Makina DİŞLİ SIYIRMASI / Oscillating Down

Konu, 'Makineler' kısmında cenk bayraktar tarafından paylaşıldı.

 1. cenk bayraktar

  cenk bayraktar Cenk Bayraktar

  Yaş:
  40
  Mesajlar:
  15
  Şehir:
  izmir
  Değerli arkadaşlar ,

  Makinalar hakkındaki ek bilgilere ilave katkı sağlayacağını düşündüğüm ve hepimizin başına gelebilecek bir sorundan bahsetmek istiyorum.

  Hepimizin bildiği gibi makinalarda dişli sıyırması , makinanın dişlilerinde meydana gelebilecek olan kırılma ve yıpranmalardır.

  Bu durum makinamızın tamamen bozulmasıyla son bulmakta da olsa, parça değişimi ile ( Eğer tedarik edebiliyorsak ) onarımı mümkündür.


  Makinanın açılmadan önceki hali ;

  [​IMG]

  Önden kalamalı makinalarda kafanın üst kısmındaki kalama ayar tabı ( kalama vidası ) gevşetilerek makina kafası ile tab çıkartılır. Ortaya çıkan manzarada , ana shafta bağlı ufak bir drag washer ( kırmızı renkli parça) ile kalama pulu ( ufak dişli) görülmektedir ;

  [​IMG]

  Asıl önemli nokta vidaların sökülmesinden sonra mainboard yani makinanın gövdesindeki manzaradır. Çoğunlukla hepimiz gördüğümüzde hayret verici bir manzara demişizdir yada diyeceğiz.

  Makina gövdesi tüm işi yapan bölümdür.Bu işlerden dolayı bu bölümde inanılmaz bir kirlenmenin vasıl olduğunu göreceğiz.Makinaya ilk kez konulan gres yada bizim daha önce koyduğumuz gres , özellikle bir de fazla gres kullanmışsak , buradaki görüntü çamurlaşmış bir halde olacaktır.

  Kısaca oldukça çamurlu ve keyifsiz bir bölümdür.

  Buradaki malzemeler bizlerin balıkla mücadelesinde en önemli parçalardır.

  Osilator dişlisi asıl önemli parçadır ve yapılış malzemesi ne kadar mükemmel ise makina o kadar sağlam oacaktır. Tüm shaft hareketlerini ve kafa dönüşlerinin temelinde bu dişli bulunmakta olup , Shaft mili ve Pinion gear ile beraber çalışmaktadır.

  Drive gear , bizim kolu çevirdiğimizde gücü aktardığımız dişlidir. Bu dişli çoğunlukla Osilator dişlisine göre değil Pinion dişlisine göre yapılmaktadır.

  Gücü fazla yüklediğimizde , yani , kolu haddiden fazla hızlı çeviridiğimizde yada , makinanın max çekme kuvvetinden ( Max drag ) fazla yük bindirdiğimizde , ilk kırılacak yada sıyrılacak dişli OSİLATOR dişlisi olacaktır.

  Durum oldukça sinir bozucu olup , kafanın ileri geri hareketine engel olacak , misinanız kafa harekitini düzenli yapamadığı için tek bir yere sarılmaya başlayacak , misina kafanın geneline eşit miktarda dağılmayacak , çevirme kolunda sıkışmalar ve aksaklıklar baş gösterecektir.

  Resimde oldukça detaylı görebileceğinizi ümit ediyorum.

  [​IMG]

  Resmin daha yakında görülüp farkın anlaşılabilmesi için orjinal boyutta yüklenmesine özen gösterdim.


  Yeşil yuvarlak içindeki ; Osilator dişlisinin sağlam kısımları

  Kavuniçi yuvarlak içindekiler ; Osilator dişlisinin yıpranmış yada tamamen erimiş veya kırılmış kısımlarını göstermektedir.  Sevgi ve Saygılarımla
  Cenk BAYRAKTAR
   
 2. sonder

  sonder seyfi

  Mesajlar:
  230
  Şehir:
  Kartal-İst
  Favori Kamış:
  kasnak olta
  En İyi Avı:
  şimdilik yemi alan gidiyor
  Sevgili Cenk, bundan daha iyi anlatım ve izah olamaz sanıyorum,
  sağolasın

  sunfix diye ikiz yapıştırıcı var, çok iyi hazırlanırsa içerideki bir çok kırık malzemenin onarımında yama olarak kullanılınır, malzeme diş çekmeye (vida vs için) eğelemeye (rutuş) çok müsait

  selamlar
   
 3. çılgınbalıkçı

  çılgınbalıkçı ŞABAN

  Yaş:
  59
  Mesajlar:
  169
  Şehir:
  manisa soma
  bütün yedek parçalar var zaten piyasada,dişlilerin komple değiştirilmesi daha uygun olur, uyum açısından:)
  paylaşım için teşekkürler:)
   
 4. point.shot

  point.shot rıfat kayar

  Yaş:
  45
  Mesajlar:
  1.377
  Şehir:
  Kayseri
  Favori Kamış:
  Spro Precision Hot Spin 210 cm 5-15 gr
  Favori Makine:
  Shimano Stradic 3000FI
  En İyi Avı:
  Anadolu Alası Gökkuşağı 63cm
  Tekkürler Cenk Bey, güzel bir paylaşım..

  En iyi tamir bakımdır diyelim ve makinalarımızın bakımlarını düzenli şekilde yapalım. Zira ömür boyu unutulmayacak bir balığın ardından bakmaktan daha kolay..:)
   
 5. cenk bayraktar

  cenk bayraktar Cenk Bayraktar

  Yaş:
  40
  Mesajlar:
  15
  Şehir:
  izmir
  Tşk ederim Seyfi bey.