Maksimum seçenek minimum karar..

Konu, 'Makineler' kısmında Tbekler tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. Tbekler

Tbekler Talha

Favori Kamış:
    Shimano Alivio Carp 360 Shimano Catana CX 2.40
    Favori Makine:
    OKUMA MAX-4 Shimano Exage 4000FC
    En İyi Avı:
    11 Kilogram Aynalı Sazan
    Merhaba arkadaşlar, lafı hiç uzatmadan konuya gireyim. Alacağım makine, İSTAVRİT,LEVREK,TURNA,TATLI SU LEVREĞİ için yani At-çek için uygun olmalı. Arada bir dayı oğluyla belki Palamuta gidebiliriz.

Aklımda ki makineler herkes tarafından tam not almış, örneğin Shimano Exage 4000 FC. Okumanın 2012 çıkışlı Okuma Trio 30s veya 40s. Bu iki okumanın ürününde 30luğun 8 40lığın 9 kg drag gücü var. Shimano Sahara 3000 FD. Fakat Saharayı sanırım bulamayacağım, nerde arasam yurtdışı gösteriyor.Shimano Solstace 2500Fİ Shimanonun yeni ürenlerinden bir tanesi. Makine için maksimum 200 lira, ayrıca parçalı kamış ve örgü misinada alıcam. İlk önce Makineyi alıp 2-3 gün sonrada kamış ve misinayı düşünüyorum.

2. sazancıı

sazancıı gökhan batu

Favori Kamış:
    Daiwa mini spin 180
    Favori Makine:
    Shimano catana 2500 FB (Fener Bahçe:)))
    En İyi Avı:
    55 CM. TURNA, 52 CM. SUDAK, 6,5 KG. AYNALI,5 KG YAYIN
    talha bence birr av markete git makineleri gözünle gör eline alıp öyle karar ver.

3. alikatirci

alikatirci ali katirci

Favori Kamış:
    Basspro Bionicblade
    Favori Makine:
    Mitchell Blade Alu
    En İyi Avı:
    Turna 1.7 Kg
    Shimano exage 4000 var bende... Memnunum.... Shimano yada okuma trio s serisinde 3000 veya 4000 ler isini gorur dusuncesindeyim... 3000 daha uygun gibi....

Sevgiler....

4. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Bence sen bir Daiwa al.

5. Balikci34

Balikci34 selim

Favori Kamış:
    Sportex,Shimano
    Favori Makine:
    Shimano,Daiwa,Dam,Abu
    En İyi Avı:
    Turna
    Taktin Daiwaya Serdar,tamam peki hangi serisini Alsin daiwanin...

6. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Farketmez. En kötü ihtimalle bir tane daha alır. Bir daiwa sahibi olmaktan daha iyisi ancak iki daiwa sahibi olmak olabilir.

Bir sürü spin makinesi var Daiwa'nın. Seçim yaparken kendince bir takım kriterler belirlemiş olmalı ki, o kriterlere göre de bu makineleri seçmiş. Bu makinelerin klasmanındaki Daiwa'lar elbette ki bunlardan daha iyi.

Ama Daiwa listesini eline alınca, kendi kriterlerine daha çok uyan bir şeyi bizden daha iyi bulabilir sanıyorum.

Arkadaş hiç bir nicelikten bahsetmiyor. Hafiflik mi arıyor, denge mi? Kalama çekeri mi arıyor, hassas kalama mı? Bunlar belli değil. Mesela diyor ki, 9 kg kalaması var birinin. İyide, At çeki için uygun dediğinde, gidip o makineye 9 kg çekecek misina sarmazsın zaten, zira at çek kamışlarının 9 kg çekeceğini zor bulursun. Kısaca, hayalindeki makine ile, öne koyduğu nicelikler tutmuyor.

Bu nedenle, en maximum kaliteyi verecek en minimum seçeneğin bir Daiwa kataloğuna bakmak olduğu hakikatini idrak ettirmekten daha ziyade bir şey maalesef elimden gelmiyor.

