:
    yayın 8 kg ( elle :) )
    Öncelikle tebrikler iyi av olmuş.
    Bende istavritin hayaliyle Samsuna gitmiştim ama hasılat sadece bir tane parmak kadar kayabalığı birde hamsi kadar gümüş :)
    İki kafadar sahilden sandal kiralayıp liman içinde çarara atacaktık ama yasaklamış.
    Haliyle hevesimiz kursağımızda kaldı.

6. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Arif
    Fırçaları beğendiğine sevindim.
    Biliyorsun bunlar yapıcı fırçalar ve sadece dostlara atılıyor.
    Boğazın ortasında Arnavutköy akıntı burnunun açığında 2 kg ağırlığın dibe inmediği va daha ağır (Demir çubuktan kestirip yapmıştık.) iskandiller kullandığımız uzunoltayla ne kofanalar almıştık be!
    Yeşilay da benim gibiler için var :p
    Ben Barbaros'tayım, burası biraz içerde kalıyor.
    Balık burundan buruna uçuyor galiba.
    Her neyse.
    Allah hepimize rast getirsin.

7. Khakan

Khakan

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    İstavrit-İzmarit
    Abi eline koluna sağlık,
    Afiyet bal şeker olsun
    Ayrıca 70 lik şifa niyetine olsun

8. mahir abi.

tespitin doğru. dün hava lodostu ve rüzgar sürekli kıyıya doğru ve hızlı bir şekilde atıyordu. 10 dakka balık alıyorduk, birden kesiyordu. sürekli açığa doğru yer değiştirerek avlandık. belli bir kanalda akıyor istavrit. kıyıya sokulamıyor.
    istanbul tarafına doğru burun hizasını geçince yapıyor....

9. Suatreis

Suatreis

vay arif hocam vay...