Makina seçiminde öneri,tavsiye lütfen!

Konu, 'Makineler' kısmında EsEs tarafından paylaşıldı.

1. EsEs

EsEs Çağrı Çalışkan

Favori Kamış:
    Fladden warbird
    Favori Makine:
    Okuma Salina2 16000
    En İyi Avı:
    1.1 kg levrek
    Merhabalar,balık avı merakına 7-8 yıl önce kapılsam da,çok keyif alsam da prof um diyemem,o yüzden üstad fikrine danışmanın en doğrusu olduğunu düşündüm.

4 senedir okuma marka salina2 16000 lik makina kullanıyorum,memnunum.Ufak tefek sorunlarından dolayı parça araştırmasına girdim ve ya yurt dışından sipariş edicem ya da cengizbalıkçılığa makinayı göndericem ki cengizbalıkçılıkla güç de olsa irtibata geçtiğimde makinayı onlara göndermemi istediler ama forumlarda okuduğum kadarıyla çoğu kişi servisi ile alakalı sıkıntı yaşamış hiç bi değişiklik olmayan makinalar,eskisi gibi dönmeyen makinalar,metrik vida olan yere akıllı vida atıp göndermeler vs. güvenemeyip göndermedim,parçaları ücreti karşılığı istedim onu da yapamayacaklarını söylediler.

Makinayı spin de kullanmak için hafifletmek istediğimden yeni bir arayışa girdim,yukarıda yazdığıma istinaden yedek parçası bulunurluğu açısından ve tecrübeleriniz açısından bütçem doğrultusunda seçtiğim makinalar arasında tavsiyeniz,kıyaslamanız ne olurdu?Farklı markalar da olabilir.

Daiwa Exceler LT 4000D-C
    Daiwa Fuego LT 4000D-C
    Okuma Helios HSX-40
    Okuma Inspira ISX-40B

Teşekkürler.

2. epsodi

epsodi Ahmet Kaya

Favori Kamış:
    Bauer
    Favori Makine:
    Bauer
    En İyi Avı:
    sazan 2kg
    merhaba makinanızda ne gibi sorunlar var acaba yardımcı olmaya çalışayım.

okumada bile yedek parça sıkıntısı çekiyorsanız ilginç :)

bütçe yazmamışsın ama benim önerilerim şu şekilde okuma ceymar a bakabilirsin okumanın şuan en tutulan modellerinden biri

yadığın daiwa modelleri de çok güzel seçenekler ama fiyatları da ona göre o fiyata ceymardan 2 makina alabiliyorsun desem yeridir

tercihin okuma ise ben ceymarı önderirim fiyat performans ürünüdür fazla pahalı olan daha iyi diye bişey yok ;)

o makinalara o fiyatı verene kadar al 2 tane koy kenera biri yedek kalsın veya 1 makina al kalanla da sahtele al :)

3. EsEs

EsEs Çağrı Çalışkan

Favori Kamış:
    Fladden warbird
    Favori Makine:
    Okuma Salina2 16000
    En İyi Avı:
    1.1 kg levrek
    Cevabın için teşekkür ederim,

Makina da ciddi sorunlar yok,ip sarma kısmındaki ufak rulmanın değişmesi lazım hem ses yapıyor hemde ara ara dönmeyi bırakarak ipin dış yüzeyini yıpratıp tüylendiriyor o yüzden rulman ve iki yanağına da koyulan plastik rondela lardan

lazım,üzerindeki bir kaç yerin plastik kapağının tırnağı kırılmış yapıştırdım duruyor sorun yok ama yenisi ile değiştirsem içim rahat edecek,bir de kalama da kullanılan wax gibi yağdan isticektim.

600 tl civarı ayırdım,okumayı bu ufak çaplı yaşadığım fiyatı karşılığında parça bulamama sorunu yaşadığımdan dolayı tercih etmiyim mi acaba dedim,ceymar ı kullandım bir kaç avda rahat ,bir sıkıntı yok onun da 40lık olanları mevcutmu bakıcam

4. epsodi

epsodi Ahmet Kaya

Favori Kamış:
    Bauer
    Favori Makine:
    Bauer
    En İyi Avı:
    sazan 2kg
    ceymar 40 lık mevcut ceymar zaten spin,jig makinası olarak üretilmiş ufak ve büyük kafaları var.

elinizdeki makinanın rulmanlarını rulmancıdan temin edebilirsiniz sakın o şekilde kullanmayın yüzükte iz yapar yüzük bulmak sıkıntı anca serviste bulunur,plastik rondela da bi nebze rulmancıda olabilir bir sormak lazım,yağ zaten her yerden temin edebilirsiniz.

5. EsEs

EsEs Çağrı Çalışkan

Favori Kamış:
    Fladden warbird
    Favori Makine:
    Okuma Salina2 16000
    En İyi Avı:
    1.1 kg levrek
    Evet öyle yapıcam,inşallah rulmancıda artık üstündekinin ölçüsü hangi standartta ise o ölçülerde vardır.Teşekkür ederim tavsiyeniz için.