7. stanlyy

stanlyy Fatih BAŞAR

Favori Kamış:
    Shakespeare ® Ugly Stik Lite 180, SHIMANO Nexave CX 210 M, D.A.M REVOLUTION TELE-X 270
    Favori Makine:
    SHIMANO RARENİUM CI4 3000 SFA, SHIMANO TECHNİUM 1000 FD
    En İyi Avı:
    Hamsi... :)
    Talha sahara yanlışım olmasın ama 4 bilyalı diye biliyorum. Solstace daha düşük sanırım. Önemli olan makina boyutu olarak 4000'lik mi istiyorsun yoksa 2500 veya 3000'mi? Amerika'dan bi aksilik çıkmazsa 25'inde bir arkadaşım gelecek ben bunları istiyorum dersen yardımcı olmaya çalışır sorarım. Ben 2 makine siparişi verdim sokarken sıkıntı yaratmaz derse halletmeye çalışırız. Öyle olmazsa Ankara'ya geldiğin bir gün 2500 dersen exage 2500 Fc 149.00 tl veya yine Türkiye pazarına girmeyen Ve 2500'lüğünü çok memnun olarak kullandığım Sienna 4000 fd var 4 bilyalı fiyatıda 89 lira. Burada buluşur taksitlede alabiliriz...

8. isottevfik

isottevfik Tevfik

Favori Kamış:
    SHIMANO Catana BX 240 Tele
    Favori Makine:
    SHIMANO BIOMASTER 5000 CFB
    Ortalama 300 lira koy cebine ve....................:confused: :confused: :p

Ağırlık ve misina kapasitelerini değerlendirerek, ya 2500 FC, yada 4000 FC olarak tercihini yapabilirsin.

http://www.balikavmarketi.com/Urun/SHIMANO-EXAGE-2500-FC-4XSSS1-BB-pmu833.html

kamış olarak 14 - 40 olarak yazdım. 10-30 lukla göreceğin işini, bunla daha geniş varyasyonda yapabilirsin.

http://www.balikavmarketi.com/Urun/SHIMANO-CATANA-CX-SPINNING-240-MH-14-40-GR-pmu1974.html

Hafif yemlide kullanabileceğin kızılcık sopası dediğim güzel bir kamışda extra çantanda bulunsun.:p :p

http://www.balikavmarketi.com/Urun/SHIMANO-VENGEANCE-TELE-KAMIS-270-MT-XH-40-80-GR-pmu1384.html

bu 3 ürünü koy çantana. Toplam 320 lira gibi olsada, bunu 275 liraya kapatır, iğneydi, misinaydı, ıvır zıvırdı derken 300 liraya bu işi bitirirsin gibime geliyor.:p :p

2. linkte ki parçalı kamışı, teleskopik olarakda tercih edebilirsin. Bazı ufak tefek olumsuzluklar olan, kamış ucu kırılmalarında, kolayca müdahale ederek hemen hemen sıfır maaliyetle çözüm üretme şansın vardır. Taşıma kolaylığı ve iç içe katlanması nedeniyle çarpmalara ve takılmalara karşı oluşacak hasarlara karşı muhafaza edecektir kendini.

Saharalar FB olan eski modelleri çift, FD serisi olan yeni modelleri tek makaralı olsa gerek. Exagenin yedek verdiği 2. makara bile kaliteden ödün verilmeden yapılmış, soğuk dövme aliminyum makaradır. Bir yedek makara demek, avda 2. bir makina kadar önemli olduğunu bilirsin.

Benden bu paraya bu kadar.hihi hihi

9. 29519

29519

Bak daiwa alınca kötü bir ihtimalle ikinci bir daiwa almak zorunda kalabilirmişsin.
    Bence bir tane sağlam shimano al başka bir makine almak zorunda kalma.
    Mesela shimano biomaster sw 4000 lik olan bu iş için biçilmiş kaftan.

10. Tbekler

Tbekler Talha

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    11 Kilogram Aynalı Sazan
    Konu 24 saate kalmaz daiwa shimano kapışmasından Uluç beyle Serdar beyin didişmesine gider. Demedi demeyin. Karar kıldım, EXAGE 4000 FC. Bir kullanıcısı dahi alma demiyor. Şu haftayı atlattıktan sonra makineyi alıp 4-5 gün aralıklarla seti tamamlayacağım. Yardımı dokunan herkese, özellikle Tevfik ağabeyime teşekkürü borç bilirim.

11. Tbekler

Tbekler Talha

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    11 Kilogram Aynalı Sazan
    Evet, sizi anladım ben. Siz DAİWA'nın Türkiye satış bayisisiniz Serdar bey. Elinde ki malı satmaya çalışıyorsunuz ? Hangi konuya baksam sizin şu övmeye doyamadığınız DAİWAyı görüp Daiwa almamaya tövbe ediyorum. Rica ediyorum, Shimano ile Daiwa arasında ki farkları benim gibi konuya pek hakim olmayan gençlere anlatmanızı istiyorum. En ince detayına kadar neden daiwa ?

12. Tbekler

Tbekler Talha

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    11 Kilogram Aynalı Sazan
    Desteklerin ve yardımların için çok teşekkürler Fatih kardeşim, benim Ankaraya gelmem sanırım seneyi bulur :) Tek tük, ya iş gereğiyle yada av gereğiyle geliyorum Ankaraya. Evet makineyi 4000lik istiyorum. İlginiz için teşekkürler.

13. Tbekler

Tbekler Talha

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    11 Kilogram Aynalı Sazan
    Catana, nexave, exage ve siennayı yakından inceleyip eli boş dönen birisiyim :(

14. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Bu nasıl bir kafa Talha?

Buradaki millet Shimano satış bayisi mi?

15. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Ben vermeyeyim cevabı, bak bir başkası ne demiş:

16. 29519

29519

Shimano kullanıcısına saygı duyar, aldıkları üründe kullanılan en ufak teknolojiyi bile müşteri ile paylaşmayı isterken. Daiwa geçmişten gelen bir kibirle bunu yapmaz.
    Ne kadar politik oldu dimi?
    Aslında iki kaliteli ürünler üreten firmanın mühendisleri bizim bu tartışmalarımızı görseler eminim bir yerleri ile gülerler.
    Gerek yok biz balığımıza bakalım.
    Exage hayırlı uğurlu olsun bol trofeli avlarda kullanırsınız umarım.

17. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Shimano şudur:

Daiwa ise bu:

18. Cgrtn

Cgrtn Çağrı

Favori Kamış:
    Speedmaster Game Type 2.70 10-50
    Favori Makine:
    Shimano Exsence 4000S
    En İyi Avı:
    Ya sabır...
    Makineyi öve öve bitiremedin Serdar Abi:D Bende konu açıcam yakin zamanda 3 model var kafamda Shimano dan:D Bu arada bir soru sormak istiyorum BMW 3 kasayı daiwa demişsiniz de, Bentley ile Cadillac ne oluyor:)

19. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Van staal, zeebas filan vardır, yada pek adı duyulmamış başka bir kaç makine. 10 bin dolar filan gibi makul rakamlara bulunabiliyor bu günlerde bazı modeller.

20. Cgrtn

Cgrtn Çağrı

Favori Kamış:
    Speedmaster Game Type 2.70 10-50
    Favori Makine:
    Shimano Exsence 4000S
    En İyi Avı:
    Ya sabır...
    Abi daiwa ve shimano ürün standartları bakımından neredeyse aynı ama:) hatta daiwanın bir artısı var shimanoya göre daha ağır:D yani aynı boyutta shimano ve daiwayı tart shimano daha hafif gelir:) Bu nedenle at-cek avı için hafiflik avantaj sağlar. Yani shimanonun CI4 materyaline karşı Zaion çok pasif kaldı. Dolayısı ile yeniliklere açık olmak lazım abi. Belki daiwa daha köklüdür ama ne demişler "Boynuz kulağı geçer":) Saygılar abi:)

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.